مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با داروی ضد ویروس تیپراناویر
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تیپراناویر (Tipranavir) یک داروی ضدویروسی است. این دارو برای ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسانی (HIV) استفاده می‌شود و پیشرفت عفونت HIV را کند می‌کند اما تیپراناویر برای درمان HIV نیست.

موارد مصرف و عوارض داروی تیپراناویر

تیپراناویر (Tipranavir) یک داروی ضدویروسی است. این دارو برای ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسانی (HIV) استفاده می‌شود و پیشرفت عفونت HIV را کند می‌کند اما تیپراناویر برای درمان HIV نیست. HIV سلول‌های CD4 سلول‌های T بدن را از بین می‌برد. این‌ها سلول‌های سفید و مهم خون هستند زیرا آن‌ها در محافظت از بدن در برابر عفونت نقش دارند. اگر HIV درمان نشود، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، به‌ طوری‌ که بدن در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر میکروب‌ها نمی‌تواند از خودش دفاع کند.

داروی تیپراناویر متعلق به گروهی از داروهای ضد رترو ویروسی مهارکننده پروتئاز (PIS) می‌باشد. این دارو در کنار تعدادی از داروهای دیگر ضدویروسی، به‌عنوان بخشی از درمان ترکیبی تجویز می‌شود. استفاده از سه یا تعداد بیشتری داروی ضد رترو ویروسی به‌طور هم‌زمان، مؤثرتر از استفاده تکی دارو است. مصرف ترکیبی داروهای مختلف خطر ایجاد مقاومت در برابر هر یک از داروها را کاهش می‌دهد.

داروی تیپراناویر پیشرفت عفونت HIV را از طریق کاهش تعداد ویروس در بدن کند می‌کند. این دارو به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و خطر توسعه عوارض مرتبط با عفونت HIV را کاهش می‌دهد. تیپراناویر توسط پزشک متخصص برای شما تجویز خواهد شد. داروی تیپراناویر باید به‌طور منظم بعد از وعده غذایی همراه با داروهای ضد رترو ویروسی دیگر استفاده شود.

نام تجاری: Aptivus

موارد منع مصرف داروی تیپراناویر

 • به تاریخ انقضا داروی تیپراناویر توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی تیپراناویر را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • داروی تیپراناویر را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک، مصرف نکنید.
 • تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تیپراناویر

تداخلات دارویی تیپراناویر

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

 • برخی از داروهایی که ممکن است با داروی تیپراناویر تداخل کنند عبارت‌اند از: داروهای ضد پلاکتی (به عنوان مثال، کلوپیدوگرل)، آرتمتر (artemether)، «رقیق کننده‌های خون» (ضد انعقادهایی مانند وارفارین، هپارین)، داروهای غیر استروئیدی ضدالتهابی (به عنوان مثال، ایبوپروفن، ناپروکسن، سولینداک، ایندومتاسین)، دی سولفیرام، استروژن‌ها (به عنوان مثال، اتینیل استرادیول)، مکمل‌های سیر، ویتامین E، لومفانترین (lumefantrine)، مترونیدازول.
 • تیپراناویر و ریتوناویر می‌توانند بر حذف و عملکرد سایر داروها تأثیر گذارند. بعضی از داروهایی که تحت تأثیر تیپراناویر هستند، عبارت‌اند از: آلفازوسین، بنزودیازپین‌های خاص (به عنوان مثال، میدازولام، تریازولام (triazolam))، فلوتیکازون، داروهای دیگر HIV (مانند اتراویرین (etravirine)، دیگر مهارکننده‌های پروتئاز (از جمله لوپیناویر، ساکوییناویر)، مپریدین، پیموزاید، ریفابوتین، سالمترول، آلکالوئیدهای ارگو (مانند ارگوتامین)، برخی داروهای درمان اختلال نعوظ و فشارخون ریوی (مانند آوانافیل (avanafil)، سیلدنافیل (sildenafil))، برخی از داروهای کلسترول “استاتین” (مانند لووستاتین، سیمواستاتین)، برخی داروهای ریتم قلب (آمیودارون، فلکاینید، پروپافنون، کینیدین)، سیزاپراید (cisapride)، کلشی سین، التریپتان (eletriptan)، اپلرنون (eplerenone).
 • داروهایی که بر حذف تیپراناویر از بدن تأثیر گذارند و درنتیجه بر روی عملکرد این دارو نیز تأثیر می‌گذارند، عبارت‌اند از: آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین‌های خاص (rifamycins) (مانند ریفامپین (rifampin)، ریفاپنتین (rifapentine))، مخمر سنت جان، داروهای درمان صرع (مثل کاربامازپین، فنی توئین).
 • مصرف تیپراناویر با آسپرین، خطر خونریزی را افزایش می‌دهد. با این حال اگر پزشک به شما برای پیشگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی، آسپرین با دوز پایین (معمولاً دوزهای ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) تجویز کرده است، باید مصرف آن را ادامه دهید، مگر اینکه دکتر به شما دستور ترک مصرف آسپرین را دهد. راجع به جزئیات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.
 • داروی تیپراناویر ممکن است اثر بخشی کنترل بارداری هورمونی از قبیل قرص، پچ، یا حلقه را کاهش دهد. این می‌تواند موجب بارداری شود. با دکتر خود در مورد روش قابل اعتمادی برای کنترل بارداری گفتگو کنید و در تمام فعالیت جنسی خود از یک روش مؤثر (کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) برای کاهش خطر گسترش HIV به دیگران استفاده کنید.
 • اگر دچار لکه بینی یا خونریزی شدید با دکتر خود راجع به این مورد صحبت کنید، زیرا این ممکن است نشانه‌ای از این باشد که کنترل بارداری هورمونی شما به خوبی کار نمی‌کند.

قرص

نکاتی که قبل از مصرف تیپراناویر باید در نظر گرفته شود

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز درصورتی‌که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف داروی تیپراناویر ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی ‌که باردار هستید و یا قصد باردارشدن دارید یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر مبتلابه دیابت نوع یک هستید.
 • اگر به شما گفته شده است که اختلال ریتم قلب دارید.
 • اگر هپاتیت (hepatitis) (التهاب کبد) یا بیماری کبدی دارید.
 • اگر مبتلابه اختلال خونی بنام هموفیلی (haemophilia) و یا بیماری بنام پورفیری (porphyria)(بیماری خونی ارثی نادر) هستید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

عوارض جانبی احتمالی داروی تیپراناویر

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند؛ اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

عوارضی که در هر ۱ نفر از ۱۰ نفر اتفاق می‌افتد:

 • احساس مریضی، درد شکمی، نفخ، سوء هاضمه، اسهال، سردرد، احساس خستگی، راش پوستی، تغییر عملکرد کبد
 • اگر علائمی در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به‌ واسطه مصرف داروی تیپراناویر می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگه‌ داری داروی تیپراناویر

تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌دارید.

بسته باز نشده کپسول تیپراناویر را در یخچال نگه‌دارید. به‌محض اینکه برای اولین بار دارو را باز کردید، دارو را به مدت ۶۰ روز می‌توانید در جای خشک و خنک و دور از گرمای مستقیم و نور نگه‌ دارید.

محلول خوراکی تیپراناویر را در دمای اتاق نگه دارید (در یخچال نگه‌داری نکنید).۶۰ روز بعد از اولین باری که در بطری محلول را باز کردید، می‌توانید از آن استفاده کنید، پس از این زمان نمی‌توانید از محلول استفاده کنید و باید باقی مانده محلول را دور بریزید.

اگر کریستال‌هایی در بالای دارو، شروع به تشکیل شد، از دکتر یا داروساز، بخواهید بطری را برای شما تعویض کند. باید توجه کنید که باید از محلول تازه استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید:

تفاوت HIV با ایدز و از کجا آمد؟

جواب آزمایش ایدز : تفسیر کامل نتایج آزمایش (HIV) ایدز

عامل بیماری ایدز (HIV) و ارتباط آن با اعتیاد چیست ؟

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV یا اچ آی وی)

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است