دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
LEEP برای درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی چگونه انجام میشود ؟
2
1.1K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
LEEP مخفف روش برداشت الکتریکی حلقه ای است . اگر نتایج تست یا بیوپسی یا پاپ اسمیرشما سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم (انتهای پایین رحم) را نشان دهد، دکتر شما ممکن است LEEP را توصیه کند.

LEEP چیست ؟

LEEP برای درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی

LEEP یک روش سرپایی است، بنابراین لازم نیست در بیمارستان بمانید. این کار معمولا در مطب دکتر انجام می‌شود.

LEEP یک درمان موثر برای رشد سلول های غیر طبیعی، به نام دیسپلازی است. دیسپلازی سرطان نیست. اما اگر درمان نشود می‌تواند به سرطان گردن رحم منجر شود.

LEEP ، بافت غیر طبیعی را از دهانه رحم شما حذف می‌کند. در برخی از انواع درمان ، بافت های غیر طبیعی از بین می‌روند. LEEP بافت را حفظ می‌کند، به طوری که می‌توان آن را بررسی کرد تا مطمئن شوید که هیچ سرطانی وجود ندارد.

روش LEEP برای پاپ اسمیر غیرطبیعی

اگر نمونه برداری شما حضور سلول های پیش سرطانی یا نوعی از HPV را نشان دهد، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می شود و ممکن است پزشک به درمان این ناحیه با استفاده از جراحی بپردازد.

در طی این روش ساده سرپایی، پزشک از نیتروژن مایع برای منجمد کردن و از بین بردن سلول های پیش سرطانی استفاده می کند.

LEEP بسیار شبیه تست واژینال است و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است روش درمان متفاوتی را برای سلول های پیش سرطانی به نام فرآیند الکترو جراحی پیشنهاد دهد.

در طی این روش سرپایی، بی حسی را بر روی رحم می زند تا شما احساس درد نکنید سپس یک حلقه نازک سیم که جریان الکتریکی را منتشر می کند، به یک لایه کوچک از سلول ها در دهانه رحم تان قرار می دهد.

جریان الکتریکی به بافت گردن رحمی شما نفوذ می کند و به جلوگیری از خونریزی کمک می کند. در بسیاری از موارد، این روش همه سلول های غیر عادی را از بین می برد و جراحی بیشتری مورد نیاز نیست.

روش دیگری که هم می تواند تشخیص و درمان سلول های غیر عادی را انجام دهد، نمونه برداری چاقوی مخروطی است.

این روش در بیمارستان با بی هوشی عمومی یا بی حسی دیگری انجام می شود. در طی این روند، پزشک یک ناحیه مخروطی از بافت اطراف دهانه رحم را برمی دارد.

نمونه زیر میکروسکوپ قرار می گیرد تا وجود نشانه های سرطانی در آن بررسی شود. اگر همه سلول های بیمار از بین بروند، روش نمونه برداری می تواند به عنوان درمان علاج عمل کند.

چه زمانی روش LEEP انجام می شود ؟

چنانچه نتیجه پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد اولین دلیل آن زخم دهانه رحم است و باید در اسرع وقت درمانهای مربوطه صورت گیرد.

اما چنانچه زخم دهانه پیشرفت کرده باشد و یا نوع خطرناک HPV در نتیچه پاپ اسمیر رویت شود از روش LEEP برای تشخیص سلولهای پیش سرطانی استفاده خواهد شد.

اگر نتایج غربالگری سرطان دهانه رحم یا سرویکس غیر نرمال یعنی نتیجه پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد، پزشک متخصص زنان به شما روش Loop Electrosurgical Excision (برش به وسیله حلقه الکتروسرجیکال) یا LEEP را به عنوان بخشی از ارزیابی یا درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی توصیه خواهد کرد.

LEEP روشی است که طی آن سلول های غیرطبیعی دهانه رحم با استفاده از حلقه سیمی نازک برداشته می شود این حلقه شبیه چاقوی جراحی عمل خواهد کرد.

جریان الکتریکی از درون حلقه عبور داده می شود و منجر به برداشت لایه نازکی از سرویکس یا دهانه رحم می شود روش برش الکتریکی با حلقه.

چگونه برای درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی از روش LEEP استفاده می شود ؟

LEEP باید زمانی انجام شود که شما به خونریزی های قاعدگی دچار نباشید تا به این ترتیب دید بهتری از دهانه رحم یا سرویکس به دست آید.

در اغلب موارد LEEP در مطب پزشک متخصص زنان انجام می شود. انجام روش LEEP تنها چند دقیقه زمان خواهد برد.

در طول LEEP شما به روی کمر دراز خواهید کشید و پاها روی رکاب قرار خواهد گرفت. پزشک سپس اسپکولوم را وارد واژن می کند درست به همان طریقی که در معاینه لگن انجام می شود.

برای پیشگیری از درد در طول LEEP بی حسی موضعی انجام می شود. بی حسی از طریق سوزن و سرنگ تزریق می شود. شما ممکن است کمی درد مبهم را احساس کنید.

حلقه از طریق واژن وارد سرویکس می شود. ممکن است در طول انجام LEEP احساس ضعف داشته باشید که در این صورت باید پزشک را مطلع سازید.

بعد از انجام LEEP، از چسبی مخصوص در سرویکس استفاده خواهد شد تا از خونریزی جلوگیری شود. برای کنترل خونریزی انجام Electrocautery نیز در نظر گرفته می شود.

بافت برداشت شده در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار خواهد گرفت تا تشخیص پیش سرطانی بودن سلولهای دهانه رحم، تایید شود.

آیا روش LEEP در درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی خطری دارد ؟

شایع ترین خطر بعد از انجام LEEP در طول سه هفته نخست خونریزی سنگین خواهد بود.

اگر بیمار به خونریزی سنگین دچار شود باید با پزشک خود تماس بگیرد. برای توقف خونریزی ممکن است به چسب های بیشتری در سرویکس نیاز باشد.

LEEP با ایجاد مشکلاتی در بارداری آینده ارتباط دارد. اگر چه اغلب خانم ها مشکلی نخواهند داشت اما ریسک اندکی برای زایمان زودرس و به دنیا آوردن فرزندی با وزن کم وجود خواهد داشت.

در موارد نادر، دهانه رحم یا سرویکس بعد از انجام LEEP تنگ می شود. این تنگ شدن منجر به مشکلاتی در قاعدگی می شود. هم چنین ممکن است باردار شدن را دشوار سازد.

LEEP برای درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی

عوارض LEEP چیست ؟

بعد از انجام درمان پاپ اسمیر غیر طبیعی با روش LEEP شما ممکن است:

 • ترشحات آبکی مایل به صورتی رنگ داشته باشید.
 • دچار کرامپ خفیف شوید.
 • دچار ترشحاتی متمایل به سیاه یا قهوه ای باشید (ناشی از چسبی است که برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود).

بهبودی سرویکس چند هفته ای زمان می برد. در طول فرایند بهبودی شما نباید چیزی مانند تامپون (پنبه قاعدگی) در واژن قرار دهید. شما نباید نزدیکی جنسی داشته باشید.

در صورت بروز موارد زیر با پزشکان متخصص زنان تماس بگیرید:

 • خونریزی سنگین (خونریزی که بیش از یک پریود نرمال باشد)
 • خونریزی همراه با لخته های خونی
 • درد شدید در ناحیه زیر شکم

بیشتر بخوانید :

خونریزی بعد از پاپ اسمیر تا چه حد طبیعی است ؟

پاپ اسمیر غیر طبیعی (LSIL) در جواب پاپ اسمیر نشانه چیست ؟

آزمایش غربالگری دهانه رحم چیست و چگونه انجام میشود ؟

زخم دهانه رحم چیست ؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود ؟

آیا به ویزیت هایی دیگری به منظور پیگیری بعد از درمان پاپ اسمیر غیر طبیعی به روش LEEP نیاز خواهد بود؟

بعد از انجام LEEP شما باید برای ویزیت پیگیری به پزشک مراجعه کنید. باید غربالگری های لازم را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید سلول های غیر نرمال دهانه رحم که در پاپ اسمیر نشان داده شده بود، از بین رفته باشد و عود نکرده باشد.

اگر نتایج تست غربالگری مانند پاپ اسمیر وجود ناهنجاری های دیگری را نشان داد باید درمان های بیشتری انجام دهید.

شما می توانید با رعایت موارد زیر به محافظت بهتر خود در برابر سرطان دهانه رحم کمک کنید:

 1. انجام معاینات منظم لگن و هم چنین غربالگری های سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم
 2. توقف استعمال دخانیات: سیگار کشیدن می تواند ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم یا سرویکس را افزایش دهد.
 3. شرکای جنسی خود را محدود کنید و برای کاهش ریسک انتقال بیماری های مقاربتی جنسی از کاندوم استفاده کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • medicalhelp.ir
 • drnematolahi.com
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter