alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
قوانین ست کردن رنگ ها برای لباس و دکوراسیون
10
زمان مطالعه: 19 دقیقه
ست کردن رنگ ها برای لباس یا دکوراسیون داخلی همیشه انتخابی آسان نبوده است به خصوص وقتی خواسته ایم رنگ های غیر معمول را برای ترکیب لباس ها یا اثاثیه و دیوار خانه انتخاب کنیم. در این مقاله با معرفی اصول اولیه ترکیب رنگ ها بر اساس چرخه رنگ این انتخاب ها…

چطور رنگ ها را ماهرانه با هم ست کنیم

چه بخواهید رنگ لباس هایتان را با هم ست کنید چه بخواهید دکور یک اتاق یا هر فضایی را بچینید یا یک نقاشی را قاب بگیرید اطلاع از اینکه چه رنگ هایی به جلوه بیشتر همدیگر کمک می کنند و به چشم قشنگ تر می آید کارآمد و مفید است. شما می توانید با نگاه به چرخه رنگ و یادگیری اینکه چه رنگ هایی به هم بیشتر می آید شروع کنید. تجربه ترکیب رنگ های متفاوت به شما کمک می کند متوجه شوید چه رنگ هایی با هم جور است و کدام یک به همدیگر نمی آید.
ابتدا می توانید رنگ ها را به صورت جداگانه و در ترکیب با دیگر رنگ ها ببینید:

 • سفید: هر رنگی، به خصوص آبی، قرمز و مشکی
 • بژ: آبی، قهوه ای، سبز روشن (زمردی)، مشکی، قرمز، سفید
 • خاکستری: سرخابی، قرمز، بنفش، صورتی، آبی
 • صورتی: قهوه ای، سفید، سبز نعنایی، زیتونی، خاکستری، فیروزه ای، آبی روشن
 • سرخابی (صورتی تیره): خاکستری، زرد مایل به قهوه ای، سبز مغز پسته ای، سبز نعنایی، قهوه ای
 • قرمز: زرد، سفید، زرد گندمی، سبز، آبی، مشکی
 • قرمز گوجه ای: یشمی، سبز نعنایی، شنی صحرایی، کرمی، سفید، خاکستری
 • قرمز گیلاسی: نیلی، خاکستری، نارنجی روشن، حنایی، زرد کمرنگ، بژ (قهوه ای مایل به خاکستری)
 • قرمز تمشکی: سفید، سیاه، صورتی گل محمدی
 • قهوه ای: یشمی روشن، کرمی، صورتی، حنایی، سبز، بژ
 • قهوه ای روشن: زرد مات، کرمی، آبی، سبز، بنفش، قرمز
 • قهوه ای تیره: زرد لیمویی، یشمی، سبز مغز پسته ای، صورتی- بنفش
 • خرمایی: صورتی، قهوه ای تیره، آبی، سبز، بنفش
 • نارنجی: یشمی، آبی، یاسی، بنفش، سفید، مشکی
 • نارنجی روشن: خاکستری، قهوه ای، زیتونی
 • نارنجی تیره: زرد مات، زیتونی، قهوه ای، قرمز روشن
 • زرد: آبی، یاسی، یاسی روشن، بنفش، خاکستری، مشکی
 • زرد لیمویی: قرمز آلبالویی، قهوه ای، آبی، خاکستری
 • زرد مات: سرخابی، خاکستری، قهوه ای، سایه های رنگ قرمز، قهوه ای مایل به زرد، آبی، بنفش
 • طلایی: خاکستری، قهوه ای، نیلی، قرمز، مشکی
 • زیتونی: نارنجی، قهوه ای روشن، قهوه ای
 • سبز: قهوه ای طلایی، نارنجی، سبز کاهویی، زرد، قهوه ای، خاکستری، کرمی، مشکی، کرمی سفید
 • سبز کاهویی: قهوه ای، قهوه ای مایل به زرد، آهویی، طوسی، آبی تیره، قرمز، خاکستری
 • فیروزه ای: سرخابی، قرمز آلبالویی، زرد، کرمی، بنفش تیره
 • رنگ های الکتریکی: طلایی، قهوه ای، قهوه ای روشن، خاکستری یا نقره ای
 • یشمی: قرمز، خاکستری، نارنجی، صورتی، سفید، زرد
 • آبی تیره: یاسی روشن، یشمی، سبز مایل به زرد، قهوه ای، خاکستری، زرد مات، نارنجی، سبز، قرمز، سفید
 • یاسی: نارنجی، صورتی، بنفش تیره، زیتونی، طوسی، زرد، سفید
 • بنفش تیره: طلایی، زرد مات، خاکستری، فیروزه ای، سبز نعنایی، نارنجی روشن
 • مشکی رنگی کامل است و در هر ترکیبی به خصوص با نارنجی، صورتی، سبز کاهویی، سفید، قرمز، بنفش مات یا زرد زیبا و جذاب به نظر می رسد.

پرورش و عادت دادن چشم به رنگ

یاد گرفتن چرخه رنگ

چرخه رنگ نموداری از رنگ ها است که تصویری کارآمد از رنگ هایی که با هم جور هستند و رنگ هایی که به هم نمی آید می سازد. اولین چرخه رنگ توسط اسحاق نیوتون در سال 1666 گسترش یافت و انواع دیگر چرخه های رنگ از آن زمان بر اساس طرح او به عنوان اساس سنتی تئوری رنگ استفاده شده است.

چرخه رنگ به قسمت های زیر تقسیم می شود

 1. رنگ های اولیه: قرمز، آبی و زرد. این ها رنگ هایی هستند که با استفاده از رنگ دیگری ساخته نمی شوند.
 2. رنگ های ثانویه: سبز، نارنجی و بنفش. این رنگ ها با ترکیب رنگ های اولیه در ترکیباتی مختلف ساخته می شوند.
 3. رنگ های ثانویه و رنگ های ثالث: زرد- نارنجی، قرمز- نارنجی، قرمز- بنفش، آبی بنفش، آبی- سبز و زرد- سبز. این رنگ ها با ترکیب یک رنگ اولیه با یک رنگ ثانویه ساخته می شوند.

استفاده از چرخه رنگ برای ست لباس

ست کردن رنگ های اولیه با دیگر رنگ های اولیه

مفهوم ست کردن به نام هارمونی رنگ ها یا هماهنگی رنگ ها هم نامیده می شود که وقتی رنگ ها یک تاثیر خوشایند ایجاد کنند به دست می آید. قرمز، زرد و آبی همیشه به هم می آیند. این رنگ ها گیرا و چمشگیر هستند و هیچ وقت از مد نمی افتند. چه بخواهید یک پالت رنگ برای لباسها یا نقاشی یا اتاق غذاخوری جمع آوری کنید می توانید برای ظاهری شاد و روشن روی رنگ های اولیه حساب کنید.

رنگ های اولیه جذاب اغلب به بچه های کم سن و سال، مناطق گرمسیری و تیم های ورزشی مربوط می شود اما دلیلی ندارد که نتوانید با رنگ های تیره تر یا روشن تر بازی کنید. اگر می خواهید ست لباس ها، چیدمان اتاق یا نقاشی تان پیچیده تر به نظر برسد می توانید به جای هر سه رنگ فقط از یک یا دو رنگ اولیه استفاده کنید. یک لباس قرمز، آبی و زرد شاید کمی بچگانه به نظر برسد اما یک ترکیب زرد و قرمز پیچیده تر است.

ترکیب رنگ های مکمل

به چرخه رنگ نگاه کنید؛ هر رنگی را که انتخاب کنید یک رنگ مقابل خود دارد. رنگ های مقابل همدیگر در چرخه رنگ، رنگ های مکمل هستند. وقتی آنها را کنار یکدیگر قرار می دهید به جذابیت بیشتر همدیگر کمک می کنند و آن ترکیب خوشایندتر به نظر می رسد. رنگ های مکمل با میزان روشنی و سایه رنگی مشابه همیشه به خوبی به هم می آیند. ترکیب رنگ های مکمل محبوب شامل فیروزه ای و نارنجی، بنفش و زرد و سبز و صورتی است.

ترکیب رنگ های آنالوگ یا مشابه

ترکیب رنگ ها ی آنالوگ یا مشابه در محدوده یک گروه رنگ برای به دست آمدن هارمونی انجام می شود. این ها رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ در کنار همدیگر قرار می گیرند مثلا آبی و نیلی. استفاده از انواع سایه های رنگ در یک گروه مشابه ظاهری سایه روشن دار می سازد که تاثیری زیبا و دلپذیر دارد. مثلا یک دامن کوتاه جین با یک تی شرت آبی روشن و شال طرح جین به همدیگر به خوبی می آیند.

رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید و آن را با یک رنگ در سمت راست یا چپ آن در چرخه رنگ ترکیب کنید. قرمز با صورتی، زرد با نارنجی و ... . هر حد فاصل دو رنگ در گروهی مشابه تا وقتی سایه رنگ، میزان روشنایی و ویژگی های دیگر مشابه داشته باشند با هم ست می شوند.

رنگ های گرم و رنگ های سرد

رنگ های گرم مثل زرد، نارنجی و قرمز یک طرف چرخه رنگ هستند و رنگ های سرد مثل آبی، سبز و بنفش در طرف دیگر هستند. هر رنگی می تواند عنصری از گرما یا سرما بسته به آنچه با آن ترکیب می شود داشته باشد. برای مثال اگر شما رنگ ارغوانی اصلی را با آبی ترکیب کنید آن را به بنفش ارغوانی سرد و آرامبخش تبدیل می کنید. وقتی پای ترکیب رنگ ها در میان باشد میزان گرمی رنگ ها مهم است. وقتی می خواهید یک پالت رنگ با تاثیری منسجم برای ست کردن لباس هایتان یا چیدمان اتاق درست کنید، رنگ های گرم را با دیگر رنگ های گرم و رنگ های سرد را با رنگ های سرد دیگر جور کنید.

به این ترتیب مثلا شاید لباسی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز با یک شال خردلی و یک کیف قهوه ای تقریبا روشن انتخاب شما باشد که هم می آید. ترکیب رنگ های گرم و سرد در پالتی مشابه بسته به نوع نگاه شما منجر به تاثیری می شود که می تواند خوشایند، شیک یا کمی ناجور باشد.

رنگ های خاکی یا خنثی

رنگ های خاکی در چرخه رنگ نیستند؛ این رنگ ها تعریف دقیقی ندارند و بیشتر در زمینه مد قابل شناسایی هستند تا اینکه پایه ای علمی داشته باشند. این رنگ های کم رنگ شامل رنگ های قهوه ای، کرمی، سفید، خاکستری و خاکستری مایل به آبی هستند. رنگ های خنثی، رنگ هایی کمرنگ هستند با بیشتر رنگ های دیگر ترکیب می شود. آنها شبیه عناصر طبیعی مثل شن، خاک و سنگ هستند. با این وجود آنها یک سفیدی ناخالص (کمی از رگه های خاکستری یا زرد) هم در خود دارند.

سیاه، سفید، برنزه یا خاکی اغلب در فشن و مد به عنوان رنگ های خنثی در نظر گرفته می شود. آنها معمولا به هر رنگ دیگری هم می آید. مثلا یک شلوار مشکی با یک بلوز صورتی روشن ترکیبی خوب می سازند. در فشن، جین آبی اغلب به عنوان رنگی خنثی در نظر گرفته می شود. مثلا یک شلوار جین آبی به هر رنگ تی شرتی می آید. وقتی می خواهید تصمیم بگیرید چه رنگ های خنثی به پالت رنگ شما می آید باید میزان گرمی رنگ را در نظر بگیرید.

مثلا اگر پالت رنگ انتخابی شما سرد است، رنگ خنثی شما می تواند یک سفید روشن یا ترکیبی از آبی و قهوه ای باشد؛ رنگ های خنثی گرم تر احتمالا ناجور باشد.

برای یک پالت از رنگهای گرم تر، می توانید یک خاکستری مایل به قهوه ای یا رنگ کرمی را انتخاب کنید. سفید و سیاه رنگ هایی خنثی هستند اما توجه داشته باشید که پیش می آید خالص باشند. برای مثال، یک دیوار به رنگ سفید ناخالص ممکن است یک ته رنگ زرد داشته باشد؛ یا یک تی شرت مشکی ممکن است یک ته رنگ آبی داشته باشد. رنگ های خنثی خسته کننده نیستند! مردم گاهی اوقات فکر می کنند رنگ های خنثی یعنی رنگ های خسته کننده و بی خاصیت؛ نقطه قوت رنگ های خنثی این است که آنها به خوبی در گروه های رنگی کارآمد هستند و به رنگ های اولیه یا ثانویه می آیند.

مثلا می توانید این ترکیب ها را با هم امتحان کنید

 • یک تی شرت سفید با جین های آبی
 • شلوارهای خاکی و یک پولیور مشکی

ست کردن رنگ لباس هایتان

امتحان لباس های تک رنگ

از سر تا پا یک رنگ پوشیدن ظاهری جالب است. منظور از ظاهر تک رنگ کلاسیک، لباس هایی کاملا مشکی یا کاملا سفید است که لباس های شما را شیک و شما را خوش لباس تر می کند. اگر می خواهید با لباس هایتان واقعا جذاب به نظر بیایید، یک ظاهر تک رنگ از رنگ های روشن تر مثل قرمز یا سبز را امتحان کنید. این کار را باید با کمی احتیاط انجام دهید. یک پیراهن، کفشهای پاشنه بلند و کیف مشکی ممکن است جذاب به نظر برسد اما ممکن است مثل فردی عزادار، قرون وسطایی یا آرایشگر مو هم به نظر برسید. یک ست لباس تمام و کمال به نکاتی مهم ارتباط دارد و فقط به رنگ مربوط نمی شود.

نکته کلیدی یک ظاهر تک رنگ خوب پیدا کردن لباس هایی با رنگ کاملا مشابه است. پوشیدن یک تاپ سفید با شلوار کرمی ناسازگار است اما اگر دو لباس کاملا همرنگ پیدا کردید خوش شانس هستید. برای اینکه لباس های تک رنگ کمتر غیر عادی به نظر برسد با چند رنگ خنثی مثل کفش های پاشنه بلند بژ یا یک کمربند قهوه ای آنها را ترکیب کنید.

پوشیدن یک رنگ متفاوت از رنگ دیگر لباسها

اگر یک جلسه رسمی در پیش رو دارید که باید کت و شلواری سرمه ای یا مشکی بپوشید می توانید با اضافه کردن یک رنگ کاملا متفاوت از کت و شلوار آنها را کمی مخصوص به خودتان کنید. فقط دقت داشته باشید این رنگ مشخصی که انتخاب می کنید از نظر میزان گرما به رنگ های پایه خنثی در لباس هایتان شباهت داشته باشد.

اگر کت و شلوار مشکی می پوشید یک تاپ یا پیراهن قرمز یا فیروزه ای را با آن امتحان کنید
اگر کت و شلوار سرمه ای می پوشید یک تاپ یا پیراهن زرد یا صورتی را با این کت و شلوار امتحان کنید

ست کردن لباس های طرح دار

وقتی برای ترکیب موثر رنگ ها اعتماد به نفس گرفتید می توانید کار را با شیک کردن ترکیب لباس های کمدتان حتی آن لباس هایی که کمتر می پوشید شروع کنید.
انتخاب های شما محدود به ست کردن لباس هایی با رنگ یکدست نیست. روش های جدید را هم امتحان کنید و طرح های راه راه، خال خالی، گلدار و لباس هایی با طرح پوست حیوانات را هم با همدیگر امتحان کنید و ست هایی جدید را از کمد لباستان بسازید. اگر لباس طرح دار می پوشید به طور کلی می توانید آن را با لباسی تک رنگ امتحان کنید. اگر یک دامن کوتاه مشکی با یک طرح کوچک گل گلی دارید، آن را با یک تاپ سبز که با رنگ برگ گل ها هماهنگ است جور کنید. این ترفندی برای ست کردن طرح ها با رنگ های یکدست است.

پوشیدن رنگ های معمول می تواند به استایل شما کمک کند. رنگ های بنفش، نارنجی و زرد را امتحان کنید. یک پیراهن بنفش، یک دامن کوتاه نارنجی و جوراب شلواری زرد خیلی خوب به هم می آیند. شاید امتحان این دامن با یک طرح گورخری هم بد نباشد. دو طرح همرنگ را ست کنید. کمی مشکل تر است اما نتیجه ای چشمگیر دارد. نکته کلیدی پیدا کردن یک رنگ مشابه بین دو طرح است. مثلا اگر یک بلوز راه راه نارنجی دارید می توانید آن را با یک دامن کوتاه طرح پلنگی که رنگی مشابه دارد ست کنید.

برای ست کردن لباس های طرح دار در یک گروه رنگ مشابه می توانید طرح هایی را که رنگی کاملا مشابه ندارند با رنگ های مشابه در یک گروه رنگ یکسان با هم ست کنید.
شلوارک های دارایی بافی (روشی در رنگرزی که نخ پارچه ها قبل از بافت رنگ می شود) با ته رنگ های بژ و کرمی می توانند با قهوه ای شکلاتی و بلوز خال خالی ست شود.

شناختن لباس های رنگ خنثی

آنها لباس هایی چند کاربرده در کمدتان هستند که تقریبا به همه چیز می آیند. ترکیب رنگ های خنثی آسان است اما باید تلاش کنید و مطمئن شوید به رنگ لباس های دیگری که پوشیده اید بیاید. این چند رنگ خنثی محبوب را ببینید:

 • رنگ شتری یا قهوه ای کمرنگ برای یک پالت رنگ خاکی خنثی ایده آل است.
 • سرمه ای با رنگ سنگ های ارزشمند، زیبا به نظر می رسد. این رنگ همیشه با سفید و قرمز ستی فوق العاده می سازند. سرمه ای نسبت به مشکی حالت رسمی کمتری دارد و پوست را هم بهتر نشان می دهد.
 • سفید و کرمی هر لباسی را روشن می کنند البته تا زمانی که میزان گرمی رنگ ها را در نظر داشته باشید.
 • رنگ خاکستری با هر رنگی به خوبی ست می شود و ناخالصی رنگ ها را نشان می دهد.
 • رنگ مشکی به طور طبیعی به همه چیز می آید. علاوه بر این شما را لاغر نشان می دهد. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد رنگ مشکی می تواند ظاهر شما را خیلی رسمی و مثل فردی عزادار نشان دهد.
 • رنگ سفید هم به هر رنگی می آید. باید بدانید رنگ سفید به طور طبیعی چشمگیر است اما زیاد سفید پوشیدن شما را مثل عروس ها نشان می دهد.
 • جین: جین های آبی به هر رنگی و به دامن های کوتاه، ژاکت ها، پیراهن ها یا لباس های جین دیگر به خوبی می آید. فقط باید رنگ کمی هم که شاید روی شلوار جینتان باشد در نظر داشته باشید. یک تک رنگ تیره ممکن است به رنگ های متفاوتی بیشتر از یک رنگ آبی محو شده در طرح جین بیاید.

بیشتر بخوانید: نکته های جالب در مورد استفاده از پوشاک جین (لی)

استفاده از اکسسوری برای بازی با رنگ ها

اگر می خواهید برای ست کردن لباس ها از رنگها استفاده بیشتری کنید با اکسسوری ها بازی کنید. با تجربه و پوشیدن کمربندها، کفش های تخت، جواهرات و شال ها ببینید چه چیزهایی خوب به نظر می رسند و چه چیزهایی نه. استفاده از اکسسوری ها روشی جالب برای ترکیب طرح ها بدون ولخرجی برای لباس های گرانی است که شاید به درد ست شما هم نخورد.

اصول ست کردن رنگ لباس ها

انتخاب ترکیب رنگ برای چیدمان خانه

انتخاب پالت ها یا کلکسیون رنگ های از پیش ساخته

اگر برای انتخاب رنگ وسایل و دیوارهای خانه مطمئن نیستید شروع کار با توصیه متخصصان دکوراسیون ایده ای خوب است. بیشتر متخصصان دکوراسیون داخلی یا نقاش ها مجموعه ای از پالت ها را پیشنهاد می دهند که رنگهایشان به هم می آیند. اغلب این پالت ها یک رنگ متعادل کننده دارد که دردسر تصمیم گیری برای انتخاب سایه رنگ سفید ناخالصی که به بقیه رنگ ها می آید را هم کم می کند. شما مجبور نیستید همه رنگهای پالت یا کلکسیون پیشنهادی را انتخاب کنید.

اگر رنگ سبز را دوست ندارید اما بقیه رنگ های پالت به کار شما می آید می توانید از آن رنگ سبز استفاده نکنید. علاوه بر این مجبور نیستید از همه دوازده رنگ پالت استفاده کنید؛ فقط رنگ هایی را استفاده کنید که مورد علاقه شما و فضای مورد نظر شما است. نیازی نیست هر طرحی را برای استفاده در خانه تان بخرید. برای مثال، شاید دوست داشته باشید کمی رنگ نارنجی در خانه تان به چشم بخورد اما نارنجی کردن کل فضای یک اتاق ممکن است خیلی برای دکوراسیون داخلی زننده باشد.

به جای آن رنگ نارنجی را با روبالشی، رورختخوابی، نقاشی، پرده و دیگر وسایل نارنجی به فضا اضافه کنید.

انتخاب رنگ های نسبتا متفاوت برای رنگ دیوارها و پارچه ها

یک دیوار و کاناپه را با رنگی کاملا مشابه ست نکنید. از آنجایی که این موارد از لحاظ تکنیکی در یک حد هستند، مبلمان و پرده ها لزوما نباید به واسطه رنگشان در کنار دیوارها ناپدید شوند . در این صورت، رنگ دیوار و کاناپه هر دو کم نما می شود. به جای آن چند ایده را می توانید امتحان کنید:

از رنگ های یک گروه استفاده کنید. اگر دیوارتان آبی است یک مبلمان آبی سبز را امتحان کنید. اگر دیوارهایتان زرد است یک طرح قرمز و نارنجی رنگ برای مبلمانتان انتخاب کنید. این رنگ ها به جای محو کردن همدیگر با هم هماهنگی دارند.
می توانید یک رنگ متضاد را برای پراکندگی بیشتر انتخاب کنید. یک مبل بنفش بزرگ را در اتاقی با دیوارهای زرد قرار دهید یا یک کاناپه مرجانی را برای تعادل دیوارهای فیروزه ای روشن امتحان کنید.

انتخاب یک دیوار با رنگی متفاوت

بسیاری از افراد برای ریسک رنگ کردن کل یک اتاق با رنگی جلب توجه کننده تردید دارند. یک دیوار با رنگی متفاوت به شما فرصتی برای بازی با رنگ می دهد بدون اینکه مجبور باشید کل یک اتاق یا هرقسمتی از خانه را به یک رنگ اختصاص دهید. چند نکته را در این باره بخوانید:

رنگ های ناب (رنگ های مخلوط نشده با سفید) می توانند تاثیری قوی روی حالت احساسی شما داشته باشند. یک اتاق قرمز روشن ممکن است شما را عصبی کند و یک فضای خاکستری تیره ممکن است شما را غمگین کند.
با این حال، رنگ های تیره یا سیر می تواند تاثیری مثبت روی فرد داشته باشد. یک اتاق نارنجی ممکن است به فرد احساس لذت و خلاقیت بدهد و دیوارهای خاکستری تیره باعث می شود فرد تمرکز و افکاری پیچیده را احساس کند. افراد مختلف واکنشی متفاوت به رنگی مشابه در فضایی مشابه دارند.

دیواری کوچک تر مثل محدوده جلوی درب ورودی را در اتاق یا بالای کانتر آشپزخانه را انتخاب کنید و آن را رنگی روشن کنید که با رنگ های خنثی یا کمرنگ موجود در اتاق هماهنگی داشته باشد. همچنین می توانید از رنگی متضاد برای ایجاد تعادل و اصلاح رنگ های دیگر استفاده کنید. حاشیه های دیوارها با رنگی متضاد به اتاق ظاهری متنوع و جالب می دهد. می توانید با استفاده از استنسیل یا شابلون در رنگی متفاوت هم بین رنگ ها تعادل ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید میزان گرمی رنگ ها می تواند روی حالت اتاق تاثیر بگذارد. یک دیوار صورتی مایل به بنفش ملایم در اتاق خواب رمانتیک است اما یک اتاق خواب کاملا سرخابی روشن کمی زننده است؛ شما می توانید تقریبا از هر رنگ تیره ای استفاده کنید اما فقط از یک رنگ متفاوت می توانید استفاده کنید. با این کار به اتاق احساسی را که می خواهید می دهید بدون اینکه تاثیر شدیدی روی حالات و احساسات شما داشته باشد.

مثلا اگر رنگ سرخابی تیره برای اتاق خواب را دوست دارید چنین رنگ هایی را برای روبالشی ها، رو رختخوابی و چند نقاشی در نظر بگیرید. اگر صاحبخانه هستید به یاد داشته باشید اگر هر رنگ روشن یا رنگ های سیر را انتخاب کنید شاید مجبور شوید قبل از فروش خانه دیوارها را دوباره رنگ کنید. شاید شما از دیوارهای فیروزه ای خوشتان بیاید اما بیشتر کسانی که به دنبال خرید خانه هستند این رنگ را نپسندند و این موضوع می تواند روی قیمت خانه تاثیر داشته باشد.

تجربه دکوراسیون رنگارنگ

اگر نمی خواهید یا نمی توانید دیوارهایتان را صورتی کنید یا یک مبل زرد روشن بخرید باز هم می توانید رنگ ها را به طرح چیدمان اتاقتان اضافه کنید. با استفاده از روبالشی ها، گلدان ها، ساعت ها، گل ها، قفسه های کتاب و دیگر موارد کوچک تر می توانید رنگی روشن را برای لذت بخش کردن و زنده کردن فضای اتاق اضافه کنید.

موقع چیدمان اتاق این نکات را در نظر داشته باشید:

رنگ ها را از یک گروه انتخاب کنید. داشتن چند وسیله دکوری هماهنگ با همدیگر باعث می شود اتاق جمع و جور به نظر بیاید. مثلا یک کتابخانه سبز یا یک جفت گلدان به رنگ سبز خزه ای پر رنگ روی طاقچه شومینه و مجموعه ای از روبالشی ها و رو رختخوابی های سبز و فیروزه ای را امتحان کنید. با این حال، خیلی هم از رنگ ها در یک اتاق استفاده نکنید. به عنوان یک راهنمای کلی از حداکثر سه رنگ: رنگ اصلی، رنگ متفاوت و یک رنگ متعادل کننده در یک اتاق استفاده کنید. همه چیز را ساده نگه دارید چون در غیر این صورت ممکن است اتاق ظاهری ناجور یا آشفته داشته باشد.

نکته دیگری که لازم است بدانید این است که همیشه لزومی ندارد برای ست کردن طرح ها با همدیگر رنگی را از خود طرح انتخاب کنید. انتخاب یک رنگ از طرح فقط ست کردن را آسان تر می کند. شما می توانید همیشه طرحتان را با رنگی خنثی مثل مشکی یا سفید ست کنید. اگر طرحتان سیاه یا سفید است (مثلا طرحی قبیله ای یا گورخری) می توانید آن را با هر رنگی که بخواهید ست کنید.

بیشتر بخوانید:

راهنمای ست کردن لباس با توجه به رنگ

راهنمای ست کردن لباس با جواهرات

۸۰ نمونه از جدیدترین دیزاین دکوراسیون داخلی منزل مخصوص نوروز ۱۳۹۸

همه چیز درباره رنگ زرد | مروری بر روانشناسی و مفهوم رنگ زرداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (10 رای)  
 • منبع
 • wikihow.com
 • quora.com
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits