پولی سر میل لنگ چیست ؟ | کاربرد فولی سر میل لنگ چیست ؟

کاربرد پولی سر میل لنگ چیست ؟
۱,۲۸۷
۰
۰
سه شنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۲۰
پولی سر میل لنگ یا فولی سر میل لنگ، قطعه ای فلزی _ لاستیکی است که دارای شکلی دایره مانند است و روی این دایره، شیار و شکافی وجود دارد. روی این شیار، تسمه قرار می گیرد. پولی یا فولی در حرکت و کارکرد دیگر قطعات خودرو مانند (دینام، کولر، واتر پمپ و…) نقش مهمی را ایفا می کند.
کاربرد پولی سر میل لنگ چیست ؟

پولی سر میل لنگ

پولی سر میل لنگ : آیا میدانید عدم اطلاع از نحوه کارکرد این قطعه هنگام خرابی آن، ممکن است باعث شود، بر حسب اشتباه مکانیک در تشخیص عیب این قطعه در خودرو، شما نا آگاهانه هزینه خرید کمپرسور یا پمپ هیدرولیک یا هرزگردها را بپردازید.

در خودروهای قدیمی این قطعه تماماً از جنس فلز بود و به ندرت مگر در صورت تصادف آسیب میدید.

جالب است که بدانید تشخیص خرابی این قطعه به آسانی حتی با دیدن و لمس کردن نیز میسر نمیباشد.

این فولی از دو تکه فلز و یک تکه لاستیک با ضخامت کم ساخته شده که بین دو قطعه فلزی به سختی جا داده شده است و در صورت سالم بودن سایر لوازمی که از گردش آن نیرو میگیرند نبایست این لاستیک بلغزد و فقط باید بازی دورانی الاستیکی کمی داشته باشد.

در صورت تشخیص صحیح مکانیک و نیاز به تعویض آن بهتر است نوع اصلی آن خریداری شود، قیمت نوع اصلی آن کمی بیشتر از سه چهارم قیمت نوع بدل آن است.

موتور خودروهای خانواده پژو ۴۰۵ ( انواع سمند _ پارس ) و انواع پژو ۲۰۶ مانند موتورهای جدید بعضی از خودروها، دارای فولی سر میل لنگ با ضربه گیر لاستیکی هستند.

کاربرد پولی سر میل لنگ

کاربرد فولی سر میل لنگ، انتقال قدرت گردشی موتور خودرو، به وسیله تسمه، جهت چرخاندن فولی های دستگاه مولد برق، کمپرسور کولر و پمپ سامانه هیدرولیک در خودروهای نامبرده میباشد.

این فولی برای دفع ضربات و شوک های کمپرسور کولر و پمپ روغن هیدرولیک به محور میل لنگ و بلعکس، بصورت سه قطعه ایی طراحی شده است.

قطعه داخلی از جنس فلز و قطعه میانی از لاستیک و قطعه بیرونی که دارای شیارهای جای حرکت تسمه میباشد نیز فلزی است.

این فولی بوسیله قطعه داخلی آن بر روی محور میل لنگ با خار تثبیت و با یک عدد پیچ بسته می شود.

نقش قطعه میانی از نظر عملکرد همانند کاپلینگ های قابل ارتجاع محورها در دفع ضربات می باشد.

وجود این لاستیک (منجید) باعث میگردد فولی از حالت یک تکه (صلب) و بدون انعطاف، به یک قطعه با قابلیت انعطاف خیلی کم تبدیل شود و لگدهای حاصل از روشن کردن خودرو در حالیکه دکمه کولر روشن است و یا هنگامیکه فرمان با حداکثر کورس خود به چپ و یا راست تابانده شده و یا به علت وجود یک ایراد فنی اگر موتور با ریپ زدن کار میکند را بگیرد و شوک حاصله از ضربه، به موتور و سایر قطعات وارد نگردد.

اگر به عللی گیر و ایراد در بلبرینگ هرزگرد ها و یا دینام و یا کمپرسور کولر، و پمپ هیدرولیک پیش بیاید ضربه ناشی از گیرپاژ با سر خوردن این لاستیک در جای خودش دفع میشود و به میل لنگ کمتر منتقل میشود در این هنگام صدای جیغ مانندی از پولی شنیده میشود.

این صدا بسیار شبیه به رد کردن و سر خوردن تسمه بر روی پولی است و تا حدودی نیز شبیه به لغزش دو قطعه فلز به همدیگر نیز میباشد.

گاهی نامرغوب بودن پولی سر میل لنگ که بیشترمربوط به عدم ایستائی در حد نیاز و قابل قبول لاستیک میانی آن است، باعث میگردد لغزش این لاستیک بر روی قطعه میانی، زودتر از موعد پایان عمر مفید آن آغاز شود و در واقع علت، خرابی و گیر کردن سایر پولی های دیگر نباشد بلکه، مربوط به ضعف استحکام اتصال لاستیک این قطعه هنگام ساخت باشد.

برای افزایش عمر این قطعه پیشنهاد میشود رعایت نکته ایی که در دفترچه راهنمای خودرو شده است را بنمایید یعنی خودرو را در حالیکه دکمه کولر زده شده و یا چرخ های خودرو در حداکثر کورس گردش به چپ یا راست هستند روشن نکنید، چون موقع روشن کردن موتور علاوه بر پولی میل لنگ فشار مضاعف به دستگاه استارت نیز وارد میکنید.

اگر بخود عادت بدهید هنگام روشن کردن موتور این نکات را رعایت کنید آسیب کمتری به موتور و خودرو وارد خواهد شد.

انواع پولی سر میل لنگ

 1. پولی سر میل لنگ دیناپارت مناسب برای پیکان
 2. پولی سر میل لنگ پاسیکو مدل P65 مناسب برای پراید
 3. پولی سر میل لنگ ایساکو مدل ۰۳۹۰۲۰۰۵۰۶ مناسب پژو ۴۰۵
 4. پولی هرزگرد دینام فلزی رنو ال ۹۰ _ اصلی
 5. پولی سر میل لنگ R2 آی اس پی کو مدل ۹۶۱۱۸۰۴۸۸۰
 6. پولی سر میل لنگ آی اس پی کو مدل ۹۶۵۵۷۰۳۵۸۰ مناسب

بیشتر بخوانید :

لیست قیمت انواع پولی سر میل لنگ در بازار


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • برچسب ها:
 • پولی سر میل لنگ
 • فولی سر میل لنگ
 • کاربرد پولی سر میل لنگ
 • کاربرد فولی سر میل لنگ
 • پولی هرزگرد

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter