دلگرم
امروز: جمعه, ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۲ اوت ۲۰۲۲ میلادی
ویزای ازدواج چیست؟ مدارک و قوانین لازم برای دریافت ویزای ازدواج

قوانین مربوط به ویزای ازدواج + مدارک لازم

ویزای ازدواج چیست؟ مدارک و قوانین لازم برای دریافت ویزای ازدواج
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
جهت اخذ ویزای ازدواج، طرفین باید ثابت کنند قصدشان از ازدواج دریافت اقامت نبوده و مدارکی جهت اثبات آن ارائه نمایند.

شرایط و قوانین دریافت ویزای ازدواج

ویزای ازدواج و نامزدی ، به گزارش دلگرم : ویزای ازدواج، یکی از انواع ویزا می باشد، که توسط اکثر کشور ها به مهاجران داده می شود. ازدواج یک امر بسیار اساسی و مهم در زندگی انسان است، از این رو باید جدی گرفته شود.ممکن است شخصی که در یک کشور، به عنوان مهاجر و پناهنده شناخته می شود، بخواهد با شخص دیگری که تابع همان کشور است رابطه احساسی برقرار کرده، و با او ازدواج کند. در این مورد، ویزای ازدواج به وجود می آید که به فرد مهاجر داده می شود. در ادامه، برای اطلاعات بیشتر از این ویزا با دلگرم همراه باشید.

ویزای ازدواج چیست؟

ویزا، در واقع نوعی مجوز است که توسط کشور ها به اتباع خارجی داده می شود، و به آنها اجازه زندگی و فعالیت در آن کشور را می دهد. ویزا انواع مختلفی دارد که در این نوشته، ما به ویزای ازدواج نگاهی دقیق تر می اندازیم.ویزای ازدواج، مجوز زندگی در کشور صادر کننده آن است، که به اتباع خارجی داده می شود که قصد ازدواج، با شخصی که تابع آن کشور است را دارند.باید توجه داشت که شرایط کشور های مختلف، جهت صدور ویزای ازدواج می تواند با یکدیگر فرق داشته باشد.مدارک ازدواج برای اخذ ویزای ازدواج نوعی سند ثابت کننده محسوب میشود.

ویزای نامزدی و ویزای ازدواج

مدارک و قوانین لازم برای دریافت ویزای ازدواج

مدارک لازم جهت اخذ ویزای ازدواج

برای دریافت ویزای ازدواج، باید مدارک خاصی را آماده کرد به آنها اشاره خواهیم کرد.مهمترین این مدارک، مدارکی هستند که مربوط به ازدواج می شوند و به گونه ای، ثابت کننده ی ازدواج فرد تابع کشور و فرد غیر تابع هستند؛ در غیر این صورت، امکان گرفتن ویزای ازدواج وجود ندارد. از جمله این مدارک می توان به شناسنامه عکس دار هر دو فرد، مکالمات تلفنی آنها، نحوه و زمان ایجاد رابطه احساسی، سفر های مشترک و...اشاره کرد.از مدارک دیگری که باید برای دریافت ویزای ازدواج ارائه دهید، مدارک هویتی هستند. مدارک هویتی، شامل دسته ای از مدارک هستند که هویت افراد را اثبات می کنند و کاربرد بسیار گسترده ای نسبت به سایر مدارک دارند. از جمله این مدارک می توان به کارت اقامت در کشور مورد نظر، شناسنامه و... اشاره کرد.مدارک دیگری نیز وجود دارند که باید برای دریافت ویزای ازدواج، آن را به سفارت مربوطه ارائه دهید. این دسته از مدارک مربوط به امور مالی فرد می شوند. این مدارک مالی باید توسط فرد تابع کشور ارائه شوند. البته بسته به شرایط، مدارک مالی شخص متقاضی ویزای ازدواج نیز باید به مأموران مربوطه در سفارت، تسلیم شوند.

مدارک مالی شامل موارد زیر می شوند:

 • سند املاک و دارایی ها
 • فیش های بانکی و حقوقی
 • اطلاعات مربوط به حساب بانکی
 • پرداخت های مربوط به مالیات

در صورت نقصان این دسته از مدارک، امکان صدور ویزای ازدواج وجود ندارد.

ویزای ازدواج

دریافت ویزا از طریق نامزدی و ازدواج

نکات کلیدی در مورد اخذ ویزای ازدواج

تنها فرد متقاضی باید برای اخذ ویزای ازدواج اقدام کند. برای اخذ این ویزا، باید به سفارت خانه کشور مبدأ فرد متقاضی رجوع شود. توجه داشته باشید که هرگونه مسئولیتی در قبال ویزای ازدواج صادر شده، به طور کامل بر عهده فرد مهاجر است.

حتماً بخوانید:
شرایط اخذ ویزای ورزشی استرالیا

شرایط اخذ ویزای ورزشی استرالیا

مهاجرت ورزشی و اخذ ویزای ورزشی نیازمند شرایطی است که در این مطلب از دلگرم توضیح داده شده است. اگر شما نیز به دنبال اخذ ویزای ورزشی و یا مهاجرت ورزشی…

کدام کشورها ویزای ازدواج بیشتری را صادر کرده اند؟

کشور آلمان، یکی از کشور هایی است که بیشترین مهاجر را از طریق ویزای ازدواج کسب کرده است. این کشور اروپایی امکان برای مهاجران، امکان پیشرفت خوبی را فراهم می کند. البته در کشور آلمان به دلیل آمار بالای نژاد پرستی، ازدواج موفق با اتباع خارجی، آمار بالایی ندارد.یکی دیگر از کشور هایی که آمار بالایی در صدور ویزای ازدواج دارد، کشور آمریکا است که از ویزای ازدواج آن، به عنوان گرین کارت ازدواج نیز یاد می کنند. نکته جالب در مورد گرین کارت ازدواج در آمریکا این است که فرد مهاجر، در صورت واجد شرایط بودن پس از 3 سال می تواند اقامت دائم کشور آمریکا را دریافت کند.استرالیا، کشور دیگری است که مهاجران بسیاری را از طریق ویزای ازدواج جذب کرده است. در این کشور پس از اینکه از زمان ازدواج، پنج سال گذشت و طلاقی صورت نگرفت، فرد می تواند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورد، و حتی یک سال پس از دریافت اقامت دائم، می تواند اقدام به دریافت پاسپورت استرالیا کند.انگلیس، کشور دیگری است که مهاجران زیادی را از طریق ویزای ازدواج جذب کرده است. به طور کلی، انگلستان کشوری است که امکانات تحصیلی و پیشرفت بالایی دارد؛ بنابرین افراد زیادی تلاش می کنند از طریق دریافت ویزای ازدواج، به این کشور مهاجرت کنند.از جمله کشور های دیگری که آمار صدور ویزای ازدواج در آنها بالا است، می توان به کانادا، دانمارک، سوئیس و... اشاره کرد.

حتماً بخوانید:
فرق ویزا و پاسپورت چیست؟

فرق ویزا و پاسپورت چیست؟

ویزا و پاسپورت چه فرقی با یکدیگر دارند؟ما در این مقاله سعی داریم تا به معرفی پاسپورت یا گذرنامه و ویزا یا روادید بپردازیم تفاوت پاسپورت با ویزا را…

قوانین مربوط به ویزای ازدواج

برای دریافت ویزای ازدواج، شرایط و قوانینی وجود دارد که باید رعایت شوند؛ در غیر این صورت ویزای ازدواج به فرد مهاجر تعلق نمی گیرد. البته باید توجه داشت که قوانین کشور های مختلف درباره اخذ ویزای ازدواج، می تواند تفاوت هایی با هم داشته باشد.یکی از این قوانین، که در بین بیشتر کشور ها مشترک است، قرار داشتن هر دو فرد در سن مناسب ازدواج است. اگر افراد به سن قانونی ازدواج در کشور مربوطه نرسیده باشند، امکان صدور ویزای ازدواج برای آنها وجود نخواهد داشت.قانون دیگری که تقریبا در تمام کشور ها انجام می شود، این است که در صورتی که یکی از افراد، یا هر دوی آنها در گذشته طلاق گرفته اند، باید سند و مدرکی مبنی بر طلاق گرفتن خود ارائه دهند؛ در غیر این صورت مشمول دریافت ویزای ازدواج نخواهند بود.تمام مواردی که باید در هنگام دریافت ویزای ازدواج ارائه شوند، باید کاملا صحیح باشند؛ در غیر این صورت بر اساس قانون، یا جریمه خواهند شد و یا ویزای ازدواج باطل می شود.اگر ثابت شود که فرد متقاضی، اهداف مجرمانه ای جهت دریافت ویزای ازدواج دارد، بنابر قانون باید دستگیر و زندانی شود. در صورت جعلی بودن مدارک ازدواج، فرد متقلب باید دستگیر و زندانی شود.

دریافت گرین کارت آمریکا

مهاجرت به آمریکا با ویزای ازدواج

مراحل کلی دریافت گرین کارت آمریکا از راه نامزدی

مرحله اول : تشکیل پرونده در USCIS می باشد. این قسمت شامل فرستادن مدارک لازم به USCIS و انتظار دو هفته ای تا دریافت رسید مدارک و سپس انتظار برای تایید شدن پرونده می باشد که به طور متوسط 6-5 ماه زمان بر است و بعد از تایید مدارک به NVC فرستاده می شود.

مرحله دوم: رفتن مدارک به قسمت NVC می باشد. ویزای نامزدی آمریکا بعد از رفتن به NVC مستقیماً به سفارت فرستاده می شود که دلیل کوتاه تر بودن زمان ویزای نامزدی همین موضوع است و سپس سفارت یک سری مدارک اضافی را درخواست می کند و وقت مصاحبه اعلام می نماید. بسته به نوع سفارت ، ممکن است این مدارک نیاز باشد که روز مصاحبه شخصا تحویل دهید یا به سفارت پست کنید.
پس از دریافت وقت سفارت مراحل گرفتن کارت واکسیناسیون بین المللی در پاستور و سپس برگزاری مصاحبه و کلیرنس و سپس دریافت ویزا را طی خواهند کرد.پس از دریافت ویزای نامزدی آمریکا، نامزد شهروند آمریکایی از راه مرز ورودی کشور وارد آمریکا می شود. این زوج باید در عرض 90 روز از تاریخ ورود نامزد به آمریکا ازدواج کنند.

بعد از انجام مصاحبه؛ مراحل اداری: برای تقاضانامه های ویزای مهاجرتی شاید نیاز به رسیدگی اداری باشد. با اینکه اکثر مراحل اداری قبل از آخرین مصاحبه ویزای مهاجرتی انجام می شوند، اما در برخی از موارد ممکن است پس از مصاحبه به بررسی های بیشتری نیاز باشد. انجام مراحل اداری را نمی توان تسریع کرد و بخش کنسولگری نیز در این زمینه اختیاری ندارد. متقاضیان باید براین اساس برای خود برنامه ریزی کنند.اگر تقاضانامه شما پس از مصاحبه تایید شود، گذرنامه و ویزا در عرض 5 روز کاری به یکی از شعبه های PTT تحویل داده خواهند شد و شما می توانید شخصا آن را تحویل بگیرید.

اگر یکی از مدارک موردنیاز در پرونده شما وجود نداشته باشد ویا پرونده شما به رسیدگی اداری نیاز داشته باشد، باید گذرنامه و آن مدارک را شخصا تحویل بدهید. پس از حضور شخصی، بخش کنسول گری در آنکارا مجددا پرونده شما را بررسی خواهد کرد و اگر همه چیز مرتب باشد، گذرنامه و ویزا را به شعبه PTT منتخب شما ارسال می کند. اگر مجددا پرونده شما ناقص باشد، بخش کنسولگری آمریکا گذرنامه شما و یک شرح مکتوب از مدارک مورنیاز که در پرونده شما موجود نیست را ارسال خواهد کرد.

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

مراحل تشکیل پرونده اولیه برای ویزای نامزدی:

 1. تکمیل فرم I-129F توسط نامزد آمریکایی
 2. تکمیل فرم G-325 به صورت جداگانه توسط هر دو نفر
 3. گواهی تولد هر دو نفر (برای ایرانی ها ترجمه شناسنامه، برای آمریکایی ها گواهی تولد)
 4. ترجمه طلاق نامه (اگر هر کدام پیشتر ازدواج دیگری داشته اند)
 5. کپی گذرنامه های هر دو نفر
 6. کپی تامین اجتماعی (Social Security) نامزد
 7. 2قطعه عکس 5 در 5 برای هر دو نفر
 8. چک به مبلغ 340 دلار که از یک حساب بانکی در آمریکا باید باشد.
 9. ارائه چند عکس که نشاندهنده در کنارهم بودن این دو شخص باشد.

ویزای ازدواج آمریکا

مراحل کلی دریافت گرین کارت آمریکا از طریق ازدواج به شرح زیر است: ویزای ازدواج برای شهروندها و مقیم ها (دارندگان گرین کارت) به طور مشترک قابل استفاده می باشد. ویزای ازدواج مهاجرتی است و در همان ابتدا گرین کارت گرفته می شود. مدت زمان دریافت ویزای ازدواج به طور متوسط بین 1.5 تا 2 سال است و در بعضی موارد تا 3 یا 4 سال هم ممکن است به طور بینجامد. مراحل دریافت ویزا از طریق ازدواج مراحل اخذ ویزا از طریق ویزای نامزدی می باشد فقط با این تفاوت که در مورد ویزای ازدواج پس از رفتن پرونده به NVC یک سری مدارک و هزینه ای در حدود 300 دلار درخواست می شود که تا زمان تکمیل نشدن ،پرونده برای سفارت فرستاده نمی شود. به همین دلیل مدت زمان ویزای ازدواج طولانی تر است. یکی از این مدارک، فرم حامی مالی (I864) است که در این مرحله باید فرستاده شود.

مراحل تشکیل پرونده برای ویزای ازدواجی آمریکا

1- تکمیل فرم I130بجای فرم I129F
2- ترجمه عقدنامه.
3- پرداخت هزینه 420 دلار

سخن پایانی : مهاجرت، پدیده ای است که امروزه به خصوص در کشور ما، بسیار رایج شده است. یکی از راه های دریافت اقامت کشور ها، ازدواج با فردی تابع آن کشور است که منجر به صدور ویزای ازدواج می شود. ویزای ازدواج، به عنوان یکی از مهمترین ویزاها در جهان شناخته می شود. اگر قصد مهاجرت به کشور های خارجی را دارید، ویزای ازدواج می تواند راه گرفتن اقامت شما باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است