دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
ازدواج برای فرار از خانواده
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ازدواج برای فرار از خانه یکی از انگیزه‌های ازدواج برای بسیاری از دختران و پسران است. برخی از افراد با هدف دور شدن از محدودیت‌های خانواده و رسیدن به آزادی تن به ازدواج با فردی می‌دهند که شاید برایشان مناسب نباشد و ارزیابی‌های لازم را در مورد او انجام…

ازدواج برای فرار از خانه و خانواده

هدف این افراد از ازدواج تنها خارج شدن از زیر سلطۀ خانواده و فرار از خانه است. چنین ازدواج‌هایی که با هدف‌های نادرست صورت می‌گیرند، باعث ایجاد مشکلات و چالش‌های زیادی در زندگی مشترک خواهند شد.

در حالی که با کمک گرفتن از یک متخصص می‌توانید مشکلات را به بهترین نحو برطرف کرده و ازدواج موفقی نیز داشته باشید.

ازدواج پسران برای فرار از محیط خانواده

پسران بعد از سنین بلوغ علاقه‌شان به استقلال و آزادی بیشتر می‌شود؛ برخی خانواده‌ها در این مرحله نیازهای پسر خود را در نظر نمی‌گیرند. والدین و گاه خواهر و برادران بزرگتر، به خواسته‌های پسر اهمیتی نداده و او را محدود و تحت فشار قرار می‌دهند.

مثلا هنگامی که پسر از خانه بیرون می‌رود مادر مدام به او زنگ زده و با غر زدن و کلام توهین آمیز او را می‌آزارد. رفتار خشن پدر در مورد استقلال فرزند پسر نیز می‌تواند فشارهای روحی او را افزایش دهد. در نتیجه خانواده نقش اساسی در شکل گیری هدف مردان از ازدواج دارند.

خانواده ها چگونه مانع فراز از خانه پسران شوند ؟

خانواده‌ها باید سعی کنند با برخورد درست و محبت آمیز پسر خود را به سمت خانواده بکشانند. افزایش صمیمیت والدین با فرزندان در شکل گیری استقلال آن‌ها بسیار موثر است.

پدر و مادر نباید با سخت گیری‌های زیاد و سوال و جواب‌های بی مورد فرزند خود را از محیط خانواده فراری دهند. اما آزادی پسران در خانواده نیز نباید بیش از حد باشد.

در غیر این صورت ممکن است پسر چشم بسته با اولین دختری که آشنا می‌شود ازدواج کند و معیارهای اساسی را در انتخاب همسر در نظر نگیرد. معمولا در چنین ازدواج‌هایی مشکلات و چالش‌ها در آینده‌ای نزدیک بروز کرده و به جدایی و شکست در ازدواج می‌انجامد .

ازدواج برای فرار از خانواده

ازدواج دختران برای فرار از محیط خانواده

بسیاری از دختران برای فرار از محدودیت‌های رفتاری، پوشش و آزادی‌های تحصیلی و شغلی به دنبال راهی برای فرار از خانه هستند و با خود می‌اندیشند چه راهی بهتر از ازدواج!

عدم آزادی دختران در خانواده به شکل‌های مختلفی رخ می‌دهد برای مثال پدر خانواده اجازه به بیرون رفتن دختر با دوستانش را نمی‌دهد، پدر و مادر با دانشگاه رفتن دختر موافقت می‌کنند؛ اجازه نمی‌دهند که شاغل شود، مادر سر موضوعات مختلف با دخترش بحث کرده و در مجموع والدین فرزند خود را درک نمی‌کنند.

ممکن است دختر برای فرار از چنین شرایطی با اولین خاستگار خود که چه بسا وعدۀ حق انتخاب و آزادی را در زندگی مشترک به او می‌دهد، ازدواج کرده و مسائل اخلاقی طرف مقابل را در نظر نگیرد.

زمانی که ازدواج با دلایل منطقی نباشد، به سبب همان ویژگی شکنندگی دختران ممکن است آسیب‌های بیشتری به او وارد کند. انگیزه‌های ازدواج دختران ریشه در خانواده و تربیت آن‌ها دارد.

خانواده ها چگونه مانع فراز از خانه دختران شوند ؟

روحیه دختران بسیار ظریف و شکننده است؛ در نتیجه رفتاری که با پسر خانواده می‌شود باید با دختر فرق داشته باشد. بهتر است خانواده‌ها با احترام و مهربانی با دختران خود رفتار کنند تا فرزندشان به ازدواج به عنوان راه چاره‌ای برای فرار از مشکلات نگاه نکند.
والدین و به خصوص مادران لازم است تا با دختر خود به صورت منطقی صحبت کند، خواسته‌ها و مشکلات او را بشنوند و درکش نمایند.

ازدواج برای فرار از یکنواختی محیط خانه

علاوه بر محدودیت‌هایی که در بالا ذکر کردیم، محیط سرد خانواده و زندگی یکنواخت و بی روحی که والدین ایجاد می‌کنند سبب احساس نیاز فرزندان به ازدواج می‌شود. ازدواج‌هایی که تنها با هدف تجربۀ زندگی مشترک بدون توجه به سایر معیارها صورت می‌گیرد، اغلب مخاطراتی را به دنبال دارد و معمولا به طلاق و جدایی کشیده می‌شود.

علل پنهان ازدواج برای فرار از خانه

علاوه بر تمام موارد ذکر شده محیط مسموم خانواده و مشکلات خانوادگی از جمله تنش و استرس در میان اعضای خانواده، بحث و جدل میان والدین، اعتیاد به مواد مخدر یا الکل در میان پدر یا مادر، بی توجهی والدین به فرزندان، بی بند و باری والدین، خشونت زیاد والدین و رفتارهای سوء جنسی و جسمی شرایطی را ایجاد می‌کند تا فرزندان از پدر و مادر خود متنفر شوند و خواهان دوری و جدایی از خانواده به هر نحوی باشند. چنین خانواده‌هایی آسیب‌های شدیدی به فرزندان خود وارد می‌کنند.

نتیجه :

اگر شرایط خانواده‌‌تان به گونه‌ایست که نمی‌توانید آن را تحمل کنید و کنار آمدن با اعضای خانواده بسیار برایتان مشکل است، به جای فرار بهتر است به دنبال راهی برای حل مشکلات تان با خانواده باشید. مشاوره خانواده در این زمینه از موثرترین روش‌های موجود می‌باشد.

ازدواج کورکورانه به بهانه فرار از مشکلات اصلا راه حل مناسبی نیست. حتی اگر ازدواج بتواند مشکلات شما را حل کند هم تنها با یک ازدواج موفق می‌توانید به آرامش برسید. بنابراین به موقعیت‌های ازدواجی که برایتان پیش می‌آید با صبر و حوصله بیاندیشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter