دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
چه فرقی بین بیماری روانی و اختلال شخصیتی وجود دارد ؟
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اصطلاحات بیماری، اختلال، سندروم و وضعیت، هم در پزشکی و هم در روانشناسی به کار می روند. اگرچه این اصطلاحات گاهی به جای هم نیز استفاده می شوند اما در واقع معانی و کاربردهای متفاوتی دارند که در این مقاله با توضیحی مختصر و ساده با آنها آشنا می شویم.

فرق بین بیماری روانی و اختلال شخصیتی

به گزارش دلگرم : به طور کلی همه ی ما می دانیم بیماری چیست و وقتی در مورد بیماری، سندروم یا اختلالی صحبت می شود متوجه منظور افراد می شویم، اما شاید تفاوت آنها را به خوبی ندانیم و همه ی اینها را به عنوان مریضی یا بیماری بشناسیم. اغلب این دست از کلمات و اصطلاحات علمی، پزشکی و روانشناسی از زبان انگلیسی، لاتین و زبان های خارجی دیگر ترجمه شده یا وارد گفتار ما شده اند و به همین دلیل گاهی درک آنها مشکل است. حتی توصیف اینکه بیماری چیست و تفاوت آن با سندروم یا اختلال در چیست، شاید ساده نباشد. ازین رو باید با مثال هایی آنها را تعریف کرد که قابل فهم شوند.

بیماری(Disease):

ویژگی بارزی که بیماری را از اختلال و سندروم متمایز می‌کند این است که بیماری یک علت شناخته شده دارد ، به دنبال آن علت علائم مشخصی بروز می‌کنند و درمان آن به صورت رفع علت بیماری و یک درمان مشخص است. علت بیماری ممکن است درونی یا بیرونی باشد. به عنوان مثال مشکل در سیستم قلبی (علت درونی) باعث بیماری قلبی-عروقی می‌شود و یا ورود ویروس آنفلوانزا به بدن (علت بیرونی) منجر به بیماری آنفلوانزا می‌شود.

اختلال(Disorder):

هرگاه عملکرد طبیعی بدن دچار اختلال، بی‌نظمی یا توقف شود، از واژه‌ی اختلال استفاده می‌کنیم.هرگاه عملکرد طبیعی بدن دچار بی‌نظمی یا توقف شود، از واژه‌ی اختلال استفاده می‌کنیم. اختلال ممکن است متعاقب یک بیماری رخ دهد. اختلال‌ها به دسته‌های ذهنی، فیزیکی، ژنتیکی، عاطفی، رفتاری و ساختاری تقسیم می‌شوند. اگر علت اختلال تشخیص داده نشود، پزشک و درمانگر به علامت درمانی و رفع علائم می‌پردازند. اوتیسم و بیش فعالی-نقص توجه(ADHD) مثال‌هایی از اختلالات ذهنی با منشأ ناشناخته هستند.

چه فرقی بین بیماری روانی و اختلال شخصیتی وجود دارد

سندروم(Syndrome):

از کلمه‌ای یونانی به معنای “مشترک با هم” گرفته شده است. هرگاه با مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌ها روبه‌رو باشیم، واژه‌ی سندروم را به‌کار می‌بریم. سندروم ممکن است علت شناخته شده و درمان مشخص داشته یا نداشته باشد. سندروم داون مثالی از یک سندروم با علت ناشناخته و مجموعه‌ای از نشانه‌های ژنتیکی (یک کروموزوم ۲۱ اضافی)، جسمی (چشم‌های بادامی، بینی صاف و پهن، …)، ذهنی (کم‌توانی ذهنی) و … می‌باشد.

مفهوم بیماری، با مشکلات سلامت و پزشکی ارتباط دارد. عامل ایجاد بیماری می‌تواند بیرونی (مانند باکتری، انگل، تغذیه ناکافی و…) یا درونی (مانند پرکاری تیروئید، دیابت و …) باشد. همچنین بیماری می‌تواند مادرزادی (مانند سندرم ترنر یا لب شکری) یا ژنتیکی مانند آلبینیسم باشد. بیماری تند (حاد) یا کهنه (مزمن)، واگیر دار یا ناواگیر نیز می‌تواند باشد. هر بیماری با تعدادی علائم و نشانه‌های ویژه تشخیص داده می‌شود.

بیماری‌ها را به روش‌های مختلف می‌توان طبقه‌بندی کرد:

1. عامل ایجادکننده بیماری مانند بیماری‌های عفونی، بیماری‌های ژنتیکی، بیماری‌های شغلی، بیماری‌های روانی.
2. زمان بیماری مانند بیماری حاد، تحت حاد و مزمن.
3. عضو درگیر شده مانند بیماری‌های قلبی، بیماری‌های گوارشی و ریوی.

اما اختلال بیشتر در روانشناسی کاربرد دارد. هرگاه عملکرد طبیعی بدن به لحاظ رفتاری،شناختی و کلا روانی دچار بی‌نظمی یا توقف شود، از واژه‌ اختلال استفاده می‌کنیم. اختلال ممکن است متعاقب یک بیماری و تروما هم رخ دهد. اختلال‌ها به دسته‌های ذهنی، فیزیکی، ژنتیکی، عاطفی، رفتاری و ساختاری تقسیم می‌شوند. اگر علت اختلال تشخیص داده نشود، پزشک و درمانگر به علامت درمانی و رفع علائم می‌پردازند. اوتیسم و بیش فعالی-نقص توجه(ADHD) مثال‌هایی از اختلالات ذهنی با منشأ ناشناخته هستند.گاهی اختلال به تنهایی استفاده میشود که میتواند شامل هر نوع آشفتگی و بی نظمی باشد و هم می‌تواند موارد زیر را شامل شود:

حتماً بخوانید:
آشنایی با اختلالات شخصیت و انواع آن

آشنایی با اختلالات شخصیت و انواع آن

شاید تا به حال نام اختلالات شخصیت را شنیده باشید، اما آیا درمورد آن اطلاعاتی دارید ؟ در این مقاله قصد داریم شما را با این اختلالات آشنا کنیم. با ما…

انواع اختلال پزشکی

اختلال دارویی: ناهنجاری یا اختلال عملکردی چند دارو با هم

اختلال روانی: یک الگوی روانشناختی همراه با پریشانی یا ناتوانی است که در یک فرد رخ می‌دهد و جزئی از پیشرفت یا فرهنگ طبیعی نیست:

اختلال اضطراب: اشکال مختلف ترس و اضطراب غیرطبیعی و آسیب شناختی

اختلال عصبی: علائم عصبی مانند: بی‌حسی، نابینایی، فلج یا متناسب بودن، جایی که هیچ توضیحی عصبی ممکن نیست؛

اختلال وسواس-اجباری: اختلال اضطرابی است که با رفتارهای تکراری با هدف کاهش اضطراب مشخص می‌شود؛

اختلال شخصیت وسواسی جبری: وسواس در کمال، قوانین و سازماندهی؛

اختلال شخصیت: الگوی ماندگار از تجربه و رفتار درونی است که به‌طور قابل توجهی از انتظارات فرهنگ فردی که آن را به نمایش می‌گذارد منحرف می‌شود.

اختلال افسردگی: به حالت پریشانی و غم است که در تغذیه، تفریح، الگوی خواب و رفتار تأثیر می‌گذارد.

اختلال دوقطبی

اختلال جنسی

اختلال فوبیا یا ترس: نوعی اختلال اضطرابی بوده که توسط وحشت زدگی یا ترس غیرمعمولی و ناگهانی ایجاد می‌شود.

 بیماری روانی و اختلال شخصیتی

تفاوت بیماری و اختلال

در حالی که اختلال (Disorder) به بی نظمی، به هم خوردگی و آشفتگی گفته می‌شود که به صورت تخصصی از کلمه بیماری (Sickness و Illness) که نوعی ناخوشی بدنی و ذهنی است، متمایز می‌شود.بیماری به ناهنجاری در بدن گفته می‌شود که به علت ناراحتی، اختلال عملکردی یا تنش دربیمار یا سایر افراد مرتبط با او ایجاد می‌گردد. البته باید میان بیماری و سایر حالت‌ها پزشکی مانند خستگی، ضعف، کسالت و اندوه تفاوت گذاشت. عامل ایجاد بیماری می‌تواند بیرونی (مانند باکتری، انگل، تغذیه ناکافی و…) یا درونی (مانند پرکاری تیروئید، دیابت و …) باشد.

مفهوم اختلال صرفاً برای توصیف علائم وضعیت غیر طبیعی و تغییر یافته سلامت است که در آن فرد پیدا می شود، در حالی که بیماری نشان دهنده یک رابطه علت و معلولی دارد و با یک آزمایش و سی تی اسکن قابل تشخیص است.از اختلال به عنوان یک روش شل تر در مراجعه به بیماری در مواردی استفاده می شود که علل آن چندان روشن نیست و تغییرات احتمالی آناتومیک که با آن همراه است هم می تواند علت و هم پیامد آن باشد. در مورد اختلالات روانی، این کار بسیار زیاد انجام می شود، زیرا بسیاری از اوقات مشخص نیست که آیا تغییرات بیوشیمیایی مغز مرتبط با برخی از اختلالات، علائمی را ایجاد می کند یا محصول یک اشکال در تعامل بین فرد و محیط او است.

اصطلاح اختلال بیشتر در روانشناسی به کار گرفته می شود تا از نظر روانی در ذهن مراجع انگ زدایی از بیمار بودن اتفاق بیفتد و مراجعه امیدوار به رفع مشکلش در طی جلسات آینده رواندرمانی با روانشناس باشد.بیشتر اختلالات بعلت ناسازگاری، استرس، اتخاذ سبک زندگی غلط، سبک فرزندپروری غیرمنطقی، تعارضات دوران کودکی، ازدواج بد، فشارهای مالی و اجتماعی مداوم، عوامل محیطی ناسالم، تاثیرات دوستان ناباب، مصرف مواد و الکل و.... به وجود می آیند. اما بیشتر بیماری های پزشکی زمینه های ارثی و ژنتیکی دارند.هر بیماری با تعدادی علائم و نشانه‌های ویژه تشخیص داده می‌شود. علائم بیماری بیشتر جسمی و فیزیولوزیک است اما اختلالات بیشتر جنبه روانی و ذهنی دارند. یک ورزشکار با بدن سالم می تواند یک کیس اختلال شخصیتی باشد.

اختلال در نتیجه یک پویایی از تعامل است. یک اختلال در واقع می تواند نتیجه درگیر شدن در مجموعه ای از شرایط مرتبط با زمینه زندگی ما و مشکلات ارتباطی باشد و باعث شود ما به یک پویایی از رفتارهایی که به سلامتی ما آسیب می رسانند وارد شویم. بنابراین ، لازم نیست علت این اختلال به یک قسمت خاص از مغز که عملکرد غیرطبیعی دارد تقلیل یابد ، بلکه می تواند در تمام عملکردهایی که یک چرخه را تشکیل می دهند توزیع شود. تشخیص و درمان بیماری بر عهده پزشک است. اما تشخیص و درمان اختلال بر عهده روانپزشک و روانشناس است.معمولا اختلال منجر به مرگ فرد نمی شود اما در صورت عدم توجه به برخی بیماریهای پیش رونده مثل سرطان، مرگ اتفاق می افتد.به نظر می رسد اکثر اختلالات یک موقعیت گذرا و موقت در زندگی فرد می باشد اما برخی بیماری ها مادام العمر با فرد هستند.برخی بیماری ها با عمل جراحی درمان می شوند اما معمولا در اختلال نیاز به عمل جراحی نیست.

نکته: نمی‌توان به اختلال دارویی، بیماری دارویی و به اختلال روانی، بیماری روانی اطلاق کرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits