دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
آزمایشات پیش از ازدواج شامل چیست و چرا باید انجام شوند ؟
7
5,167
زمان مطالعه: 5 دقیقه
امروزه با پیشرفت علم پزشکی ، به منظور پیشگیری از ناهنجاری ها و نقایص مادرزادی و ژنتیکی برای فرزندان ، آزمایشات قبل از ازدواج نیز پیش روی زوجین قرار دارد و طبق قانون ، انجام آنها ، از پیش نیازهای ازدواج است

ازدواج ، یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی هر فرد است که مسیر زندگی را تا پایان عمر ، تحت تاثیر قرار می دهد . در گذشته ازدواج موفق ، با انتخاب درست و آگاهانه رقم میخورد و ملاک ها عمدتا سازگاری روحی و اخلاقی زوجین بود . اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی ، به منظور پیشگیری از ناهنجاری ها و نقایص مادرزادی و ژنتیکی برای فرزندان ، آزمایشات قبل از ازدواج نیز پیش روی زوجین قرار دارد و طبق قانون ، انجام آنها ، از پیش نیازهای ازدواج است.

ضرورت انجام آزمایشات پیش از ازدواج

همانطور که گفتیم مهمترین دلیل مشاوره و آزمایش قبل از ازدواج ، پیشگیری از تولد نوزادانی با نقایص مادرزادی و اختلالات ژنتیکی است . اطلاع از نتایج آزمایش ،موجب میشود زوجین حتی در صورت ازدواج ، کمتر در معرض مخاطرات بعدی باشند . البته در این مورد همیشه ارجحیت با نظر پزشک و سلامت زوجین و فرزندان است .

به این آمار توجه کنید :

 • حدود 4 درصد ایرانیان ناقل ژن تالاسمی بتا هستند و تاکنون 22 هزار بیمار مبتلا به تالاسمی در کشور ثبت شده است و البته آمار واقعی بیشتر است . تالاسمی نوعی بیماری ارثی خونی است که باعث کم خونی خفیف یا وخیم می شود.
 • در ایران بیش از ۳۴ هزار نفر مبتلا به ایدز ثبت شده است و یک سوم مبتلایان از بیماری خود ، بی اطلاع هستند !
 • حدود یک میلیون و 450 هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت B هستند.
 • تعداد معتادان در ایران حدود دو تا دونیم میلیون نفر است .
 • در ایران 12 هزار بیمار مبتلا به هموفیلی شناسایی شده اند و تهران در این مورد رکورد دار است . ( هموفیلی ، بیماری ارثی وابسته به جنس است و از طریق زنان منتقل و مردان مبتلا می شوند) .

اینها تنها بخش کوچکی از آمار بیمارانی است که می توانستند زندگی توام با رنج و سختی نداشته باشند و مانند بسیاری از افراد ، سالم و شاداب زندگی کنند.

فراموش نکنید هنگام بروز بیماری ، تنها فرد بیمار دچار رنج و زحمت نمیشود ، بلکه هزینه های سنگین بیماری که معلوم نیست به درمان ختم شود ،انواع فشارهای اقتصادی و آلام روحی را به خانواده بیمار تحمیل می کند . با این توضیح ، بعید به نظر میرسد ، در مورد ضرورت این آزمایشات ، ابهامی باقی مانده باشد.

آزمایشات قبل از ازدواج ، شامل چیست ؟

آزمایش ازدواج ، آزمایش و تست ازدواج

حتما تا بحال متوجه شده اید آزمایشهای پیش از ازدواج شامل چیست؟ . هدف اصلی این آزمایشات، تشخیص ناسازگاریها و ناهنجاری هایی است که در صورت ازدواج، میتواند بروز کند .

این آزمایشات شامل موارد زیر است :

 • آزمایش تالاسمی : برای این آزمایش ، از زوجین نمونه خون (بدون نیاز به ناشتایی) گرفته شده و مورد بررسی قرار می گیرد .
 • آزمایش اعتیاد : برای انجام تست اعتیاد از طرفین ، نمونه ادرار اخذ شده و از نظر دارا بودن مشتقات تریاک مورد بررسی قرار می گیرد . در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش ، فرد اعتیاد دارد.
 • بیماری های خونی مقاربتی : در این آزمایش ، طرفین از نظیر ابتلا به بیماریهایی که از طریق آمیزش جنسی منتقل می شوند مورد بررسی قرار می گیرند . هپاتیت ، ایدز ، سوزاک و سیفیلیس از جمله این بیماریها هستند.
 • آزمایش گروه های خونی : در این آزمایش ، خون طرفین از نظر فاکتورRH مورد بررسی قرار میگیرد . در صورت ناسازگار بودن فاکتورRH والدین ، نوزاد دچار کم‌خونی شَدید و یرقان می‌شود .
 • آزمایش بررسی هورمونها : در این آزمایش ، مایع منی مرد از نظر کیفیت و قدرت باروری و همچنین سایر هورمونها مورد بررسی قرار می گیرند.
 • آزماپش ژنتیک : در صورت وجود سابقه خانوادگی از نظر بیماریهای ارثی ، انجام می شود. این آزمایش کمک می کند تا از تولد فرزندان معلول و مبتلا به بیماریهای ژنتیکی پیشگیری شود.
 • مشاوره ازدواج : بیماریها ، لزوما جسمی نیستند .بلکه در بسیاری از مواقع افراد دچار ناراحتی ها و بیماریهای روحی هستند که علی رغم سلامت ظاهری جسمی ، اشخاص را دچار بی ثباتی و ناراحتی های روحی می کند که میتواند دوام زناشویی را به خطر بیندازد .

اعتقادات ، خلقیات ، استرس ، وسواس ، سوء ظن ، ویژگیهای شخصیتی و رفتاری و مواردی از این قبیل در جریان مشاوره ازدواج مورد بحث و بررسی قرار می گیرند تا دو نفر با آگاهی و شناخت ، برای تشکیل خانواده اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که تزریق واکسن کزار نیز طی همین آزمایشات انجام می شود .

ازدواج ، آزمایشات قبل از ازدواج

راهنمای مراجعه به مراکز آزمایش پیش از ازدواج در کرج و استان البرز

استان البرز با جمعیتی نزدیک به 3 میلیون نفر ، سالانه شاهد 15 تا 20 هزار ازدواج است که بیشتر آنها مربوط به کرج و ساوجبلاغ است .

افرادی که تصمیم به ازدواج دارند ، پس از دریافت معرفی نامه از محضر ،می تواند برای آزمایشات مربوطه اقدام کنند .

برای انجام آزمایش پیش از ازدواج ، نیازی به مراجعه به بیمارستان های کرج و یا هر آزمایشگاه تشخیص طبی کرج نیست .

هم اکنون 4 مرکز ، به عنوان مراکز آزمایش پیش از ازدواج کرج – استان البرز ، پذیرای مراجعین هستند :

 • آزمایشگاه شهید راست روش ; آدرس : کرج بلوار طالقانی جنوبی خیابان وحدت روبروی استخر
 • آزمایشگاه شهداء فردیس ; آدرس : فردیس کانال غربی جنب شهرداری
 • آزمایشگاه مرکزی ساوجبلاغ ; آدرس : ساوجبلاغ خیابان راه آهن روبروی مخابرات
 • آزمایشگاه مرکزی نظر آباد ; آدرس : نظرآباد-بلوار امام آزمایشگاه مرکزی

پس از دریافت نتایج آزمایش ، پاسخ منفی تست عدم اعتیاد ، کارت تزریق واکسن کزار و گذراندن مشاوره ازدواج ، زوج می توانند به محضر ، مراجعه کنند .

نتیجه آزمایش 30 روز اعتبار دارد و درصورتیکه به هر دلیل طی این مدت ، ازدواج ثبت نگردد ، لازم است مجددا تکرار شوند.

امیدواریم ، همه زوجین ، ضمن برخورداری از سلامت جسمی و روحی ، در سعادت و خوشبختی زندگی کنند.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

hits
statcounter