دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت اصلی طلای زرد با طلای سفید در چیست ؟
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
طلای سفید و طلای زرد تفاوت‌هایی باهم دارند. طلای سفید یک آلیاژ خاص از طلاست لازم به ذکر است که مقیاس اندازه گیری طلای سفید هم مانند طلای زرد همان قيرات، میباشد .

تفاوت طلای زرد با طلای سفید

در اواخر دهه 20 و 30 میلادی جواهرات ساخته شده از طلای سفید اولین بار بر سر زبان ها افتاد و تا به امروز توانسته طرفداران بسیاری را به خود جذب کند.
قبل از اینکه توضیحات در رابطه با طلای سفید را آغاز کنیم بهتر است بدانیم آلیاژ یعنی چه؟ آلیاژ در واقع ترکیبی از فلزات با یکدیگر یا با سایر عناصر نافلزی است که خواص متفاوتی از عناصر تشکیل دهنده خود دارد.

طلای سفید آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با حداقل یک فلز سفید رنگ به دست می آید. آلیاژهایی که در ساخت طلای سفید استفاده می شوند اغلب پالادیوم، روی، مس، نیکل، منگنز و نقره هستند.

رنگ نهایی طلای سفید ناشی از روکش کردن آن با فلز رودیم است. در واقع از آنجا که طلای سفید جلا و درخشندگی خود را بعد از مدتی از دست می دهد، یک لایه فلز رودیم روی سطح آن می کشند که باعث درخشندگی آن می شود.
همچنین با اضافه کردن مقداری مس به طلا هم می توان طلای صورتی رنگ تولید کرد.افراد زیادی فکر می کنند طلای سفید در طبیعت وجود دارد و قابل استخراج است، در حالی که با توجه به مطالب ذکر شده در بالا طلای سفید، آلیاژی از طلا است که از ترکیب آن با فلزات سفید رنگ بدست می آید. برای ساخت طلای سفید بیشتر از پلاتین و نقره استفاده می شود.

فرق طلای سفید و زرد

فرق طلای سفید و طلای زرد

عیار طلای سفید چند است ؟

عیار طلا نشان دهنده خلوص آن است و در واقع وزن طلای استفاده شده برای ساخت قطعه در هر 1000 گرم است. به عنوان مثال عیار سکه بهار آزادی 22 از 24 (900 از 1000) است یعنی از 1000 گرم آلیاژ استفاده شده برای ساخت سکه بهار آزادی 900 گرم آن طلا است و مابقی فلزات دیگر مانند مس.بالاترین عیار طلای سفید موجود در بازار 18 است. عیار 18 از 24 (750 از 1000) یعنی 18 قسمت طلا و 6 قسمت فلزات دیگر تشکیل دهنده آلیاژ طلای سفید هستند.

همچنین عیار جواهراتی که با طلای زرد هم ساخته می شود 18 است.لازم به ذکر است که طلای سفید در عیارهای 14 و 12 نیز در بازار موجود است که جنس آن ها محکم تر، جلای کمتر و قیمت پایین تری نسبت به طلای 18 عیار دارند.

متداول ترین ترکیب های آلیاژی برای ساخت طلای سفید کدامند ؟

در حال حاضر متداول ترین ترکیب هایی که برای ساخت طلای سفید استفاده می شود به شرح زیر است:

  • آلیاژ طلا – پالادیوم – نقره (طلا: 750، پالادیم: 200 ، نقره: 50)
  • آلیاژ طلا – نیکل – مس – روی (طلا: 750 ، نیکل: 135 ، مس: 85 ، روی: 30) که از نیکل برای افزایش استحکام از مس برای افزایش چکش خواری و از روی برای جلوگیری از زنگ زدن مس در این ترکیب استفاده شده است. این آلیاژ قیمت پایین تری نسبت به آلیاژ قبلی (طلا – پالادیوم – نقره) دارد و ممکن است باعث حساسیت پوستی و جوش زدن بشود.
  • آلیاژ طلا – آلومینیوم (78.49 طلا و مابقی آلومینیوم) از این ترکیب برای ساخت طلای ارغوانی رنگ استفاده می شود.
  • طلا – ایندیم (46.17 طلا و 53.83 ایندیم) برای ساخت طلای آبی رنگ.

طلای سفید چه تفاوتی با طلای زرد دارد ؟

علاوه بر رنگ تفاوت های دیگری بین طلای سفید و طلای زرد وجود دارد؛ این تفاوت ها عبارتند ز:

  1. طلای زرد راحت تر از طلای سفید خراشیده می شود و جنس نرم تری دارد، زیرا در ساخت طلای سفید از فلزات محکم تری استفاده می شود.
  2. برای حفظ جلا می توانید طلای زرد را پولیش کنید اما اینکار یک لایه از طلای شما را از بین می برد، اما در طلای سفید اگر هم خراش بوجود ییاید می توانید قطعه را با رادیوم پر کنید و سطح را بازیابی نمایید.
  3. همانطور که در متن هم اشاره شد آلیاژی که برای سخت طلای سفید استفاده می شود با طلای زرد متفاوت است.
  4. ترکیبات طلای سفید ممکن است باعث حساسیت های پوستی شود اما طلای زرد این مشکل را کمتر دارد.

در حالت عادی تشخیص این دو فلز گرانبها از یکدیگر از روی ظاهر سخت است، بارزترین تفاوتی که در هنگام خرید این دو برای تشخیص بهتر باید به آن توجه کرد، تفاوت در قیمت این دو نسبت به وزن آن ها است. گفته شده که پلاتین نسبت به طلای سفید قیمت بیشتری دارد.

تفاوت طلای زرد و سفید

طلای سفید چیست و چه فرقی با طلای زرد دارد ؟

محاسبه قیمت انواع طلای سفید و زرد

قیمت طلا در ایران با توجه به طلای 17 عیار یا به اصطلاح مظنه محاسبه می‌شود. قبلا گفته شد مظنه قیمت 4.608 گرم طلای 17 عیار است. شما وقتی به بازار می روید یا تلفنی قیمت میگیرید، قیمت مظنه را به شما می‌گویند یعنی قیمت 4.608گرم طلای 17 (705) عیار را. پس برای محاسبه قیمت انواع طلا و سکه باید اول روش محاسبه قیمت طلای 17 عیار یا همان مظنه را بدانیم که به شکل زیر محاسبه می‌گردد.

تفاوت اصلی طلای زرد با طلای سفید در چیست ؟

با استفاده از عدد بدست آمده برای مظنه قیمت هر گرم طلای 24 عیار، 22 عیار و 18 عیار را می‌توان حساب کرد. به عنوان مثال در زمان نگارش این مطلب قیمت مظنه طلا برابر با مقدار زیر بوده است:

آیا طلای زرد بهتر است ؟

گرچه طلا سفید طلای کامل نیست، اما در عوض طلای زرد دارای مشکلات خاص خود است. طلا یک فلز نرم است و هرچه بیشتر از طلا و جواهر طلا باشد، راحت تر خراشیده خواهد شد.

شما همیشه می توانید زردی طلا را جلا دهید، اما پولیش کردن طلا همیشه یک لایه از طلای شما را به همراهش می برد.

در مقابل، هنگامی که طلای سفید باعث خراش های زیادی می شود، شما همیشه می توانید آنها را پاکسازی کنید و قطعه را با ردیوم پر کنید و لایه سطحی طلا و جواهر را بازیابی کنید.

طلا زرد با عیار پایین با دوام تر است، اما اگر شما به آلکیل های نیکل حساس هستید، طلای ۱۰ عیار یا حتی ۱۴ عیار ممکن است برای شما مفید نباشد.

نتیجه :

بیشتر طلا های سفید با پالادیوم و نیکل مخلوط شده و در پایان برای داشتن روکشی روشن و براق با رودیوم پوشانده می شود. نه تنها به دلیل این که با مد روز مطابقت دارد بلکه سخت تر از طلای زرد نیز می باشد و دارای سبکی مشابه با همتای زرد خود است.

زیورآلات طلای زردی که در حال حاضر در بازار موجود هستند، با آلیاژهای مختلف البته در مقدار های متفاوت مخلوط شده اند. از سوی دیگر طلای زرد، حاوی نیکل است و نسبتا بی خطر است، اما از آن جایی که به اندازه کافی سخت نیست، نسبت به خط و خراش حساس تر است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits