دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
یوگا بهتر است یا مدیتیشن ؟
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فرق یوگا و مدیتیشن، مدیتیشن به معنای متمرکز کردن ذهن در بدن است. مدیتیشن در درجه اول به آرامش ذهن اهمیت می‌دهد. در حالی که یوگا اساسا فعالیتی است که به حفظ سلامت جسمی و صلح روحی کمک می‌کند. فرق یوگا و مدیتیشن چیست ؟

فرق یوگا و مدیتیشن

فرق یوگا و مدیتیشن در چیست ؟ آیا شما هم مانند دیگر کاربران دلگرم در انتخاب یوگا و مدیتیشن دچار تردد شدید ؟ در ادامه با تفاوت و شباهت های یوگا و مدیتیشن آشنا می شوید .

یوگا چیست ؟

یوگا روشی است کهن برای سلامت جسم و ذهن که هزاران سال پیش در هند باستان شکل گرفت. کلمه یوگا عبارتی سانسکریت است به معنای اتحاد و یکی شدن که منظور از یکی شدن، هماهنگی بین جسم و ذهن است. تمرینات یوگا شامل انجام وضعیت های بدنی است که در حین انجام آن توجه خاصی به تنفس دارد. حرکات یوگا به گونه ای طراحی شده است که تمرینات آن باعث انعطاف اندام ها، کارکرد بهتر اعضای بدن، کاهش استرس و افزایش نشاط درون در فرد می شود.

تاثیر یوگا بر بدن

  • انعطاف عضلات و اندام‌ها با تمرینات مرتب و مستمر یوگا
  • متعادل شدن ترشح هورمون‌ها
  • تنظیم ضربان قلب
  • تنفس بهتر
  • خون رسانی سریعتر
  • سیستم های عصبی، گوارشی، ماهیچه ای، اسکلتی و مفصلی را بهبود می بخشد.

کسانی که یوگا تمرین می کنند درصد بیشتری از حجم دستگاه تنفس خود را بکار می گیرند، این افزایش حجم تنفسی در طول روز و شب موجب دریافت اکسیژن بیشتر و رساندن آن بر اندام‌ها شده که این خود باعث می گردد شخص زود خسته نشود و کارائیش بیشتر شود و از عمر طولانی تر برخوردار گردد.

تاثیر یوگا بر ذهن

انجام تمرینات یوگا باعث می شود بدن اندروفین بیشتری تولید کند و همین مسئله باعث کاهش اضطراب و استرس و تنش شده و مشکلات ذهنی و استرس را به پایین تر حد خود می رساند.

به قطع می توان گفت با انجام تمرینات یوگا به راحتی می توان بر اضطراب، افسردگی، استرس، بی قراری، ضعف حافظه و ... غلبه کرد و مشکلات روحی و روانی را بهبود بخشید.

از جمله دیگر فواید یوگا این است که شما را به داشتن رژیم غذایی مناسب تشویق می کند و تغذیه مناسب هم استرس را کاهش می دهد. (رژیم غذایی یوگا در مبحث جداگانه توضیح داده شده است.)

تاثیر یوگا بر روح و روان

از دیگر فواید تمرینات یوگا ارتباط آن با درون انسان است، درون همیشه طالب آرامش است و آرامش درون از آرامش روح و روان نشئت می گیرد. تمرینات یوگا این فایده را دارد که به مرور درون را به آرامش می رساند.

بطور کلی فوایدی که از تمرینات یوگا می توان کسب کرد سلامتی جسم و ذهن و روح و روان است شاید به جرات بتوان گفت ارزانترین، راحت ترین، سریع ترین و پر فایده ترین روش برای سلامتی اندامها و ارگانهای بدن همچنین داشتن ذهنی آرام و پر نشاط انجام تمرینات یوگا بطور مدام و مستمر است.

فرق مدیتیش و یوگا

یوگا بهتر است یا مدیتیشن ؟

مدیتیشن چیست ؟

مدیتیشن به معنای متمرکز کردن ذهن است. این تمرکز میتواند بر روی یک صدا، عبارت یا دعا، شئ، تصویر، آگاهی از خویشتن، نحوه تنفس، فرائض دینی و… صورت گیرد. هدف از این کار آگاهی از لحظه حال، رسیدن به آرامش، و کاهش استرس است. مدیتیشن موجب ارتقای شخصیت و رشد روحانی و معنوی می شود.

درون‌ پویی یا مدیتیشن meditation که با نام مراقبه نیز شناخته می‌شود، به‌ طور کلی فنون و روش تسلط بر ذهن است. به گفته معتقدان این روش، هدف مدیتیشن تربیت و کنترل ذهن توسط تکنیک‌های درون‌گرانه برای رسیدن به شادی آگاهی و آرامشی عمیق و طولانی و غیر وابسته به غیر است.

مدیتیشن یک تکنیک و تمرین ذهنی و بدنی است که در آن شخص به آرامی توجه خود را به درون می‌برد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند. اکثر انواع مدیتیشن از تمرینات مذهبی شرقی به خصوص از هند، چین و ژاپن به غرب رفته است. تنها در سه دهه اخیر است که این تکنیک‌ها به‌طور جدی برای دستیابی به سلامتی، بخصوص برای درمان استرس و کاهش دردهای مزمن به کار می‌رود.

مدیتیشن بهتر است یا یوگا ؟

هدف از مدیتیشن آن است که بخشی از وجودمان را که محو و ناشناخته مانده است، بازیابیم. مدیتیشن دید و بینش موثرتر و وسیعتری را به وجود می آورد. درک و بینش متفاوت از حقیقت در اختیار انسان می گذارد و دیگر آنکه مدیتیشن کارایی بهتر برای حل مسائل زندگی است. مدیتیشن می تواند به آرامش افراد در استرس، به حفظ سلامتی و به بهبودی بیماران، احساس توازن و تعادل فکری و رسیدن به افزایش بصیرت، ارتقای افکار، و خونسردی در برخورد با مشکلات، آرامش و خود شناسی بیشتر ،پذیرش بهتر دیگران روابط اجتماعی،کنترل ذهن ، موفقیت در متافیزیک و علوم روانی و پرورش نیروهای درونی، کمک کند.

از انواع مدیتیشن برای رهایی از حالتهای پر از استرس و اضطراب که ناشی از زندگی های شهری و ماشینی امروز است می توان استفاده کرد. شرایط خاص و نوع زندگی امروزی، انسان را دچار روزمرگی کرده که باید برای رهایی از آن در جستجوی چاره ای باشد. تکنیک های مدیتیشن باعث خالی شدن ذهن از محتویات زندگی گذشته و یا آرزوهای آینده و سموم جسمی می شوند. با انجام تمرینات مدیتیشن می توان به آرامش، سلامتی، موفقیت و طول عمر بیشتر رسید.

تفاوت یوگا و مدیتیشن

شباهت ها و تفاوت های مدیتیشن و یوگا

تفاوت یوگا و مدیتیشن کردن

یوگا و مدیتیشن ، کدامیک بهتر است ؟ آیا یوگا و مدیتیشن با هم فرق دارند ؟

در اصل فرقی میان یوگا و مدیتیشن نیست و هیچکدام بر دیگری ارجح نیست .هم یوگا و هم مدیتیشن می‌توانند برای شما مفید باشند.

  • مدیتیشن برای پرورش مهربانی، مراقبه و بصیرت
  • یوگا برای غلبه بر دردهای مزمن و سلامت بدن

روش درست و غلط وجود ندارد و همیشه می‌توانید هر دوی آن‌ها را با هم انجام دهید.

سطح دشواری یوگا در برابر مدیتیشن

یوگا و مدیتیشن هر دو نیاز به تمرین دارند .

در مدیتیشن ممکن است در ابتدا ذهنتان پریشان و سرگردان شود .

در یوگا ممکن است در ابتدا انعطاف بدنتان کم باشد .

در نتیجه یوگا و مدیتیشن نیاز به تمرین داشته اما ورزشکاران مدیتیشن را راحت تر از یوگا تلقی میکنند . یوگا نیاز به تلاش بیشتری دارد. شما نمی‌توانید در کمترین زمان در محل کار خود یوگا انجام دهید. اما مدیتیشن را براحتی میتوان انجام داد .این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits