کاربرد اصطلاح Luxury (لاکچری-لاکشری) در حوضه های مختلف تجاری بخش اول و دوم

معنی لاکچری چیست ؟
۱,۸۷۸
۱
۰
یکشنبه, ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ۱۶:۲۸
معنی لاکچری چیه ؟ تلفظ صحیح و معنی کلمه Luxury
معنی لاکچری چیست ؟

کاربرد اصطلاح Luxury (لاکچری-لاکشری) در حوضه های مختلف تجاری(بخش اول )

همه ما در طول زندگی خود با اصطلاح لوکس بارها و بارها برخورد کرده ایم. این اصطلاح در واقع اصولاً یک کلمه انگلیسی بوده که به نوعی از کلمه Luxury(Lux) الهام گرفته، که در زبان فارسی به وفور نیز از آن استفاده می شود. کاربرد این کلمه آنقدر زیاد شده که در نگاه اول شاید در ذهن اکثر افراد این تفکر تداعی شود که این کلمه ذاتاً فارسی است.

بله همانطور که گفتیم این کلمه ریشه انگلیسی داشته و مانند خیلی از لغات دیگر که فکر می کنیم فارسی هستند باید بدانیم که از غرب به فرهنگ ما رخنه کرده اند. یک فرد لاکچری در واقع سعی دارد در بین کالاها و خدمات متنوعی که در نقاط مختلف عرضه می شود بهترینها را از لحاظ زیبایی و کیفیت انتخاب کرده تا به نوعی خود را از دیگر افراد عادی جامعه متمایز دانسته و حس برتری و خاص بودن خود را به افراد مختلف القاء کند.

همه ما اکثراً با افراد ثروتمند جامعه به طور غیر مستقیم آشنا هستیم در این بین می توان به تجار معروف هر کشور، فوتبالیستها و .. اشاره کرد. این سری افراد اکثراً با توجه به میزان درآمد خوب سعی دارند بهترین خدمات و کالاها را از آن خود کنند فوتبالیستهای ایرانی را اغلب همه می شناسیم و لابد تا کنون دیده اید که در وبسایت های خبرگذاری و شبکه های اجتماعی، به نوعی قصد دارند با ماشین های میلیاردی و لوکس خود بیشتر جلب توجه کنند. البته این حالت (چشم و هم چشمی) بیشتر متوجه همرده هایشان(دیگر فوتبالیستها) بوده، چرا که اگر انگیزه آنها از این کار مردم عادی باشد به نوعی عقده درونی در ذهن افراد عادی جای گرفته و این حالت می تواند به نوعی به ضرر خود آنها تمام شود.

به طور کلی محصولات لوکس در حوضه های مختلف و البته اغلب مشترکی مورد استفاده افراد ثروتمند قرار می گیرد به عنوان مثال می توان علاوه بر خودرو ساعت های گران قیمت، جواهرآلات، ویلاها و خیلی خدمات دیگر را به حوضه محصولات و خدمات لاکچری که استفاده های معمول بیشتر افراد ثروتمند هستند، اضافه کرد.

البته هنوز هم با وجود گذشت سالها دقیقاً نمی توان تعریف کاملی برای این اصطلاح بیان کرد چرا که به غیر از افراد ثروتمند، افراد کم درآمد و بی بضاعتی نیز وجود دارند که با وجود درماندگی در تامین هزینه های لازم زندگی، وسایل خاصی را خریداری می کنند که اغلب از نظر ارزشی با سایر وسایل دیگرشان همخوانی ندارد.

توضیح اینکه چرا و چگونه لغت لوکس (لاکچری) که بسیار هم در بین ما جا افتاده وارد فرهنگ لغت عموم جامعه ما شده، در این مقاله نمی گنجد با این حال ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی مختصر این ویژه در صنایع تجاری مختلف پرداخته تا شما را با مفهوم این کلمه و اینکه در کنار چه صنایعی بیشتر به کار برده می شود آشنا کنیم.

نکته: در این مقاله با توجه به تناسب موضوع به تناوب از لغات لوکس، لاکچری و Luxury استفاده شده است. این سیاست نوشتاری از آن جهت است که هر یک از این کلمات با توجه به موضوعی که در مورد آن صحبت به میان آورده می شود مناسب تر بوده و به نوعی با توجه به برآورد کلی زیباتر به نظر می رسند. بنابراین اگر در حین مقاله به این سه لغت برخورد کردید بدانید که معنا و مفهوم هر سه یکی بوده و فقط از جهت زیبایی و تناسب با موضوع اشاره شده، یکی از آنها مورد استفاده قرار گرفته است.

لاکچری

luxury magazine یا همان مجله لاکچری در واقع یک مجله آنلاین یا چاپی بوده که هدف آن پوشش بخش های توانمند و محصولات گرانبهایی همچون ماشین های گران قیمت، جواهر آلات، ساعت های مکانیکی(سنتی)، جزیره های شخصی، غایق های تفریحی، جت های شخصی و مکان های تفریحی است. به طور کلی مجله های معروفی همچون Robb Sport اصولاً به مکانی برای تبلیغ کالاهای لوکس و گران قیمت تبدیل شده اند. در اغلب بازارهایی که کالاهای لوکس و گران قیمت عرضه می شود، مجله های محلی به منظور ارائه و تبلیغ آن کالاها از سوی تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرند. از این بین می توان به مجله های معتبری همچون Tatler، Town & Country و Vogue اشاره کرد که سهم زیادی را در این بین برای معرفی کالاهای لوکس تولیدکنندکان معتبر از آن خود کرده اند.

از دیگر مجله هایی که به معرفی و تبلیغ کالاهای لوکس تولیدکنندگان مشهور پرداخته اند می توان به مجله تازه وارد و نوپای Status اشاره کرد. این مجله توسط یک فرد ایتالایی مشهور و ثروتمند تاسیس شده و در طول دو سال فعالیت کوتاه این مجله، مقاله های متعددی توسط نویسنده هایی همچون James Baldwin, Alberto Moravia, and William Saroyan و سایرین به رشته تحریر در آمده است.

در حال حاضر مجله های آنلاین بسیاری به کاربران خود خدمات داده که از این بین می توان به Luxurious Magazine, Luxisto, Lux-Buzz و Ad Astra Lifestyle Magazine اشاره کرد. از مجله هایی که به صورت غیرآنلاین به افراد علاقه مند خدمات می دهند نیز می توان مجله های Modern Luxury و Niche Media را نام برد.

Luxury box

Luxury box یا همان جایگاه ویژه که با نام های دیگری همچون luxury suite,[1] corporate box, corporate suite, executive box, sky box و private box نیز شناخته می شود در واقع یک الگوی طراحی خاص و منحصربه فرد بوده که در ساختار و چنیش صندلی ها در داخل استادیومهای ورزشی، میدان مسابقات و به طور کلی در مناطق ورزشی و سرگرمی مورد استفاده قرار گرفته و ماهیت آن را از جهات مختلف ظاهری، کارکردی نسبت به سایر جایگاه های ساخته شده در ورزشگاهها متمایز می کند.

این جایگاه های منحصر به فرد و زیبا معمولاً در بخش میانی استادیوم های سرپوشیده مورد استفاده قرار گرفته و همچنین به طور کلی به گونه ای طراحی می شوند که تماشاگرانی که برای دیدن مسابقات به ورزشگاه آمده و بلیط آن قسمت را تهیه کرده اند بتوانند با یک نمای مناسب و با امکانات بصری و کاربردی بهترنسبت به بخش های عادی از بازی لذت ببرند. برخی از این طراحی ها دربردارنده پنل های شیشه ای بوده که قابلیت باز شدن دارند. با داشتن این قابلیت تماشاگرانی که معمولاً هم افراد طبقه مرفه جامعه هستند حس تعامل و نزدیکی بیشتری را با بازیکنان و به طور کلی با مسابقه داشته و بیشتر در جریان و هیجان بازی قرار می گیرند. در نتیجه لذت بازی دوچندان خواهد شد.

سازگاری و فضای داخلی

داخل یک مجموعه جایگاه ویژه معمولاً یک بخش سرویس دهی همراه با تلوزیون های متعدد، محدوده کوچک با صندلی های آن، حمام شخصی و سرویس بهداشتی گنجانده شده است. مجموعه های ساخته شده ای که عنوان luxury Box را به یدک می کشند معمولاً مجهز به یک بخش کامل برای ارائه سرویس های اغذیه بوده تا مهمانان بتوانند از نوشیدنی ها و غذاهای متنوع همچون میگو و سوشی مطابق میلشان استفاده کرده و لذت ببرند. طراحی این مکان ها معمولاً به این گونه است که افرادی که قصد اجاره آن را داشته، از یک فضای پارکینگ اختصاصی در ابتدای ورودی بهره مند شده و دسترسی به آنها نیز معمولاً از طریق ورودی های جداگانه و به دور از گیت های عمومی فراهم شده است.بخش جایگاه تماشاگران و اولویت بندی جایگاه ها و همچنین جایگاه ویژه نیز در باشگاه های ورزشی تحت یک الگوی مشابه به سایر موارد تجاری بازاریابی و قیمت گذاری می شوند.

جنبه های تجاری

جایگاه های ویژه و به طور کلی بخش استقرار تماشاگران به عنوان مهمترین منبع درآمدزایی برای حرفه ای ترین باشگاه های ورزشی و مالکان آنها تلقی می شود. آماری که از اواخر دهه 1990به بعد تا کنون گردآوری شده، نشان می دهد که بخش های ویژه ورزشگاه ها و همچنین جایگاه تماشاگران، برای باشگاه ها درآمده فوق العاده ای داشته است به طوری که سبب شده تیم ها و باشگاه های ورزشی حرفه ای بتوانند با منفعتی که از این بخش های خاص به دست می آورند همچنان سرپا و با قدرت به فعالیت ورزشی خود ادامه دهند.

بازاریابی و انحصارطلبی

اکثر جایگاه های ویژه ای که در ورزشگاه ها ساخته شده اند به واسطه یک قراردادی که معمولاً هم سالیانه بسته می شود به افراد مختلف اجاره داده می شوند. با این وجود برخی از این جایگاه ها نیز تحت یک قرار داد به صورت اشتراکی بین چند نفر خریداری شده و منافع آن نیز بسته به سهم هر یک از آنها به افراد تعلق می گیرد. این روش ها معمولاً دسترسی به جایگاه ویژه را به واسطه یک قرارداد که با مالک یا اجاره دار آن انجام می شود به ازای هر مسابقه به فرد اجاره کننده اعطاء می کند. یک سری قراردادها که البته شمار آنها هم زیاد نیست پیش از برگزاری مسابقه بسته می شود. نرخ قرار داده ها متغیر بوده و از مقدار پایه 5 هزار دلار شروع شده و بسته به مسابقه مورد نظر و جایگاه به مقدار قابل توجه چند میلیون دلار هم می رسد.

قیمت معامله جایگاه های ویژه ای که به صورت تک رویدادی کرایه داده می شوند برای مسابقات کم اهمیت از مقدار پایه 250 دلار شروع شده و بسته به نوع مسابقه، مثلاً اگر مسابقه فینالی قرار است برگزار شود به 250 هزار دلار هم می رسد. همچنین محل قرار گیری جایگاه ویژه و اینکه چه میزان افراد بسته به ابعاد جایگاه ویژه قرار است جای بگیرند نیز در تعیین قیمت اهمیت به سزایی دارند. قیمت بخش هایی که افراد مجبورند در ورزشگاه ایستاده نظاره گر بازی باشند با کمی قیمت بیشتر قابل تهیه هستند اما معمولاً نسبت به بلیطهای جایگاه ویژه قیمت کمتری دارند. اگر یک بلیط عادی جایگاه ویژه به ازای یک صندلی 500 دلار آب بخورد قیمت جایگاه Standing(ایستاده) چیزی بین 250 تا 300 دلار به ازای هر بلیط خواهد بود.

این سری بلیطها باعث می شوند افراد بیشتری بتوانند از جایگاه استفاده کنند اما با این حال صندلی ای در اختیار نداشته ومجبورند به صورت ایستاده بازی را از جایگاه نظاره گر باشند و یا در محدوده استراحت، بازی را تماشا کنند. برخی می گویند که افزایش میزان حجم جایگاه ویژه و به دنبال آن افزایش تعداد افراد آن همراه با صندلی های باشگاه، سبب شده میزان تماشگران عادی با کاهش قابل توجهی مواجه شود. این حالت در واقع بدان علت است که قرارگیری جایگاه های ویژه به بخش های بالاتر انتقال یافته و دید افراد از منطقه بازی محدود و دورتر شده است.

از همین رو باشگاه هایی نظیر Ford Field, Red Bull Arena, Philips Arena و Levi's Stadium این سری مشکلات را با پیشنهاد قرار دادن تمامی جایگاه های ویژه در یک طرف زمین، به نوعی حل کرده اند. این شیوه سبب می شود که بخش های دیگر ورزشگاه دید و نمای بهتر و نزدیک تری حتی نسبت به مدرن ترین ورزشگاه های دنیا داشته باشند.

میزان به کارگیری جایگاه های ویژه در باشگاه های سراسر جهان

از جمله استادیوم هایی که از بهترین جایگاه های ویژه برخوردار هستند می توان به Estadio Monumental "U" در شهر پرو با ظرفیت 1251 نفر اشاره کرد. جالب است بدانید اولین استادیومی که در آن جایگاه ویژه طراحی و لحاظ شد، استادیوم Astrodome در ایالت تکزاس است که در سال 1965 میلادی به بهره برداری رسید. شرکت Indianapolis Motor Speedway اولین جایگاه ویژه خود را که با نام Turn Two Suites" شناخته می شود در سال 1973 میلادی به عنوان یک محل استراحت بین راهی طراحی و به مرحله بهره برداری رساند.

یک سری از جایگاه های ویژه منحصر به فرد در فضای باز دانشکده بوستون برای ارائه خدمات به شهروندان طراحی و به مرحله اجرا در آمد. محدوده ورودی اصلی این دانشکده از یک بخش ویژه با نام Conte Forum برخوردار بوده که برای بازی های حاکی مورد استفاده قرار می گیرد. در ضمن این بخش به صورت مستقیم به باشگاه فوتبال این دانشکده یعنی استادیوم Alumni متصل شده است. برخی از جایگاه های ویژه در یک مجموعه ترکیبی به صورتی طراحی شده اند که هم نسبت به میدان مسابقه استادیوم و هم به سایر قسمت ها کاملاً در دید تماشاگرها هستند.

اهمیت جایگاه های ویژه آنقدر بالا بوده که آنها را به یکی از اجزای مهم و البته منبعی سرشار از درآمد برای لیگ های ورزشی مسابقات مختلف در آمریکای شمالی کرده است.

لاکچری

کاربرد اصطلاح Luxury (لاکچری-لاکشری) در حوضه های مختلف تجاری(بخش دوم)

استفاده از جایگاه های ویژه در فوتبال آمریکایی

جالب است بدانید که جایگاه های ویژه در استادیوم های فوتبال آمریکایی نقش به سزایی را ایفا می کنند. بر طبق قانونی که در سیستم فوتبال آمریکایی حاکم است تمامی تیم های این ورزش پرطرفدار، باالاجبار بخش زیادی از درآمد حاصله از بلیط فروشی را باید کنار گذاشته، تا بتوان سرمایه ها را بین تمامی تیم ها مخصوصاً آنهایی که سرمایه کمتری دارند مجدداً توزیع کنند. در این بین جایگاه های ویژه این باشگاه ها نیز رویه ای رو به رشد را در پیش گرفته اند و همچنین از آن جهت که این بخشها از پرداخت پول اضافه معاف شده اند به عنوان یک منبع درآمد مطمئن برای باشگاه ها تبدیل شده است.

به این علت و همچنین به جهت وجود قانون Blackout در فوتبال آمریکایی، در سال های اخیر هجمه هایی بوده که جایگاه های ورزشگاه را به خاطر جایگاه های ویژه به نوعی قربانی می کردند. مسئولان ارشد تیم ها نیز به همین جهت طی سال ها با تهدید نقل مکان، سعی کردند دولت های محلی را برای کمک مالی تهیج کرده تا آنها را یا مجبور به ساخت استادیوم های جدید کرده و یا ورزشگاه های قدیمی را نوسازی کنند. به طور کلی ساخت و ساز استادیوم ها و همچنین نوسازی استادیوم های قدیمی جیب مالیات پردازان را تا مرز صدها میلیون دلار خالی می کند.

جالب است بدانید برای ساخت سه استادیوم جدید AT&T Stadium, MetLife و Stadiumو Levi's Stadiumچیزی حدود یک میلیارد دلار هزینه شده است. همچنین دو استادیوم جدید دیگر یعنی U.S. Bank Stadium و New Atlanta Stadium که به ترتیب قرار است در سال های 2016 و 2017 میلادی بازگشایی شوند پیشبینی می شود حداقل هزینه لازم برای تکمیمل ساخت آنها یک میلیارد دلار آب بخورد.

Luxury Goods

از نظر اقتصادی یک Luxury Good یا همان کالای لوکس در واقع کالایی است که تقاضای آن نسبت به تولید و عرضه آن سهم بیشتری دارد. کالای لوکس در حقیت طرف مقابل کالای ضروری است چرا که تقاضا برای کالاهای ضروری نسبت به عرضه آنها کمتر است. از (Luxury Good)کالاهای لوکس معمولاً با عناوینی همچون superior goods و veblen goods نیز یاد می شود.

شاخصه های یک بازار

معمولاً گفته می شود که مردم نسبت به کالاهای لوکس توجه بیشتری نشان داده و در صورتی که توانایی داشته باشند نسبت به خرید این نوع کالاها رغبت بالایی دارند. به طور کلی به هر میزان که مردم یک جامعه یا کشور توانایی مالی بیشتری پیدا کنند به سمت خرید کالاهای لوکس نیز بیشتر روی خواهند آورد. در هر صورت اگر میزان تولید کالاها کاهش یابد به طبع درخواست برای آنها نیز با کاهش روبرو خواهد شد. میزان درخواست با توجه به تولید و وارد شدن کالاها به بازار یکسان نبوده و ممکن است شاخص را در سطوح مختلف واردات دست خوش تغییراتی بکند.

این حالت مثل این است که بگوییم یک کالای لوکس ممکن است به یک کالای عادی تبدیل شده و یا حتی با توجه به گذشت زمان و ورود سطح های کیفی مختلف از کالاهای جدید، آن کالاها هویت لوکس خود را از دست داده و به کالای نامرغوب و از مد افتاده تبدیل شوند. به عنوان مثال یک شخص ثرومتمند ممکن است با توجه به افزایش میزان ماشین های لوکس دیگر رغبتی به خرید و فروش آنها نداشته و شروع به خرید هواپیماها که درجه کلاس بالایی دارند بکند.

ادعا شده که برخی محصولات لوکس، در زمره کالاهای صرفاً گران قیمت لحاظ شده اند که باعث شده قیمت آنها بی رویه بالا رود. به عنوان مثال افزایش قیمت یک عطر می تواند ارزش واقعی آن را تا حد یک کالای لوکس بالا برده و فروش آن نیز به جای کاهش، شیب افزایشی را در پی بگیرد.اگر چه این را هم باید در نظر داشته که اصطلاح فنی کالای لوکس در واقع مستقل از کیفیت خود کالاست چرا که ممکن است این کالا از نظر جامعه لوکس شناخته شده باشد اما از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد.

ولی به طور کلی این سری کالاها که به آنها برچسب کالای لوکس خورده می شود در واقع کالاهایی هستند که از نظر اصطلاحات فنی قیمت و کیفیت در درجه بالایی قرار دارند. در این بین از جمله کالاهای لوکس سنتی که هنوز هم طرفداران خاص خودشان را دارند می توان به بازار لباس های زنانه، لوازم جانبی و چمدانها اشاره کرد. اکثر بازارها ولو اینکه ساختار خیلی جدیدی هم نداشته باشند از یک بخش که مخصوص فروش کالاهای شیک و جدید بوده برخوردارند.

گاهی ممکن است خدمات ارائه شده هم در حوضه لوکس قلمداد شوند و لزوماً این نیست که فقط کالا ها عنوان luxury را به خود اختصاص دهند. به عنوان مثال استخدام تمام وقت یا پاره وقت خدمتکاران برای کارهای نظافتی منزل یا مراقبت از افراد سالخورده، به نوعی لاکچری بودن خانواده را در جامعه تداعی می کند. همچنین برخی خدامت مالی مخصوصاً در برخی از خانه های معاملاتی که به افراد مختلف سرویس های مالی ارائه می کنند نیز در زمره سرویس های لاکچری قرار می گیرند چرا که افراد معمولی جامعه که اکثریت را تشکیل می دهند توانایی برپایی و راه اندازی چنین مراکز معاملاتی را ندارند.

گرایش های بازار

سه گرایش حاکم در بازار جهانی ارائه کالاهای لوکس معرفی جهانی کالا یا جهانی سازی، یکپارچه سازی سازمان و دیگری نیز ارائه کالاهای جدید همراه با ایده های جدید است. جهانی سازی کالا یا همان Globalization در واقع به خاطر افزایش تولید کالاهای مختلف، اضافه شدن برندهای متعدد و شرکت های ارائه کننده کالای لوکس و افزایش در صنعت گردشگری است. در واقع امروزه با رشد و افزایش محصولات متنوع لازم است تا با تعامل با شرکت ها و سازمانها در سراسر نقاط دنیا، آنها را از وجود کالای خود و کاربردهای آن آگاه کرده تا بتوانید روند فروش محصولات خود را به تمامی نقاط افزایش داده و درآمد خود را نیز بالا ببرید.

یکپارچه سازی یا Consolidation نیز مربوط به رشد شرکت های بزرگ و مالکیت برندها از بین بخش های زیادی است که در حوضه کالاهای لوکس در حال فعالیت هستند. در این بین می توان به سازمان هایی همچون LVMH، Richemont و Kering اشاره کرد که بخش وسیعی از مناطق مختلف را با عرضه نوشیدنی، پوشیدنی ها و همچنین وسایل آرایشی تحت سیطره خود در آورده و روز به روز نیز در حال پیشرفت هستند. شرکت Procter & Gamble نیز که به صورت بین الملی در حوضه تولید و پخش مواد مصرفی فعالیت دارد به علت مشکلات موجود سوددهی در بازار بزرگ شرکت های توزیع کننده کالاهای مصرفی، با تمام قوا وارد این صنعت شده است.

ظرفیت بازار

بازار کالاهای لوکس طی سال های متمادی رشد محسوسی را به خود دیده است. صرف نظر از رکود آسیا که به علت بحران مالی در سال 1997 ایجاد شد این صنعت مخصوصاً در سال 2000 میلادی رشد خوبی را تجربه کرده است. در همین سال بازار جهانی کالاهای لوکس که محصولات متنوعی از قبیل نوشیدنی، لباس، لوازم آرایشی، عطر و ادکلن، ساعت، جواهرآلات، چمدان و کیف های دستی را ارائه می کرد چیزی نزدیک به 170 میلیارد دلار نقدینگی را تجربه کرد که این خود نشان از رشد 7.9 درصد که مقدار قابل توجهی است را می داد.

ایالات متحده به عنوان بزرگترین بازار منطقه عرضه کالاهای لوکس، پیش بینی می شود در سال 2013 به عنوان یکه تاز میدان با ارزش 62.5 میلیارد یورو در حوضه عرضه کالاهای لوکس قلمداد شود. بخش اعظم این لیست که بیشترین سودآوری را دربردارد مربوط به نوشیدنی هایی همچون whisky, Champagne, Cognac می باشد. البته ناگفته نماند این بخش با وجود اینکه بیشترین سودآوری را داشته طی یک بازه زمانی با کاهش فروش 0.9 درصدی نیز روبرو شد. در این بین بخش فروش ساعت و جواهرآلات بالاترین رشد خود را با رشد 23.3 درصدی تجربه کرد و همچنین بخش لوازم جانبی و لباس بین سال های 1996 تا 2000 میلادی با رشد 11.6 درصد به میزان 32.8 میلیارد دلار حجم معاملات رسید.

آمریکای شمالی بزرگترین بازار منقطه ای در حوضه عرضه کالاهای لوکس به شمار می رود. بر خلاف رشد کم 2.9 درصدی تجربه شده در بازار اروپای غربی، بازار آمریکای شمالی در همان زمان رشد نزدیک به 10 درصدی را از آن خود کرد. ده مورد از بزرگترین بازارهای جهان در حوضه عرضه کالهای لوکس، به میزان 83 درصد از کل فروش جهانی را به خود اختصاص داده اند. این 10 بازار عبارت اند از ژاپن، چین، ایالات متحده، روسیه، آلمان، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، برزیل، اسپانیا و سویس.

در سال 2012 میلادی، کشور پرجمعیت چین به عنوان بزرگترین بازار تولیدکننده کالاهای لوکس از کشور پیشرفته ژاپن پیش افتاد. جالب است بدانید کشور چین بیش از 20 درصد کل بازار جهانی را در مصرف کالاهای لوکس به خود اختصاص داده است. سازمان پژوهشی The Economist Intelligence Unit با توجه به بررسی ها و تجزیه تحلیلهای خود گزارشی را منتشر کرده است که در آن چشم انداز مصرف کالاهای لوکس را در قاره آسیا مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

این گزارش در واقع گرایش ها و پیشبینی های مصرفی در مورد کالاهای لوکس را در بازارهای کلیدی موجود در کل قاره آسیا را مورد بررسی قرار داده است. طبق بررسی ها و پیشبینی هایی که صورت گرفته نشان می دهد که در سال 2014 میلادی بازار کالاهای لوکس، به علت وجود 440 میلیون مصرف کننده و حجم نقدینگی حدود 880 میلارد یورویی، رشدی بی سابقه به اندازه 10 سال متوالی را تجربه کرده است.

تاریخچه هنر

به طور کلی اغلب تمرکز روی چیزهای بی مفهوم در بازاریابی مدرن، اصطلاح Luxury یا همان لاکچری را منطقی نگاه داشته و همچنین سبب می شود این اصطلاح فنی در تاریخچه هنر برای اشیایی که به طور خاص قرار است طراحی شوند تحت استانداردهای بالا ساخته شده و از مواد گرانبها نیز در تهیه آنها استفاده شود. این اصطلاح همچنین برای کتاب ها و نسخه های خطی قرون وسطا مورد استفاده قرار گرفته تا بتوان بین کتاب های علمی عملی که کاربرد عادی دارند و همچنین کتاب های خطی که از الگوهای تصویری که اغلب مقید و پایبند به اعتقادات باارزش همراه با تزیینات بصری زیبا همراه شده اند تمایز قایل شد.

این نوع کتاب ها اغلب بسیار حجیم تر بوده و از متن کمتری روی هر صفحه برخوردار بوده و به جای آن از الگوهای بصری برای روایت استفاده شده است. همچنین متن های معنوی و عبودی به جای نگهداری در کتابخانه در کلیسا و به طور کلی در مکان های مقدس نگهداری شده اند. ارزش دست نوشته های غیرمعنوی لاکچری نیز خیلی با ارزش شناخته شده و تفاوتهای ارزشی زیادی با کتاب های ارزانتر دارند.

همچنین اصطلاح لاکچری برای دیگر هنرهای دستی، در واقع جایی که از هر دو جهت لاکچری و کاربردی بودن از همان انواع شیهایی که ساخته شده ممکن است استفاده شده باشد. این حالت می تواند مربوط به بخش فلزکاری، سفال سازی، شیشه کاری، زره سازی و یک محدوده بزرگی از اشیاء برای انجام کار دستی را شامل شود.

حوضه به کارگیری اصطلاح لاکچری

به مرور زمان و با افزایش سطح دموکراسی در جوامع مختلف، چندین فهرست محصولی جدید نیز در حوضه بازار محصولات لوکس ایجاد شده که با نام های "accessible" و "mass luxury" در دسترس قرار گرفته است.این دو دسته فهرست محصولی در سطح کلاس متوسط کالاهای لوکس قرار می گیرند که در این متن گاهی از آنها با عبارت "aspiring class" نیز یاد می شود. امروزه از این جهت که کالاها و خدمات لوکس یا همان لاکچری بسیار گسترده و متفاوت شده اند دیگر نمی توان تعریف جامع و کاملی از این کلمه پیدا کرد.

با رشد و افزایش میزان استفاده از کالاهای لوکس، یک سری قوانین مبتنی بر سیستم دخل خرج به تصویب برخی دولت ها رسیده تا از خرید بیش از اندازه کالاهای لوکس توسط اشخاص جلوگیری شود. به عنوان مثال در فوریه سال 2013 میلادی قانونی در کشور چین به تصویب رسید که اجازه تبلیغ کالاهای لوکس را در کانالهای رسمی تلوزیونی و رادیویی این کشور را از افراد می گرفت.

اهمیت وابستگی اجتماعی و اقتصادی

از بین تمامی محصولاتی که در سراسر دنیا توسط شرکت ها و کاخانجات آنها ساخته می شوند یک سری محصولات به علت طراحی مناسب، کیفیت بالا، پایداری در رده محصولات با درجه کارایی و کیفی بالا قرار می گیرند در جامعه به آنها برچسب کالاهای لوکس یا همان لاکچری زده می شود. بنابراین به صورت واقعی امروزه هر فهرست کالایی موجود در بازار که در دسترس قرار دارد شامل یک زیرمجموعه از محصولات مشابهی است که برچسب کالای لوکس به واسطه طراحیهای مناسب، کیفیت ساخت، پایداری و کارایی کلی به آنها زده می شود. از همین رو ممکن است سازندگان تغییرات پایه ای را برای تمامی محصولاتی که قبلاً طراحی و ساخته شده اند ایجاد کنند.

نکته دیگری که باید بدانید این است که کالاهایی نیز وجود دارند که از نظر عموم جامعه در زمره کالاهای لوکس قرار می گیرند این حالت بدان جهت است که این کالاها نقش یک الگوی نمادین را بازی کرده و برای آن است که توان خرید افراد را نسبت به سایر مردم مشخص کند. این سری کالاها الزماً قرار نیست از نظر کارایی کیفی و ظاهری مزیت خاصی نسبت به محصولات جایگزین ارزانتر خود داشته و صرفاً هدف از خرید آنها، نشان دادن ثروت افرادی است که توانایی خرید آنها را دارند.

این نوع کالاها در واقع اشیایی از پدیده اجتماعی اقتصادی را نشان داده که تحت نام conspicuous consumption(صرفاً جهت چشم و هم چشمی) نامگذاری شده اند. از این دست کالاها می توان به ماشین های لوکس، ساعتها، جواهرآلات، لباسها با طراحی خاص، قایقهای بادبانی، خانه های روستایی زیبا و .. اشاره کرد.

برندهای لاکچری

یک برند لاکچری و شناخته شده(معتبر)، در واقع برندی است که اکثریت محصولات تولیدی که زیر سایه آن به فروش می روند جزء کالاهای لوکس تلقی شوند. این دسته برندها نیز ممکن است شامل یک سری از برندها که از نامهای وابسته به luxury ، قیمت های بالا یا کیفیت های بالا بهره می گیرند نیز باشند. در هر صورت ممکن است برخی برندها نیز از نظر جامعه هنوز برند معتبری تلقی نشوند اما کالاهای تولیدیشان در زمره کالاهای لوکس قرار بگیرد.

کلمه LVMH که سرواژه عبارت Louis Vuitton Moet Hennessy بوده در واقع نام شرکتی است که بزرگترین تولید کننده کالاهای لوکس جهان در رقابت با بیش از 50 برند از جمله Louis Vuitton به فعالیت می پردازد. این شرکت بزرگ طی فروش کلی ای که در سال 2003 با ارزش 12 میلیارد دلار کرد چیزی حول و حوش 2 میلیارد دلار سود خالص به دست آورد.

یک گروه به نسبت کوچک با گرایش سرمایه گذاری مناسب و برنامه ریزی درخور به سرعت می تواند به جایگاه های بالا دست پیدا کند. به طور کلی به محض اینکه یک برند موافقت امضای اعضای گروه سرمایه گذار را کسب می کند آن برند می تواند به صورت واقعی تحت یک برند لاکچری تعریف شده و به ارائه کالاها و یا خدمات در جامعه بپردازد.

یک مثال از خطهای تولید محصولات متنوع تحت یک برند واحد بوده که کار خود را در صنعت اتوموبیل آغاز کرده است. به عنوان مثال در همین برند معتبر که در عرصه ساخت اتوموبیل فعالیت دارد ماشین هایی ساخته می شوند که افراد مختلف جامعه با سطح درآمدی متفاوت بتوانند با توجه به بودجه خود یکی از ماشین های تولیدی این برند را خریده و استفاده کنند.هزینه تبلیغات برای برندی لوکس که از نظر اعتبار در سطح متوسط قرار دارد چیزی بین 5 تا 15 درصد درآمد خالص فروش محصولاتش است. البته این مقدار در صورتی که مسئولان آن برند بخواهند همایشها و اسپانسرهایی را نیز در نقاط مختلف به اجراء در آورند به میزان 25 درصد هم خواهد رسید.

کاربرد اصطلاح Luxury (لاکچری-لاکشری) در حوضه های مختلف تجاری

فروشگاه های زنجریه‌ای عرضه کالاهای لوکس

بعد از پیدایش برند لاکچری در دهه 1800 میلادی، به مرور پای فروشگاه های زنجریه ای هم به میدان باز شد که به صورت اختصاصی وظیفه فروش تمامی کالاهای برندهای متعبر که در اکثر شهرهای معتبر جهان پدیدار شدند را ایفا کرده و می کنند.

از جمله برندهای معتبری که جزء اولین برندهای تاسیسی قرار دارند می توان به برند Le Bon Marche اشاره کرده که در شهر پاریس از کشور فرانسه قرار دارد. البته در این بین برندهایی نیز وجود دارند که تحولات و محبوبیت بسیاری را از تاریخ تاسیس خود کسب کرده اند که می توان به برندهای Neiman Marcus, Selfridges, Lane Crawford, Isetan, Fortnum & Mason, Lord & Taylor, Harvey Nichols, Barneys New York, Saks Fifth Avenue, David Jones, KaDeWe, Harrods و Holt Renfrew اشاره کرد. اما گل سرسبد برندها در زمینه عرضه جواهرآلات و خانه های مجلل مربوط می شود به دو شرکت Chanel و Tiffany & Co که سابقه طولانی ای در زمینه دو مورد گفته شده را دارند.

مراکز خرید کالاهای لوکس

دیگر پدیده ای که به مرور زمان در حوضه کالاهای لوکس رونق گرفت می توان به مراکز متعددی اشاره کرد که تحت عنوان بوتیک در نقاط مختلف شهرها به فروش کالاهای لوکس می پردازند. در کشورهای مختلف و معروف جهان شهرهایی هستند که میزان بوتیک های موجود در آنها بسیار بالاست. همچنین دقت داشته باشید که این بوتیکها در نقاط معروف شهرهای معروف گرد هم آمده و بیشتر در یک منقطه مشهور و پر جمعیت به عرضه کالاهای لوکس می پردازند. از بین این نواحی که بیشترین میزان بوتیک در آن مناطق تمرکز یافته و به ارائه خدمات می پردازند می توان به Via Monte Napoleone شهر میلان ایتالیا، Via Condotti شهر روم، Tverskaya Street مسکو در روسیه و مناطق معروف دیگر اشاره کرد که گرایش های مردمی برای خرید از آنها بسیار بالاست. این دست از فروشگاه ها یا بوتیکها که به صورت خرده فروشی کار می کنند به واسطه شرکت های بزرگتر به صورت یکجا تحت مدیریت قرار دارند. این در حالی است که خرده فروشان مستقل یعنی آنهایی که زیر نظر شرکت خاصی مدیریت نمی شوند به دلایلی همچون افزایش نرخ اجاره بهای مغازه، و هزینه های دیگر، به مرور از صحنه خارج شده و یا احتمالاً خواهند شد.

خودروهای لوکس

اصطلاح خودروی لوکس(لاکچری) برای خودروهایی در نظر گرفته می شود که از نظر ظاهری نسبت به خودروهای معمول دیگر شیکتر بوده و یا ویژگی هایی را ارائه می کنند که خودروها معمولی از داشتن آنها عاجز هستند. البته چیزی که مشخص است این است که قیمت آنها نیز نسبت به خودروهای دیگر بسته به درجه کیفی و زیبای آن نیز بیشتر می باشد.به طور کلی این اصطلاح برای خودروهایی به کار می رود که کیفیت تجهیزات به کار رفته در آنها بالا بوده، کارایی و طراحی عالی تری داشته، راحتتر بوده، از فناوری های مدرن امروزی استفاده کرده و به طور کلی از چیزهایی برخوردار بوده که حتماً اسم یکی از برندهای خاص را در ذهن بیننده تداعی می کند.

این اصطلاح به علت تنوع و ساختارهای متفاوتی که توسط سازندگان خودروها اتخاذ می شود از نظر معنایی کاملاً می تواند متغیر و نسبی باشد. در حقیقت این که چه افرادی برای معرفی و تلقی یک خودرو صفت لوکس را به آن بدهند کاملاً به ذهنیت، شناخت و حوضه دیدی دارد که این افراد در سال های متمادی به دست آورده اند. به عنوان مثال ممکن است یک فرد با دیدن خودرویی آن را به صورت ذهنی، لوکس تلقی کند اما همین خودرو برای شخص دیگر صرفاً یک خودروی مناسب تلقی شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter