دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
شخصیت‌ شناسی از روی سلفی گرفتن
7
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سلفی‌ها در قرن ۲۱ بسیار محبوبند. شخصیت شناسی از روی سلفی و به طور کلی پاسخ به این که سلفی‌ها چه می‌گویند، چرا اینقدر محبوبند و یا چگونه افراد را توصیف می‌کنند اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

شخصیت‌ شناسی از روی سلفی

سلفی‌ها به طور چشمگیری در حال افزایش در دنیای شبکه‌های اجتماعی هستند و این روزها بسیاری از افراد مشهور نیز به جرگه سلفی بگیران شبکه‌های اجتماعی پیوسته‌اند. اگرچه بسیاری سلفی‌ها را دوست دارند و بسیاری نیز از آنها متنفرند ولی با این حال سلفی‌ها بیش از هر زمان دیگری محبوبند. آیا سلفی تنها نشان‌دهنده این است که همه به دوربین دسترسی پیدا کرده اند یا می‌تواند نشانه چیزهای دیگری نیز باشد؟ به بیان دیگر سلفی‌ها دقیقا درمورد کسانی که جلوی دوربین قرار دارند چه می‌گویند؟

چرا سلفی گرفتن اینقد مهم شده است ؟

برای این که سلفی‌ها را درک کنیم باید انگیزه‌ای که پشت این عکس‌ها وجود دارد را شناسایی کنیم و بررسی کنیم که چرا برخی از آنان اینقدر محبوب می‌شوند و بقیه این‌گونه به شهرت نمی‌رسند؟ در مصاحبه‌ای که با یک ویرایشگر عکس در یک وبسایت معتبر انجام شد، گفته شد که دلیلی وجود دارد که برخی افراد عاشق سلفی مشترک انسان‌ها و حیوانات هستند. در چنین تصاویری انسان‌ها بهترین نسخه خودشان را به نمایش می‌گذارند و فداکار، مهربان و شجاع به نظر می‌آیند. چنین تم‌هایی در زمانی که بحث محافظت از حیوانات ولگرد و یا رفاه حیوانات مطرح می‌شود بسیار پر طرفدار می‌شوند افراد می‌خواهند به این روش مهربانی انسان‌ها را نشان دهند و خودشان باور داشته باشند.

دلیل دیگری که باعث شده سلفی‌ها اینقدر در زندگی افراد مهم تلقی شود پرشدن خلاءهایی در زندگیست. افراد از هر کاری که در زندگیشان انجام می‌دهند سلفی می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذراند تا صدها و هزاران نفر آن را ببینند. در حالی که در چند دهه گذشته تنها کسانی که این چنین در معرض دید بودند، افراد مشهور قلمداد می‌شدند. بسیاری بر این عقیده‌اند که نسل کنونی تنها نسلی هستند که طوری تربیت شده‌اند که همه چیز را می‌توانند بدست آورند.

با گذشت زمان افراد به این نتیجه رسیدند که خارج از درس و دانشگاه هم می‌توانند مشهور شوند. رشد شبکه‌های اجتماعی می‌توانست پاسخگوی این نیاز باشد به طوریکه مردم عادی بتوانند بدون آن که تلاش زیادی بکنند به شهرت برسند.

شخصیت‌ شناسی از روی سلفی

شخصیت شناسی از روی سلفی

سلفی چه چیزی راجب شما می‌گوید؟ شبکه‌های اجتماعی به منظور کمک به افراد برای ایجاد ارتباطات راحت‌تر به وجود آمد و افراد از این بهانه برای توجیه ارسال سلفی‌های گوناگون استفاده کردند. حالا این عکس می‌تواند از یک سلفی با یک جفت کفش جدید تا سلفی عکس‌های مراسم فارغ‌التحصیلی باشد. افراد به خود می‌گویند چرا این عکس‌ها را به اشتراک نگذاریم مگر شبکه‌های اجتماعی به همین منظور ایجاد نشده‌اند؟ البته این سخن برای عکس‌های بد صادق نیست. به عنوان مثال بیشتر مردم می‌توانند تصدیق کنند که هیچ موقع عکس‌هایی که در آن خوب نیفتاده‌اند را به اشتراک نخواهند گذاشت. در واقع مردم خودشان انتخاب می‌کنند که چه عکسی را به شبکه‌های اجتماعی بفرستند.

این موضوع چه چیزی را نشان می‌دهد؟ افراد با گرفتن سلفی چه چیزی را می‌خواهند بدست آورند؟ و درنهایت هدف آنها چیست؟ یکی از دلایل روشنی که افراد به گرفتن سلفی روی می‌آورند افزایش عزت نفس است. از دید روانشناسانه، خیلی زود روشن شد که افراد به دنبال رفع این نیاز هستند و برای آن راهی در شبکه‌های اجتماعی یافته‌اند. هر لایک، اشتراک‌گذاری و کامنت مثبت ابزاری برای افزایش اعتماد به نفس در آنهاست و این موضوع در مورد دلیل گرفتن سلفی‌ها نیز صادق است.

سلفی شما را توصیف می‌کند

اگرچه سلفی‌ها از دیدگاه بسیاری پدیده منفی شمرده می‌شود اما می‌تواند در زندگی افراد نقش مثبتی را نیز ایفا کند. سلفی‌ به افراد کمک می‌کند تا ورژن خودشان از جهان هستی را به تصویر بکشند. به این جمله‌ها توجه کنید: به من نگاه کنین! این منم! چنین جمله‌ها و عباراتی باعث می‌شود تا افراد کارهای خیلی خاص و خوبی در زندگیشان انجام دهند تا بتوانند آن‌ را به تصویر بکشند. در زندگی واقعی مردم دوست دارند به کمک چیز‌هایی که می‌گویند و یا چیزهایی که می‌پوشند دیده شوند و از این رو، سلفی یکی از بهترین راه‌ها برای دیده شدن است. سلفی به افراد کمک می‌کند تا در دنیای شلوغ امروز در کانون توجهات قرار گیرند.

شخصیت‌ شناسی از روی سلفی

سلفی‌ها به افراد در دیده شدن کمک می‌کند

همان‌گونه که سلفی‌ها به افراد در دیده شدن کمک می‌کند، به آنان کمک می‌کند تا اثبات کنند که بخش و یا عضوی از یک گروه خاص هستند. شاید شما هم اخیرا دیده باشید که یکی از موضوعات جذاب اخیر در شبکه‌های اجتماعی ارسال عکس بدون آرایش بود و از شرکت کنندگان در این کمپین خواسته شده بود عکس بدون آرایششان را بفرستند و در نتیجه توجهات را به سمت خودشان بکشانند. این کار باعث می‌شود افراد علاوه بر آن که به نتایج مثبت این کمپین‌ها دست پیدا کنند، نشان دهند که آنها نیز عضوی از این مجموعه هستند. بسیاری از افراد از این که عضو چنین مجموعه‌ها و یا کمپین‌هایی باشند احساس آرامش و امنیت می‌کنند. این اشتیاق در انسان‌ها کاملا طبیعی است و می‌تواند یکی از دلایل افزایش محبوبیت سلفی‌ها باشد.

بیشتر بخوانید:

تست شخصیت شناسی MBTI و کاربردهای جادویی این تست

اول اسم شما چیست ؟ شخصیت شناسی از روی حروف انگلیسی

نسل هزاره امروز با اینترنت بزرگ شده‌اند و همان‌ها هستند که باعث محبوبیت سلفی‌ها شده‌اند. ملیون‌ها نفر از افراد ۲۰ تا ۲۹ ساله در سرتاسر جهان آنلاین هستند و سلفی‌ها نقش بزرگی را در جهت پاسخگویی به نیاز‌های روانشناسانه آن‌ها ایفا می‌کند. در جهان خارج شاید به نظر برسد که این نسل نارسیستی و خودشیفته است، اما نگاه دقیق‌تر نشان می‌دهد که این تعبیر آنچنان صحیح نیست.

سلفی نمایانگر هویت یک فرد است. سلفی‌ها لحظه‌ای را در زندگی افراد ثبت می‌کنند که برای آنها اهمیت دارد اما در عین حال ابزاریست که می‌توان از آن برای پیدا کردن و یا شناختن یک نفر استفاده کرد. یک سلفی شاید چیزی بیشتر از یک عکس با یک گربه و یا با یک وعده غذایی نباشد اما برای یک نفر نشانه‌ و یا جای پایی از خودش در دنیاییست که زیاد میطلبد و کم هدیه می‌دهد. برای نسل هزاره این علامتی است که فارغ از نوع سلفی، اثبات می‌کند آنها اینجا بوده‌اند و تفاوت ایجاد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

تست کنجکاوی : مشاهده نتایج تست روانشناسی کنجکاوی

تست روانشناسی عشق / آیا عاشق هستید؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.1 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits