alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
آثار و فضایل اعجاب انگیز خواندن سوره بقره
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سوره بقره یکی از طولانی ترین سوره های قرآن است. خواندن این سوره دارای خواص و فضایل بسیاری است که در دنیا و آخرت نصیب افراد می شود. تا انتها با ما همراه باشید.

فضائل و برکات خواندن سوره بقره

فضیلت خواندن سوره بقره موضوع مورد بحث ماست. نام‌ های دیگر سوره "بقره" فُسْطاط القرآن و سنام القرآن است. همچنین به دو سوره بقره و آل عمران "زهراوان و زهراوین" نیز گفته می‌شود.

جامعیت سوره "بقره" از نظر اصول اعتقادى اسلام و بسیارى از مسائل عملى (عبادى، اجتماعى، سیاسى و اقتصادى) قابل انکار نیست.

شناسنامه سوره بقره

  • شماره سوره: 2
  • ترتیب نزول: 87
  • تعداد آیه: 286
  • معانی سوره: بقره به معنای ماده گاو است
  • ویژگی های سوره: بزرگترین سوره قرآن 5/2 جز، بلند ترین آیه 282، بیشترین احکام فقهی در این سوره است آیت الکرسی در این سوره است.
  • موضوعات کلی سوره: مسائل اعتقادی اسلام، تشریح قانون گذاری و احکام فقهی، مسائل معنوی و اخلاقی فردی، داستان بنی اسرائیل، حضرت آدم، هاروت و ماروت، جالوت و مالوت.

محتوای سوره بقره

بحث هایى پیرامون توحید و شناسائى خدا مخصوصا از طریق مطالعه اسرار آفرینش آمده است، بحث هایى در زمینه معاد و زندگى پس از مرگ، مخصوصا مثال هاى حسّى آن مانند داستان ابراهیم و زنده شدن مرغ‌ها و داستان عزیر.

بحث هایى در زمینه اعجاز قرآن و اهمیت این کتاب آسمانى، بحث هایى بسیار مفصل در باره یهود و منافقان و موضع ‏گیری هاى خاص آن‌ها در برابر اسلام و قرآن، و انواع کارشکنی هاى آنان در این رابطه.

بحث هایى در زمینه تاریخ پیامبران بزرگ مخصوصا ابراهیم و موسى علیهم السّلام.

بحث هایى در زمینه احکام مختلف اسلامى از جمله نماز، روزه، جهاد، حجّ و تغییر قبله، ازدواج و طلاق، احکام تجارت، و قسمت مهمى از احکام ربا و مخصوصا بحث هایى در زمینه انفاق در راه خدا، و همچنین مسأله قصاص و تحریم قسمتى از گوشت‌هاى حرام و قمار و شراب و بخشى از احکام وصیت و مانند آن.

فضیلت سوره بقره

ویژگی های سوره بقره

فضائل سوره بقره

عن النبی صلی الله علیه و آله و سلم: من قرأها فصلوات الله علیه و رحمته و اعطی من الاجر کالمرابط فی سبیل الله سنه لا تسکن روعته. مجمع البیان،ج ۱،ص۶۷

هر کس سوره بقره را بخواند درود و رحمت خدا بر اوست و خدا پاداش کسی را به او می دهد که یک سال در راه خدا جنگیده باشد و از اسلام دفاع کرده باشد.

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم: من قرأ أربَعَ آیاتٍ من اولِ البقرهِ و آیَه الکرسی و ۀیتین بَعدَها و ثلاثَ آیات من آخرها لَم یَرَ فی نفسه و مالهِ شیئاً یَکرهُهُ و لا یَقرَبُهُ و لا یَنسی القرآن. ثواب الاعمال، ص ۲۸۰

رسول خدا صلی الله علیه وآله سلم فرمودند: «هرکس ۴ آیه از اول سوره بقره و آیه الکرسی را با دو آیه بعد از آن و سه آیه آخر سوره بقره را تلاوت کند هیچ بدی و ناراحتی در جان و مال خود نبیند و شیطان به وی نزدیک نشود و قرآن را فراموش نکند.»

قال رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم: ان اصفر البیوت بیت لا یقرأ فیه سوره البقره فسطاط القرآن. مستدرک الوسائل، ج۴ ، ص ۳۳۴

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: «خالی ترین خانه [از خیر] خانه ای است که در آن سوره بقره خوانده نشود، سوره بقره سوره ایست که محل اجتماع قرآن است.»

عن ابی بن کعب عن النبی صلی الله علیه و آله وسلم قال لی یا ابی! مرّ المسلمین ان یتعلموا سوره البقره فان تعلمها برکه و ترکها حسره و لا یستطیها البطله. مجمع البیان،ج ۱،ص ۶۷

پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله به اُبّی بن کعب فرمودند: «ای اُبّی ! مسلمانان را به فراگیری این سوره فراخوان که در فراگیریش برکت و در رها ساختن آن حسرت است؛ و ساحران راهی برای نفوذ در سوره بقره را ندارند.»

قال رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم: من قرأها فی بیته نهاراً لم یدخل بیته شیطان ثلاثه ایام و من قرأها فی بیته لیلاً لم یدخله شیطان ثلاث لیال.

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: «هرکس سوره بقره را در خانهٔ خود قرائت کند سه روز آن خانه از گزند شیطان در امان است و همچنین اگر یک شب ٱن را در خانه خود تلاوت کند، سه شب ٱن خانه از آسیب شیطان محفوظ است و شیطان داخل ٱن خانه نمی گردد.»

عن ابی عبدالله علیه السلام: من قرأ البقره و آل عمران جاء یوم القیامه تظلانه علی رأسه مثل الغمامتین أو العباءتین. البرهان فی تفسیر القرآن ج ۱ ص۱۳۲

امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس سوره بقره و آل عمران را بخواند در روز قیامت این دو سوره مانند دو قطعه ابر یا دو عبا و یا دو سایبان بر او سایه می افکنند.

همچنین از ایشان روایت شده: «هرکس آیه الکرسی را یک بار بخواند خداوند ۱۰۰۰ رنج و گرفتاری از سختی های دنیا و ۱۰۰۰ رنج و گرفتاری از سختی های ٱخرت را از او بر می گرداند؛ کمترین سختی دنیا فقر و تهیدستی است و کمترین سختی ٱخرت، عذاب قبر است. خواص القرآن ص۵۳ به نقل از المصباح کفعمی،ص 581

خواص سوره بقره

فضیلت های سوره بقره از دید ائمه

آثار و برکات خواندن سوره بقره

1. خواندن سوره بقره جهت درمان تب

شفاجویی از آیات قرآن آموزه ای است از قرآن کریم و توصیه های ارزشمند اهل بیت علیهم السلام و از جمله این شفادهنده ها سوره بقره است.

از امام صادق علیه السلام نقل شده است: اگر کسی باایمان، سوره مبارکه بقره را بنویسد و بر آدم تبدار ببندد تب او زایل شود.

آثار سوره بقره

تأثیر سوره بقره در درمان تب

2. خواندن سوره بقره جهت درمان ترس

از حضرت امام جعفرصادق علیه السلام منقول است: اگر کسی، با ایمان سوره مبارکه بقره را بنویسد و به آب باران بشوید و به آدم ترسو دهد ترس او زایل می شود.

برکات سوره بقره

فضیلت سوره بقره در رفع ترس

3. رسیدن به حاجت با خواندن سوره بقره

هر کس بعد از نماز صبح پیش از آنکه سخن گوید آیه ۱۳۷ (فَإِنْ آمَنُواْ بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَواْ وَّإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّمَا هُمْ فِی شِقَاقٍ فَسَیَکْفِیکَهُمُ اللّهُ وَهُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ) را هفت مرتبه بخواند، خداوند مهربان در آن روز همه مهمات او را کفایت می کند و اگر آن را ورد خود سازد و بعد از هر نماز واجب بخواند محتاج نشود و مرادات او حاصل گردد.

خواص سوره بقره

تأثیر سوره بقره بر استجابت دعا

4. زیاد شدن روزی با خواندن سوره بقره

قبل از بیان حاجت ابتدا وضو گرفته و قبل از آنکه نماز بخواند و سخنی بگوید هفت بار آیه ۱۸۶ بقره (وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُواْ لِی وَلْیُؤْمِنُواْ بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ) را بخواند و بعد از نماز هم هفت مرتبه این آیه را بخواند؛ خداوند حاجتش را برآورده سازد و روزیش زیاد گردد.

آثار خواندن سوره بقره در زندگی

سوره بقره و گشایش روزی

سوره بقره - جزء ۲ - آیه (۱۹۱ تا ۱۹۶)

ثواب خواندن سوره آیة الکرسى + متن سوره آیت الکرسىاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • parsine.com
  • zahedan-tebyan.ir
  • doasite.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits