دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
۳۰ پرسش و پاسخ در مورد تقسیم ارث و انحصار وراثت
14
زمان مطالعه: 19 دقیقه
خیلی از افراد در مورد انحصار وراثت اطلاعات کافی نداشته و در این زمینه پرسش های گوناگونی دارند. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا پاسخ خیلی از سوالات خود را در زمینه ارث و تقسیم آن بگیرید .

میزان سهم و حقوق وراث

از جمله مواردی که بی شک گریبان گیر تمامی افراد جامعه بوده و یا خواهد بود فوت یکی از بستگان نزدیک است که آثاری از جمله لزوم تعیین تکلیف مایملک وی و میزان سهم و حقوق وراث را بدنبال دارد. موضوعی که بسیار مورد سوال است.

خیلی از افراد در مورد انحصار وراثت اطلاعات کافی ندارند و در این زمینه پرسش های گوناگونی دارند. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا پاسخ خیلی از سوالات خود را در زمینه ارث و تقسیم آن بگیرید.

پرسش و پاسخ در مورد تقسیم ارث و انحصار وراثت

ارث

سوال: کسی بره از یتیم خانه بچه بیاره بزرگ کنه اون کس فوت کنه میتونه از ارث اون ببره؟ و فردا بیاد بگن اون بچه بچه او نیست ثابت هم بکنن؟ ولی شناسنامه اون اسم نوشته دختره ش هست.

پاسخ: سلام فرزند خوانده ارث نمیبرد.


تقسیم ارث پس از فروش خانه موروثی

سوال: باسلام. مردی همراه فرزندش در سال 79در اثر تصادف کشته شدند، وارثین حین الفوت ایشان مادر و همسرش بودند که طبق انحصار وراثت 1چهارم اموال منقول و بهای اعیانی غیرمنقول به همسر و بقیه ماترک به مادرش تعلق گرفت.

حالا پس از گذشت حدود 18سال،، خانه موروثی پدر شخص فوت شده، فروخته شده و یک حکم دادگاه مبنی بر تحویل و تقسیم ماترک درسال 86 نیز موجود است، سهم الارث این خانم فقط از بهای اعیانی است یا عرصه هم شامل میشود؟

پاسخ: سلام بهای عرصه و اعیان


سهم الارث

سوال: با سلام. من پدرم سه سال پیش فوت شده. پدر بزرگم هم چند سال قبلش فوت شده و مادر بزرگم دو سال بعد از پدرم فوت شد. یک پسر و یک دختر و همسرش یعنی مادر من (یعنی یه دختر و یه پسر و همسر) ما هنوز انحصار ورثه نکردیم.

میخواستم بدونم سهم الارث چگونه تقسیم میشود. اشاره کنم. دو عمو و دو عمه دارم که خواهر و برادر پدرم که فوت شده هستند. (از ارثیه پدرم چقدر سهم میبرند).

پاسخ: پس از کسر دیون ممتازه یک ششم به مادر بزرگ یک هشتم به مادرتان مابقی به نسبت دو به یک بین پسر و دختر تقسیم میشود.


مفقود شدن گواهی حصر وراثت

سوال: با سلام و سپاس در صورت گم شدن گواهی حصر وراثت که 20 سال پیش صادر شده بود و با علم به اینکه در آن زمان شورای حل اختلاف وجود نداشت به کجا باید مراجعه شود؟ اگر وراث دیگر در دادن کپی آن همکاری نکنند چه اقدامی میتوان انجام داد؟ سپاس فراوان از راهنمایی شما

پاسخ: باید به دا درگاه محل متوفی مراجعه و احتمالا بایگانی شده باشد .


ارث مادری

سوال: ارث مادری که وصیت ندارد بین فرزندان دختر و پسر آیا مساوی میباشد یا نه پسر دو برابر و دختر یک برابر ...

پاسخ: سلام میراث پدر یا مادر فرقی ندارد بعد فوت سهم ذکور دوبرابر اناث است یعنی پسر دوبرابر دختر ارث می برد.


تقسیم زمین کشاورزی موروثی

سوال: با سلام قطعه ای زمین کشاورزی (شالیزار) از پدربزرگ بنده به مادر و خاله بنده به ارث رسید و برای تقسیم زمین نیز اقدام کردند و تا مرحله کروکی اولیه پیش رفتند و قطعات زمین و حدود آن نیز توسط مشاوره املاک به طور رسمی با مهر دفتر و شورای روستا به ثبت رسید؛ اما زمین بین دو خواهر تقسیم نشده (یعنی مشخص نشده کدام قطعه مال چه کسی است).

حال خاله بنده متاسفانه فوت شده و بین وراث او (6 فرزند) اختلاف است و کسی حاضر نیست به عنوان نماینده بقیه سر زمین برای تقسیم نهایی آن حاضر شود. مادر من هم تنها نمیتواند اقدام کند. سپاسگزار میشوم اگر راهنمایی بفرمایید که چه راهی دارد.

پاسخ: باسلام ابتدا اقدام به حصر وراثت متوفی نموده و و به طرفیت وراث طرح دعوی نمایید.


فروش منزل ورثه ای

سوال: من قیوم برادرم هستم برای فروش منزل مادری و تقسیم ارثیه چگونه برگه از اداره سرپرستی جهت فروش خانه میتوان گرفت و همچنین اجازه برداشتهای حسابهای مادرم از از بانکها برای بردارم که قیومش هستم.

پاسخ: باسلام شما ابتدا باید گواهی حصر وراثت بگیرید و بعد دادخواست تقسیم ارث و سپس درصورت عیرقابل افراز بودن ملک برای فروش اجازه دادستان نسبت به سهم برادرتان لازم است.


اجاره بها

سوال: سلام. حدودا پنج ماه از فوت پدرم گذشته و مغازه ای داریم که سرقفلی آن بنام پدرم هست و هنوز هیچ اقدامی جهت انحصار وراثت انجام ندادیم و مغازه هنوز در حال فعالیت است و اجاره بهای ماهیانه را با اینکه 7خواهر و برادر هستیم مادرم و برادر کوچکم میگیرند.

چگونه میتوانم سهم خودم رو از اجاره بها بگیرم و آیا از اجاره بهایی که بعد فوت پدرم گرفتند و به من ندادند سهمی میرسد یا نه. با تشکر از راهنمایی شما. ممنون

پاسخ: باسلام شما برای مطالبه طلب خود ابتدا باید گواهی حصر وراثت بگیرید و بعد مطالبه سهم الارث و اجرت مثل ایام گذشته.


حقوق متوفی

سوال: با سلام. آقایی فوت شده. دارای دو همسر. بیست سال پیش همسر اول را در آمریکا ترک کرده و هفده سال پیش در ایران ازدواح مجدد کرده. برای انتقال حقوق به همسران بدلیل راکد بودن پرونده خانم اول اسم ایشان وارد پرونده بیمه متوفی نمیشود.

ثبت احوال هم میگوید یا خودش بیاید یا وکالت به کسی دهد. هیچ کس هم از جای ایشان و احوالاتشان خبر ندارد. حالا تکلیف چیست؟؟ وضعیت حقوق متوفی چگونه میشود و بعد برای فروش اموال بازمانده چه باید کرد ؟؟ ممنون

پاسخ: حتما باید اسم ایشان در انحصار وراثت قید شود .برای تقسیم باید از دادگاه اقدام شود و اگهی صورت می گیرد واموال ایشان در صندوق دولت میماند.


انحصار وراثت

سوال: با سلام و خسته نباشید. من پدرم سال 89 فوت کردند و مادرم در قید حیات بودند، اون موقع به دلایلی چون مادرم زنده بودند، ما انحصار وراثت نکردیم، تا اینکه در سال 92 مادرم هم به رحمت خدا رفتند، حالا خواستم بدونم در فرم انحصار وراثت پدرم، جزو ورثه باید نام مادرم ( با توجه به فوت ایشان) هم نوشته بشه یا خیر؟ سپاس از پاسختون

پاسخ: بله نام مادر در انحصار وراثت نوشته شود چون آن زمان زنده و از پدر ارث میبرده اموالی که به مادر میرسد نیز بین وراثش تقسیم میشود.


انحصار وراثت

حقوقی

سوال: سلام.. پدر اینجانب بازنشسته ارتش بوده .. وی 9سال پیش مفقود الاثر شده.. مطابق ماده 1025ق.م اموال وی قبل از موت فرضی به تصرف ورثه درامده وحکمی با موضوع تسلیم اموال غایب به ورثه صادر شده... 80مییلیون از اداره بازنشستگی نیروهای مسلح طلب دارد که اداره مذکور به حساب ورثه واریز نمیکنند.. چون استدلالشان این است که به ورثه بعد از فوت غایب واریز میکنیم ولی استناد قانونی نکرده اند.. سوال اینجاست که حکم دادگاه که اموال غایب قبل از فوت به تصرف ورثه درامده برای گرفتن این مبلغ طلب باید اجرا شود یا دلیل اداره درستتر است؟؟؟

پاسخ: سلام، مربوط به ورثه است.


انحصار وراثت

سوال: با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید مردی که فوت کردند دارای وصیت نامه نیستند و دارای یک همسر و دو فرزند پسر هستند که هر دو آنان متاهل و بالای 25 سال هستند و پدر و مادر ایشان هم چندین سال پیش فوت کردند. متوفی کارمند بانک ملی هستند و بعد از 25 سال سابقه فوت کردند و هنوز بازنشسته نشده بودند بانک مبلغ 50 میلیون تومان هزینه کفن و دفن و پاداش و مزایا به حساب همسر ایشان فرستاند 1.آیا فرزندان سهمی در این مبلغ دارند یا میتوانند داشته باشند؟ و کارمندان بانک ملی دارای بیمه عمر میباشند که بعد از فوت آنها هزینه زیادی را بانک میپردازد. 2.اگر این بیمه بنام همسر متوفی باشدبه فرزندان هم تعلق میگیرد یا فرزندان میتوانند سهمی در آن مبلغ داشته باشند؟ 3.اگر بیمه بنام کسی نباشد به فرزندان تعلق میگیرد؟ ممنون از لطف و زحمات شما.

پاسخ: اگر فرزندان پسر باشند خیر .بیمه فقط به مادر تعلق می گیرد .


توقیف سهم الارث قبل از آماده شدن انحصار وراثت

سوال: با سلام برای درخواست مهریه این امکان هست که قبل از آماده شدن انحصار وراثت دادگاه توقیف سهم الارث را صادر کند؟ همسرم فوت شدن

پاسخ: سلام خیر


مدارک مهم برای اثبات وقوع بیع

سوال: با سلام رییس دفترخانه با تبانی یکی از وراث که برادر اینجانب میباشد با وکالتی که پدرم دو روز قبل از فوت به جهت نقل و انتقال اموالش به وراث اعطا نموده سوء استفاده نموده و بعد از فوت پدرم به جای تقسیم اموال به نسبت سهم الارث بیشتر اموال رو به نام یکی از وراث زده حال اینجانب دادخواست ابطال وکالتها و سندهای تفویض شده با اون وکالت باطله رو داده ام و هیچ گونه بین هیچ از وراث صورت نگرفته و نه مبایعنامه ای در این خصوص وجود دارد و نه پولی رد و بدل شده فقط رییس دفترخانه با گرفتن رشوه از بردارم بیشتر سندها رو به نام ایشان تنظیم نموده حال برادرم در قبال دادخواست ابطال وکالت نامه هایی که اینجانب داده ام دادخواست الزام به تنظیم سند داده و اثبات وقوع بیع میخواستم بدونم آیا ایشان فقط و فقط با آوردن چند تا شاهد که با دادن رشوه به آنها خواسته که بیایند در دادگاه شهادت دروغ بدهند در صورتیکه هیچ معامله ای نبوده و مبایعه نامه ای موجود نیست و پولی هم رد و بدل نشده آیا میتواند موفق شود؟؟؟؟ ممنون میشم کامل راهنمایی بفرمایید.

پاسخ: سلام. چنان چه درست توضیح داده باشید این مورد با شهادت شهود اثری ندارد. تاریخ وکالتنامه تاریخ فوت و تاریخ نقل و انتقالات مشخصه و بر همون اساس قابل استعلام و پیگیری است.


زمین وقفی

سوال: با سلام من میخواهم انحصار وراثت از زمین های وقفی جدم کنم مراحل را باید چگونه طی کنم... ضمن اینکه زمین توسط کسانی تصاحب شده و آنها آن زمین را از وقفیت درآورده و به نام خود زده اند... میخواهم اول اثبات تولیت کنم و بعد در مورد زمین تعیین حدود کنم اما مراحل را نمیدانم و اینکه ضروری است قبل از طرح دعوی این مراحل را انجام دهم. لطفا من را در انجام این امور راهنمایی بفرمایید. با تشکر و تقدیم احترام خدمت شما

پاسخ: با سلام دعوی وقف پیچیدگی های خود را دارد بهتر است شخصأ وارد نشوید.


فروش مال غیر

سوال: با سلام در سال 1370 یک املاکی خود را در قولنامه فروش زمین فروشنده معرفی کرده ولی صاحب زمین کس دیگری بوده که جهات و مختصات زمین رو مشخص کرده و در آخر توضیح داده که این زمین از سری زمینهایی بوده که شخص اصلی از مالک اول خریداری کرده به پرم فروخته حالا مشکل ما اینه که ورثه مالک زمین که از نفر اول خریده الان منکر فروش زمین توسط پدرشان میشود و میگویند املاکی از طرف خودش و بی اجازه فروخته حالا املاکی وکالت کتبی داشته یا شفاهی ما اطلاع نداریم و جز قولنامه چیزی در دست ما نیست و پدر هم فوت شدن ما از املاکی شکایت کردیم که بعداز چند جلسه حکم موقوف تعقیب صادر گردید ظاهرا این حکم زمانی صادر میشود که طرف فوت کرده باشد سوال بنده این است آیا ما میتوانیم از وارثان املاکی شکایت و اگر اموالی به اسم پدر یا خودشان باشد پول زمینمان را به نرخ روز بگیریم یا به وارثان ایشون ربطی ندارد و پرونده بسته میشود و دست ما به هیچ چیز بند نمیشه و زمین از دست میره اگه لازم میدونین متن قولنامه و حکم دادگاه را براتون ارسال کنم شاید توضیحاتم خوب نبوده باشه تشکر میکنم پاسخ بنده رو زودتر امر کنید چون وقت اعتراضمون داره تموم میشه. در ضمن نیاز به گرفتن وکیل برای شکایت از وراث املاکی اگه میشه شکایت کرد نیاز هست یا خیر سپاس

پاسخ: شما میتوانید از فروشنده شکایت کنید و اگر فوت کرده علیه ورثه دادخواست بدهید البته اگر متوفی اموالی داشته باشد شما به نتیجه میرسید ...بله حتما وکیل بگیرید.


سوالات ارثی و حقوقی

سوال: من حدود 20 سال پیش خانه ای ویلایی خریدم که در ابتدای خرید پدرم مبلغی را که به میزان سه دانگه آن است کمکم کرده است اما کل خانه به نام من است.

در زمان قبل از فوتش به من گفت که بعد از مرگم نصف اون سه دانگ مادرت از آن استفاده کند و من نوشته ای رو کاغذ نوشته که بعد از مال مادرم است من هم متعهد بودم و بعد از مدتی تصمیم به ساختن خانه کردم که مادرم از آنجا رفت و بعد از ساختن من متعهد بودم و یک طبقه آپارتمان را به مادرم برای سکونت دادم.

و مادرم آنجا سکونت دارد با آنکه همه خانه بعد از تفکیک همچنان به نام من است. و حالا هرچه به خواهرانم میگویم نامه را بیاورید بر نمیگردانند و ادعا میکنند که گم شده است. آیا بعد از فوت مادرم میتوانند از طریق آن دست نویس اقدام کنند و یک طبقه را تصرف کنند.

و آیا میتوانم در زمان زنده بودن مادرم از مادرم بابت گم شدن نامه دست نویس نوشته ای بگیرم بعد از فوتش هیچ حقی ندارند. و بتوانم خانه را پس بگیرم.

پاسخ: با سلام اگر مادرتان به شما دست نوشته بدهد و صلح کند موردی ندارد.


اموال متوفی

سوال: سلام. روزی که پدرم فوت کرد و چون در بیمارستان بستری بود شب قبل از فوت برادر کوچکم تمام مدارک از قبیل سند ملک, اپارتمان, ماشین, اسناد سرقفلی مغازه, حساب بانکی و چند مدرک دیگه را از کمد پدرم برداشته و حسابهای بانکی رو به حساب خودش ریخته که فقط در یک حساب چهل میلیون داشته که میگه خرج کفن و دفن شده و پول نقد و احتمالا چکی که طلب داشته و هنوز تاریخ وصول نرسیده بوده و وقتی میگم مدارک و پولهای کجاست میگه برید شکایت کنید.

من چون پسر بزرگ خانواده هستم و 7خواهر و برادر هستیم به دادسرا شکایت کردم ولی قرار منع تعقیب صادر شد و بعد از چند ماه ما هیچ مدارکی یا پولی هنوز ندیدیم و حتی پول بیشتری داشته که همه رو به حساب خودش واریز کرده حالا ما چگونه میتوانیم بفهمیم که چقدر پول داشته و مدارک رو بگیریم. ضمنا برادرم بی کار بوده و چند سال هست که اصلا درآمدی نداشته. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

پاسخ: با سلام شما پس از اخذ انحصار وراثت میتوانید تقاضای تامین دلیل در خصوص بررسی حسابها و صورت اموال پدرتان را کنید و بعدا درخواست مهرو موم و تحریر و تقسیم ترکه را بدهید.


سرقفلی

سوال: سلام. پدر چند ماهی است که فوت کرده و مغازه ای داریم که سرقفلی هست و اجاره مغازه را مادرم و بردرام به من نمیدهند. میخواستم بدونم من بدون حضور برادرام و خواهرم میتوانم روی مغازه اقدام کنم و مغازه رو تا زمان انحصار وراثت ببندم و یا دادخواستی بدم که تا زمان انحصار وراثت مغازه باز باشد و من بتوانم تا آن زمان سهم اجاره ام رو بگیرم. ممنون

پاسخ: با سلام اول باید انحصار وراثت بگیرید و بعد تقاضای مهر و موم و تحریر ترکه بدهید.


دریافت سهم الارث از وراث قانونی دیگر

سوال: سلام برادری داشتم که بعد از فوت پدر ،، درسال 79 همراه پسر2ساله اش در تصادف کشته شد و وارثین حین الفوت ایشان، مادر و همسرش بودند، طبق انحصار وراثت سال 79، 1چهارم اموال غیرمنقول و قیمت ابنیه متعلق به همسر و بقیه ماترک متعلق به مادر متوفی میباشد،، همسر متوفی تمام اموال منقول اعم از دیه و وجه نقد و اجناس و اثاثیه را درهمان سال 79، برداشت و هیچی به مادر متوفی نداد، حالا پس از18 سال که از فوت همسرش گذشته، خانه موروثی پدرشوهرش فروخته شده، و ایشان ادعای دریافت ارث عرصه ملک موروثی را دارد.

با اینکه کل سند 6دانگ به نام وراث قانونی پدرشوهر و مادرشوهرش به صورت اسناد سهمی صادر شده و اداره ثبت در جواب استعلام فروش ملک فوق هیچ حقی برای ایشان قائل نشده .. با این حال اداره ثبت از صدور سند برای خریدار خودداری میکند، چگونه میتوانیم اداره ثبت را ملزم به صدور سند برای خریدار نماییم؟ 2برگه کارشناسی قبل از فروش و یک برگه کارشناسی هم بعد از فروش ملک برای ارزش اعیانی و اعصار ملک موجود میباشد.

پاسخ: با سلام ابتدا باید درخواست و اعتراض خود نسبت به اداره ثبتی که حاضر به صدور سند نمی‌باشد را به رئیس اداره ثبت محل وقوع ملک بدهید اگر رئیس اعتراض شما رو رد کرد ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ نظر رئیس اداره ثبت به دادگاه دادخواست بدهید.


تقسیم ارث

تخلف ثبتی

سوال: با سلام و احترام. یکی از شعب سازمان ثبت اسناد و املاک،، پس از پاسخ استعلام فروش ملک مشاعی مبنی بر اینکه ملک فوق هیچگونه مشکل ثبتی و بند ز ندارد، باعث شده تا فروش ملک در دفترخانه انجام گیرد، ولی پس از گذشت 2ماه از تاریخ فروش، برای خریدار سند صادر نکرده، چون همسر(زن) یکی از ورثه که درسال 79 فوت شده، ادعای دریافت ارث از اموال غیرمنقول شوهرش کرده، آیا ثبت اسناد صرفاً با ادعای شخص حقیقی میتواند از صدور سند بنام خریدار ممانعت بعمل آورد یا حکم قضایی لازم است؟

پاسخ: با سلام. صرف ادعا مانع نیست ولی ممکن است همسر ایشان با ارائه دادخواست و یا مدارک دیگر، از صدور سند ممانعت نموده باشد تا حکم قضایی صادر گردد.


برگه انحصار وراثت

سوال: یک نسخه از برگ انحصار وراثت که سیزده سال پیش صادر شده است نیاز دارم . چکار کنم؟

پاسخ: باسلام باتوجه به محل اقامت متوفی از شورای حل اختلاف ان محل سوال نمایید.


سهم ارث

سوال: به نام خدا اینجانب بهار هستم من تنها وارث مادرم هستم و برگه حصر وراثت گرفتم پدرم کوچک بود رفت ولی زنده هست نام ایشان را در برگه حصر وراثت آوردم بدون اطلاع سهمش را به داییم فروخت حالا داییم برگه ای که خریده را نشان نمیدهد ولی مدعی هست چه کنم ؟

پاسخ: سلام شما باید از شورای حل اختلاف درخواست تحریر ترکه کنید و اموال متوفی را معرفی کنید و بعد از دادگاه درخواست تقسیم ترکه کنید.


وکالت

سوال: سلام. من در شهرستان ساکن هستم. ولی خانواده ام همه تهران هستند. مادرم فوت کرده و برای انجام انحصار وراثت از من وکالت میخواهند و چون با هم مشکل داریم اگر وکالت بدم برای من مشکل نمیشود و از وکالت سوء استفاده نمیتوانند بکنند.

پاسخ: حصر وراثت نیازی به وکالت شما ندارد.


اجاره مغازه سرقفلی

سوال: با سلام و خسته نباشید. پدرم حدود چهار ماه پیش فوت کردند و مغازه ای داریم که مادرم اجاره داده بوده و هنوز در حال فعالیت هست. میخواستم بودنم من سهمی از اجاره مغازه میبرم. اگر سهمی از اجاره میبرم و به من ندهند چکار میتوانم بکنم. آیا به تنهایی با شکایت میتوانم مغازه رو ببندم. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

پاسخ: سلام اگر مغازه در مالکیت مادر که زنده است باشد خیر و اگر جزء ترکه است بله با گواهی حصر وراثت می توانید دادخواست تقسیم ترکه بدهید.


مشکل ملکی

سوال: با سلام و خسته نباشید ما زمینی رو خریداری کردیم طبق نقشه موجود که به نام برادر بزرگ بوده و مدت 7 سال است که از روی تاریخ گذشته و زمین فوق ورثه ی بوده و تقسیم شده و انحصار ورثه شده 10 سال پیش العان اومدیم زمین رو شروع به کار کنیم برادر کوچیک قلنامه ی از پدرش اورده برای سال 67 که در ان زمان شورا هم مهر زده و العان نمیزاره ما زمین رو بسازیم میفرمایید برای من است و زمینی که چسب همین زمین بوده را فروخته و در قلنامه نوشته که جنوبا چسب زمین برادر رزرگ العان هم ادعا میکند و میگوید زمین مال من است تکلیف ما چی میشود همه خواهر و برادر میگویند برای برادر بزرگ هست زمین ممنون میشم کمک کنید

پاسخ: دادخواست اثبات مالکیت بدهید.


انحصار وراثت

سوال: با سلام. پسر من ده سال قبل حدود بیست سالش بود که فوت کرد. انحصار وراثت براش انجام ندادم چون از مال دنیا چیزی نداشت فقط سهام عدالت به نامشه که البته اونم انحصار وراثت میخواد! سوال اصلیم اینه که عدم انحصار وراثت در آینده بعد از من برای بقیه بچه هام مشکل ساز نمیشه؟

پاسخ: اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت نمایید.


سهم ارث

سوال: باسلام و خسته نباشید دایی من در اثر سانحه تصادف با خانوادشون فوت کردن. سوال من اینه. . الان سهم برادر از دیه تصادف و دارایی برادر متوفی نسبت به خواهر خود چگونه میباشد. سوال دوم اینکه آیا ورث زندایی من شامل برادر و خواهر از دارایی و دیه تصادف اینها سهمی میبرند؟ اگر میبرند سهمشون چقدر هست. . ممنون از زحمات شما

پاسخ: سهم وراث مذکر دو برابر اناث است هرگاه از طبقه بالاتر وارثی باشد کلیه ماترک به ایشان می رسد.


درباره ارث

سوال: با عرض سلام پدرم در سال 83 فوت نمودند. مادرم قبل از پدرم فوت نمود. و پدرم خواهر مادرم را عقد کرد. از مادرم 2پسر و از خواهر مادرم 3پسر حال کدام یک از مادران یک هشتم از اموال پدرم را شامل می شود. آیا یک هشتم مادر دوم که او هم فوت کرده به 2 برادر اول یا به 3 برادر دوم به کدام یک از برادران می رسد ممنونم که پاسخ می دهید.

پاسخ: با سلام چون مادر شما قبل از پدرتان فوت نموده از ایشان ارث نمیبرد .و همسر دوم که بعد از پدر فوت نموده ارث میبرد که سهم الارثش ما بین فرزندانش تقسیم میشود.


انحصار وراثت

سوال: باسلام. میخاستم بپرسم پدرم حدودا دوازده سال میشه که مفقودالاثره و تاکنون هیچ خبریا اطلاعی از زنده یا احیانا فوت ایشان نداریم. ضمنا پرونده مفقودی پدرم در دادگاه هستش. و دایره سرپرستی هم به همسرش یعنی مادرم حکم امین غایب یا همون وکیل مفقودالاثر شده تحت نظر دادگاه. سوال اینجاست الان که پدر بزرگ و مادربزرگم فوت کردن حدووا دوسال میشه.

الباقی بچه ها عموهام و عمه هام دارن انحصار وراثت میکنن و خونه پدریشون رو میفروشن. ایا به پدرم ارث تعلق میگیره. یا خیر اینها کلا منکرش هستن که کلا نمیخوان حق پدرم رو بدن. چند وقت پیشم پول بیمه مادربزرگمم گرفتن بین خودشون تقسیم کردن و به ما نه حرفی زدن نه حقی دادن. چه کنیم ما که حقمون رو از این قوم ظالم بگیریم.

پاسخ: سلام، حق شما محفوظ است، زیرا تا حکم موت فرضی از دادگاه صادر نشده باشد پدر شما زنده است وارث می برد.

separator line

بیشتر بخوانید:

چگونه می توانیم انحصار وراثت کنیم ؟

ثبت ثنا: سامانه ثبت ثنا چیست ؟

لیست و آدرس دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی آبادان و اهواز

معرفی لینک سایت سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی

لیست و آدرس دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی خرم آباد و بروجرداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (14 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits