دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چگونه در زندگی خوشحال باشیم؟
0
زمان مطالعه: 20 دقیقه
خوشحال بودن و زندگی شاد داشتن هدف همه‌ی انسان‌هاست، هرچند گاهی آن‌قدر درگیر مشکلات و سختی‌های زندگی روزمره می‌شویم که فراموش می‌کنیم کمی هم شاد باشیم! شاد بودن کار سختی نیست ولی آن‌قدرها هم آسان نیست.

چگونه می توانیم خوشحال باشیم؟

خوشحال بودن و زندگی شاد داشتن هدف همه‌ی انسان‌هاست، هرچند گاهی آن‌قدر درگیر مشکلات و سختی‌های زندگی روزمره می‌شویم که فراموش می‌کنیم کمی هم شاد باشیم! شاد بودن کار سختی نیست ولی آن‌قدرها هم آسان نیست.

اگر به این باور برسیم که داشتن روحیه‌ی خوب و نگاه مثبت به زندگی به ما کمک می‌کند با توان و قدرت بیشتری با مشکلات مقابله کنیم، آن‌وقت تمام تلاش خود را برای رسیدن به شادی به‌کار می‌گیریم.

دنیای امروز پر از استرس و اضطراب است، پس در چنین دنیایی باید بیاموزیم که چگونه خوشحال شویم و چه چیزهایی می‌تواند زندگی ما را شاد و آرام کند. اینکه در زندگی چگونه به آرامش برسیم، بسیار مهم است.

راههایی ساده برای خوشحال بودن

خندیدن

وقتی خوشحال می‌شوید لبخند می‌زنید، اما این در واقع یک اتفاق دوجانبه است. ما لبخند می‌زنیم چون خوشحال هستیم و لبخند باعث می‌شود که مغز ما دوپامین آزاد کند که باعث شادی و خوشحالی است. ا

ین بدان معنا نیست که شما باید همیشه یک لبخند مصنوعی روی صورتتان داشته باشید، اما دفعه بعد که احساس خستگی داشتید و مایوس بودید، لبخند بزنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد! یا می‌توانید روزتان را با لبخند زدن به خودتان در آینه شروع کنید و تاثیر آن را مشاهده کنید.

ورزش کردن

ورزش کردن فقط برای بدن نیست، ورزش روزانه می‌تواند استرس، عصبانیت و خشم و افسردگی را کاهش دهد و در عین حال اعتماد به نفس و خوشحالی را افزایش دهد. حتی چند حرکت ورزشی ساده و کوچک نیز می‌تواند تغییر بسزایی داشته باشد. اما به یاد داشته باشید که بیش از اندازه ورزش نکنید که به روتین زندگی تبدیل بشود.

خوابیدن

مهم نیست که جوامع امروز ما را به سمت خواب کمتر سوق می‌دهند، ما می‌دانیم که خواب کافی برای سلامت بدن و عملکرد مغز بسیار ضروری و مهم است. بیشتر بزرگسالان به ۷ تا ۸ ساعت خواب در روز نیاز دارند و اگر در طول روز احساس خستگی می‌کند و دلتان میخواهد چرت بزنید، در واقع بدن شما بهتان می‌گوید که شما به استراحت نیاز دارید.

خوشحال بودن

غذا خوردن

غذا تاثیر بسزایی در سلامت جسم دارد اما، بعضی از غذاها بر روی ذهن ما نیز تاثیر می‌گذارند. برای مثال: کربوهیدرات در بدن سروتونین یا همان هورمون خوشحالی آزاد می‌کند.

فقط بیاد داشته باشید که میزان مصرف کربوهیدرات‌های ساده که قند آن‌ها زیاد است را کم کنید و در عوض از سبزیجات، مغزها و غلات بیشتر استفاده کنید. گوشت، مرغ، حبوبات و لبنیات دارای پروتئین بالایی هستند. این غذاها دوپامین و نوراپینفرین تولید می‌کنند که باعث افزایش انرژی و تمرکز می‌شود.

نفس عمیق

هنگامی که عصبی و ناامید هستید غریزه‌تان به شما می‌گوید یک نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. در واقع غریزه شما کاملاً درست و می‌گوید، به گفته Harvard Health تمرینات تنفسی عمیق به کاهش استرس و نگرانی کمک می‌کند.

هنگامی که احساس تنش یا استرس داشتید چشمان خود را ببندید، یک خاطره خوشحال کننده و شاد یا یک منظره زیبا را بیاد بیاورید، یک نفس آهسته و عمیق از طریق بینی بکشید و به آرامی از دهان یا بینی خود آن را خارج کنید. این پروسه را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که احساس آرامش کنید.

راهکارهایی موثر و واقعی برای خوشحال بودن

با خدا دوست باشیم

همانگونه که جسم ما برای ادامه حیات به هوا و غذا نیاز دارد، روح ما نیز باید رشد کند و زنده باشد، با این تفاوت که روح ما به هدایت الهی و نزدیکی با خدا نیاز دارد. یاد خدا و اینکه کسی هست تا ما را در مشکلات یاری کند، آرامش بخش است. پس دوست خدا بودن یعنی در واقع دوست داشتن خود و این مساله، چگونگی شاد زیستن و تجربه‌ی زندگی سراسر شادی را به ما می‌آموزد.

برای خوشحال بودن اجتماعی باشید

داشتن روابط اجتماعی با افراد مختلف یکی از کلیدهای رسیدن به موفقیت است. هر شخصی ممکن است یک ایده‌ی خوب به شما پیشنهاد کند و این در حالی است که گاهی شما با افراد و موارد خیلی استثنایی و خاص روبه‌رو می‌شوید. قرار نیست همه‌ی افرادی که با آنها رابطه دارید، بهترین دوست شما هم باشند؛ مهم این است که ارتباط خود را با دیگران قطع نکنید.

هرچه بیشتر با دیگران ارتباط داشته باشید در هنگام مواجهه با مشکلات، بیشتر می‌توانید روی کمک و همفکری آنها حساب کنید. البته شما هم باید در صورت نیاز، به آنها در مشکلات و گرفتاری‌هایشان کمک کنید. داشتن روابط گسترده به شما حس بهتری می‌دهد.

برای خوشحال بودن اجتماعی باشید

بیش از حد متواضع نباشید

اگر در انجام کارهای خود ابتکار عمل، شجاعت و جسارت نداشته باشید، به مرور به فردی گوشه‌گیر و منزوی تبدیل خواهید شد؛ هرچند ممکن است توانایی و استعدادهای زیادی هم داشته باشید. شکوفا کردن توانایی‌ها و استعدادها یک مهارت است. اگر دوست دارید موفقیت‌های بزرگی در زندگی کسب کنید، باید در جهت رشد توانایی‌ها و استعدادهای خود گام بردارید.

توجه و تمرکز دیگران بر توانایی‌ها و مهارت‌های شما، نباید شما را شرمنده و خجالت‌زده کند. وقتی مردم با موفقیت‌های شما آشنا شوند، در واقع متوجه می‌شوند که شما در چه زمینه‌هایی توانمند هستید؛ البته توانایی‌ها و مهارت‌های شما نباید باعث غرور و تکبر شود.

زود قضاوت نکنید

سعی کنید زود قضاوت کردن را کنار بگذارید. حوادث مختلفی در دنیا اتفاق می‌افتد که همه آنها برای ما پیام‌هایی دارند که باعث تکامل روح ما می‌شوند. البته این مساله شامل افراد اطرافمان نیز است. در مورد افراد نیز نباید در قضاوت کردن عجول بود.

درک بسیاری از رویدادها از قدرت ادراک ما خارج است. این رویدادها از اسرار الهی هستند که درک آنها برای ما سخت است. بهتر است بیاموزیم که در هر موقعیت نامطلوب، نیکی پنهانی برای همه وجود دارد. پس یکی از تکنیک‌هایی که به ما می‌گوید چگونه شاد و خوشحال باشیم، زود قضاوت نکردن است.

بر آرامش درونی خود تمرکز کنید

سخت است، اما سعی کنید در هر شرایطی آرامش خود را حفظ کنید. مهم نیست که اکنون چه مشکلی داریم یا چه اتفاقی خواهد افتاد، هرچقدر که مشکلات زیادی هم داشته باشیم یا افکار به هم ریخته، بهتر است آرامش درونی خود را حفظ کرد.

برای دست یافتن به این تمرکز و آرامش، چشم‌هایتان را ببندید و روشنایی آرام و ملایمی را درون خود تصور کنید. اکنون ضربان قلب شما به فرمان شما آرام می تپد. هر چقدر که تمرکز بیشتری داشته باشید به آرامش بیشتری نیز دست خواهید یافت.

به آنچه که هستید راضی باشید

جسم انسان وسیله‌ای برای زندگی وی است. در واقع روح و باطن انسان مهم است، اما متاسفانه انسان‌ها بیشتر بر اساس ظاهر جسمی مشخص می‌شوند. در واقع تجربیات انسان مهم هستند و انسان‌ها را شکل می‌دهند. جوهره وجود انسان‌ها از بین نمی رود، نمی‌شکند و در معرض دید و بررسی دیگران نیز قرار نمی گیرد.

کمک کردن به دیگران و مهرورزی به آنان، تکامل روح را باعث می‌شود. زندگی این دنیا برای همه یک سفر است و هدف نیست. پس راضی بودن به آنچه که هستیم یکی از راه‌هایی است که به ما می‌گوید چگونه روحیه شاد داشته باشیم.

حس‌های مختلف را از هم جدا کنید

حواس پنجگانه خود را بشناسید، آنها را از هم تفکیک کنید و به صورت مجزا از هم حس کنید و از آنها لذت ببرید. سعی کنید هر حس را به صورت جداگانه تجربه کنید و تمامی حس‌ها را به شیوه‌ای درست در خود تقویت نمایید. یک روز بر بینایی روز دیگر بر مزه، بویایی و …

چگونه خوشحال باشیم

برای خوشحال بودن نه گفتن را بیاموزید

یکی از تکنیک‌های مهمی که باید آن را تمرین کرد و در خود تقویت نمود، قدرت نه گفتن است. توانایی نه گفتن تکنیکی است که ما می‌آموزد چگونه زندگی شاد داشته باشیم. اما نه گفتن برای بعضی از آدم‌ها کار راحتی نیست، به خصوص برای کسانی که عاشق خوشحال کردن دیگران هستند.

اگر بعد از انجام چنین کاری حال بدی پیدا می‌کنید، باید گفت که افراد واقعا خوشحال، انرژیِ خود را صرف این کار نمی‌کنند. این افراد در واقع با این کار خوشحال بودن را نابود کرده و استرس و اضطراب را در خود ایجاد می‌کنند. بهتر است نه گفتن را در خود تقویت کنید به گونه‌ای که نه به روابط‌تان آسیب بزند و نه خوشحالیتان را از بین ببرد.

برای خوشحال بودن استرس نداشته باشید

برای اینکه روحیه‌ای شاد داشته باشید سعی کنید استرس را از خود دور کنید. این افراد همچنین از شرایطی که باعث استرس می‌شوند یا مکان‌های پر استرس نیز دوری می‌کنند. اگر شما فردی استرسی هستید که با هر حرف و در هر شرایطی دچار استرس می‌شوید، با خود تمرین کنید تا استرس از شما دور شود.

آرامش یکی از نیازهای مهم زندگی است و طبیعی است که هر فردی در زندگی در جست و جوی آن باشد. در نظر داشتن راه‌کارهایی کوچک در زندگی جلوی استرس‌های آزاردهنده‌ را می‌گیرند. آرام بودن و نداشتن استرس تکنیکی است که به ما می‌آموزد چگونه سرحال بوده و زندگی آرام و با آرامشی داشته باشیم.

با ترس رو به رو شوید

انسان‌هایی که همیشه در فکر شادی و خوشحالی هستند اجازه نمی‌دهند که ترس در زندگی آنها جا باز کند. زیرا این افراد در فکر پیروزی و به دنبال آن خوشحالی هستند. البته ترس نیز بخشی از زندگی است که باید با آن روبه رو شد اما مهم توانایی برخورد با آن و نحوه مدیریت آن است که می‌تواند خوشحالی را به همراه داشته باشد.

برای خوشحال بودن کینه‌ای نباشید

افرادی که روحیه‌ای شاد دارند، کینه‌ای نیستند و همیشه سعی دارند تا مسائلی که باعث آزار و عصبانیت آنها می‌شود را از خود دور کنند. آنها می‌دانند که داشتن کینه و نفرت جز ناراحتی و عذاب چیز دیگری ندارد و شادی و خوشحالی را از انسان دور می‌کند.

برای خوشحال بودن استرس نداشته باشید

عاشق زندگی باشید


افراد خوشحال زندگی را با تمام مشکلات و بالا و پایین‌ها دوست دارند و عاشق آن هستند. این افراد با این وجود همیشه سعی در خوشحال نگه داشتن خود و دیگران نیز دارند.

آنها اعتقاد دارند که اگر زندگی بدون مشکل بود هیچ کس برای بهتر کردن آن تلاش نمی‌کرد. افراد خوشحال برای لذت‌بخش کردن زندگی، پربار و ارزشمند کردن آن هرکاری که بتوانند انجام می‌دهند.

برای خوشحال بودن گذشته را رها کنید

هیچ وقت برای گذشته ناراحت نباشید و افسوس گذشته را نداشته باشید. در گذشته زندگی کردن یکی از مواردی است می‌تواند شادی را از شما بگیرد. پس رها کردن گذشته یکی از تکنیک‌های شاد بودن است و به ما می‌آموزد که چگونه خوشحال شویم و شاد باقی بمانیم.

نمی‌توان به گذشته بازگشت و امکان تغییر آن نیز وجود ندارد پس بهتر است آن را رها کرد و با آن زندگی نکرد. در واقع مشکلات گذشته باید به ما درس بدهد و بتواند ما را قوی کند. به یاد داشته باشید که بدترین و غم‌انگیزترین موقعیت‌ها نیز برای ما درس‌هایی مفید دارند.

برای خود هدف تعیین کنید!

همه باید در زندگی هدف داشته باشند و برای دستیابی به آن تلاش کنند. معمولا آدم‌های بی هدف افرادی خوشحال نیستند زیرا هدفی برای دستیابی و تلاش ندارند. پس این افراد باید علاوه بر آموختن تکنیک‌های شاد بودن، تکنیک‌های هدف‌گذاری را نیز در نظر داشته باشند.

کاری را انجام بدهید که از آن لذت می‌برید

شاید در کلام ساده باشد، اما حقیقتی است که نباید از آن غفلت کرد. اگر فقط کارهایی را انجام بدهید که واقعا از انجام آنها لذت می‌برید، بیشتر احساس شادی می‌کنید. سعی نکنید کارهایی را انجام بدهید که دیگران دوست دارند یا از شما انتظار دارند.

متأسفانه افراد زیادی وجود دارند که همه‌ی عمر خود را صرف کارهایی می‌کنند که جامعه از آنها انتظار دارد نه کارهایی که خودشان دوست دارند. به ندای درونی‌ و احساسات خود گوش کنید و فشارها و توقعات بیجای جامعه را نادیده بگیرید. خودتان باشید و از زندگی لذت ببرید.

راههایی برای خوشحال بودن

با افراد خوش‌بین دوست شوید

دوستی با انسا‌ن‌های مثبت‌اندیش می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های زیادی در زندگی‌تان باشد. این افراد هم ممکن است مانند همه‌ی انسان‌ها نقص‌ها و اشتباهاتی داشته باشند، اما افراد خوش‌بین از توانایی‌های درونی خود برای مقابله با چالش‌های زندگی استفاده می‌کنند. این افراد اهل غر زدن نیستند و با خوش‌رویی به استقبال چالش‌ها و دشواری‌های زندگی می‌روند.

همان‌طور که می‌دانید خصوصیات اخلاقی و رفتاری دیگران تأثیر زیادی بر ما می‌گذارد. اگر با افراد بدبین معاشرت داشته باشید معمولا خیلی زود از زندگی دلسرد می‌شوید. پس پیشنهاد ما به شما معاشرت بیشتر با دوستان خوش‌بین و مثبت‌اندیش است.

این یک واقعیت است که افراد مثبت‌اندیش معمولا در زندگی کاری و روابط اجتماعی خود موفق‌تر هستند. پیداکردن دوستان خوش‌بین شادی شما را در زندگی بیشتر می‌کند.

باور داشته باشید که زندگی مثل یک بازی است

گاهی در بازی زندگی برنده می‌شوید و گاهی می‌بازید. برخی از ما زندگی را جدی می‌گیریم، نگاهی که معمولا ما را دچار استرس، نگرانی و در نهایت شکست می‌کند. انسان‌های خوشحال زندگی را یک شانس می‌دانند که باید به بهترین شکل از آن لذت ببرند.

تغییر نگاه شما به زندگی و مشکلات آن می‌تواند دنیای شادتری را برای‌تان رقم بزند. شاید بگویید برخی مشکلات خیلی جدی هستند و تغییر زاویه‌ی دید خیلی سخت است، اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده این روش را امتحان کنید تا تأثیر شگرف آن را در زندگی خود ببینید.

برای خوشحال بودن مثبت فکر کنید

افکار منفی فلج کننده است. داشتن افکار منفی رفتار شما را تغییر می‌دهد و به مرور بر نگرش شما به زندگی تأثیر منفی می‌گذارد. افرادی که دچار منفی‌بافی هستند حتی خودشان هم افتادن در این گرداب را باور نمی‌کنند، گردابی که زندگی را تا مرز نابودی پیش می‌برد.

تنها راه‌حل این مشکل تفکر مثبت است. به شکست‌ها و ناکامی‌های گذشته فکر نکنید. در زندگی همیشه موارد مثبتی وجود دارد که بر روی آن تمرکز کنید. تفکر مثبت تنها راه جلوگیری از افتادن در باتلاق افکار منفی است.

برای خود ارزش قائل شوید

از موفقیت‌های خود خوشحال شوید. کوچک یا بزرگ بودن آنها اصلا اهمیت ندارد. گاهی به خودمان می‌گوییم: «آیا می‌شود اسم این را موفقیت گذاشت؟ اینکه اصلا چیز مهمی نبود. موفقیت‌های بقیه خیلی بیشتر و بزرگ‌تر از مال من است.» هرگز این‌گونه با خود صحبت نکنید.

برای خود و موفقیتی که کسب کرده‌اید ارزش قائل شوید و به خودتان جایزه بدهید. روان‌شناسان پیشنهاد می‌کنند بعد از هر موفقیت برای خودتان هدیه‌ای بخرید و آن را جایی بگذارید که هر روز ببینید، این کار به شما انگیزه می‌دهد.

برای خوشحال بودن مثبت اندیش باشید

برای خوشحال بودن لبخند بزنید

برخی معتقدند حتی لبخند زورکی هم می‌تواند مانند لبخند واقعی احساس خوبی را منتقل کند. انقباض ماهیچه‌های صورت در هنگام لبخند زدن موجب باز شدن رگ‌های خونی و افزایش اکسیژن‌رسانی به مغز، سلول‌های بدن و سیستم عصبی می‌شود.

لبخند زدن میزان تولید اندروفین در خون را افزایش می‌دهد که موجب خوش‌بینی بیشتر شما می‌شود. البته نباید این واقعیت را انکار کرد که صحبت کردن با یک فرد بشاش و خنده‌رو حس شادی بیشتری را به فرد منتقل می‌کند تا صحبت کردن با یک فرد عبوس و غمگین.

از داشتن یک زندگی یکنواخت و بی‌روح اجتناب کنید

برخی افراد حتی حاضر نیستند کوچک‌ترین ناراحتی‌ها و شکست‌های خود را در زندگی فراموش کنند. این همان بخش از زندگی‌تان است که بهتر است با آن مقابله کنید. باید یاد بگیرید چگونه افکار و احساسات منفی خود را به سمت افکار و احساسات مثبت سوق داده و رفتار خود را تغییر بدهید. خود را درگیر مشکلات و ناکامی‌های گذشته نکنید. برای خود فرصت‌های جدید خلق کنید تا شانس داشتن یک زندگی شادتر را افزایش بدهید.

بر اتفاقات مثبت پیرامون خود تمرکز کنید

اگر بیشتر اوقاتِ خود را صرف گوش دادن به آهنگ‌های غم‌انگیز کنید یا فقط اخبار حوادث و اتفاقات بد را در روزنامه‌ها دنبال کنید، مطمئن باشید بیشتر اوقات احساس خوبی نخواهید داشت. به جای تمرکز کردن بر اتفاقات و حوادث تلخ، بر اتفاقات شیرین، زیبا و هیجان‌انگیز زندگی تمرکز کنید.

با افرادی رفت‌وآمد کنید که دوست‌شان دارید و از بودن در کنار آنها لذت می‌برید. برای اینکه زندگی شادتری داشته باشید باید بتوانید افکار منفی را از ذهن خود دور و افکار مثبت و انرژی‌بخش را جایگزین کنید.

برای خوشحال بودن تغذیه‌ سالم داشته باشید

خود را درگیر رژیم‌های سخت نکنید. فقر غذایی و رژیم‌های عجیب‌ و غریب موجب خستگی، کسالت و بی‌حوصلگی می‌شود. غذای خوب و سالم باعث تولید اندروفین در بدن می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین دلایل شادی و نشاط شماست. بنابراین خیلی به خودتان گرسنگی ندهید، پرخوری هم نکنید و به یک رژیم متعادل و سالم پایبند باشید.

برای خوشحال بودن خلاق باشید

اثراتِ درمانیِ داشتنِ سرگرمی بارها ثابت شده است. کاری بکنید که به آن علاقه دارید. برای ساعات فراغت خود می‌توانید نقاشی، مطالعه، موسیقی، رقص، ورزش و کاردستی را انتخاب کنید. نوع کار اصلا مهم نیست، فقط کاری را انجام بدهید که دوست دارید و از انجام آن واقعا لذت می‌برید.

وقتی یک سرگرمی برای اوقات فراغت خود انتخاب کنید اعتماد به نفس‌تان افزایش می‌یابد، کمتر دچار استرس می‌شوید و تأثیرات مثبت آن را بر سلامت جسم‌تان نیز خواهید دید. افراد خلاق معمولا زندگی شادتری دارند و این به خاطر میزان بالای اندروفینی است که در خون‌شان وجود دارد. در واقع رضایت از زندگی در افراد خلاق خیلی بیشتر از دیگر افراد است.

برای خوشحال بودن بخندید

به دنبال چیزهای نو و جدید باشید

خودتان را محدود به استفاده از چیزهای قدیمی نکنید. زندگی در حال تغییر است، پس بدانید امتحان کردن چیزهای جدید و نو می‌تواند تغییرات شگرف و مهمی را در زندگی شما رقم بزند. منتظر فرصت‌های جدید نباشید، بلکه آنها را برای خود خلق کنید.

برای ایجاد یک تغییر اساسی گاهی لازم است یک مهارت جدید یاد بگیرید. باید بدانید موفقیت منتظر کسانی است که اهل خطر کردن هستند. با روی خوش به استقبال تغییرات بروید، حتی اگر هنوز تصویر روشنی از کارهای لازم برای رسیدن به هدف در ذهن ندارید.

برای خوشحال بودن سخت نگیرید

اگر مرتکب اشتباهی شدید عذرخواهی کنید، بدهی خود را بپردازید، ابزار و لوازمی را که هیچ‌گاه استفاده نمی‌کنید دور بیندازید، کارها و وظایفی را که متعهد شده‌اید درست و به موقع انجام دهید و به‌طور خلاصه به زندگی خود نظم دهید و هر چیز را در جای درست خود قرار دهید. این کار شما را برای شروع یک زندگی جدید آماده می‌کند و احساس لذت و سرخوشی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

برای خوشحال بودن آفتاب بگیرید

هرچه بیشتر آفتاب بگیرید حال‌وهوایتان هم بهتر می‌شود. یکی از درمان‌های مؤثری که برای بیماران افسرده پیشنهاد می‌شود نور درمانی است. تاریکی تولید ملاتونین را افزایش می‌هد و بالا بودن میزان ملاتونین در خون باعث افسردگی و هجوم افکار منفی به مغز می‌شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب احساس شادی را در شما افزایش می‌دهد. پس در روزهای آفتابی قدم زدن را فراموش نکنید.

از انجام کارهای هنری غفلت نکنید

هنر اثر شفابخشی بر روح و روان انسان دارد. هنر باعث می‌شود نگرانی‌ها و استرس‌های روزانه از شما دور شود و احساس بهتری داشته باشید. انجام کارهای هنری و خلاقانه میزان فعالیت مغز را افزایش می‌دهد و در نتیجه انگیزه‌ی بیشتری برای یافتن ایده‌های جدید و نو پیدا می‌کنید. پیشنهاد می‌کنم همین امروز به دیدن یک تئاتر بروید یا از یک گالری نقاشی دیدن کنید و این حس خوب را تجربه کنید.

برای خوشحال بودن با طبیعت دوست باشید

حتی یک گردش کوتاه در طبیعت می‌تواند انرژی شما را مضاعف کند. با پای برهنه بر روی سبزه‌ها راه بروید، دست خود را به تنه‌ی درختان بکشید، در جنگل نفس عمیق بکشید و به صدای رودخانه و آواز پرندگان گوش دهید.

همه‌ی این کارها باعث می‌شود احساس شادی بیشتری کنید. حتی قدم زدن در پارک کوچک نزدیک خانه‌تان هم می‌تواند انرژی‌ها و افکار منفی را از شما دور کند. وقتی احساس شادی کنید، می‌توانید بهتر فکر کنید و محکم‌تر در مسیر موفقیت گام بردارید.

گردش در طبیعت باعث خوشحال بودن می شود

به دنبال جذابیت باشید

خیلی ساده است! یک انگشتر یا یک لباس ساده ولی شیک می‌تواند جذابیت شما را بیشتر کند. برای جذاب بودن فقط کافی است چیزهایی را انتخاب کنید که از همراه داشتن آنها لذت می‌برید. همین چیزهای کوچک تأثیر زیادی در روحیه‌ی شما می‌گذارد.

اگر واقعا احساس می‌کنید همراه داشتن فلان انگشتر یا پوشیدن فلان لباس حس خوبی را در شما ایجاد می‌کند، حتما این کار را بکنید. انجام همین نکات ساده، ناخودآگاه انگیزه‌ی شما را برای رسیدن به هدفی که مد نظرتان است افزایش می‌دهد.

باور کنید که خوش ‌شانس هستید

به همه‌ی چیزهای خوبی که در زندگی برای‌تان اتفاق افتاده است فکر کنید تا به این باور برسید که آدم خوش شانسی هستید. به داشته‌هایتان فکر کنید و خدا را به خاطر همه‌ی آن چیزی که دارید شکر کنید. شاید فکر کنید هیچ دلیلی برای شاد بودن ندارید، اما بدانید احساس‌تان واقعی نیست.

همین که سقفی بالای سرتان هست، گرسنه نیستید و در انتخاب راه و هدف زندگی‌تان آزاد هستید، نشان می‌دهد که انسان خوشبخت و خوش‌شانسی هستید. فراموش نکنید خداوند به شما نعمت زندگی داده است، پس قدر داشته‌هایتان را بدانید و شکرگزار باشید. همین که از توانایی‌ها و داشته‌های خود در زندگی آگاه شوید نیمی از راه خوشبختی را طی کرده‌اید و برای پیمودن باقی راه فقط کافی است کمی بیشتر تلاش کنید.

بیشتر بخوانید:

دعا برای خوشحال شدن : دعا برای زنده شدن دل و خوشحالی

چگونه شاد باشیم : ۲۰ مهارت ساده و لازم برای شاد بودن در زندگی

۱۰ راه برای شاد بودن در زندگی

separator line
این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • chetor.com
  • techrato.com
  • khabaronline.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter