دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه فرهنگ شادی را افزایش دهیم؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
یکی از مهم‌ترین راهکارها برای افزایش فرهنگ شادی، تمرکز بر روی نکات مثبت زندگی است. یعنی به جای اینکه دائماً به مشکلات و چالش‌ های زندگی خود فکر کنید به چیزهای خوب زندگی‌ تان توجه نمایید.

به طور کلی می توان گفت فرهنگ شادی بدین معنی نیست که مردم آن کشور همیشه در حال شادی و پایکوبی هستند. بلکه به معنی رضایت بالای آن ها از زندگی در جامعه خویش است.

احتمالا برای شما هم این سوال به وجود آمده که چرا برخی از کشورهای جهان را شاد می نامند و برخی دیگر را غمگین؟ سالانه معیارهای مختلفی وجود دارند که متخصصان بر اساس آن ها شادترین کشورهای جهان را تعیین می کنند. برخی از این معیارها امید به زندگی، حمایت اجتماعی، شاخص رضایت از زندگی، آزادی، امنیت، رفاه اقتصادی و ... هستند. این معیارها تعیین می کنند که مردم چه کشورهایی شادترین می باشند. در این مطلب می خواهیم به راهکارهای افزایش فرهنگ شادی در جامعه بپردازیم.

چرا اشاعه فرهنگ شادی در جامعه مهم است؟

چرا اشاعه فرهنگ شادی در جامعه مهم است؟

شاید فکر کنید که اصلا اشاعه فرهنگ شادی در جامعه چه لزومی دارد؟ چرا باید این فرهنگ را در جامعه جا بیندازیم؟ ایجاد فرهنگ شادی یکی از ملزومات بسیار مهم برای داشتن جامعه ای سالم و پویا است. جوامعی که غمگین هستند هیچوقت افراد آن احساس خوشبختی و رضایت از کار و زندگی نخواهند داشت.

این کشورها همواره سرخورده بوده و بازدهی و راندمان کاری افراد جامعه نیز پایین می باشد. غم و اندوه زیاد ناشی از عوامل مخرب می تواند یک جامعه زنده و پویا را به یک جامعه مرده و منفعل تبدیل کند. بنابراین اشاعه فرهنگ شادی و تلاش در راستای ایجاد آن یکی از اهداف اصلی دولت ها و جوامع امروزی است.

چگونه جامعه شاد داشته باشیم؟

چگونه جامعه شاد داشته باشیم؟

بر اساس طبقه بندی ها و انجام تحقیقات گسترده کشورهای فنلاند، دانمارک، ایسلند، هلند، سوئیس، سوئد و نروژ شادترین کشورهای جهان هستند. نرخ جرایم در این کشورها بسیار پایین بوده و مردم آن ها امید به زندگی زیادی دارند.

رضایت شغلی، رفاه اقتصادی و اجتماعی در این کشورها از سطح بسیار خوبی برخوردار است. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که دلیل به وجود آمدن جامعه شاد در این کشورها چیست؟ چرا این کشورها باید دارای شادترین جوامع انسانی باشند؟ اصلا چگونه می توان یک جامعه شاد، پویا و سرزنده ساخت؟ در ادامه راهکارهای مختلف افزایش فرهنگ شادی را در جامعه بررسی خواهیم کرد.

تکریم شخصیت انسانی افراد جامعه

تکریم شخصیت انسانی افراد جامعه

کشش به سوی اقتدار، عزت نفس، کمال و خوشبختی جزء غریزه های انکار ناپذیری انسان هستند. تکریم شخصیت انسان ها در جامعه به اشاعه فرهنگ شادی کردن در آن جامعه کمک خواهد کرد. این که فرد به این باور و نتیجه برسد که در جامعه خود می تواند به رشد و تعالی برسد، بسیار مهم است. چرا که امید به زندگی نیز دقیقا از این باور نشات می گیرد.

تکریم شخصیت انسان ها در جامعه به آن ها اعتماد به نفس داده و نقش آن ها را در جامعه پررنگ می کند. اعتماد جامعه به دولت میسر نمی شود مگر این که دولت جامعه را تکریم نهد.

حتماً بخوانید:
فکر می‌کنید شادی خریدنی نیست؟ اشتباه می‌کنید!

فكر مي‌كنيد شادي خريدني نيست؟ اشتباه مي‌كنيد!

در روانشناسي حالتي وجود دارد به نام «افسردگي پس از خريد» كه با سؤال «خب كه چه؟» شروع مي‌شود. اين نوع افسردگي براي كساني است كه نمي‌توانند از پول خود…

رضایت شغلی و ایجاد تعادل میان کار و زندگی

رضایت شغلی و ایجاد تعادل میان کار و زندگی

یکی از مهم ترین راهکارهای ایجاد فرهنگ شادی در جامعه، رضایت شغلی افراد و ایجاد تعادل میان کار و زندگی است. فرهنگ سخت کوشی در کار به همان اندازه که برای رشد و رسیدن به کمال لازم است، گاهی اوقات می تواند شادی را کاهش دهد.

افراد جامعه باید از شغل خود راضی بوده و بتوانند میان کار و زندگی خودشان تعادل ایجاد کنند. در واقع این ایجاد تعادل بدین صورت است که کار مدنظر باید کفاف فرد را بدهد. اضافه کاری های متعدد و انجام چندین شغل به صورت همزمان برای رسیدن به درآمد کافی رضایت شغلی افراد را کاهش می دهد.

رفاه اقتصادی مناسب افراد جامعه

مهم ترین و ملزم ترین عامل برای اشاعه فرهنگ شادی کردن و داشتن جامعه ای شاد، رفاه اقتصادی است. پول لزوما نمی تواند خوشبختی بیاورد اما نبود آن قطعا مشکل ساز خواهد بود. بنابراین رفاه اقتصادی جامعه است که تعیین می کند آن جامعه می تواند شاد باشد یا خیر.

رفاه اقتصادی به دست نمی آید مگر از طریق داشتن شغل مناسب و وضعیت اقتصادی مناسب کشور مدنظر. چرا که در کشورهایی که وضعیت اقتصادی مناسب نیست حتی داشتن شغل مناسب نیز نمی تواند رضایت شغلی به همراه داشته باشد. رفاه اقتصادی منجر به ایجاد رفاه اجتماعی و دسترسی ساده به امکانات رفاهی می شود.

وضعیت بهداشتی و سلامتی مناسب

مورد دیگر که برای افزایش فرهنگ شادی کردن در جامعه ضروری می باشد وضعیت بهداشتی و سلامتی آن جامعه است. از گذشته گفته اند مغز سالم در بدن سالم. شما نمی توانید جامعه ای مریض و ناسالم و در عین حال شاد داشته باشید.

شاخص های بهداشتی و ارائه خدمات درمانی در جامعه بسیار مهم هستند. اشاعه فرهنگ ورزش کردن و تغذیه سالم در جامعه لازم است. از طرفی باید خدمات درمانی بدون نیاز به هزینه بالا در اختیار افراد جامعه باشد.

عدالت اجتماعی برای تمامی افراد جامعه

عدالت اجتماعی برای تمامی افراد جامعه

زمانی می توانید در یک جامعه شاد باشید و فرهنگ شادی کردن را افزایش دهید که عدالت اجتماعی برای همه برقرار باشد. برابری جنسیتی و رعایت عدالت در مورد اقلیت های جنسی و مذهبی در جامعه بسیار مهم است.

اگر عدالت اجتماعی برای همه آحاد جامعه رعایت شود همه خوشحال خواهند بود. جالب است بدانید که رعایت عدالت اجتماعی ارتباط مستقیمی با کاهش جرم و جنایات رخ داده در کشورها دارد. در واقع هرچه عدالت و رفاه اجتماعی و اقتصادی در یک جامعه بیشتر باشد، آن جامعه شادتر بوده و میزان جرایم آن کم است.

بیشتر در این رابطه بخوانید:

چگونه با همسر خود لحظات شادی داشته باشیم؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits