دلگرم
امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
زمان مناسب برای ازدواج پس از طلاق
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ازدواج پس از طلاق یکی از چالش های مهمی است که فرد با آن روبرو می شود و ترس از آینده و تنهایی مثل خوره وجود فرد را متلاشی می کند .

ازدواج مجدد و شروع زندگی جدید بعد از طلاق

با افزایش آمار طلاق و تجربه کردن جدایی، شمار زیادی از افراد نسبت به ازدواج مجدد دچار سردرگمی می شوند و به درستی نمی دانند چه زمانی برای ازدواج مجدد مناسب است.

و آیا اصلا با وجود چالش هایی مانند داشتن فرزند و یا تجربه تلخ شکست زندگی مشترک ، ازدواج مجدد می تواند کار درستی باشد ؟ و اگر درست است چه زمانی برای شروع یک زندگی متاهلی مناسب است ؟

ما امروز در این مقاله از دلگرم قصد داریم به این موضوعات که ذهن بسیاری از افراد طلاق گرفته را به خود مشغول کرده، بپردازیم تا حد امکان به کسانی که از تنهایی رنج می برند و از طرفی برای شروع یک زندگی جدید اعتماد به نفس خود را از دست داده اند کمکی کرده باشیم .

ازدواج مجدد

همانطور که در بالا گفته شد شروع یک زندگی مشترک جدید با خود چالش هایی در پی دارد ولی از آنجایی که انسان جفت آفریده شده و نمی تواند تا آخر عمر به تنهایی زندگی کند ناگزیر به ازدواج مجدد است .

شروع یک زندگی جدید می تواند یکی از نقاط عطف زندگی هر فردی باشد. کسانی که تجربه طلاق را دارند نسبت به معیارهای ازدواج با دیدی بازتر می نگرند و تمام کم و کاستی های زندگی گذشته خود را مدنظر دارند و سعی می کنند برای رسیدن به آرامش و خوشبختی اشتباهات گذشته خود را تکرار نکنند.

و البته حق مسلم هر فردی است که یک کانون گرم و با عشق داشته باشد و ازدواج مجدد فرصتی دوباره است که به افراد شکست خورده داده می شود . درست است که اینبار فرد با تجربه است ولی ازدواج زن یا مرد مطلقه پیچیدگی های بیشتری دارد و نیاز به تامل بیشتری خواهد داشت .

زمان مناسب برای ازدواج مجدد

از نظر شرعی بهترین زمان برای زنان 3 ماه و 10 روز است ولی این زمان از نظر روانشناختی حداقل 6 ماه و حتی بیشتر طول می کشد تا فرد خود را اصطلاحا پیدا کند و با طلاق و از دست دادن رابطه قبلی خود سازگار گردد و بتواند به خود و زندگی اش فکر کند و آمادگی ازدواج مجدد را بدست آورد .

و معمولا در مواردی که طلاق ناگهانی اتفاق افتاده نیاز به طی کردن زمانی در حدود 6 ماه تا 1 سال هست تا فرد با اتفاق افتاده کنار بیاید. به طور نرمال زمانی که یک رابطه پایان می یابد باید مراحلی طی شود. این مراحل شامل انکار، خشم، غم و نهایتا پذیرش می باشد.

این مراحل بسیار شبیه به مراحل شکست عشقی می باشد. بعد از طی کردن این مراحل، آمادگی روحی فرد برای ورود به یک رابطه جدید در سطح قابل قبولی می باشد. بهتر است ازدواج در زمانی صورت گیرد که به خاطر فرار از تنهایی و افسردگی نباشد.

زیرا تجربه ثابت کرده است فردی که این مراحل را پشت سر نگذاشته و تنها بخاطر فراموش کردن رابطه قبلی و فرار از درد تنهایی تن به ازدواج مجدد داده، ازدواجش به مراتب ناموفق تر از قبل بوده است .

آماده شدن برای ازدواج مجدد

فردی که به ازدواج مجدد فکر می کند بطور حتم در اینباره نگرانی های خاصی دارد و دچار تردید می شود بنابراین بهتر است به مواردی که در پایین ذکر می شود توجه نموده و یکی یکی آنرا بررسی کند تا برای ازدواج مجدد آمادگی لازم را پیدا کند و همان طور که گفته شد بهتر است مدت زمان حداقل 6 ماهه ای از رابطه قبلی گذشته باشد.

اولین مرحله جهت آماده شدن برای ازدواج مجدد :

فرد طلاق گرفته اولین و مهم ترین کاری که باید انجام دهد روبرو شدن با واقعیت است بطوری که رابطه قبلی خود را بررسی کند و عادلانه علت شکست را بیابد البته اصلا قرار نیست خود را مورد سرزنش قرار دهد بلکه فقط مهم این است که سهم خود را از شکست شناسایی کرده و بپذیرد که در این شکست خود نیز سهم و نقش داشته است .

دومین مرحله جهت آماده شدن برای ازدواج مجدد :

اگر در مرحله اول فرد با خود صادق باشد علت شکست و سهم خود را بپذیرد مرحله را به خوبی انجام داده وارد مرحله دوم می شود و در این مرحله باید هدف گذاری کند به این صورت که انگیزه و اهداف خود را برای ازدواج مجدد مشخص کند و به خوبی بداند که از این ازدواج چه می خواهد و از آن چه انتظاراتی دارد . این مرحله به فرد کمک می کند تا اینبار فرد مناسبی را پیدا کند .

سومین مرحله جهت آماده شدن برای ازدواج مجدد :

زمانی که دو مرحله قبل به خوبی پشت سر گذاشته شد می توان فرد مناسبی را پیدا کرد و انتظارات خود را با وی در میان گذاشت . در این مرحله نباید چیزی را مخفی کرد بلکه باید خیلی واضح و روشن در مورد گذشته صحبت نمود و نکته مبهمی برای فرد جدید بجا نگذاشت اما دلیلی هم ندارد که تمامی جزئیات برای او بازگو شود . تنها تا جایی که به او می تواند ربط داشته باشد، باید گفته شود .

چالش های ازدواج مجدد

بطور حتم شروع یک زندگی جدید هم برای مردان و هم برای زنان چالش های زیادی بوجود می آورد. خیلی از موارد پیش آمده که فاصله طلاق تا ازدواج مجدد کم بوده و همین امر باعث بوجود آمدن شک و شبهاتی شده است که نکند قبل از طلاق پای کس دیگری در میان بوده باشد.

همچنین همان طور که قبل هم گفته شد در صورتی که فرد طلاق گرفته برای فرار از تنهایی و افسردگی بخواهد به ازدواج مجدد رو بیاورد به ازدواج موفق دست نخواهد یافت و دوباره به شکستی به مراتب بدتر از شکست قبل دچار خواهد شد .

وجود فرزندان نیز یکی دیگر از چالش هایی ست که مرد یا زن مطلقه با آن روبرو است . داشتن فرزند، ازدواج مجدد را سخت تر می کند زیرا پذیرش آن هم از طرف فرزند و هم از طرف فرد مقابل کاریست دشوار ... و هضم آن از هر دو طرف زمان بر است و باید قبل از شروع مجدد زندگی مشترک حل گردد .

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits