مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
ثواب خواندن نماز برای والدین هم در دنیا هم در آخرت
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
خواندن نماز والدین یکی از حقوقیست که والدین چه در زمان حیات و چه پس از وفات شان بر گردن فرزندان خود دارند. این نماز را بخوانید تا هم والدینتان را شاد کنید و هم فرزندانتان بعدها برای خودتان بخوانند.

فضایل و کیفیت خواندن نماز والدین چیست؟

به گزارش دلگرم : هر کس این نماز را بخواند چنان چه پدر, مادر و عزیزان او زنده باشند مورد رحمت خداوند رحمان و رحیم قرار میگیرند وچنان چه والدین فوت کرده باشند مورد آمرزش خداوند کریم قرار می گیرند. می گویند دست انسانها پس از مرگ، از دارِ دنیا کوتاه میشود، شاید این جمله از یک زوایه درست باشد ولی قطعاً یک حکم عمومی و فراگیر نیست زیرا انسان زرنگ با انجام برخی از کارها می تواند پس از مرگ هم چنان از دنیا استفاده و ثواب برای خود کسب کند. پس از مرگ آدمی، آثار و نتایج این قبیل کارها قطع نمیشود، به همین علت در معارف اسلامی به« باقیات الصالحات» تعبیر میشود.

غیر از باقیات الصالحات که به دست خود شخص و قبل از مرگش کِشت میشود، کارهای دیگری هم هست که پس از مرگ و توسط باقی ماندگان شخص متوفی انجام شده و در آن دنیا ثوابش به روح مرده میرسد. نماز والدین یکی از همین کارهاست که برطبق روایات ما، در زندگی برزخی پدر و مادر اثرات عجیبی دارد و گرفتاری های عجیبی را از پیش پای آن ها برمیدارد.نماز والدین توسط فرزندان خوانده میشود و در کتاب مکارم الاخلاق تحت عنوان نماز پدر برای فرزند وارد شده است ولی طبق فرمایش آیت الله بهجت، مادران نیز میتوانند برای شفای مرض اولاد خودشان به این نماز ملتزم باشند و بخوانند. در کتاب مستدرک الوسیله و مستنبط المسائل این نماز هم ذکر شده است.

محتوای نماز والدین

پایه و اساس نماز والدین بر طلب مغفرت و بخشش برای خود فرد و پدر و مادر او بنا شده است. مضمون و ترجمه نماز والدین بیانگر اینست که به نوعی در تمامی اذکار، طلب مغفرت برای پدر و مادر از درگاه خدا است. ادعیه ای که در این نماز میخوانیم از دعاهای معروف قرآنی است که می توان در قنوت نمازها و دیگر وقت ها نیز خواند ولی خواندن آن ها با همین شکل و دستوری که در منابع از جمله مفاتیح الجنان آمده، برای روح پدر و مادرهایمان در عالم برزخ اثرات عحیبی دارد.

فواید خواندن نماز والدین

کیفیت نماز والدین

نماز والدین، در روایات به چند شیوه ذکر شده است که مرحوم حاج شیخ عباس قمی( ره) در مفاتیح الجنان، به نقل از کتاب مکارم الاخلاق چنین بیان کرده اند:

حتماً بخوانید:
ثواب و نحوه ی خواندن نماز شکر

ثواب و نحوه ی خواندن نماز شکر

نماز شکر را چگونه بخوانیم؟ امام صادق(ع) برای شکر نعمات خداوند نمازی دو رکعتی را معرفی کرده‌اند که آداب خاصی داشته و با نمازهای معمول متفاوت است.

نماز والدین دو رکعت است، که نخست باید نیت کنید:« دو رکعت نماز والدین به جا می آورم قربه إلی الله» و پس از خواندن سوره حمد در رکعت اول، ده مرتبه آیه ۴۱ سوره ابراهیم خوانده می شود:« رَب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب» پروردگارا، من و پدر و مادرم و تمامی مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا می شود بیامرز. در رکعت دوم نماز والدین، پس از خواندن سوره حمد باید ده مرتبه آیه ۲۸ سوره نوح را خواند:« رَّب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِمَن دَخَلَ بَیْتیَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ» «پروردگارا مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانی را که با ایمان وارد منزل من شدند، و جمیع مردان و زنان با ایمان را بیامرز.»بعد از این که سلام نماز والدین را دادید، ده مرتبه آیه ۲۴ سوره اسرا را بخوانید:« رَّب ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانی صغِیراً»،« پروردگارا همان گونه که آن ها مرا در کوچکی تربیت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده.»در نماز والدین احتیاجی به خواندن سوره پس از سوره فاتحه نیست.

خواندن نماز والدین به روش های دیگر

نماز والدین در کتاب مکارم الاخلاق به اینصورت نیز آورده شده است که نخست یک نماز دو رکعتی بخوانید و در هر رکعت پس از حمد ۲۰ مرتبه آیه «رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا» را بخوانید. پس از سلام نماز هم به سجده بروید و همین آیه را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

زمان خواندن نماز والدین

در شب جمعه، ترتیب خواندن نماز والدین در منابع مختلف متفاوت است ولی شبخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان به نقل از کتاب مکارم الاخلاق برای خواندن این نماز توصیه کرده است که برترین وقت برای خواندن این نماز شب جمعه و بین نماز مغرب و عشاست.

خواندن نماز برای والدین چه ثوابی دارد؟

ثواب خواندن نماز برای والدین

با توجه به آیات مندرج در نماز والدین، این نماز مخصوص پدر و مادر است اما میتوان دو رکعت نماز مستحبی برای ارج نهادن به زحمات پدر بزرگ و مادربزرگ خواند و چنانچه آن دو رکعت، مشابه نماز والدین هم باشد، ایرادی نخواهد داشت. در شب جمعه برای نماز والدین ثواب های فراوانی ذکر شده است که عبارتست از:

حتماً بخوانید:
ثواب و برکات خواندن نماز اول وقت

ثواب و برکات خواندن نماز اول وقت

ثواب نماز اول وقت را از نظر ائمه (ع) و علما بیان کنید؟ نماز اول وقت فضائل و برکات فراوانی دارد که در روایات به آن ها اشاره شده است. بسیاری از علما…

در صورتیکه پدر و مادرتان زنده باشند و نماز والدین برایشان بخوانید، مورد رحمت خدا قرار می گیرند.چنانچه والدینتان فوت کرده باشند با خواندن نماز والدین خداوند آنها را می آمرزد.خواندن نماز والدین باعث گشایش درهای رحمت الهی می شود.به دلیل آیه ۲۸ سوره نوح ( ع) که در رکعت دوم نماز والدین خوانده می شود هر مهمانی که وارد خانه شما شود مورد لطف خداوند قرار می گیرد.نماز والدین مثل یک داروی ضد افسردگی عمل می کند. پس اگر به شما مصیبتی وارد شده و دچار افسردگی شده اید خواندن این نماز باعث میشود حالتان بهبود یابد. در صورتیکه هنوز قانع نشده اید که نماز والدین چه نماز معرکه ای است کافیست بدانید چنانچه پدر و مادر کسی که این نماز را می خواند از دنیا رفته باشند آرزو می کنند که زنده شوند و پای فرزندشان را بخاطر خواندن این نماز ببوسند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (5 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است