دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
ماساژ پرینه برای خانم‌های باردار
5
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ماساژ پرینه در اواخر بارداری برای افزایش جریان خون در ناحیه پرینه انجام میشود تا الاستیسیتی و کشسانی آن ناحیه را بیشتر کند و نهایتا هنگام زایمان طبیعی شانس بریدگی اپیزیاتومی کمتر شود . یعنی حوادث و یا آسیب های احتمالی به پرینه را کمتر میکند.

ماساژ پرینه چیست؟

ماساژ پرینه یک روش برای آماده سازی بدن به منظور زایمان می‌باشد. هدف از انجام این نوع ماساژ افزایش قدرت کشش پوست در ناحیه واژن و کاهش فشار بر روی خانم زایمان کننده می‌باشد. در کشورهای مختلف با فرهنگ‌های متفاوت از این ماساژ بهره برده می‌شود.

مطالعات زیادی نشان داده است که بانوانی که قبل از زایمان ماساژ پرینه را انجام می‌دهند خطر پارگی در ناحیه واژن آن‌ها بسیار کمتر است.

پرینه در زنان چیست و دقیقاً کجاست؟ آیا در زمان زایمان همه زنان نیاز به برش پرینه دارند؟!

در زایمان طبیعی، درست قبل از تولد، سر جنین پرینه (یعنی منطقه ی بین مهبل و مقعد) را منبسط می کند و پوست اطراف مهبل را می کشد.

از آنجا که سر بچه از طریق دهانه ی مهبل بیرون می آید، ممکن است موجب پاره شدن بافتهای قسمت پشتی یا خلفی دهانه ی مهبل شود؛ گاهی اوقات پارگی حتی به داخل مقعد نیز کشیده می شود.

برای به حداقل رساندن پارگی پوست اطراف و عضلات پرینه، ممکن است پزشک شما اپیزیوتومی (برش ناحیه پرینه) انجام دهد - که ایجاد یک برش در قسمت پشتی دهانهی مهبل به اندازه ای است که سر بچه با حداقل پارگی یا فراهم کردن اتاق دیگری برای زایمان، امکان بیرون آمدن را پیدا کند.

اگرچه اپیزیوتومی احتمال پارگی شدید را کاهش میدهد، تضمین نمی کند که دچار آن نخواهید شد (یعنی برشی که برای اپیزیوتومی انجام میشود، ممکن است حتی قبل از آنکه سر بچه بیرون بیاید، پارگی ایجاد کند).

پزشک شما تا زمانی که سر بچه تقریبا بیرون نیاید، نمیداند به اپیزیوتومی نیاز دارید یا نه. برخی از دکترها به طور معمول اپیزیوتومی انجام میدهند، و برخی منتظر می مانند تا ضرورت آن تشخیص داده شود.

اپیزیوتومی در خانم هایی که زایمان اول دارند، رایج تر از کسانی است که قبلا نیز زایمان داشته اند، زیرا پرینه پس از زایمان قبلی راحت تر کشیده میشود نوع اپیزیوتومی انجام شده، به بدن شما، وضعیت سر بچه یا به صلاحدید پزشکتان بستگی دارد.

پزشکان می توانند یکی از دو نوع اصلی اپیزیوتومی را انتخاب کنند میانی (صاف از مهبل به سمت مقعد پایین می آید) و میان جانبی (با زاویه ای از مقعد فاصله می گیرد). در صورتی که اپیدورال انجام نداده باشید، می توان با بی حسی موضعی آن موضع را بی حس کرد.

اپیزیوتومی میانی بعدها کمتر موجب اذیت و ناراحتی می شود، و ممکن است راحت تر ترمیم شود.


توصیه‌های مهم در مورد ماساژ پرینه

توصیه می‌شود که ماساژ پرینه قبل از زایمان و از هفته ۳۵ بارداری انجام شود که تعداد آن در هفته یک یا دو بار می‌باشد. ماساژ گیرنده ممکن است در هنگام شروع ماساژ احساس کشش و سوزش شدید داشته باشد اما این در طول زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

قبل از انجام ماساژ پرینه چه باید کرد؟

مواردی وجود دارد که شما باید قبل از انجام ماساژ پرینه آن‌ها را رعایت کنید. این موارد عبارتند از:

 • مثانه خود را خالی کنید.
 • دست‌های خود را کاملا ضد عفونی کنید.
 • یک مکان آرام برای انجام ماساژ در نظر بگیرید.
 • برای انجام بهتر ماساژ می‌توانید دوش آب گرم را انتخاب کنید (البته قبل از ماساژ).
 • موقعیتی را برای نشستن انتخاب کنید که کاملا احساس راحتی با آن دارید.
 • اطلاعات کامل در مورد واژن داشته باشد.

تکنیک‌های انجام ماساژ پرینه

 • یک روغن طبیعی مانند روغن زیتون را روی دست خود زده و آن را به نقطه پرینوم بمانید
 • انگشت شست خود را تا عمق ۳ تا ۵ سانتی متر داخل واژن خود کنید
 • انگشنتان را به آرامی به سمت راست و پایین و همچنین به سمت دو طرف واژن فشار دهید تا کشش در این ناحیه ایجاد شود.
 • این کار را تا زمانی انجام دهید که احساس کشش و سوزش و خارش در این ناحیه کم باشد
 • در این ناحیه انگشتان دست خود را به صورت U شکل حرکت دهید تا کشش ایجاد شود
توجه داشته باشید که داشتن تمرکز و احساس آرامش باعث می‌شود که کشش بدن شما افزایش پیدا کرده و این کار برایتان راحت‌تر شود.

اگر خودتان دسترسی آسان به واژن تان ندارید می‌توانید برای انجام این کار از فردی مطمئن کمک بخواهید. توجه داشته باشید که اگر ماساژ با درد و ناراحتی زیاد همراه است باید آن را متوقف کنید.

ماساژ پرینه چه مزایایی برای خانم‌های باردار دارد؟

انجام ماساژ پرینه در طول دوران بارداری می‌تواند فواید بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد. در ادامه به برخی از این فواید اشاره خواهیم کرد.

 • درد زایمان را کاهش می‌دهد:

همانگونه که گفتیم خانم‌های باردار در هنگام زایمان طبیعی مجبور هستند که درد زیادی را تحمل کند. انجام ماساژ پرینه می‌تواند کشش بدن در این ناحیه را افزایش دهد که همین امر موجب خواهد شد که خانم‌ها در هنگام انجام زایمان دچار مشکلاتی مانند درد زیاد نشوند.

 • بیرون آمدن سریع نوزاد:

از جمله مشکلاتی که در زایمان طبیعی وجود دارد این است که سر نوزاد به سختی از داخل واژن بیرون می‌آید. با انجام ماساژ پرینه کشش در ناحیه پرینوم افزایش پیدا می‌کند که این امر هم باعث می‌شود که سر نوزاد در هنگام زایمان سریع تر بیرون بیاید.

همچنین انجام این ماساژ شما را از لحاظ ذهنی برای تحمل فشار ناشی از بیرون آمدن سر نوزاد آماده می‌کند. اگر شما پیش از زایمان بدانید که چه چیزی در انتظارتان است می‌توانید بهتر با آن روبه‌رو شوید.

 • جلوگیری از پارگی:

محققان بعد از انجام آزمایشات فراوان دریافتند که خانم‌های بارداری که قبل از زایمان ماساژ پرینه را انجام می‌دهند، احتمال پارگی کمتری نسبت به بانوان دیگر دارند. همچنین درد بعد از زایمان در این گونه خانم‌ها بسیار کمتر از دیگران گزارش شده است.

همچنین بخوانید:

فواید و تکنیک های ماساژ سوئدی + فیلم آموزش ماساژ سوئدی

فواید ماساژ کودکان

فواید بی نظیر ماساژ گراستون + انواع ماساژ و فواید آن برای بدن


در این شرایط ماساژ پرینه را انجام ندهید

 • قبل از بارداری
 • قبل از هفته سی و چهارم بارداری
 • اگر خونریزی در قسمت واژن دارید
 • اگر تبخال واژینالی دارید
 • اگر ریفلاکس یا هرگونه عفونت واژن دارید
 • به صورت کلی اگر هرگونه عفونتی در قسمت واژن‌تان دارید نباید از ماساژ پرینه استفاده کنید چرا که این ماساژ باعث گسترش عفونت می‌شود.

همانگونه که دانستید ماساژ پرینه می‌تواند به بانوان باردار کمک کند تا زایمان کم درد و بدون پارگی داشته باشند. اگر شما نیز باردار هستید و یا خانم بارداری در خانه دارید می‌توانید با اجازه گرفتن از پزشک این ماساژ را انجام دهید.

بهتر است در دوره بارداری خود از فواید ماساژ غافل نشوید و به دنبال انجام آن باشید. البته خانم‌های باردار باید دقت کرده و قبل از هرگونه انجام ماساژ با پزشک خود مشورت کرده و از او اجازه انجام این کار را بگیرند.

حتی خانم‌های باردار می‌توانند بعد از اجازه گرفتن از پزشک متخصص خود از دستگاه‌های ماساژور مختلف نیز بهره ببرند، به خصوص صندلی‌های ماساژور که فواید زیادی برای بدن دارند.

چگونگی انجام ماساژ پرینه به وسیله خودتان

 • اول بدن خود را آماده کنید
 • حمام گرم بگیرید و یا با استفاده از کمپرس گرم منطقه را نرم کنید (10 دقیقه).
 • در موقعیت راحت بر روی حوله تمیز قرار بگیرد. روی کمر بخوابید طوری که سرتان بالاتر از تنه قرار بگیرد و آینه را طوری تنظیم کنید تا پرینه را به راحتی ببینید. آرام باشید، به طوری که پایین تنه شما آرام و راحت باشد.
 • روغن ماساژ را بر روی پرینوم اعمال کنید.

سپس، این سه مرحله را دنبال کنید:

 1. 2-3 سانتی متر از انگشت شصت دو دست را داخل واژن کرده و به سمت پایین حرکت داده و به نرمی به طور مستقیم بر روی پرینوم فشار وارد کنید. بگذارید پرینوم به مدت یک یا دو دقیقه کشیده شود و مجدد دو انگشت شصت را مانند شکل U داخل واژن حرکت دهید.
 2. سپس بعد از 10 دقیقه ماساژ مجدد دست هارا بشورید. سوزش یا کشش ناگهانی خوب است، اما اگر درد دارید، فشار را کاهش دهید یا ماساژ را متوقف کنید.
 3. هنگامی که پرینوم برای چند دقیقه کشیده شد می توانید به آرامی انگشت شست خود را به سمت دو طرف واژن حرکت دهید، آن را از طرفی به طرف دیگر بکشید. اگر از دو انگشت شست استفاده می کنید، می توانید آنها را از پایین به سمت هر دو طرف بکشید.3-5 دقیقه این کار را ادامه دهید.
نکته: اگر مشکل دسترسی دارید اما هنوز میخواهید ماساژ را خودتان انجام دهید، میتوانید یک پا را روی صندلی یا صندلی توالت قرار دهید و ماساژ را همانطور که در بالا توضیح داده شد انجام دهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits