دلگرم
امروز: شنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
چگونه اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه بگیریم ؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اخذ اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه نیازمند طی کردن مراحلی است. در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را برای گرفتن اقامت خانوادگی در ترکیه راهنمایی کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

اجازه اقامت خانوادگی چیست ؟

اجازه اقامت خانوادگی موضوع مورد بحث ماست. اجازه اقامت، برای خارجیانی که قصد اقامت طولانی مدت در ترکیه را دارند صادر می گردد. برای اخذ اجازه اقامت در ترکیه راه های گوناگونی وجود دارد.

یکی از آن ها اجازه اقامت خانوادگی می باشد، این نوع اجازه اقامت به افرادی که با یک شهروند ترکیه که در ترکیه اجازه اقامت دارد و یا افرادی که مشمول ماده 28 قانون شماره 5901 می گردند ازدواج نمایند، اعطاء می گردد.

در اجازه اقامت خانوادگی چه کسانی می توانند به عنوان حامی معرفی شوند ؟

در اجازه اقامت خانوادگی، به منظور حفظ یکپارچگی خانواده، جهت اخذ اقامت برای افرادی که به ترکیه خواهند آمد و هزینه های زندگی ایشان بر عهده گرفته خواهد شد، لازم است تا یک شهروند ترک و یا یک فرد خارجی که به صورت قانونی در ترکیه اقامت دارد به عنوان حامی معرفی گردد.

افراد ذکر شده در زیر می توانند به عنوان حامی معرفی گردند:

 • شهروندان ترک
 • افرادی که دارای کارت آبی می باشند
 • افرادی که دارای یکی از انواع اجازه اقامت می باشند (انواع اجازه اقامت عبارت است از اجازه اقامت بلند مدت، اجازه اقامت کوتاه مدت، اجازه اقامت خانوادگی، اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان، اجازه اقامت دانشجویی، اجازه اقامت انسان دوستانه)
 • به غیر از مراجعه کنندگان جهت حفاظت بین المللی و پناهجویان مشروط، افراد دارای اجازه اقامت که در قانون به عنوان اجازه اقامت مورد قبول واقع گردیده است.
 • پناهجویان و دارندگان وضعیت حفاظت ثانویه.

مراحل گرفتن اقامت خانوادگی در ترکیه

مراحل اخذ اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه

1. مراجعه به مراکز مختلف برای اخذ مجوز اقامت خانوادگی ترکیه

بر اساس سیستمی که در آینده نه چندان دور اجرایی خواهد گردید، مراجعات جهت اجازه اقامت که در قانون برای دولت جمهوری ترکیه پیش بینی شده است، از طریق کنسولگری های ترکیه در کشوری که فرد شهروند آن می باشد و یا به صورت قانونی اقامت دارد صورت می پذیرد.

اما تا زمانی که این برنامه اجرایی گردد، تمامی مراجعات اتباع خارجی جهت اجازه اقامت، در داخل مرزهای جمهوری ترکیه در نزد استانداری استان محل اقامت صورت می پذیرد.

2. زمان مراجعه جهت اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه

اتباع خارجی که با ویزا و یا با استفاده از معافیت ویزایی وارد ترکیه شده اند، باید ظرف 180 روز پس از پایان مدت اقامت 90 روزه ایشان، جهت اخذ اجازه اقامت معتبر برای خود اقدام نمایند.

مراجعاتی که جهت اجازه اقامت خانوادگی انجام می پذیرد، بر اساس تراکم کاری استانداری ها پاسخ داده خواهد شد. زمان مراجعه جهت تمدید اجازه اقامت، 60 روز پیش از پایان یافتن اعتبار اجازه اقامت شروع می گردد و حتما می بایست پیش از پایان مدت اعتبار اجازه اقامت، این مراجعه صورت پذیرد.

کسانی که علی رغم پایان مدت اعتبار اجازه اقامت ایشان هنوز مراجعه خود را انجام نداده اند، در صورت ارائه عذر موجه مراجعات ایشان پذیرفته خواهد شد.

کسانی که علی رغم پایان مدت اعتبار اجازه اقامت ایشان بدون هیچ عذر موجهی جهت مراجعه اقدام ننمایند، در رابطه با ایشان برای مدت بین تاریخ پایان مدت اعتبار اجازه اقامت و تاریخ مراجعه، هزینه اقامت و جریمه اعمال می گردد.

3. توزیع کارت اجازه اقامت خانوادگی

کارت اجازه اقامت تایید شده، از سوی اداره مهاجرت چاپ شده و از طریق PTT (اداره پست) به آدرس محل اقامت اتباع خارجی ارسال می گردد.

4. اقدامات لازم پس از پایان اعتبار کارت اقامت خانوادگی

یک تبعه خارجی که دارای اجازه اقامت خانوادگی می باشد، در صورتی که مدت اعتبار اجازه اقامت وی پایان یابد، اگر همچنان واجد شرایط لازم برای اخذ اجازه اقامت باشد، بدون نیاز به خروج از ترکیه، به واسطه استانداری استان محل اقامت خود می تواند اجازه اقامت خود را تمدید نماید.

یا اگر برای نوع اقامت دیگری دارای شرایط لازم باشد، اجازه اقامت جدید متناسب با شرایط جدید به وی اعطاء خواهد گردید.

شرایط اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه

شروط لازم برای اجازه اقامت خانودگی چیست ؟

برای تنظیم اجازه اقامت خانوادگی، اتباع خارجی باید دارای شروط ذکر شده در ماده ۳۵ قانون باشند.

به جای آوردن شروط خواسته شده از حامی:

فرد حامی؛ داشتن بیمه بهداشت و درمان معتبر که تمام اعضای خانواده را پوشش داد، داشتن درآمد ماهانه به صورتی که سهم هر فرد خانواده کمتر یک سوم حداقل دستمزد نباشد.

ارائه برگه سوء سابقه که نشان دهنده این امر باشد که در پنج سال اخیر جرمی که بر نظم خانواده اثر بگذارد مرتکب نگردیده است، حداقل یک سال در ترکیه اقامت داشته باشد و آدرس وی در سیستم ثبت آدرس ثبت شده باشد.

به جای آوردن شروط لازم برای افرادی که با هدف ماندن در کنار حامی، درخواست اجازه اقامت خانوادگی نموده اند، ارائه مدارک و اطلاعات حامی در ارتباط با هدف اقامت در کشور، نشان دادن قصد زندگی با افراد تعیین شده و ماهیت زندگیشان، بالاتر از هجده سال بودن همسر وی.

شرایطی که موجب باطل شدن اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه می شود

اجازه اقامت افرادی که دارای اقامت خانوادگی می باشند، تحت شرایط مشخصی ممکن است باطل گردد. اجازه اقامت افرادی که در ترکیه با اجازه اقامت خانوادگی اقامت دارند در شرایطی که در ماده 36 قانون شماره 6458 تعیین گردیده است، باطل می گردد. بر این اساس؛

از بین رفتن شرایطی که حامی باید داشته باشد که در پاراگراف اول ماده 35 قانون شماره 6458 ذکر گردیده و همچنین از بین رفتن شرایطی که فرد خارجی باید دارا باشد که باز هم در پاراگراف سوم ماده 35 قانون شماره 6458 ذکر گردیده، موجب ابطال اجازه اقامت خانوادگی در ترکیه می گردد.

در صورتی که در خصوص فرد دارای اجازه اقامت خانوادگی حکم اخراج از کشور صادر گردیده باشد و یا دارای ممنوعیت ورود به ترکیه باشد، اجازه اقامت خانوادگی وی باطل می گردد.

در صورتی که ثابت گردد اجازه اقامت خانوادگی دریافت شده با اهداف دیگری مورد استفاده قرار گرفته است، اجازه اقامت خانوادگی وی باطل می گردد.

در صورتی که ثابت شود فرد دارای اجازه اقامت خانوادگی در یک سال اخیر بیش از 180 روز در خارج از کشور بسر برده است، اجازه اقامت خانوادگی وی باطل می گردد.

اجازه اقامت خانوادگی افرادی که به منظور اخذ اجازه اقامت خانوادگی به صورت صوری ازدواج نموده اند نیز باطل می گردد.

انواع اخذ اقامت در ترکیه

اقامت ترکیه : شرایط اخذ اقامت ترکیه چگونه است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • ayla.team
 • trapasaport.com
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است