مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
حکم خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی چیست ؟
39
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زیارت عاشورا، خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی، خواندن زیارت عاشورا در زمان پریود، خواندن زیارت عاشورا از نظر مراجع، خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی مکارم شیرازی .

خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی

زیارت عاشورا زیارت‌نامه‌ای برای زیارت امام حسین(ع) و دیگر شهدای کربلا در روز عاشورا است. زیارت عاشورا حدیث قدسی است و از امام محمد باقر(ع) نقل شده است. سند این زیارت را صحیح و بی‌نیاز از بررسی دانسته‌اند. سجده زیارت عاشورا نیز جزو احکامی است که بانوان باید به آن دقت لازم را داشته باشند. باید بدانید که این سجده طبق توصیه ائمه و مراجع تقلید مستحب است و ترک این فعل مستحب جایز نیست.

حکم شرعی سجده زیارت عاشورا برای بانوان چیست ؟

حکم بعضی از اعمال عبادی برای بانوان در دوره عادت ماهانه با روز‌های معمولی متفاوت استبه طور کلی خواندن زیارات و ادعیه مستحبی برای بانوانی که در دوره عادت ماهانه هستند اشکال شرعی ندارد .

طبق نظر همه مراجع تقلید خواندن زیارت عاشورا و دیگر ادعیه و زیارات حتی در دوره عذر شرعی بانوان هم اثرات معنوی دارد و استحباب آن‌ها پای برجاست.

از این رو بانوان محترم می‌توانند در ایام حیض هم از ثواب سجده زیارت عاشورا بهره‌مند شوند و سجده و خواندن فراز مخصوص آن اشکال شرعی ندارد.

حکم خواندن زیارت عاشورا در زمان پریود

در رساله عملیه مراجع تقلید ذکر شده است که مستحب است زن حائض در ساعات نماز خود را خود خون پاک نماید و بعد از طهارت گرفتن وضو گرفته، در محل نماز خواندن بنشیند و به خواندن ادعیه مستحبی، زیارات و صلوات بر محمد و آل محمد بپردازد. همینطور درباره آیات سجده دار قرآن کریم نیز طبق نظر برخی از مراجع تقلید همچون آیت الله خامنه ای، اگر خانمی در این هنگام آیه‌ای از قرآن شنید که سجده دار باشد باز هم واجب هست سجده کند ولو حائض باشد. اما خواندن این آیات توسط زن حائض حرام است.

حکم خواندن زیارت عاشورا در زمان عادت و قاعدگی

سجده زیارت عاشورا

زیارت عاشورا یک حدیث قدسی با معانی ارزشمند و فراز‌های معنوی بسیار زیباست. آخرین فراز این زیارت طبق توصیه ائمه باید در حالت سجده خوانده شود. البته طبق نظر مراجع عظام تقلید این سجده مستحب است و وجوبی در خواندن این بخش در حالت سجده نیست، اما برای ادای این امر مستحب باید از شرایطی برخوردار بود. انجام بعضی از اعمال عبادی در روز‌های عادت ماهانه بانوان که در فقه و احکام با عنوان ایام حیض از آن یاد می‌شود شرایط خاصی دارد. به عنوان مثال نماز خواندن و روزه گرفتن برای زن حائض حرام است.

حکم خواندن زیارت عاشورا از نظر مراجع تقلید

  • خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی مکارم شیرازی : خواندن دعاها و زیارات و انجام سجده و فرستادن صلوات و سایر اذکار به طور کلی مانعی ندارد.
  • خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی خامنه ای : اشکالی ندارد
  • خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی سیستانی : اشکال ندارد.

عبادات حرام برای بانوان

همانطور که ذکر شد بعضی از اعمال عبادی بر زن حائض حرام هستند، هرچند برای دیگران واجب هستند. عباداتی که انجام دادن آن‌ها در روز‌های عادت ماهانه حرام هستند شامل تمامی اعمالی می‌شوند که برای انجام آن‌ها وضو داشتن واجب است. نماز، روزه، طواف و اعتکاف از این دست عبادات هستند.

خواندن دعا و زیارت عاشورا در ایام عادت چه حکمى دارد؟

همه مراجع: خواندن دعا و زیارت عاشورا در ایام عادت، اشکال ندارد و مستحب است زن حائض در وقت نماز، خود را از خون پاک نماید و پنبه و دستمال را عوض کند و وضو بگیرد و در جاى نماز رو به قبله بنشیند و مشغول ذکر و دعا و صلوات شود.

آیا سجده زیارت عاشورا براى خانم‌هایى که عذر شرعى دارند، جایز است؟

اشکال ندارد.

آیا برای زنی که در دوران عادت ماهیانه می باشد انجام ذکر و دعا اشکال دارد؟

اشکال ندارد، مخصوصا در وقت هر نماز، مستحب است وضو بگیرد و اگر نمى‏ تواند وضو بگیرد، تیمم کند و در جاى نماز رو به قبله بنشیند و به مقدار نماز، مشغول ذکر و دعا و صلوات شود.

اولین کسی که متن زیارت عاشورا را خواند چه کسی بود ؟

دانلود زیارت عاشورا با صدای محسن فرهمند با کیفیت 320

زیارت عاشورا از کدام امام نقل شده است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (39 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است