دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
چرا باید ثبت نام ثنا انجام بدهیم ؟

ثبت ثنا: سامانه ثبت ثنا چیست ؟

چرا باید ثبت نام ثنا انجام بدهیم ؟
130
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چند وقتی است با نام دفاتر جدیدی آشنا شده ایم به نام ثبت ثنا؛ ولی شاید خیلی از ما بدرستی ندانیم ثبت ثنا چیست و دقیقا چه کارها و خدماتی انجام می دهد. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا در این مورد بیشتر بدانیم .

قوه قضائیه موظف است اوراق قضائی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ کند. مراجعان به قوه قضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق قضائی به سامانه‌ای که به این منظور ایجاد شده است مراجعه کنند.

ارائه خدمات الکترونیک قضایی، از طرح‌های بزرگ و مهم دستگاه قضایی می‌باشد که مورد توجه و تاکید مدیران عالی دستگاه قضایی است.

بی تردید اجرای این طرح، گامی مهم در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه قضایی و توسعه حکومت الکترونیک در کشور، به شمار می‌آید.

امروزه آمادگی الکترونیک مردم و نیز ارتقای سطح دسترسی آنان به امکانات و تسهیلات فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت به گذشته، امکان کاهش مراجعات مردم به مراجع قضایی را تسهیل نموده است و آن‌ها می‌توانند جهت طرح دعوا بدون مراجعه به محاکم یا دادسرا‌ها به صورت الکترونیکی اقدام کنند.

ابلاغ الکترونیکی چیست؟

به موجب ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ قوه قضائیه موظف است اوراق قضائی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید. مراجعان به قوه قضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق قضائی به سامانه‌ای که به این منظور ایجاد گردیده مراجعه کنند.

سامانه ابلاغ، سامانه‌ای الکترونیکی است که بر بستر شبکه قابل دسترسی و استفاده برای طرفین دعوا، نماینده قانونی آنان، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطان قضایی و سایر اشخاص مرتبط جهت ابلاغ اوراق قضایی و نشر آگهی به صورت الکترونیکی است.

بر اساس سامانه مذکور کلیه ابلاغ‌های صادره به اشخاص و پیوست‌های آن از طریق این درگاه به حساب کاربری مخاطب ارسال می‌گردد.

حساب کاربری، عبارت است از نشانی الکترونیکی که هریک از مراجعان به قوه قضائیه به منظور دسترسی به سامانه ابلاغ اختصاص یافته است. این نشانی یک شناسه کاربری و گذار واژه است.

ماده ۶۵۵ آیین دادرسی کیفری ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را کافی دانسته و تبصره این ماده نیز ابلاغ الکترونیکی را قابل پذیرش می‌داند.

ثبت نام در سامانه ثبت ثنا

ثبت نام در سامانه ثبت ثنا

در گام اول سامانه ثنا جهت ثبت نام اشخاص حقیقی ایجاد شده است. مراجعان به قوه قضائیه می‌بایست ابتدا در سامانه ثبت نام الکترونیکی (سامانه ثنا) ثبت نام نمایند پس از ثبت نام و احراز هویت، حساب کاربری (شناسه و رمز ورود به سامانه ابلاغ) به ایشان تخصیص می‌یابد.

حتماً بخوانید:
راهنمای وکالتنامه و قرارداد الکترونیک وکالت دادگستری صفر تا صد

راهنمای وکالتنامه و قرارداد الکترونیک وکالت دادگستری صفر تا صد

در این مقاله از دلگرم با وکالتنامه و قرارداد الکترونیک وکالت دادگستری بطور کامل آشنا شده و تمام نکات و متن قرارداد الکترونیک وکالت دادگستری توضیح…

اهداف و مزایای ابلاغ الکترونیکی

چرا باید ثبت نام ثنا انجام بدهیم ؟

یکی از اهداف اجرای این طرح، خدمات رسانی آسان و بهتر به مردم و کاهش اطاله دادرسی است. همچنین احترام به حریم خصوصی افراد از مزایای مهم این طرح است؛ در گذشته مامور ابلاغ با لباس فرم برای ارائه اوراق به منزل اشخاص مراجعه می‌کرد و اگر فرد در منزل نبود ابلاغ را به همسایه می‌داد که این امر مشکلاتی را به همراه داشت، اما امروز بدون نیاز به مراجعه حضوری، افراد می‌توانند بر روی گوشی تلفن همراه اوراق خود را دریافت کنند.

کاهش هزینه یکی دیگر از مزایای اجرایی شدن طرح ابلاغ الکترونیکی است. در این خصوص هم در هزینه دستگاه قضایی و هم طرف دعوی صرفه جویی خواهد شد و همچنین از حواشی و لغزشهای احتمالی در فرایند ابلاغ کاسته می‌شود.

خلاصه مراحل ثبت نام الکترونیک

طبق قانون آیین دادرسی کیفری جدید مراجعان قوه قضائیه موظف هستند اطلاعات خود را از جمله کدپستی و شماره همراه خود با ثبت‌نام در سامانه ثنا در اختیار دستگاه قضا قرار دهند.

سپس برای احراز هویت کد ثبت‌نامی خود را به دفا‌تر خدمات قضایی ارائه می‌دهند و پس از احراز هویت صاحب حساب کاربری شده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانند به سامانه ابلاغ مراجعه کرده و ابلاغ‌های خود را مشاهده کنند که مشاهده یا عدم مشاهده توسط فرد نیز توسط سامانه ثبت می‌شود.

برای دسترسی مستقیم به سامانه‌های ثنا و ابلاغ می‌توان از نشانی‌های زیر استفاده کرد:

www.sana.adliran.ir سامانه‌ ثنا

www.eblagh.adliran.ir سامانه‌ ابلاغ

راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیک ابلاغ قضایی)

راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا

جهت ثبت نام می توانیدبه دو روش ذیل اقدام نمایید:

۱) مراجعه مستقیم به دفتر خدمات الکترونیک قضایی

در این روش به نزدیکترین دفتر خدمات قضایی مراجعه و با ارائه کارت ملی و اطلاعات شناسنامه ای و آدرس و شماره تلفن و کدپستی و اخذ امضای الکترونیک توسط دفتر، در سامانه ثبت نام الکترونیک جهت ابلاغ اوراق قضایی ثبت نام انجام شده و پس از آن می توان نسبت به طرح دعوا اقدام کرد.

۲) پیش ثبت نام در سامانه ثنا (در منزل) و سپس مراجعه به دفتر خدمات قضایی و یا مجتمع قضایی جهت تایید ثبت نام.

  • مرحله اول: ورود به سامانه ثنا:
  • مرحله دوم: در صورتی که شخص حقیقی هستید، بر روی ثبت نام شخص حقیقی کلیک کنید
  • مرحله سوم: اطلاعات خود را اعم از کدملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه وارد کنید.
  • مرحله چهارم: طبق مراحل مشخص شده در سامانه با دقت اطلاعات را وارد کنید. در انتهای مراحل دکمه اتمام ثبت اطلاعات اولیه را کلیک کنید.
  • جهت اخذ امضا و احراز هویت، با به همراه داشتن کارت ملی و شماره موبایلی که هنگام ثبت نام وارد کرده بودید، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید.

در شهرستان‌هایی که دفتر خدمات قضایی ندارند باید به دادگستری حوزه قضایی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور دریافت کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی لینک سایت سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی

لیست و آدرس دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان اصفهاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (130 رای)  

۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

بینام | ۳ سال پیش
با سلام متاسفانه در ایران هیچ چیز برای رفاه مردم نیست همین ثبت ثنا را باید در دفاتر خاصی انجام داد و کلی پول پرداخت کرد در صورتیکه می توانستند کاری کنند که مردم خود اینکار را انجام دهند و اینقدر هزینه نپردازند .
0
7
ثنا احمدی | ۴ سال پیش
با سلام ضمن اینکه به نظر می رسد ثبت ثنابا هدف خدمات رسانی راه اندازی شده مشکلات زیادی هم به ارمغان خواهد داشت از جمله فتح بابی است برای ادارات دیگر به همین بهانه وبا تاسی از تنها اداره دادرس مردم در وانفسای اقتصاد جامعه برای ورود به ادارات یک علی الحساب 11/500تومان ورودی بگیرند.می دونیم که با همین مبلغ خیلی ها حد اقل 15قرص و نصف نان سنگک می تواند تهیه نماید.وعجبا از ....
0
10
نعمتاله احمدی | ۴ سال پیش
با سلام.... اگر بر نامه دقیق وروشی در مورد وامهای بانک های خصوصی.. انجام شود خیلی از کدورت ها از بین میرود .
1
7
سامان | ۵ سال پیش
اوکیییییییی ایوووول بخدا نمی دونستم ثبت ثنا چیه خوردنیه پوشیدنیه ممنون از اطلاع رسانیتون
0
9

hits