فلسفه گذاشتن شمع روی کیک تولد چیست؟

فلسفه گذاشتن شمع روی کیک!
۴,۱۳۹
۰
۰
شنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۹:۲۸
چرا روی کیک شمع روشن میکنیم؟ گویی که جشن تولد، بدون کیک تولد چیزی کم دارد. به حدی که انگار مهمانی بدون سفارش کیک تولد، جشن تولد نیست. برعکس این موضوع هم صادق است. ساده‌ترین نوع جشن تولد، جشنی است که در آن فقط یک کیک تولد بریده و خورده می‌شود! در واقع انگار، جشنی که در آن کیک تولد سرو شود، یک جشن تولد است.
فلسفه گذاشتن شمع روی کیک!

شمع گذاشتن روی کیک تولد یعنی چه؟

کیک تولد از اجزای مراسم تولد محسوب می‌شود. روی کیک شمعی عددی یا تعدادی شمع معادل یک سال کمتر از سن شخص در روز تولد وی می‌گذارند و این بدین معنی است که شخص سن سال قبل را پشت سر می‌گذارد. معمول است شخص در هنگام فوت کردن شمع های جشن تولدش نیز آرزویی کند.

فلسفه شمع جشن تولد روایت های زیادی دارد. برخی میگویند:

عالم خلقت اگر تجزیه شود به چهار عنصر می رسیم: آب...آتش...باد....خاک

براساس باور های گذشتگان اگر موقع دعا کردن این چهار عنصروجود داشته باشند استجابت دعا انجام می شود.

در شمع این چهار عنصر را داریم : موم شمع: خاک, شعله شمع: آتش, دود شعله: باد و موم ذوب شده: آب

و به روایت دیگر میگویند:

استفاده از شعله های شمع با توجه به اهداف متافیزیکی،به گذشته های دور بر می گردد. شمع، نماد و سمبل انسان فعال است. هم از نظر فیزیولوژیکی و هم از نظر روانی، استفاده از شمع در درمان، به طور ناخودآگاه تقلید از شیوه های نیاکانمان است که در طول تاریخ به آن عمل می کردند. در دوران کهن،آتش مظهر بزرگ ترین قدرتی شناخته می شد که زندگی و روح انسان ها را تحت تاثیر قرار می داد.

بنابراین، استفاده از نور شمع برای اهداف متافیزیکی و مدیتیشن برای برخورداری از تأثیرات و جنبه های روانی آن در ارتباط با ذهن و روح انسان می باشد.شمع خاموش، نمادی از زندگی عادی و سکوت و انزواست که هیچ لطفی ندارد. برای ایجاد تحول و دگرگونی در این زندگی باید آتش معنویت را بر افروخت. آتش سمبل معنویت است. پیمودن مراحل کمال، به تولد دوباره (تولد معنوی) نیاز دارد.

همچنین بخوانید:

طرز تهیه ی بیسکو کیک یا سابله کیک در منزل

طرز تهیه کیک شکلاتی سیاه خانگی و خوش طعم

آشنایی با چند نکته درباره قالب های کیک و ژله


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم