alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
تاثیر شگفت انگیز داروهای گیاهی در کاهش درد زایمان طبیعی
4
5.8K
زمان مطالعه: 14 دقیقه
درد زایمان درد بسیار شدیدی است به همین دلیل بسیاری از زنان اقدام به سزارین کرده و از زایمان طبیعی خودداری می کنند. هرچند سزارین خطرات زیادی به دنبال دارد ولی خانم ها بیشتر از زایمان طبیعی می ترسند و خطرات سزارین را به جان می خرند.


راهکارهایی برای کاهش درد زایمان طبیعی

درد زایمان درد بسیار شدیدی است به همین دلیل بسیاری از زنان اقدام به سزارین کرده و از زایمان طبیعی خودداری می کنند. هرچند سزارین خطرات زیادی به دنبال دارد ولی خانم ها بیشتر از زایمان طبیعی می ترسند و خطرات سزارین را به جان می خرند.

در دهه‌های اخیر زایمان به روش عمل جراحی سزارین رو به افزایش است با وجود اینکه عمل جراحی سزارین عوارض زیادی دارد. در حالی که فقط در مواردی که سلامت مادر یا جنین یا هر دو در معرض خطر است، از عمل جراحی سزارین استفاده می‌شود. اما انتخاب سومی نیز وجود دارد: زایمان طبیعی بدون درد.

در اغلب کشورهای پیشرفته بیش از سه دهه است که به دلیل خطر بی هوشی، جراحی و عوارض عمل جراحی سزارین، روش زایمان طبیعی بدون درد متداول شده‌است. در واقع پزشکان معتقدند با فن‌های جدید و بدون عوارضی که برای انجام زایمان طبیعی بدون درد در اختیار است، دیگر هیچ خانم بارداری نباید هنگام زایمان طبیعی درد شدید آن را متحمل شود. این روش همچنین از افزایش تعداد عمل‌های جراحی سزارین که به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی انجام می‌شوند ، کاسته است.

درد زایمان

درد زایمان با راهکارهای طبیعی قابل تحمل است

علائم شروع درد زایمان

پایین آمدن شکم

در هفته های پایانی و نزدیک به پروسه زایمان ، اولین علائم با پایین آمدن شکم و قرار گرفتن سر جنین در کانال زایمان اتفاق می افتد .یعنی زمانی که سر بچه به قسمت لگن مادر متمایل می شود. برخی از زنان این اتفاق را تقریبا از دو هفته قبل از زایمان تجربه می کنند و برخی دیگر شاید این مورد را اصلا احساس نکنند.

باز شدن دهانه رحم

نازک شدن و باز شدن دهانه رحم حتی قبل از شروع دردهای زایمان یکی دیگر از علائم زایمان است .رحم مادر قبل از باز شدن در هفته های قبل از زایمان، شروع به نازک شدن می کند . این نازک شدن به باز شدن دهانه رحم کمک می کند که البته این علائم باید توسط معاینه پزشک تائید شود.

مشاهده لکه خون یا ترشحات قهوه ای رنگ

در دوران بارداری برای حفظ سلامت جنین و جلوگیری از عفونت ، دهانه رحم به طور طبیعی بسته می شود . اما با نزدیک شدن به زمان زایمان و باز شدن دهانه رحم ، این مخاط کم کم تخلیه می شوند . ممکن است این ترشحات همراه با اندکی خون باشند.

پاره شدن کیسه آب

پاره شدن کیسه آب و خارج شدن مایع آمنیوتیک از بدن مادر یکی از علائم زایمان است . البته چنانچه قبلا هم در بخش بارداری و نوزاد در نمناک توضیح دادیم خروج آب گرم از بدن به آرامی صورت می گیرد و یک دفعه تخلیه نمی شود چرا که موقعیت سر نوزاد درون شکم مانع از ریختن آب زیاد از بدن می شود.اما ممکن است این رطوبت مربوط به تغییرات هورمونی در اواخر دوران بارداری شود که موجب مرطوب کردن کانال زایمان می شود.

اسهال و تهوع

در روزهای پایانی بارداری و شروع زمان زایمان، بدن شروع به ترشح موادی مانند پروستاگلاندین ها (prostaglandins) می کند. این مواد هورمونی شکل باعث انقباض رحم می شوند که به نرم شدن حرکت و باز شدن دهانه ی رحم کمک می کنند. البته ترشح این مواد ممکن است منجر به تحریک روده ها، احساس و عمل دفع ودر برخی موارد اسهال نیز شود.

اضطراب و بیقراری و انرژی زیاد قبل از زایمان

دوران بارداری با خستگی همراه است ، اما برخی از خانمها در هفته های قبل از زایمان انرژی بسیاری پیدا می کنند و اضطراب و بی قراری ، آنها را وادار به فعالیت بیشتر مانند آماده کردن وسایل نوزاد ، سرو سامان دادن به کارهای مختلف و نظم بخشیدن به امور منزل می کند.

کمر درد

اغلب خانمهای باردار در تمام دوران بارداری از کمر درد رنج می برند .در نزدیک زمان زایمان با احساس دردی پیوسته در شکم ، کمر نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. درد شدید کمریکی از علائم زایمان است.با شروع زمان زایمان در ناحیه پایین کمر، لگن و محدود مقعد احساس فشار و درد به وجود می آید.

دردهای شکمی تکرار شونده

انقباضات شکمی یکی از مهمترین نشانه های آمادگی برای زایمان است، این نوع از انقباض ها ، شدید و مداوم هستند و در قالب بازه هایی زمانی متفاوت بروز پیدا می کند .زمان بروز این دردهای شکمی به مرور کمتر و شدت آنها بیشتر می شود.

افزایش احساس ادرار

با چرخیدن جنین و پائین آمدن سر آن به سمت لگن ، مادر بیش از مواقع دیگر نیاز به دفع ادرار پیدا می کند . درواقع موقعیت قرار گرفتن سر نوزاد ، باعث ایجاد فشار بیشتر به مثانه می شود. تکرار نیاز به دفع ادرار با نزدیک شدن به زمان زایمان بیشتر دیده می شود.

سبک شدن جنین درون رحم

با پائین آمدن جنین در لگن ، مادر احساس سبکی بیشتری می کند. سبک تر شدن جنین از دو هفته مانده به زمان زایمان شروع می شود .البته این احساس در تمام مادران باردار به وجود نمی آید.

استراحت در زمان درد زایمان

موقع درد زایمان استراحت کنید

روش هایی برای کاهش درد زایمان طبیعی

شما به عنوان یک زن حامله می توانید با به کار بردن روش های طبیعی، روند زایمان را در بدن خود راحت تر نموده و از آن لذت ببرید. در ادامه این مقاله، روش های ساده برای کاهش درد در هنگام زایمان طبیعی زنان ارائه شده است، که عبارتند از:

داشتن آرامش کامل:

در ابتدا، لازم است به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که احساس آرامش، درد موجود در بدن زنان را در طول فرایند زایمان طبیعی به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. پس، به عنوان یک زن حامله هرگز با شروع درد زایمان، وحشت نکنید، زیرا این حالت درد شما را افزایش خواهد داد! همچنین، به یاد داشته باشید به کار بردن تکنیک های تنفسی و تمرکز نمودن بر روی انقباضات رحمی در طول انجام زایمان طبیعی بسیار مفید بوده و کار را برای مادر راحت می کند.

استفاده از بطری آب داغ یا کیسه یخ

زنان حامله در هنگام مواجه شدن با درد زایمان می توانند برای کاهش دردهای خود از بطری آب گرم یا کیسه یخ استفاده کنند. در واقع، این افراد می توانند درد موجود در لگن خود را با چرخاندن بطری آب گرم یا کیسه یخ کاهش دهند. لازم است بدانید که این روش، یک راه حل طبیعی برای کاهش درد زنان در هنگام زایمان طبیعی محسوب می شود.

ماساژ دادن بدن زنان در هنگام زایمان طبیعی

ماساژ دادن آهسته بدن زن حامله در هنگام شروع درد زایمان، به مادر کمک می کند تا درد خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به همین دلیل، این افراد می توانند از شریک زندگی خود یا مامای همراه بخواهند تا به آرامی ناحیه پشت بدن آن ها را ماساژ دهد.

زنان حامله برای کاهش درد زایمان، باید موقعیت های راحت و مناسبی را انتخاب کنند

به عنوان یک زن حامله در هنگام شروع درد زایمان می توانید موقعیت مناسبی را پیدا کرده و در آن راحت باشید. این موقعیت ممکن است قرار گرفتن در حالت درازگش، تحرک داشتن یا نشستن در یک موقعیت خاص باشد. همچنین، در چنین شرایطی نباید در مورد چگونگی نگاه افراد اطراف خود نگران باشید!

در مورد ترس خود با اطرافیان صحبت کنید

زنان حامله که درد زایمان آن ها شروع شده است، می توانند با دوستان یا افراد آگاه و باتجربه در مورد ترس های خود صحبت کنند، زیرا هنگامی که فرد نگرانی های خود را با کسی در میان می گذارد می تواند به او اعتماد داشته و راه حل های عملی و مناسب را برای حل مشکلات خود در هنگام زایمان، از او دریافت کند.

داشتن اطلاعات بیشتر در مورد روند زایمان طبیعی

به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه سعی کنید در دوران حاملگی خود، با خواندن کتاب ها، مجلات، دیدن فیلم ها و مشاهده وب سایت ها اطلاعات خود را در مورد روند زایمان طبیعی افزایش دهید.

علاوه بر این موارد، شما می توانید با دکتر خود تماس گرفته و از او برای آگاهی بیشتر در این مورد کمک بخواهید. هنگامی که مادری با روش های مختلف تولد نوزاد در مراکز تولد، بیمارستان ها و خانه آشنا باشد، می تواند تصمیمات آگاهانه بگیرد. پس، همیشه قبل از مواجه شدن با درد زایمان، در مورد این کار با افراد باتجربه مشورت نمایید.

انجام تمرینات تنفسی در هنگام شروع درد زایمان طبیعی

به عنوان زن بارداری که با درد زایمان مواجه شده است، در هنگام بروز انقباضات رحمی نفس های عمیق کشیده و آن را آرام بیرون بدهید، زیرا این کار در کاهش درد کمک زیادی به شما می کند. زنان حامله می توانند تمرینات تنفسی را همزمان با در دست داشتن دست شریک زندگی خود و یا تماس چشمی با او انجام دهند تا اگر ریتم درست تنفس را از دست دادند، همسرشان بتواند کمک کند.

استفاده از آب درمانی در هنگام شروع درد زایمان طبیعی

به عنوان زن بارداری که با درد زایمان مواجه شده اید، استفاده از جکوزی را امتحان کنید، زیرا آب گرم علاوه بر تامین ارامش مورد نیاز شما، باعث کاهش درد زایمان نیز خواهد شد. برای اطمینان بیشتر در هنگام وارد شدن به آب، از نوار استخر استفاده کنید تا از ورود آب به داخل واژنتان جلوگیری شود، در غیر این صورت آب با فشار وارد واژن شما شده و درد را افزایش خواهد داد.

استفاده از طب سوزنی در هنگام شروع درد زایمان طبیعی

پزشک متخصص طب سوزنی می تواند در تسکین درد زایمان طبیعی زنان بسیار مؤثر بوده و با ارائه راهکارهای طبیعی درد موجود در کمر و شکم مادر باردار را کاهش دهد. بنابراین، زنان قبل از شروع درد زایمان باید به دنبال یک پزشک متخصص طب سوزنی باتجربه بوده و وقت مناسبی را برای انجام روند زایمان طبیعی و کاهش درد با او تنظیم کنند.

آروماتراپی نیز می تواند به کاهش درد زایمان طبیعی در زنان کمک کند

به عنوان یک زن باردار یادتان باشد که در هنگام شروع درد زایمان، قرار گرفتن زنان در فضای آرام بخش می تواند به کاهش درد آن ها کمک کند، زیرا فرد با قرار گرفتن در محیط آرام احساس خوبی داشته و در خانه یا در بیمارستان درد کمتری را تجربه خواهد نمود. علاوه بر این، زنانی که در حال انجام عمل زایمان طبیعی هستند، می توانند با اضافه نمودن چند قطره روغن گیاهی و یا اسانس آن در آب وان حمام خود از گرما و آرامش حاصله لذت ببرند

تاثیر داروهای گیاهی بر درد زایمان

دمنوش های گیاهی به کاهش درد زایمان کمک می کند

تاثیر داروهای گیاهی در کاهش درد زایمان

یافته‌ها نشان می‌دهند که برای کاهش درد زایمان استفاده از روش‌های غیر دارویی ارجحیت بیشتری دارد چرا که روش‌های ارزان‌تر، آسان‌تر و غیر تهاجمی‌تر بوده و احساس اعتماد به نفس بیشتری برای مادر به همراه دارند و خود مادر درگیر با روش اجراست. در سال‌های اخیر، روش‌های غیردارویی همچون ماساژ، طب فشاری،‌ تکنیک‌های تنفسی و رفلکسولوژی جایگاه خوبی در مامایی کسب کرده‌اند. از بین داروهای گیاهی موثر در کاهش درد زایمان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

نعناع فلفلی: نعناع فلفلی گیاهی علفی و چندساله از خانواده نعناعیان است. نعناع فلفلی از تقطیر گل و سرشاخه‌های تازه گیاه به دست می‌آید و برای درمان تهوع_استفراغ، دردهای شکمی، سوءهاضمه، التهاب روده، نفخ و کاهش درد زایمان استفاده می‌شود.

یاسمین: یاسمین یک گیاه گل‌دار است که در مناطق گرمسیری یافت می‌شود. عصاره موجود در گیاه یاسمین محرک و آرام‌بخش بوده و در کاهش درد زایمان و افزایش فعالیت رحم کاربرد دارد.

بهار نارنج: این گیاه از خانواده مرکبات است. بهار نارنج دارای خواص آرام‌بخشی، ضدعفونی کننده، ضد اسپاسم و افزایش دهنده میل جنسی است. تاثیر اسانس بهارنارنج بر تسکین درد زایمان نشان‌داد که استشمام اسانس بهارنارنج باعث کاهش درد زایمان شده است.

بابونه: این گیاه متعلق به خانواده کمپوزیته است و دارای خاصیت ضد التهاب،‌ ضد درد، ضد اسپاسم، ضد نفخ و آرام‌بخش بوده و باعث کاهش شدت درد بوده است.

کنجد: کنجد از گیاهان روغنی است که کشت آن در دنیا رایج است. روغن کنجد به عنوان روغن اولیه مورد استفاده برای سلامتی در نظر گرفته شده است و جهت ماساژ استفاده می‌شود و دارای خواص درمانی متعددی است؛ به طوری که در آنالیز روغن کنجد، حداقل هفت جزء دارای خاصیت تسکین دردی یافت شده است.

پرتقال: میوه گیاه پرتقال از تیره مرکبات است. لیمونن عمده‌ترین ترکیب شیمیایی موجود در اسانس پوست پرتقال است. این اسانس محرک سیستم عصبی مرکزی، آرام‌بخش، مسکن، شل‌کننده، ضد التهاب و کاهنده فشار خون است.

گل سرخ: ترکیبات اصلی گل‌سرخ(رز) باعث خواصی مثل ضد التهابی، ضد دردی، ضد سرطان و ضد میکروبی است.

زعفران: زعفران در گذشته جهت برطرف کردن گرفتگی‌های عضلانی، اختلالات قاعدگی و همچنین به عنوان آرام‌بخش، مسکن و ضد درد، محرک جنسی، ضد افسردگی، ضد التهاب، پایان دادن به بارداری، خونریزی شدید بعد از زایمان، آنتی باکتریال و ضد سرطان استفاده می‌شده است.

گل میخک: میخک حاوی یک ترکیب فلاونویدی به نام اوژنول است که اثرات آنتی‌اکسیدان، ضد درد، ضد التهاب و میکروب‌کشی دارد.

گل شمعدانی: روغن گل شمعدانی به عنوان یک آرام‌بخش در آروماتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه باعث کاهش فشار خون می‌شود. بخور روغن شمعدانی می‌تواند آرام‌بخش و یا محرک سیستم عصبی عمل کند.

دیگر روش های کاهش درد زایمان

از بین داروهای شیمیایی لیدوکایین، هیوسین، ایندومتاسین، انتونوکس و آب مقطر بر کاهش درد زایمان موثر است

موسیقی درمانی نیز روشی برای ایجاد آرامش و حساسیت‌زدایی است. موسیقی باعث کاهش شدت درد قبل از زایمان می‌شود. شنیدن موسیقی آرامبخش در کاهش شدت درد موثر است.

گرما درمانی یکی از روش‌های کاهش درد غیردارویی است. این روش نیازی به مهارت قبلی ندارد و اگر به درستی استفاده شود عوارض جانبی اندکی دارد.

رفکسولوژی یا بازتاب درمانی شاخه‌ای از طب کل‌نگر است و نباید آن را با ماساژ کف دست و پا اشتباه گرفت، بلکه یک نوع فشار درمانی ویژه و معین است. این رشته یک روش قدیمی، ملایم و غیر تهاجمی است و بر این اساس پایه‌ریزی شده که مناطق بازیابی (رفلکس) در روی کف پاها و دست‌ها وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله،‌ عصب، غده و استخوان مطابقت دارند. به عبارت دیگر پاها نماینده و نماینگر نقشه‌ای از کل بدن هستند. رفلکسولوژی به ایجاد آرامش و بدن فرد کمک می‌کند و از این طریق می‌تواند در کنترل درد موثر واقع شود.

کاهش درد زایمان با روش های طبیعی

به جای سزارین بهتر است بدون درد زایمان نوزاد خودتان را به دنیا بیاورید

در نهایت به عنوان یک زن باردار به یاد داشته باشید که:

  • به کار بردن صحیح این روش های در مدیریت درد زایمان طبیعی زنان بسیار موثر بوده و به معنای استفاده از تجربیات دیگران در تسکین دادن درد شدید زایمان است.
  • بر حسب تجربه زنان، روش های مختلفی در مراحل گوناگون دوران بارداری برای کاهش درد ناشی از انقباضات رحمی زنان در هنگام زایمان طبیعی پیشنهاد می شود.
  • اگر شما هم به دنبال یک راه حل مناسب هستید، وقت خود را هدر ندهید و از تجارب گذشتگان در این مورد استفاده کنید.
  • برای اطمینان بیشتر، باید بدانید که هر روز ایده ها و روش های جدیدی برای کاهش درد زایمان طبیعی در بدن زنان ارائه می شود که با نوع بدن هر فرد و تغییرات گاه به گاه آن تنظیم خواهد شد.
  • در نهایت، فراموش نکنید که روش طبیعی برای زایمان زنان نمی تواند کاملا بدون درد باشد، اما هدف این است که با استفاده از منابع معتبر دردهای غیرضروری و ناراحتی هایی را که ناشی از قرار گرفتن مادر در موقعیت نامناسب و یا مواجه شدن با فقدان تغذیه مناسب و داشتن اضطراب می باشد، از بین برود و یا حداقل کاهش یابد! زیرا از بین بردن این عوامل موجب می شود تا زنان در هنگام انجام زایمان طبیعی درد کمتری تجربه نموده و راحت تر نوزاد خود را به دنیا بیاورند.

بیشتر بخوانید:

چطور درد زایمان طبیعی را تحمل کنیم؟

درد زایمان طبیعی چقدر طول میکشد؟ آیا این درد قابل تحمل است؟

علائم و نشانه های درد زایمان

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • namnak.com
  • beytoote.com
  • mamanam.com
  • isna.ir
وبینار اصول حاکم بر چک
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits