alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
آمپول متوتروکسات و خطر سقط جنین!
58
16K
زمان مطالعه: 4 دقیقه
متوتروکسات یا MTX سقط جنین با متوتروکسات یکی از کاربرد های این دارو است. روش استفاده از آمپول متوتروکسات و عوارض متوتروکسات و قرص متوتروکسات و متوتروکسات در بارداری را در این مقاله بخوانید

سقط جنین با متوتروکسات

متوتروکسات یک روش درمان شیمیایی است که سالهاست برای درمان سرطان استفاده میشود چراکه میتواند بر روی سلول هایی که به سرعت در حال تقسیم شدن هستند تاثیر بگذارد. سقط جنین با متوتروکسات به این شیوه عمل میکند که از رشد سلول های جنین جلوگیری میکند و بدین ترتیب باعث سقط میشود که البته استفاده از این روش برای مراحل اولیه بارداری موثر است. در یک بازه زمانی چند روزه تا چند هفته ای از موقع تزریق متوتروکسات فرایند سقط جنین انجام میشود.

پیشنهاد میکنم حتما با ادامه این مقاله همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.

متوتروکسات توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شده است اما نه برای سقط جنین. این دارو از سال 1982 برای درمان حاملگی خارج رحمی استفاده شده است. در سال های 1996-1997 در برخی از دانشگاه های معتبر امریکا این دارو جهت سقط جنین مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد که متوتروکسات برای سقط جنین موثر است و امروزه هم در برخی از کلینیک های درمانی استفاده میشود.

دوز مناسب متوتروکسات برای هر خانمی با توجه به وزن و قد او محاسبه میشود. زمانی که متوتروکسات اثر خود را میگذارد با فولیک اسید تداخل ایجاد میکند و از تکثیر سلول ها جلوگیری کرده و بارداری را دچار مشکل میکند. اگر از متوتروکسات در هفته های اول بارداری استفاده شود میتواند برای سقط جنین کاربرد داشته باشد. (اگر پس از مصرف داروی متوتروکسات همچنان سقط جنین صورت نگیرد و بارداری ادامه پیدا کند امکان اینکه نوزاد با نقص بدنیا بیاید زیاد است.)

سقط جنین معمولا 2 تا 6 هفته پس از تزریق متوتروکسات زمانی که رحم جنین را پس میزند رخ میدهد. البته زمان خارج شدن بافت جنینی قابل پیش بینی نیست. ممکن است در هر زمانی در شبانه روز و یا در هر جایی اتفاق بیافتد.

سقط جنین با آمپول متوتروکسات,متوتروکسات
آمپول متوتروکسات

عوارض آمپول متوتروکسات

اطلاعات کمی از تاثیرات متوتروکسات بر وضعیت باروری پس از سقط وجود دارد. اما از آنجایی که این دارو با جدا کردن سلول ها کار میکند و تخمک های زن ها تا زمانیکه بارور نشده باشند جدا نمیشوند، نباید تاثیری بر روی بارداری دوباره بگذارد. اما در هر صورت برای رعایت کردن جنبه احتیاط، خانم هایی که از متوتروکسات استفاده کرده اند، تا سه ماه پس از مصرف نباید برای باردار شدن تلاش کنند.

اگر با روش درست و دوز مناسب از متوتروکسات استفاده شود در 90 تا 97 درصد مواقع باعث سقط جنین موفقیت آمیز میشود. اگر پس از استفاده از آمپول متوتروکسات سقط جنین بصورت کامل انجام نشود، یک عمل ساکشن نیز باید انجام شود که در کلینیک ها بصورت رایگان انجام میشود. سقط جنین با آمپول متوتروکسات تا 6 هفته پس از آخرین قاعدگی موثر است.

برخی از عوارض احتمالی متوتروکسات عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، اسهال، دل پیچه، زخم در دهان، سر درد، سرگیجه، بیخوابی و خونریزی واژنی است. به غیر از حالت تهوع مشاهده بقیه عوارض نام برده شده در افرادی که تنها یک دوز از این دارو برای سقط جنین استفاده کرده اند غیر معمول است.

قرص متوتروکسات,متوتروکسات,دارو متوتروکسات

خطرات!

خونریزی واژنی شدید پس از سقط جنین با آمپول متوتروکسات یکی از عوارض احتمالی است. در برخی موارد کم یاب ممکن است که نیاز به یک عمل جراحی سقط جنین هم باشد و در مواردی حتی غیر محتمل تر ممکن است به انتقال خون نیز نیاز باشد.

مطالعات نشان داده است که سقط جنین با متوتروکسات احتمال دارد در 1 تا 10 درصد مواقع موفقیت آمیز نباشد. اگر پس از 6 هفته از زمان تزریق متوتروکسات سقط جنین بصورت ناگهانی صورت نگیرد، عمل جراحی برای سقط ضروری است.

توجه داشته باشید که سقط جنین فقط زمانی که خطری برای مادر در بارداری داشته باشد ، توسط پزشک تجویز می شود در غیر اینصورت عمل سقط جنین کاری ناپسند و مقایر با مبانی دینی میباشد.
فروش متوتروکسات بدون نسخه پزشک ممنوع است.

چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. همچنین میتوانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید تا به سرعت به شما پاسخ دهیم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (58 رای)  
  • منبع
  • fwhc.org
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits