سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای افراد تحت تکفل

۱,۶۱۶
۸
۰
سه شنبه, ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۵۲

پرسش های متداول خدمات تامین اجتماعی در مورد افراد تحت تکفل

بیمه شده اصلی ، کدام یک از افراد خانواده خود را می تواند تحت پوشش بیمه ای قرار دهد؟

به استناد ماده ٥٨ قانون تامین اجتماعی افراد خانواده بیمه شده که از کمک های مقرر در ماده ٥٤ مذکور بهره مند می شوند عبارتند از :

  1. همسر بیمه شده
  2. فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (١٩سال تمام) و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند و فرزندان اناث در صورت نداشتن شغل و شوهر
  3. شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن وی از ٦٠ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین گردد .
  4. پدر و مادر درصورتی که سن پدر از ٦٠ و مادر از ٥٥ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین و در هر حال به موجب قانون یاد شده مستمری دریافت ندارند.

separator line

برای تحت پوشش قرار دادن والدین خود چه اقداماتی باید انجام داد؟

درصورتی که سن پدر از ٦٠ و مادر از ٥٥ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند بیمه شده می تواند با در دست داشتن اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی والدین جهت ارائه تقاضا به شعبه محل پرداخت حق بیمه مراجعه تا حسب ضوابط و مقررات موردعمل سازمان زمینه بررسی و اقدام لازم درخصوص درخواست مطروحه فراهم گردد.

separator line

فرزندان تا چه زمانی تحت تکفل محسوب می شوند؟

فرزنـدان اناث بیمـه شدگان در صورت نداشتن شوهر و عدم اشتغال به کار و فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (١٩سال تمام) و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند

separator line

آیا فرزندان دختردر صورت جدایی از همسر خود ، می توانند دوباره تحت تکفل پدر قرار گیرند؟

آیا خواهران و برادران بیمه شده می توانند تحت تکفل او قرار بگیرند؟

به استناد ماده ٥٨ قانون صرفا همسر ، فرزندان و پدر و مادر و همچنین شوهر بیمه شده زن در صورت احراز شرایط می توانند تحت تکفل بیمه شده قرار گیرند.

separator line

درچه صورت ،شوهر می تواند تحت پوشش بیمه همسر خود قرار بگیرد؟

شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن وی از ٦٠ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین گردد.

separator line

آیا بیمه شده زن می تواند فرزندان خود را تحت پوشش بیمه خود در آورد؟

شرایطی که بیمه شده زن می تواند فرزند/ فرزندان واجد شرایط خود را تحت تکفل خویش قرار دهد:

  1. فرزند وی در هیچ یک از کارگاههای مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی، اشتغال نداشته باشد .
  2. فرزند بیمه شده تحت پوشش سایر صندوقها ی بیمه و بازنشستگی نباشد .
  3. شوهر بیمه شده زن فاقد شغل ونظام بیمه ای باشد.

separator line

  • سوال : آیا در خصوص بیمه شدگان تامین اجتماعی حق اولاد به فرزند سوم هم تعلق می گیرد؟
  • پاسخ : چگونگی و شرایط پرداخت کمک عائله مندی بر اساس ماده ٨٦ قانون تامین اجتماعی انجام می پذیرد. از طرفی در ماده ٣ همان قانون نیز این تعهد ارتباط موضوعی به سازمان تامین اجتماعی ندارد و از تکالیف ذاتی کارفرما محسوب می‌گردد. در عین حال مستفاد از تبصره ماده٨٧قانون مذکور ، مراتب از وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی یا ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مربوطه قابل استعلام می باشد .

separator line

  • سوال : آیا به فرزند دختری که بالای ١٨ سال سن داشته باشد و هنوز ازدواج نکرده و تحت تکفل پدر می باشد حق اولاد تعلق می گیرد ؟ به زنان مطلقه که تحت تکفل پدر قرار می گیرند چطور؟
  • پاسخ : کمک هزینه اولاد بابت فرزندان اناث که شغل و شوهر نداشته باشند پرداخت می گردد.

separator line

  • سوال : آیا برای کفالت مادر فقط بازرسی انجام می شود ، یا محضر هم باید رفت ؟
  • پاسخ : درخواست کفالت مادر در صورت احراز شرایط مقرر و ارائه مدارک و مستندات به شعبه و تکمیل فرم مربوطه بدون اخذ گواهی امضاء از دفتر اسناد رسمی قابل بررسی خواهد بود.

separator line

  • سوال : مادربزرگ من ٨٤ سال و دو پسر دارد که هر دو بیمه تامین اجتماعی هستند. پسر بزرگتر امسال بازنشسته می شود آیا می تواند مادرش را تحت تکلف درآورد. مادر بزرگ من ٢ سال اخیر بیمه سلامت شده و قبل آن بیمه نبوده....
  • پاسخ : با توجه به اینکه کلیه بیمه شدگان و یا مستمری بگیران می توانند در صورت احراز شرایط سنی والدین نسبت به ارایه درخواست کفالت آنان اقدام نمایند لذا ضرورت دارد بیمه شده با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی پدر/مادر به شعیه مربوطه مراجعه تا زمینه اقدام و بررسی لازم معمول گردد.

separator line

بیشتر بخوانید :

لیست آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی تهران

لیست آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی استان فارس

لیست آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی در استان بوشهر

لیست آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی گرگان و حومه

آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی بیرجند و حومه

آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی یزد و حومه


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(8 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • افراد تحت تکفل
  • خدمات تامین اجتماعی
  • تامین اجتماعی
  • خدمات

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter