دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
ذکر و اعمال مستحب بعد از نماز خواندن
6
زمان مطالعه: 4 دقیقه
در دین اسلام اعمال و ذکرهای مستحب بسیاری آورده شده است. در این مطلب می خواهیم شما را با مستحبات بعد از سلام نماز آشنا کنیم.

مستحبات بعد از سلام نماز چیست؟

در دین اسلام اعمال و ذکرهای مستحب بسیاری آورده شده است. در این مطلب می خواهیم شما را با مستحبات بعد از سلام نماز آشنا کنیم.
آنچه مورد توصیه روایات و در نتیجه فتوای مراجع محترم تقلید است، این است:
در روایات و همچنین مراجع تقلید توصیه می کنند که یکی از مستحبات بعد از سلام نماز این است که؛ نماز گزار 3 مرتبه دست های خود را با لا بیاورد و با بالا آوردن دست ها ذکر " الله اکبر " بگوید و در همین حالت سر خود را یکبار به راست و یکبار به چپ برگرداند این کار 3 مرتبه انجام شود.
پیامبر (ص) پس از فتح مکه، نماز ظهر را با یارانش به جماعت در کنار حجرالاسود اقامه کردند و بعد از سلام نماز دست ها را 3 مرتبه بالا آوردند و الله و اکبر گفتند و پس از آن این دعا راخواندند : " لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ أَنْجَزَ وَعْدَهُ وَ نَصَرَ عَبْدَهُ وَ أَعَزَّ جُنْدَهُ‏ وَ هَزَمَ الْأَحْزَابَ وَحْدَهُ فَلَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ یُمِیتُ وَ یُحْیِی‏ وَ هُوَ حَیٌّ لاَ یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ ".
سپس رو به یارانش کردند و فرمودند : هرگز این ذکر و دعا را بعد از نماز واجب فراموش نکنید، زیرا تکبیر بعد از نماز و خواندن این دعا به منزله ی تشکر و قدردانی از خداوند بر پیروزی اسلام و مسلمانان بر کفر والحاد است.

 مستحبات بعد از نماز

خواندن ذکر صلوات:

یکی از پرفضیلت ترین ذکرها، خواندن ذکر صلوات است.

بعد از تلاوت ذکر صلوات آیه ی 56 سوره ی احزاب را تلاوت کنید :
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ ۚ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا.

برای مستحب بودن تلاوت آیه ی بالا روایت های بسیاری آورده شده است. امام کاظم (ع): «هر آن کس پس از نماز صبح و مغرب پیش از آن که برخیزد یا با کسى سخن گوید آیه "إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ ..." را تلاوت کند و سپس بگوید: "اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ ذُرِّیَّتِه‏"، خداوند صد حاجت او را برآورد؛ هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت در آخرت».

خواندن تسبیجات حضرت زهرا :

یکی از مستحباتی که بعد از اتمام نماز انجام می دهید، تسبیحات حضرت زهرا (س) می باشد.

 مستحبات نماز

خواندن تعقیبات پس از اتمام نماز :

تعقیبات مجموعه ای از دعاها، ذکر‌ها و بعضی از آیات قرآن است که خواندن آن ها بعد از هر یک از نماز‌های یومیه مستحب است. بعضی از این تعقیبات مشترک هستند و آن ها را می توان بعد از هر نمازی خواند. ضمن این که برای هر یک از نماز‌های یومیه هم دعا‌ها و ذکر‌های ویژه ای توصیه شده است.

حتماً بخوانید:
نماز اهل تشیع کامل‌ تر است یا نماز اهل سنت؟

نماز اهل تشیع کامل‌ تر است یا نماز اهل سنت؟

درباره روش عبادت، باید دانست شخصیتی مانند پیامبر(ص) بهتر از دیگران می دانسته که چه روشی مناسب تر است. علاوه بر اینکه در این گونه موارد مهم حتی خود…

خواندن قرآن :

به تلاوت قرآن، پس از هر نماز سفارش بسیار شده است. مخصوصاَ خواندن سوره های حمد، آیت الکرسی، آیات 18 و 19 سوره آل عمران، آیات 54 تا 56 سوره اعراف، آیات 180 تا 182 سوره صافات.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (6 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits