آیا مصرف قرص سیپروترون کامپاند به مدت طولانی باعث نازایی میشود ؟

۱,۹۳۱
۳
۰
دوشنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۸
در صورت مصرف سیپروترون کامپاند به عنوان ضد بارداری، طی دو هفته اول مصرف باید از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود. اما آیا سیپروترون کامپاند باعث نازایی میشود ؟
آیا مصرف قرص سیپروترون کامپاند به مدت طولانی باعث نازایی میشود ؟

آیا قرص سیپروترون کامپاند باعث نازایی میشود ؟

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با تاثیر قرص سیپروترون کامپاند بر نازائی بیشتر آشنا شوید .

قرص سیپروترون کامپاند اثر سو بر باروری ندارد ولی اگر قصد بارداری داشته باشید خیلی زودتر مثلا شش ماه زودتر باید قرص را قطع کنید.
قرص سیپروترون کامپاند گاهی بارداری را تا مدت زیادی عقب می اندازد. در کل عوارض دیگری دارد و باید تحت نطر متخصص مصرف شود.

حتما برای کاهش این علائم ورزش انجام دهید. پیاده روی سریع روزی نیم ساعت بسیار موثر است. بارداری را به هیچ وجه بی جهت به تعویق نیاندازید. از قطره ویتاگنوس برای منظم کردن پریودها می توانید استفاده کنید.

قرص سیپروترون کامپاند چیست و چگونه عمل می کند ؟

قرص سیپروترون کامپاند متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به عنوان آنتی آندروژن های استروئیدی است.

قرص سیپروترون کامپاند برای درمان سرطان پیشرفته پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. آنتی آندروژن ها مانند سیپروترون اثر هورمون تستوسترون را خنثی می کنند.

این مسئله باعث کاهش تولید تستوسترون در بیضه ها می شود که سلول های سرطانی پروستات برای رشد نیاز دارند.

 • این دارو ممکن است تحت چند نام تجاری و / یا در چندین فرم مختلف موجود باشد. برخی نام تجاری این دارو ممکن است در تمام فرمها در دسترس نباشد و یا برای تمام شرایط مورد بحث در اینجا مورد تایید قرار نگیرد. همچنین، برخی از اشکال این دارو ممکن است برای تمام شرایط مورد بحث در اینجا مورد استفاده قرار نگیرد.
 • پزشک شما ممکن است این دارو را برای شرایطی غیر از موارد ذکر شده در این مقاله پیشنهاد کرده باشد. اگر در مورد این موضوع با پزشک خود صحبت نکرده باشید یا مطمئن نیستید که چرا این دارو را مصرف می کنید، با دکتر خود صحبت کنید. مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید.
 • این دارو را به هیچکس دیگری ندهید، حتی اگر علائم مشابهی با شما داشته باشند. اگر پزشک این دارو را تجویز نکرده باشد، ممکن است مصرف آن مضر باشد.

ترکیبات قرص سیپروترون کامپاند چیست ؟

قرص سیپروترون کامپاند سفید، گرد، صاف حاوی 50 میلی گرم سیپتررون استات است. مواد غیر دارویی: دی اکسید سیلیکون کلوئیدی، کراس کاراملول سدیم و استریت منیزیم.

چطور باید قرص سیپروترون کامپاند را استفاده کنم ؟

 • سیپروترون به عنوان قرص خوراکی (دهان) و به عنوان تزریقی طولانی مدت در دسترس است. دوز توصیه شده برای قرص های سایپروترون 200 تا 300 میلی گرم (4 تا 6 قرص) روزانه است که در دو یا سه وعده بعد از غذا مصرف می شود.
 • برای مردان مبتلا به ارکیکتومی (حذف بیضه ها)، دوز کمتر از 100 تا 200 میلی گرم در روز توصیه می شود. دوز توصیه شده برای فرم طولانی مدت سایپروتون 300 میلی گرم است که یک بار در هفته به ماهیچه تزریق می شود.
 • بسیاری از چیزها ممکن است بر میزان دوز دارو که فرد نیاز دارد مانند وزن بدن، سایر شرایط پزشکی و سایر داروها تأثیر بگذارد. اگر پزشک شما دوز متفاوت از مواردی که در اینجا آورده شده توصیه می کند، مقدار مصرفی را بدون استفاده از دارو و بدون مشاوره با پزشک تغییر ندهید.
 • سیپروترون می تواند باعث ایجاد ضعف و خستگی شود. بعد از حدود ماه سوم بدن شما به دارو عادت می شود و این اثر کاهش می یابد.
 • مهم است که این دارو را دقیقا همانطور که توسط دکتر شما تجویز شده است، مصرف کنید. اگر فراموش کردید قرص را مصرف کنید، آن را در اسرع وقت بخورید.

اگر زمان قرص بعدی رسیده است، قرص فراموش شده را نخورید و برنامه منظم دارویی خود را ادامه دهید.

دو قرص را همزمان مصرف نکنید. اگر نمی دانید پس از فراموشی قرص چه کاری انجام دهید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 • مصرف الکل در هنگام مصرف قرص سیپروترون کامپاند باید محدود باشد زیرا ممکن است اثر دارو را کاهش دهد.
 • دارو را در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و آن را در دسترس کودکان قرار ندهید.
 • داروها را در فاضلاب یا در زباله خانگی نریزید. از داروساز خود بپرسید چگونه داروهایی که دیگر مورد نیاز نیست یا منقضی شده است را دور بریزید.

چه کسی نباید قرص سیپروترون کامپاند را مصرف کند ؟

اگر موارد زیر وجود دارد این دارو را مصرف نکنید :

 1. حساسیت نسبت به سیپروترون یا هر ماده ای از این دارو
 2. بیماری کبدی فعال یا کاهش عملکرد کبدی
 3. کاهش عملکرد کلیه

ایا قرص سیپروترون کامپاند باعث نازایی میشود ؟

عوارض جانبی قرص سیپروترون کامپاند چگونه است ؟

بسیاری از داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. یک اثر جانبی یک پاسخ ناخواسته به دارو است که در دوزهای نرمال مصرف می شود.

عوارض جانبی می تواند خفیف یا شدید، موقت یا دائمی باشد. عوارض جانبی ذکر شده در زیر در تمام افرادی که این دارو را مصرف می کنند دیده نمی شود.

اگر در مورد عوارض جانبی نگران هستید، با پزشک خود درباره خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

عوارض جانبی زیر در حداقل 1٪ از افرادی که این دارو را مصرف می کنند دیده می شود.

بسیاری از این عوارض جانبی را می توان مدیریت کرد، و برخی ممکن است با گذشت زمان از بین بروند.

اگر این عوارض جانبی را تجربه کرده اید و آنها شدید یا مزمن هستند با پزشک خود مشورت کنید. داروساز شما ممکن است بتواند به شما در مدیریت عوارض جانبی کمک کند.

قبل از شروع مصرف دارو، حتما پزشک خود را از هرگونه بیماری یا آلرژیهایی که ممکن است داشته باشید مطلع کنید.

هر گونه دارو مصرفی، حاملگی یا شیردهی و سایر موارد مهم دیگر در رابطه با سلامتی خود را به او اطلاع دهید. این عوامل ممکن است بر چگونگی استفاده از این دارو تاثیر بگذارد.

 • الکل: در صورت مصرف الکل، اثر بخشی سیپروترون ممکن است کاهش یابد. شما باید میزان مصرف الکل را در هنگام مصرف این دارو محدود کنید.
 • افسردگی: مصرف سیپروترون گاهی اوقات با افزایش تغییرات خلقی افسردگی (بخوانید: راه های نجات از افسردگی)، به خصوص در شروع درمان مرتبط است. اگر در گذشته افسردگی داشته اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • دیابت: سیپروترون ممکن است باعث افزایش سطح قند خون شما شود.
 • بیماری قلبی: سیپروترون می تواند باعث تجمع مایع در بدن شود. اگر بیماری قلبی (بخوانید: کاهش خطر بیماری قلبی با مصرف این 2 ماده غذایی) دارید، هنگام استفاده از این دارو احتیاط کنید زیرا ممکن است قلب شما سخت تر کار کند.
 • بیماری کبد: سیپروترون می تواند باعث آسیب به کبد شود. آسیب به کبد معمولا بعد از چند ماه بروز می کند. اگر علائم آسیب کبدی وجود داشته باشد، پزشک عملکرد کبد را با آزمایش خون نظارت خواهد کرد.
 • بارداری: سیپروترون برای زنان باردار استفاده نمی شود.
 • شیردهی: سیپروترون برای زنان شیرده استفاده نمی شود.
 • کودکان: سیپروترون برای کودکان توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید :

موارد مصرف و عوارض قرص دیان ۳۵ برای خانم ها

موارد مصرف و عوارض قرص سیپروترون استات (Cyproterone Acetate)


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم