دلیل علمی ناخن نگرفتن در شب چیست؟

۳۹,۸۷۶
۲۴
۷
یکشنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۱۷

چرا نباید در شب ناخن گرفت؟

با دلگرم همراه باشید تا بدانید که چرا نباید در شب ناخن گرفت...

کلسیم اضافی در ساعات آغازین روز به گردش خون باز میگردد و مورد مصرف قرار میگیرد. گرفتن ناخنها در شب باعث از بین رفتن این کلسیم ذخیره شده خواهد شد .همچنین کمبود کلسیم اولین آثارش در بینایی مشاهده میشود .از کارهای مستحبی که دین اسلام بر آن تأکید می کند، گرفتن ناخن است به هر صورتی که باشد، البته بهتر است در روز جمعه باشد و از انگشت کوچک دست چپ آغاز و به انگشت کوچک دست راست تمام شود‏.

در نتیجه در هر وقت از شب یا روز باشد جایز است، و بنا بر جست و جویی که صورت گرفت، روایتی مبنی بر کراهت گرفتن ناخن در شب یافت نشد. پس دیگر بحث از علّت کراهت مطرح شده، معنا ندارد.همچنین روایتی درباره به چاه انداختن ناخن یافت نشد. اما آنچه در روایات آمده این است که مستحب است بعد از چیدن ناخن، آن‌را دفن‏ کرد.از کارهای مستحبی که دین اسلام بر آن تأکید می کند، گرفتن ناخن است، از این رو فقها نیز بر این امر اشاره نمودند.

از جمله سید سبزواری (ره) در کتاب مهذب الاحکام می گوید: گرفتن ناخن مستحب و نگرفتن و رها کردن آن مکروه است؛ چون امام صادق (ع) می فرماید: «گرفتن ناخن از سنت و مستحب است».

همچنین از آن حضرت نقل شده است: «پنهان ترین و مخفی ترین جایی که شیطان برای چیره شدن بر فرزندان آدم از آن استفاده می کند، زیر ناخن ها است».

گرفتن ناخن با دندان مکروه است. امام صادق (ع) از پدرانش (ع) در حدیثی از نهی های پیامبر اسلام (ع) نقل می کند: «پیامبر اسلام (ص) از گرفتن ناخن با دندان و همچنین از حجامت در روز چهاشنبه و جمعه نهی فرمودند.

استحباب گرفتن ناخن برای تمام روزها است. موسى بن بکر از امام صادق (ع) نقل می کند که به آن حضرت عرض شد، شیعیان می گویند کوتاه کردن سبیل و ناخن باید در روز جمعه باشد. آن حضرت فرمود: پاک و منزه است خداوند، اگر خواستی در روز جمعه بگیر و اگر خواستی در بقیۀ روزها.البته گرفتن ناخن در روز جمعه بهتر است.

ابن سنان از امام صادق (ع) نقل می کند آن حضرت فرمود: «کسی که در روز جمعه سبیلش را کوتاه کند و ناخنش را بگیرد و سرش را با ختمی بشوید، ثواب آن را دارد که بنده‏اى آزاد کند».

«گرفتن ناخن و گرفتن شارب و شستن سر با ختمی موجب از بین رفتن فقر و افزایش روزی می شود».و «هنگامی که مو و ناخن‏ را می‏چینید آن را دفن‏ کنید که سنّت است».گرفتن ناخن مستحب است به هر صورتی که باشد، البته بهتر است که از انگشت کوچک دست چپ آغاز و به انگشت کوچک دست راست تمام شود.

در نتیجه گرفتن ناخن در هر وقت از شب یا روز باشد، جایز است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(24 امتیاز , میانگین: 3.6 از 5)  

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
احمد | ۲ ماه پیش
جنس ناخن از پروتئنه و درواقع مثل و یا بهتره بگم مثل پوستیه که مرده باشه،پس نمیتونه انباری واسه کلسیم باشه.
داخل ناخن رگ یا مویرگی وجود نداره پس راه ارتباطی برای جابجایی کلسیم بهش وجد نداره.
لطفا به ترویج شایاتی که پایه و اساس علمی ندارن و خرافات هستن دامن نزنید.ما تا کِی قراره با خرافه زندگی کنیم و علم رو لگدمال کنیم؟
۰
۰
 
 
سلام، ماءخذ علمی ذخیره ی کلسیم در ناخن در شب را ارایه فرمایید. مقاله ی بدون ذکر منابع فاقد ارزش است.
۰
۰
 
 
ir
apslf | ۲ سال پیش
پاسخ علمی که شما گفتی تکذیب شده
کلسیم شب ها به ناخن ها نمیره چون خون در ناخن ها جریان نداره
اگر هم داشت چرا شب ها باید میرفت؟
۰
۰
 
 
ir
منا | ۳ سال پیش
درسته میگن اگه ناخن بیافته روی زمین یکی از عزیزانمون میمیره؟
۰
۰
 
 
ir
ناجی | ۳ سال پیش
سلام ممنون از دلگرم/منبع و میزنید ممنون؟
۰
۰
 
 
ir
فهیمه | ۳ سال پیش
با سلام..عرض شود که اشکال مطلب خیلی ساده و واضح است..ناخن که زنده نیست..پس تعامل نمیتواند داشته باشد با جسم..خیلی خوش بینانه باشیم میتونیم بگیم که تعامل دارد در حد ریشه ناخن که آنهم موقع ناخن گرفتن درگیر برنامه نیست.
۰
۰
پاسخ ها:
    ir
    علی |۴ ماه پیش
    اگه درگیر نیست پس چطور رشد میکنه
    ۰
    ۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم