دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با فوت و فن نگهداری بنفشه آفریقایی
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بنفشه آفریقایی گیاه گل داری است که نه تنها به دلیل گل های رنگین و زیبایش، بلکه به دلیل فرم گیاه و هم چنین برگ های مخملی و کرکدار به رنگ سبز تیره نیز جذابیت دارد.


معرفی گل بنفشه آفریقایی و روش تکثیر آن

بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین گیاهان گلدار است. رنگ گلهای بنفشه آفریقایی متنوع و به رنگ بنفش- آبی- قرمز - صورتی- سفید ظاهر می شوند. بنفشه آفریقایی بومی کشور تانزانیا و اطراف جنوب شرقی کنیا و هم چنین قسمت گرمسیری شرق آفریقا است. فردی به نام سنت پل برای اولین بار، بنفشه آفریقایی را شناسایی کرده است و به همین دلیل این نام برای گیاه انتخاب شده است.

گیاه شناسی بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی گیاه گل داری است که نه تنها به دلیل گل های رنگین و زیبایش، بلکه به دلیل فرم گیاه و هم چنین برگ های مخملی و کرکدار به رنگ سبز تیره نیز جذابیت دارد. در برخی واریته ها لبه های برگ، سفید یا روشن تر هستند. بنفشه آفریقایی گیاه حساسی است که نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارد تا زمانی که موقعیت مناسب خود را پیدا کرده و زندگی آرام خود را ادامه دهد. واریته های مختلف بنفشه آفریقایی در رنگ و تعداد گل متفاوت هستند و در رنگ های سفید، صورتی، زرشکی، بنفش و ارغوانی دیده می شوند. از آنجایی که بنفشه آفریقایی به طول روز بی تفاوت است گل دهی در شرایط مساعد و در تمام طول سال اتفاق می افتد.

گل

نیازهای اکولوژیک بنفشه آفریقایی

نور

بنفشه آفریقایی به میزان نور بالا، ولی غیرمستقیم نیاز دارد. با کمبود نور خواهید دید که برگ ها پژمرده شده و به سمت پایین می روند. چنانچه در فضای منزل شما نور به اندازه کافی وجود ندارد یا می خواهید بنفشه آفریقایی را در قسمتی از خانه نگهداری کنید که روشنایی مناسب نیست، می توانید از لامپ های نوری فلورسنت استفاده کنید تا میزان نور موردنیاز گیاه را تأمین کند. این چراغ ها امروزه در بازار به اشکال مختلف تولید می شوند. توجه داشته باشید که لامپ فلورسنت را باید در فاصله حدود 30 سانتی متری از گیاه قرار داد. هر از گاهی اجازه دهید گلدان های بنفشه آفریقایی شما هوای تازه بخورند.

آب

برای آبیاری گیاه بنفشه آفریقایی باید چند فاکتور مهم را در نظر بگیرید:نور، گرما، سن گیاه، حجم گلدان و خاک. به دلیل حساسیت برگ و حتی ریشه این گیاه باید در آبیاری آن دقت بیشتری داشت تا باعث آسیب نشود. ریشه بنفشه آفریقایی به آب و رطوبت زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می شود؛ بنابراین بهتر است بعد از خشکی خاک، بنفشه آفریقایی را آبیاری کنید، ولی این به آن معنی نیست که گیاه بتواند دوره خشکی زیادی را تحمل کند. آبیاری دو بار در هفته برای بنفشه آفریقایی مناسب است. توصیه می شود برای جلوگیری از خیس شدن برگ و ساقه گیاه از روش زیرگلدانی برای آبیاری بنفشه آفریقایی استفاده شود. برای این روش باید زیرگلدانی را پر از آب کنید تا از راه منفذهای زیر گلدان، جذب ریشه شود. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر زیرگلدانی گود و بزرگی دارید، بعد از 30 دقیقه که آب موردنیاز جذب شد، اضافی آب را خالی کنید.

خاک

خاک مناسب برای بنفشه آفریقایی ترکیبی از خاک برگ و پرلیت است. بسته های آماده خاک برای بنفشه آفریقایی را هم می توانید از فروشگاه های کشاورزی و گلخانه ها تهیه کنید.

کوددهی

برای تغذیه این گیاه، کود رقیق حاوی فسفر بالا را هر دو هفته یک بار به گلدان اضافه کنید. کودهای مخصوص گل دهی برای گیاهان گل دار مناسب هستند. بعد از چند ماه کوددهی، املاح باقی مانده و اضافی را با آبیاری و شستشوی خاک خارج کنید تا به گیاه صدمه وارد نکند.

بنفشه

روش تکثیر بنفشه آفریقایی

برایتان جالب خواهد بود بدانید که بنفشه آفریقایی تمایل زیادی به بزرگ کردن خانواده خود دارد؛ به همین دلیل روش های مختلفی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از راه کاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته انجام می شود.

قلمه برگ که معروف ترین و ساده ترین روش تکثیر بنفشه آفریقایی است در تابستان صورت می گیرد. برگ مناسب را با چاقوی تیز از انتهای دم برگ جدا کنید. آن را درون آب قرار دهید تا ریشه دار شود، ولی مراقب باشید برگ درون آب قرار نگیرد. می توانید قلمه برگ را در خاک سبک نیز ریشه دار کنید. اگر روی قلمه ها نایلون قرار دهید، رطوبت بیشتر محیط باعث افزایش سرعت ریشه زایی می شود.

در روش تقسیم بوته باید صبر بیشتری داشته باشید، چراکه با بالا رفتن سن گیاه، پاجوش هایی از کنار گیاه رشد می کند که نشان از تولدی جدید است. با احتیاط این پاجوش ها را جدا کرده و درون گلدان دیگری بکارید.

برای کشت بذر باید بذرهای تازه و با قوه نامیه مناسب تهیه کرده و آنها را درون بستر بکارید. درجه حرارت مناسب 25-20 درجه سانتی گراد و نور مناسب هم برای رشد بذرها نیاز است. اسپری آب روی سطح خاک را هم فراموش نکنید.

نکات مهم در نگهداری بنفشه آفریقایی

برگ های بنفشه آفریقایی نباید مرطوب شوند و اسپری برگی برای آن نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر گلدان نسبت به اندازه گیاه بزرگ تر باشد، می تواند گل دهی را به تعویق بیاندازد. تغذیه مناسب گیاهان گل دار نیز در گل دهی بنفشه آفریقایی تأثیرگذار است. بهتر است گل های پژمرده را با استفاده از پنس از انتهای شاخه گل دهنده جدا کنید.

گلدان های پلاستیکی برای بنفشه آفریقایی مناسب تر است. از آنجایی که این گیاه حساس است، گلدان سفالی با جذب سرما برای آن تنش سرمایی ایجاد می کند. برای تعویض گلدان هم فصل بهار را انتخاب کنید تا سرما به ریشه ها آسیب نزند.

گل بنفشه

آفات و بیماریهای بنفشه آفریقایی

در صورت مشاهده این تغییرات در گل بنفشه آفریقایی چه باید کرد:

گلهای بنفشه آفریقایی ریز و متفرق هستند: گلهای پژمرده را حذف و گیاه را کود دهی کنید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگهای بنفشه آفریقایی مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.

گیاه بنفشه آفریقایی سالم ولی بطور ناگهانی زرد شده است: گاز آشپزخانه و یا گاز نفت و هوای کثیف عامل آن است. گیاه را به هوای مملو از اکسیژن انتقال دهید.

برگهای بنفشه آفریقایی پیچیده، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.

برگهای بنفشه آفریقایی پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

تمام شرایط برای بنفشه آفریقایی مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید.

گلهای بنفشه آفریقایی شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید.

گلها و برگهای گیاه بنفشه آفریقایی می‌پوسند: آبیاری بیش از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.

برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان بنفشه آفریقایی را با یک گلدان بزرگتر تعویض کنید.

گیاه بنفشه آفریقایی سالم است اما گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.

برگهای بنفشه آفریقایی رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

برگهای بنفشه آفریقایی سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری صحیح گل حسن یوسف در آپارتمان

آیا به نگهداری و پرورش گل یاس علاقه دارید؟

روش کاشت و پرورش گل رعنا

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits