دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
تشخیص ترکیدگی و سوراخ شدن لوله شوفاژ و رفع نشتی

علت ترکیدن لوله شوفاژ چیست؟

تشخیص ترکیدگی و سوراخ شدن لوله شوفاژ و رفع نشتی
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
ترکیدگی لوله شوفاژ یک مشکل جدی است. معمولا در مراحل اولیه نمی توانید متوجه نشتی یا ترکیدگی لوله ها بشوید. وقتی فیش آب بها به صورت ناگهانی بالا برود تازه متوجه وخامت اوضاع می شوید.

دلایل ترکیدگی لوله شوفاژ

تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و رفع نشتی: یکی از پردردسرترین مشکلات ساختمانی، ترکیدگی لوله شوفاژ می‌باشد که علاوه بر خرابی قسمت‌هایی از ساختمان، مشکلات و چالش‌های دیگری را چون بالا رفتن هزینه‌های آب ساختمان، وجود نم و رطوبت در دیوارهای ساختمان، مشکلات بازسازی و ترمیم دیوارها، بر هم زدن آرامش ساکنین وغیره را در پی خواهد داشت.دلایل زیادی باعث نشتی لوله شوفاژ و ترکیدگی آن می‌شود. برخی از افراد فکر می‌کنند که این مشکل اصلاً در ساختمان‌های جدید و تازه ساخت رخ نخواهد داد و صرفاً برای منازل قدیمی با لوله‌های کهنه و فرسوده است.اما نشتی لوله شوفاژ دلایل مختلفی دارد که همین دلایل می‌تواند باعث بروز این مشکل حتی در ساختمان‌های نوساز نیز شود. برخی از دلایل معمول ترکیدگی و نشتی لوله شوفاژ عبارتند از:پیش از بیان دلایل ترکیدگی لوله شوفاژ لازم است بدانید که سیستم لوله کشی رادیاتور شوفاژ یک مسیر بسته است.این سیستم از پکیج یا موتورخانه شروع شده و پس از گذر از رادیاتورها دوباره به سمت حرارت مرکزی ساختمان، یعنی همان پکیج یا موتورخانه هدایت می شود.بنابراین اصلی ترین علت ترکیدگی لوله رادیاتور شوفاژ را می توان همین بسته بودن مسیر دانست. حال دلیل این ادعا را در ادامه بیشتر بررسی می کنیم:

یخ زدگی آب درون لوله شوفاژ

اگر در مناطق سردسیر کشور زندگی می کنید که دمای هوا در آن ناحیه به زیر صفر می رسد، یکی از دلایل ترکیدگی لوله شوفاژ در ساختمان شما می تواند یخ زدن آب در لوله ها به دلیل هوای بسیار سرد باشد.البته این احتمال زمانی صدق می کند که سیستم حرارت مرکزی بنا به دلایلی خاموش بوده و آب در داخل لوله های شوفاژ مانده باشد، چون در حالت عادی آب در داخل لوله نمی ماند و دائم در رفت و برگشت است.اما در صورت خاموش بودن پکیج یا موتورخانه آب راکد در سیستم بسته رادیاتوری، هوای سرد محیط و صد البته کیفیت پایین لوله شوفاژ دست به دست هم می دهند و باعث ترکیدگی لوله می شوند.

ترکیدن لوله شوفاژ

پوسیدگی لوله شوفاژ

سهم پوسیدگی لوله شوفاژ به نسبت سایر دلایل در ترکیدگی لوله بیشتر است. در سیستم لوله کشی شوفاژ از لوله های مختلفی همچون لوله های فلزی و لوله های پلیمری استفاده می شود.در این بین بدترین نوع لوله ای که می توان برای سیستم لوله کشی رادیاتور شوفاژ در ساختمان بکار برد، لوله فلزی است.چون به مرور زمان بخش قلع اندود شده لوله فلزی که نقش محافظت کننده از لوله را دارد، به دلیل دمای بالای آب گرم سیستم خورده شده و سطح داخلی لوله با اکسیژن موجود در آب واکنش می دهد.نتیجه این واکنش زنگ زدگی داخلی لوله فلزی و در نهایت خوردگی و پوسیدگی لوله شوفاژ است. در نهایت پوسیدگی در لوله تا حدی پیش می رود که اگر کمی فشار در این سیستم بسته بالاتر برود، باعث ترکیدگی لوله می شود.موضوع پوسیدگی لوله شوفاژ در خصوص لوله های پلیمری کمتر صدق می کند، اما اگر لوله شوفاژ از نوع لوله سفید باشد، دمای آب و حتی املاح معلق در آن زمینه پوسیدگی لوله را فراهم می کنند.

ضربات قوچی آب

ضربات قوچی آب پدیده ای است که به دلیل ایجاد تغییرات ناگهانی در فشار آب در سیستم لوله کشی تولید می شود.به این صورت که وقتی فشار آب در حال جریان در لوله های شوفاژ تغییر می کند، همین تغییر در فشار یک شوک ناگهانی و سریع در طول سیستم ایجاد می کند.این شوک ناگهانی که تبدیل به یک موج قوی و با سرعت شده است، به دلیل بسته بودن سیستم لوله کشی برگشت کرده و دوباره به آن بر می گردد.ضربات قوچی آب باعث می شوند که فشار آب در سیستم لوله کشی چند برابر حالت عادی خود شده و باعث ترکیدن لوله شوفاژ خواهد شد.

حتماً بخوانید:
لیست قیمت شوفاژ و رادیاتور

لیست قیمت شوفاژ و رادیاتور

در این بخش قیمت انواع شوفاژ و رادیاتور شامل : آترین، بوش، ایران رادیاتور، هیتما، مگامکس، مدیا، شهرستان، سانیکا، سرجیو، شابرون، تک الکتریک، شابرون،…

انبساط حرارتی در لوله ها

با اینکه که به کارگیری لوله فلزی در سیستم لوله کشی رادیاتور شوفاژ به دلیل احتمال پوسیدگی و زنگ زدگی لوله ها توصیه نمی شود، اما این جنس از لوله در برابر انبساط حرارتی بسیار مقاوم است.انبساط حرارتی یک پدیده دیگر است که می تواند گاهاً مخرب هم باشد. به این صورت که وقتی آب در داخل یک سیستم بسته حرارت می بیند، دما بالای آب باعث افزایش حجم آب می شود.به این افزایش حجم آب گرم در یک سیستم بسته مانند شبکه لوله کشی رادیاتور شوفاژ، انبساط حرارتی می گویند.حال اگر جنس لوله کیفیت و مقاومت بالا در برابر فشار تولید شده از انبساط حرارتی را نداشته باشد، نتیجه آن ترکیدگی لوله شوفاژ می شود.به همین دلیل است که در انواع پکیج دیواری به عنوان یک سیستم حرارتی بسته از منبع انبساط استفاده می شود، تا این فشار مضاعف دفع شود.باز هم لوله های سفید و سبز پلی اتیلنی کمترین ضریب مقاومت در برابر انبساط حرارتی را دارند، به قدری که خود حتی به دلیل گرمای آب دچار انبساط های طولی و عرضی شده و از این طریق می ترکند.

خرابی شیر هواگیری اتوماتیک رادیاتور

نقش شیر هواگیری اتوماتیک رادیاتور این است که وقتی فشار در داخل سیستم بی دلیل بالا می رود، این شیر به صورت خودکار باز شود تا فشار مضاعف را از سیستم دفع کند.اما ممکن است خود شیر هواگیری اتوماتیک به دلایلی از جمله خوردگی، پوسیدگی و حتی یخ زدگی خراب شده باشد.در نتیجه فشار مضاعف در داخل سیستم لوله کشی نمی تواند از طریق این شیر تخلیه شده و باعث ترکیدگی لوله شوفاژ می شود.حتی آب ریزی از بدنه رادیاتور شوفاژ ممکن است به دلیل خرابی اتصالات شیر هواگیری و شیر رفت و برگشت رادیاتور هم ایجاد شود.

تجمع حجم زیادی از رسوبات در داخل سیستم پکیج-رادیاتور

شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد، اما یکی از مشکلاتی که می تواند باعث ترکیدگی لوله شوفاژ شود، رسوبات انباشته شده در پکیج و رادیاتورها است.وقتی مبدل پکیج جرم می گیرد، آب دیگر نمی تواند توسط پمپ پکیج به خوبی در مدار رادیاتوری گردش کند.بنابراین دمای داخل سیستم دائماً بالا و بالاتر می رود تا حدی که فشار دستگاه را آنقدر زیاد می کند که فشار در داخل لوله ها بیش از حد تحمل آن ها شده و لوله شوفاژ می ترکد.این مسئله در خصوص جرم گرفتن سیستم لوله کشی رایاتوری هم صدق می کند، بنابراین بهتر است با انجام سرویس های دوره ای و کامل پکیج از بروز این اتفاق جلوگیری کرد.البته یک راه حل فوری برای رفع مشکل رسوبات پکیج و رادیاتور اقدام به شستشوی این مسیر است، برای آشنایی کامل از این روش فیلم رسوب زدایی پکیج-رادیاتور را ملاحظه کنید.

ترکیدن لوله شوفاژ

نصب غیر اصولی لوله ها و سستی اتصالات

لوله کشی رادیاتور شوفاژ در ساختمان ها را با لوله های مختلفی انجام می دهند که روش نصب و اتصال هر کدام با دیگری متفاوت است.به عنوان مثال اگر لوله استفاده شده در این لوله کشی شوفاژ از نوع لوله سفید یا سبز باشد، دو سر لوله را با کمک دستگاه اتو لوله به یکدیگر متصل می کنند. یا در صورت استفاده از لوله های پنج لایه پلیمری لوله ها را با کمک یکی از اتصلات کوپلی یا پرسی به هم وصل می کنند.در هر صورت نکته مهم اجرای صحیح سیستم لوله کشی و آب بندی نمودن اتصالات است، تا در مواقعی همچون بالا رفتن فشار در سیستم، لوله ها از قسمت اتصالات دچار نشتی یا ترکیدگی نشوند.

حتماً بخوانید:
تفاوت های اساسی شوفاژ و بخاری

تفاوت های اساسی شوفاژ و بخاری

عده ی زیادی از افراد به دنبال این مسئله هستند که آیا پکیج و شوفاژ بهتر است یا بخاری و این دو چه تفاوتی با هم دارند ؟ در این مطلب به این پرسش پاسخ…

رفع نشتی شوفاژ

برای رفع نشتی شوفاژ اول باید به تشخیص ترکیده بودن لوله شوفاژ و علایم و نشانه‌های آن توجه کنید. می‌توانید با چند روش نیز خودتان به تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و در آخر به رفع نشتی شوفاژ بپردازید. البته گاهی اوقات نیز باید کارشناسان مجرب از طریق تجهیزات مدرن به رفع نشتی شوفاژ بپردازند.نشانه‌های ظاهری در مورد ترکیدگی لوله شوفاژ مربوط به خیس شدن کف و دیوارها در منزل، ترک‌خوردگی و ریختگی گچ دیوار، وجود نم ساختمان در کف و یا سقف منازل طبقات پایین، صدای چکه چکه شنیدن قطرات آب وغیره می‌باشد. همچنین می‌توانید کنتور آب را نیز چک کنید تا در این مورد مطمئن شوید.یکی از دستگاه‌ها برای تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و رفع نشتی لوله شوفاژ، استفاده از دوربین حرارتی می‌باشد. دوربین حرارتی از طریق فیلترهای حرارتی که دارد، می‌تواند محل ترکیدگی لوله شوفاژ را در مکان‌های مختلف بررسی و شناسایی نماید و تکنسین نیز صرفا همان محل مشخص شده را برای رفع نشتی لوله شوفاژ تخریب می‌کند.

این دستگاه‌ معمولاً برای شناسایی در موتورخانه و دیوارها کاربرد دارد. از این دستگاه برای تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب نیز استفاده می‌شود.دستگاه مادون قرمز نیز یک ابزار پیشرفته دیگر برای تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و اقدام برای رفع نشتی لوله شوفاژ می‌باشد. این دستگاه برای نشت‌یابی در عمق چند متری زمین کاربرد دارد و با دارا بودن یک فرستنده امواج درون جعبه قادر به دریافت امواج در مورد تشخیص نشتی لوله شوفاژ می‌باشد. این دستگاه که تشخیص چند متری عمق زمین را دارد، با کنترل مسیر لوله‌ها، قادر به تشخیص سریع محل دقیق نشتی و ترکیدگی می‌باشد.دستگاه رابط نشت صدا در لوله‌های شوفاژ نیز یکی از روش‌های عادی برای تشخیص نشت‌یابی و رفع نشتی لوله شوفاژ می‌باشد. در صورت ترکیدگی لوله شوفاژ، خروج آب از لوله با شدت صوت بالایی خواهد بود که این ابزار از طریق دریافت امواج صوتی قادر به تشخیص محل دقیق نشت‌یابی می‌باشد. این دستگاه تا عمق حدود 50 سانتیمتر قادر به تشخیص نشتی می‌باشد. استفاده از هر نوع ابزارآلات پیشرفته برای تشخیص ترکیدگی لوله شوفاژ و رفع نشتی لوله شوفاژ دلایل بسیاری دارد برای توجه دارد. این مزیت‌های کاربردی عبارتند از:

  1. تخریب نکردن مکان‌های مختلف جهت شناسایی محل مورد نظر نشتی لوله شوفاژ
  2. صرفه‌جویی در زمان
  3. جلوگیری از گسترش نم و رطوبت در ساختمان
  4. صرفه‌جویی‌های اقتصادی
  5. پرداخت هزینه کمتر

برای رفع نشتی رادیاتور شوفاژ بهتر است که از طریق متخصصان این کار صورت گیرد. کارشناسان باتجربه و متخصص در این حوزه می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های مجهز و پیشرفته محل دقیق نشتی رادیاتور شوفاژ را تشخیص و خیلی سریع و با هزینه بسیار کمتر به رفع نشتی رادیاتور شوفاژ بپردازند.تشخیص نشتی رادیاتور شوفاژ با دستگاه، جزو جدید‌ترین روش‌ها برای اقدام به رفع نشتی رادیاتور شوفاژ و ترکیدگی لوله شوفاژ می‌باشد. چرا که روش‌های سنتی و قدیمی، دردسرهای زیادی را به دنبال داشت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits