دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
نحوه کاشت سبزه توپی به روشی آسان در منزل
14
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سبزه انواع مختلفی دارد و می توان آن ها را به شکل های متنوعی درآورد. یکی از شکل های سبزه که بسیار زیبا و پرطرفدار است، سبزه توپی است. با ما همراه باشید تا این نوع سبزه را آموزش دهیم.

کاشت سبزه توپی

درست کردن سبزه عید به شکل های مختلف باعث زیبایی بیشتر سفره هفت سین شما می شود. سبزه توپی شکل یکی از مدل های سبزه عید است که بسیار زیباست و به سادگی درست می شود.

این سبزه را با انواع بذرها می توان تهیه کرد و این بسته به سلیقه ی شماست.

سبزه توپی/طرز کاشت سبزه توپی

آموزش درست کردن سبزه به شکل توپ

مواد لازم برای درست کردن سبزه عید توپی:

  • بذر دلخواه لعاب دار مثل خاکشیر، شاهی، منداب و..
  • پنبه
  • دستمال تنظیف یا جوراب نازک
  • سطح کار کره ای شکل (برای سطح اصلی کار می توانید از توپ پلاستیکی، اسفنج گل سازی و .. استفاده کنید)

مراحل کاشت سبزه توپی عید:

بذر خود را ۳ تا ۴ ساعت در مقدار کمی آب خیس کنید تا حالت لعابدار پیدا کند. بعد روی سطح کار مورد نظر خود را یک لایه پنبه به ضخامت یک سانتی متر بکشید.

روی پنبه یک لایه تنظیف بکشید. برای ثابت ماندن آن را با نخ ببندید، سپس سطح کار و پنبه ها را با آب پاش کاملا خیس کنید و یک لایه نازک از بذر لعابدار شده را روی سطح کار بکشید.

دقت کنید که فقط یک لایه نازک و هم سطح بذر روی سطح کار کشیده شود. سطح این سبزه باید کاملا مرطوب باشد. روزی چند نوبت با آب پاش بذر ها را آب دهید تا همیشه مرطوب شود.

زمانی که بذرها جوانه زد روزی ۲ مرتبه آب دادن با آب پاش کافی است. اگر از اسفنج استفاده کرده اید آن را به شکل کره برش دهید آن را در آب قرار دهید تا آب را کاملا به خود جذب کند و خیس شود.

سپس آن را داخل یک جوراب نازک قرار دهید و روی آن را یک لایه نازک بذر می کشیم. می توانید سبزه های توپی شکل خود را به شکل درختچه های کوچک داخل گلدان تزیین کنید.

برای این کار برای توپ پلاستیکی یا اسفنج کره ای خود قبل از اینکه بذر را روی آن قرار دهید ساقه یا تنه قرار دهید. ساقه را داخل توپ یا اسفنج قرار دهید و با چسب کار را محکم کنید و سپس همانطور که بالا گفتیم روی آن بذر بکشید.

آموزش کاشت سبزه توپی/روش کاشت سبزه توپی

آموزش کاشت سبزه توپی دو رنگ

مواد لازم جهت تهیه سبزه به شکل توپ دو رنگ:

  • بذر لعاب دار
  • پنبه
  • تنظیف یا جوراب نازک
  • شئ کروی شکل
  • کیسه نایلونی

مراحل تهیه سبزه توپی دو رنگ:

بذر را پس از شستن به مدت 4 ساعت با مقدار آب لازم بخیسانید. (مقدار آب لازم برای شاهی 5 برابر و بذر منداب 2/5 برابر مقدار بذر است)

سطحی که می خواهید سبزه را روی آن سبز کنید اول با آب افشان خیس کنید سپس یک لایه پنبه به ضخامت 1 سانتیمتر روی آن قرار دهید به طوری که همه جای ماکت را بپوشاند.

سپس روی پنبه یک لایه تنظیف بکشید. برای ثابت ماندن تنظیف و پنبه با نخ کاموا آن را ببندید. سپس سطح ماکت را خیس کنید و روی آن بذرها را بمالید.

دقت کنید که بذر فقط یک لایه روی تنظیف مالیده شود. پس از اتمام کار روی آن آب بپاشید.

در مرحله بعد آموزش کاشت سبزه توپی روی آن یک لایه کیسه نایلونی قرار دهید و سوراخ هایی به اندازه 3 در 3 روی آن ایجاد کنید. اضافه های نایلون را زیر ماکت جمع کنید. دقت کنید که نایلون روی سطح ماکت نچسبد.

روزهای اول و دوم، سبزه به روزی 3 بار آبدهی نیاز دارد. از روز سوم که بذرها جوانه زد و سبزه به رنگ سبز کمرنگ درآمد دیگر احتیاج به روکش نایلونی ندارد. از این مرحله به بعد روزی 2 مرتبه به آن آب بدهید.

در 2 – 3 روزی که نایلون روی سبزه قرار دارد به محیط خاصی احتیاج ندارد می توانید آن را در یک محیط معمولی دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. یک روز بعد از این که نایلون را برداشتید سبزه را در فضای آزاد قرار دهید و روزی 1 بار آب بدهید.

بذر منداب در 4 روز و شاهی در 6 روز آماده می شود. سعی کنید سبزه را در سبدهای حصیری قرار دهید تا آب کاملا از آن جدا شود.

طرز کاشت سبزه دو رنگ توپی

۹ مرحله برای کاشت سبزه با هسته پرتقال در منزل

کاشت سبزه با ماش / چگونه در خانه با ماش سبزه بکارم ؟

۲ مدل آموزش درست کردن سبزه با خاکشیر برای نوروز

ویدیو | آموزش کاشت جدیدترین مدل سبزه عید روی کوزهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (14 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits