دیه صدمه دیدن لب در قانون مجازات اسلامی چقدر است ؟

۱۰,۷۷۸
۱۳
۰
شنبه, ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ ۱۱:۵۸
در این مقاله به بررسی مقدار دیه از بین رفتن لب، دیه پارگی لب، دیه جمع شدن لب، دیه سست و فلج شدن لب می پردازیم. آنچه در این مقاله به عنوان مبلغ دیه بیان شده است بر اساس مبلغ دیه سال 98 می باشد.
دیه صدمه دیدن لب در قانون مجازات اسلامی چقدر است ؟

دیه آسیب دیدن لب در قانون مجازات اسلامی

لب یکی از اعضای بدن است که انسان از طریق آن یک سری نیاز ها مانند سخن گفتن و غذا خوردن را انجام می دهد . وارد کردن آسیب و جراحت به لب موجب مجازات است . این مجازات در قانون مجازات اسلامی 92 مشخص شده است. مجازات دیه یکی از انواع مجازات اصلی است که در قانون مجازات اسلامی میزان آن مشخص شده است؛ البته در مواردی که این مقدار مشخص نشده است قانون گذار به قاضی این اجازه را داده است تا با توجه به نظر کارشناسی مقدار دیه را مشخص کند که به این مقدار ، ارش گفته می شود .

هم چنین در قانون ذکر شده است که مسئول پرداخت دیه باید در زمان مشخص شده پرداخت دیه ، آن را بپردازد در غیر این صورت طبق ماده 2 قانون محکومیت های مالی می توان از او بابت امتناع از پرداخت مبلغ دیه ، شکایت کرد. برای این که مقدار دیه آسیب به لب را بررسی کنیم ابتدا باید بدانیم حدود لب در قانون به چه میزان است.

حدود لب بالا از نظر عرض مقداری است که لثه را می پوشاند و به دو روزنه و دیواره بینی متصل و طول آن همان طول دهان است و حدود لب پایین از نظر عرض، مقداری است که لثه را می پوشاند و طول آن همان طول دهان است . حاشیه گونه ها جزء لب ها محسوب نمی شود . حال که حدود لب را شناختیم ، در این مقاله به بررسی مقدار دیه از بین رفتن لب ، دیه جمع شده لب و دیه سست و فلج شدن لب می پردازیم . آنچه در این مقاله به عنوان مبلغ دیه ذکر شده است بر اساس مبلغ دیه سال 98 است .

separator line

دیه از بین بردن لب

ماده 607 قانون مجازات اسلامی

از بین بردن دو لب، دیه کامل و هر یک، نصف دیه کامل دارد و دیه از بین بردن مقداری از لب به نسبت تمام لب محاسبه می شود.

تبصره- حدود لب بالا از نظر عرض، مقداری است که لثه را می پوشاند و به دو روزنه و دیواره بینی متصل و طول آن همان طول دهان است و حدود لب پایین از نظر عرض، مقداری است که لثه را میپوشاند و طول آن همان طول دهان است. حاشیه گونه ها جزء لبها محسوب نمی شود.

طبق این ماده دیه از بین بردن لب از قرار زیر است :

دیه از بین بردن دو لب : دیه کامل است که مطابق نرخ دیه سال 98 معادل 270 میلیون تومان است.
دیه از بین بردن هر یک از لب ها : نصف دیه کامل را دارد که معادل 135 میلیون تومان است.
دیه از بین بردن مقداری از لب : این دیه به نسبت تمام لب محاسبه می شود .

separator line

دیه جمع شدن لب

ماده 608 قانون مجازات اسلامی

جنایتی که باعث جمع شدن یک یا دو لب و یا قسمتی از آن گردد موجب ارش است خواه موجب نمایان شدن دندانها بشود خواه نشود.

بنابراین دیه جمع شدن لب بر اساس ارش تعیین خواهد شد ، به این صورت که قاضی با توجه به نظر پزشکی قانونی مقدار آن را مشخص می کند

separator line

دیه سست و فلج شدن لب

ماده 609 قانون مجازات اسلامی

جنایتی که موجب سست و فلج شدن هر یک از لبها گردد به گونه ای که با خنده و مانند آن از دندانها کنار نرود، موجب دو سوم دیه یک لب و از بین بردن هر یک از لبهای سست و فلج شده موجب یک سوم دیه آن است.

دیه از بین بردن مقداری از لب به نسبت تمام لب محاسبه می شود.

دیه سست شدن و فلج شدن هر یک از لب ها به گونه ای که با خنده و مانند آن از دندان ها کنار نرود : موجب دو سوم دیه یک لب می شود .
از بین بردن یک لب سست یا فلج شده موجب یک سوم دیه آن است.

separator line

دیه پارگی هر دو لب

ماده 610 قانون مجازات اسلامی

شکافتن هر دو لب به نحوی که باعث نمایان شدن دندانها شود، یک سوم دیه کامل و در صورت بهبودی بدون عیب، یک پنجم دیه کامل دارد. شکافتن یک لب موجب یک ششم دیه کامل و درصورت بهبودی بدون عیب، موجب یک دهم دیه کامل است.

تبصره ـ جراحات وارده بر لب هرگاه باعث نمایان شدن دندانها نگردد در صورتی که از مصادیق حارصه، دامیه و متلاحمه باشد، حکم جراحات مذکور را دارد.

دیه پارگی هر دو لب به نحوی که پارگی لب باعث نمایان شدن دندان ها شود : یک سوم دیه کامل است یعنی مطابق نرخ دیه سال 98: برابر با 90 میلیون تومان خواهد بود .
دیه پارگی هر دو لب در صورتی که لب ها بدون عیب ، بهبود پیدا کنند : یک پنجم دیه کامل است ، این مقدار مطابق ترخ دیه سال 98: برابر با 54 میلیون خواهد بود.

separator line

دیه پارگی یکی از دو لب

در صورتی که آسیب به یکی از دو لب وارد شود ، فرقی ندارد که لب بالا و یا لب پایین باشد ، نرخ دیه با پارگی هر دو لب متفاوت است . مقدار دیه پارگی یک لب در قانون مجازات اسلامی در ماده 610 مشخص شده است . بر اساس این ماده دیه شکافتن یک لب به ترتیب زیر مقرر می شود :
دیه پارگی یک لب : موجب یک ششم دیه کامل است که معادل 46 میلیون تومان خواهد بود .
دیه پارگی یک لب در صورت بهبودی بدون عیب : موجب یک دهم دیه کامل است که این مقدار بر اساس نرخ دیه سال 98 معادل 27 میلیون تومان خواهد بود.

separator line

احکام دیه لب در اسلام

امام صادق (ع) فرمودند: «دیه لب پایین 6 هزار درهم و دیه لب بالا 4 هزار درهم است چون لب پایین آب را نگه می دارد».

در مجموعه احکامی که برای دیه لب ها یا ارش آنها گفته شده است تفاوتی میان لب کلفت و نازک، بزرگ و کوچک، سالم و غیر سالم، زیبا و زشت و... گذارده نشده است اما میزان لب و حدود آن در کلام فقها پیش بینی شده است.

مرحوم شیخ طوسی حدود لب را چنین تعریف کرده است که :« عرض لب پایین آن است که از روی دندان ها و لثه شروع می شود و به پوست زنخدان ختم می شود، عرض لب بالا آن است که از روی دندان ها و لثه شروع می شود و به سوراخ های بینی و پرده میانی آن ختم می شود، طول لب ها هم درطول دهان قرار دارد اما کناره های لپ جزء لب محسوب نمی شود.»

منبع: قانون مجازات اسلامی | تدوین: جهانگیر منصور


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(13 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits