alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
اربعین 99 چه روزی است ؟
83
190K
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اربعین حسینی چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) که با ۲۰ صفر مصادف است در تقویم شمسی سال 99 مصادف است با 17 مهر ماه. اربعین حسینی تعطیل رسمی نیز می باشد.

تاریخ دقیق اربعین حسینی در سال 99

تاریخ دقیق اربعین حسینی در سال99 مصادف است با: پنج شنبه 17 مهر ماه. تعطیل رسمی.

تاریخ دقیق اربعین حسینی به قمری

تاریخ دقیق اربعین حسینی به قمری مصادف است با: 20 صفر 1442

حتماً بخوانید:
تاریخ پایان ماه صفر در تقویم 99 چند شنبه و چه روزی است ؟

تاریخ پایان ماه صفر در تقویم 99 چند شنبه و چه روزی است ؟

تاریخ پایان ماه صفر در تقویم سال 1399 و در تقویم قمری و میلادی را در ادامه برای شما عزیزان قرار داده ایم .separator line

اربعین حسینی

اربعین حسینی، چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند.

همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین آمده است.

زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است و بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.
۲۰ صفر در ایران تعطیل رسمی است.

شیعیان در این روز عزاداری امام حسین می‌کنند و راهپیمایی اربعین شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌اند.

اربعین در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح به بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، چهلمین روز کشته‌شدن حسین بن علی فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا، امام سوم شیعیان اطلاق می‌گردد. اربعین، مطابق نظر شیخ مفید در مسارالشیعه و شاگردش شیخ طوسی در مصباح المتهجد، زمان بازگشت اهل حرم از شام (دمشق) به مدینه است.

همچنین بنا بر نقل ایشان، جابر بن عبدالله انصاری صحابی برجسته محمد به عنوان نخستین زائر حسین بن علی، یا لااقل از نخستین زائران او، در این روز وارد کربلا شده و زیارت اربعین را بجا آورده است.

ابراهیم آیتی نیز می‌نویسد:

«جابر بن عبدالله انصاری … بیستم ماه صفر، درست چهل روز بعد از شهادت امام وارد کربلا شد و سنت زیارت اربعین امام به دست او تأسیس گردید»

بر این اساس «از همان آغاز که تاریخش معلوم نیست، شیعیان به حرمت آن، زیارت اربعین می‌خوانده‌اند.» زیارت اربعین تنها دربارهٔ امام حسین بن علی وارد شده و هیچ پیشینه‌ای را نمی‌توان برای اربعین و اعمال مربوط به این روز تا پیش از حادثه عاشورا تصدیق کرد و این ویژگی و امتیاز، تنها برای حسین بن علی دانسته شده‌است. در تقویم رسمی ایران این روز تعطیل می‌باشد.

البته در باب علت اهمیت این روز نزد عرف شیعیان، برخی گزارش‌های تاریخی مبنی بر حضور بازماندگان اهل بیت امام در کربلا در روز اربعین از عوامل توجه خاص ایشان به اربعین است. در برخی منابع تاریخی مانند کتاب نزهه الزاهد اسیران شام یعنی بازماندگان کشته‌شدگان کربلا در چهلمین روز کشته شدن حسین بن علی به کربلا رسیدند.

اگر چه نه‌ تنها این مطلب در متون تاریخی پیش‌تر از قرن هفتم هجری نیامده است، با تصریح متقدمینی مانند شیخ مفید که بازگشت اسرا را به مدینه دانسته‌اند نیز در تضاد است.

بیشتر بخوانید:

اعمال روز اربعین

ثواب پیاده روی در اربعین از دیدگاه مراجع اسلامی و امام صادق (ع)این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (83 رای)  
  • منبع
  • wikishia.net
اسنپ تریپ
۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
زهرا | ۳ ماه پیش
ما 5بار پای پیاده رفتیم کربلا. ولی اتفاقی واسمون نیافتاد. بهترین سفر عمرمون بود. ای کاش جون میدادیم در کنار ارباب و برنمیگشتیم. ولی لایق نبودیم.
3
12
عاشق امام حسین | ۴ ماه پیش
السلام علیک یا حسین (ع)
انشاالله امسال با شکوه و امن اربعین را برگزار می شود
من از حالا لحظه شماری می کنم
3
13
محمد رضا علمشاهی الس | ۵ ماه پیش
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین علیه السلام یا ابوالفضل العباس انشاالله کرونا بر طرف بشه امسال اربعین حسینی در کربلا دعا گویی همه ملت ایران باشیم با هیات کرداباد
2
10
مهدی | ۱۰ ماه پیش
درود بر سالار شهیدان کربلا درود بر بزرگ مرد کربلا سلام و صلوات خدا بر حسین .۰
2
11
حبیبی | ۱ سال پیش
ایشالا هرکی دوس داره بره کربلا به آرزوش برسه ما رو هم فراموش نکنید التماس دعا
0
16
وحید | ۱ سال پیش
دعا کنید اربعین کربلا باشم...دلم پیش آقاست
0
14
پاسخ ها:
mis | ۱ سال پیش
هرکی رفته جنازش برگشته چیه که میخواید برید؟
21
11
hits