دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
موارد مصرف،زمان و عوارض قرص پلاویکس (Plavix) (کلوپیدوگرل)
116
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پلاویکس :موارد مصرف و عوارض کلوپیدوگرل (Clopidogrel) ، پلاویکس (Plavix)پلاویکس (کلوپیدوگرل) به پیشگیری از به هم چسبیدن پلاکت‌های خون و جلوگیری از تشکیل لخته کمک می‌نماید.

موارد مصرف و عوارض کلوپیدوگرل (Clopidogrel) ، پلاویکس (Plavix)

پلاویکس (کلوپیدوگرل) به پیشگیری از به هم چسبیدن پلاکت‌های خون و جلوگیری از تشکیل لخته کمک می‌نماید. تشکیل لخته خون در رگها در برخی از بیماری‌های قلبی عروقی اتفاق می‌افتد. این دارو نام نوعی بِرَند دارویی از ” کلوپیدوگرل” است که به صورت قرصهای ۷۵ میلی گرمی و به اسم های مختلف: پلاویکس، اُسویکس و زیلت ؛ در بازار موجود است.با دلگرم همراه باشید.

 موارد مصرف و عوارض کلوپیدوگرل (Clopidogrel) ، پلاویکس (Plavix)

کلوپیدوگرل (Clopidogrel) یا پلاویکس (Plavix) چیست؟

پلاویکس برای جلوگیری از تشکیل لخته خون پس از حمله قلبی یا سکته و در افراد مبتلا به برخی اختلالات قلبی و عروقی استفاده می‌شود. مخصوصا پس از استنت گذاری در عروق قلب و یا عروق مغزی، باید دقیقا طبق نظر و تجویز پزشک و با همان مقداری که پزشک تعیین میکند، مصرف شود و قطع آن حتی برای یک روز هم میتواند برای بیمار ، خطر آفرین باشد.این دارو ممکن است برای اهدافی به جز موارد ذکر شده در راهنمای دارو استفاده شود.

کلوپیدوگرل (Clopidogrel) یا پلاویکس (Plavix) یک داروی ضد لخته شدن خون است که ثابت شده است خطر بروز سکته قلبی و گرفته شدن فنر توسط لخته خون را کاهش می دهد.داروهای ضد پلاکت مانند پلاویکس برای جلوگیری از تشکیل لخته درعروق مصرف می شوند تا خون به راحتی در عروق جریان یافته واکسیژن به ارگانهای حیاتی بدن مانند مغز و قلب برسد.پزشکان اغلب داروهای ضد پلاکت را برای بیمارانی که در معرض افزایش خطر ابتلا به حملات قلبی یا سکته مغزی در آینده هستند تجویز می کنند .

مصرف کلوپیدوگرل (Clopidogrel) یا پلاویکس (Plavix) در دوران بارداری و شیردهی

این دارو معمولا ضرری برای جنین نداشته و مصرف این دارو در دوران بارداری و حاملگی مجاز است ولی حتما باید طبق نظر پزشک و با تجویز پزشک باشد .هنوز اطلاعات کاملی از احتمال انتقال این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد در دست رس نمیباشد . جهت مصرف داروی کلوپیدوگرل (Clopidogrel) یا پلاویکس (Plavix) در دوران شیردهی حتما با پزشک خود مشورت نمایید

توجه :

۱- از مصرف کلوپیدوگرل در چند روز اول پس از انفارکتوس میوکارد و ۷ روز پس از حمله ایسکمیک باید اجتناب نمود.

۲- در بیمارانی که در معرض خطر افزایش خونریزی ناشی از تروما، جراحی یا دیگر شرایط پاتولوژیک هستند و در بیماران مبتلا به نارسایی کبد و کلیه با احتیاط فراوان مصرف شود. ۴- ۷ روز قبل از انجام جراحی باید مصرف کلوپیدوگرل قطع شود.

پلاویکس دارویی عموما بی خطر است و به خوبی تحمل می شود اگر دچار بیماری مانند زخم معده هستید که شما را در معرض خونریزی قرار می دهد با پزشک خود قبل از مصرف دارو مشورت کنید.

خارش بثورات( دانه های) پوستی، اسهال و کبود شدن از عوارض نادر این دارو است.

با نظر پزشک خود برخی از آزمایشات خاص را به طور منظم انجام دهید.

عوارض جانبی پلاویکس (Plavix)

خونریزی به خصوص در بیماران با زمینه قبلی مانند اولسرپپتیک، سرفه، درد شکمی و مشکلات گوارشی، نوتروپنی و ترومبوسیتوپنی نوع TTP. سردرد، سرگیجه، ضعف، درد قفسه سینه، تپش قلب، درد شکم، یبوست، تهوع، استفراغ، خونریزی ، کاهش حجم ادرار، درد شدید شکم، ضعف عضلانی و درد عضلانی، خون در ادرار و تیره شدن ادرار، تغییر رنگ پوست

تداخلات دارویی پلاویکس (Plavix)

داروهای NSAIDs نظیر ایبوپروفن و ناپروکسنداروهای PPIs مانند امپرازول و پنتوپرازولفلوکونازول و کتوکونازولفلوکستین و فلووکسامینسایمتیدین و رانیتیدین

روش مصرف پلاویکس

دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. دوز دارو را کمتر یا بیشتر از حد توصیه شده پزشک مصرف نکنید یا مدت مصرف آن را طولانی‌تر نکنید.این دارو را می‌توانید همراه با غذا یا بدون همراهی غذا مصرف کنید.از آنجایی ‌که دارو باعث جلوگیری از انعقاد خون می‌شود، احتمال افزایش خونریزی به هنگام جراحت بیشتر است. در صورتی که خونریزی تان متوقف نمی‌شود، با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

توجه داشته باشید هرگز نباید مصرف دارو را به صورت ناگهانی متوقف کنید. حتی در صورتی که احساس می‌کنید بهبود یافته اید یا علائمی دیگر مشاهده نمی‌کنید، به مصرف مرتب دارو ادامه دهید.حین مصرف این دارو، حتی از ورزشهایی که احتمال ضربه و آسیب و جراحت دارند، بپرهیزید.دارو را در دمای اتاق و دور از حرارت و رطوبت نگهدارید.

در صورتی که یک نوبت دارو را فراموش کردم، چه کنم؟

به محض این که به یاد آوردید، دارو را مصرف کنید. در صورتی که تقریباً نوبت بعدی فرا رسیده است، لازم نیست نوبت فراموش شده را جبران کنید. نباید برای جبران نوبت از دست رفته، داروی بیشتری مصرف کنید. یعنی نباید در نوبت بعدی، دو برابر مصرف کنید.

در صورت اوردوز یا مصرف زیاده از حد و اشتباهی دارو چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت اوردوز فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

هنگام مصرف پلاویکس از چه کارهایی باید اجتناب نمود؟

از فعالیت‌هایی که خطر خونریزی یا جراحت را افزایش می‌دهد، پرهیز کنید. هنگام مسواک زدن یا اصلاح کردن بیشتر مراقب جلوگیری از زخم و خونریزی باشید. از مصرف الکل پرهیز کنید چرا که خطر خونریزی معده یا روده را افزایش می‌دهد.

کلوپیدوگرل (Clopidogrel) یا پلاویکس (Plavix) چیست؟

عوارض جانبی پلاویکس

در صورتی که علائم واکنش آلرژی به دارو را مشاهده نمودید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. علائم واکنش آلرژی عبارتند از کهیر، دشواری تنفس، تورم صورت، لب، زبان یا گلو.

در صورتی ‌که هر یک از این علائم جدی را تجربه کردید، فوراً مصرف دارو را متوقف نمایید و با پزشک تماس بگیرید:

خونریزی بینی یا خون‌ریزی‌های دیگر که متوقف نمی‌شودمدفوع خونی یا قیری، استفراغ یا بالا آوردن خون که شبیه به قهوه آسیاب شده به نظر می‌رسدرنگ ‌پریدگی، ضعف، تب و یا زردی (زردی پوست یا چشمها)کبودی آسان، خونریزی غیرطبیعی ( بینی، دهان، واژن یا مقعد)علائم حمله قلبی مانند درد سینه یا فشار سینه، گسترش درد به فک یا شانه، حالت تهوع، تعریقعلائم سکته مغزی مانند بی‌حسی یا ضعف ناگهانی (بخصوص در صورتی که در یک طرف بدن باشد) ، سردرد شدید ناگهانی، لکنت، مشکلات بینایی و یا به هم خوردن تعادل بدن؛این فهرست شامل تمام عوارض جانبی دارویی نمی‌شود و علائم دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

چه داروهایی بر پلاویکس تأثیر می‌گذارد؟

برخی از داروهای دیگر نیز ممکن است در صورت مصرف همزمان با پلاویکس، احتمال خونریزی را افزایش دهد. در صورتی که آسپیرین مصرف می‌کنید به خصوص اگر سکته قلبی داشته‌ اید، پیش از مصرف پلاویکس با پزشک صحبت کنید.

به طور کلی تمام داروهایی را که مصرف می‌کنید به اطلاع پزشک برسانید. به خصوص داروهای رقیق‌ کننده خون (مانند وارفارین یا کومادین، ریواروکسابان یا زارلتو و... )، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مانند آسپرین، ناپروکسن، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام و ایبوپروفن)، داروهای ضد افسردگی (مانند فلوکستین (پروزاک)، دولوکستین، پاروکستین، ترازودون و غیره).

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب پلاویکس

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

منبع:دکتر مریم احمدی،همراه با پزشک

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (116 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

معصومه | ۲ سال پیش
با سلام خدمت شما من حواسم نبوده امدم دودانه قرص اسویکس خوردم چه عوارضی دارد؟
0
0
امیر | ۴ سال پیش
سلام. من ۳ساله قرص پلاویکس استفاده میکنم روزی یک عدد ۴ عدد استنت در یک رگ بنده توسط پزشک قرار گرفته . لطفا راهنمایی بفرمایید تا چه زمان باید قرص را ادامه بدم . با توجه به مشکلات گوارشی که پیش آمده برای بنده . ممنونم
3
2
وحید | ۴ سال پیش
سلام اگر به اشتباه بجای روزی دو عدد قرص چهار عدد در روز مصرف بشه چه عوارضی دارد و چه باید کرد
2
4
مراد | ۴ سال پیش
باسلام آيا ممكن است مصرف پلاويكس اونم هر12 ساعت يك عدد روي قهوه اي شدن مايع مني درمردان بشه درضمن قبل ورزش lARGININE و كوآنزيم كيوتين هم مصرف مي كنم
1
1
فراهانی | ۴ سال پیش
سوال، هفت ماه پیش یک فنر گذاشتم من از زمان مصرف اسویکس تا یکماه سرفه های ناجورداشتم الان بعداز هفت ماه آزمایش خون دادم تیروئدم پر کار شده آیا ربطی به مصرف قرص های قلب داره.
2
2
هادی | ۴ سال پیش
اردیبهشت نوددوعمل بازکردم هشت ماه بعدبه خاطر اسدادرک استنت گداشتم ازان زمان شش سال است بلاویکس مصرف میگنم تاکی بایدبه مصرف بلاویکس ادامه دهم
2
0
شهریار | ۵ سال پیش
با سلام
بعد سکته خفیف مغزی که پدرم داشتن دکتر متخصص اسویکس و آسپرین تجویز کردن که شش ماهه استفاده میشه
آیا این داروها دائمی و تا آخر عمر توسط پدرم باید استفاده بشه؟؟ ممنون از شما
0
0
رها | ۵ سال پیش
سلام من پدرم در روز دوبار از قرص زیلت استفاده کرده میخام بدونم آیا مشکلی ب وجود میاد یانه؟
0
2
ان | ۵ سال پیش
سلام من پدرم ی عمل قلب باز شده دو ماه هست که پلاویکس رو دوباره در روز مصرف کرده در حال حاضر بعضی شب ها درد پشت سر داره احتمالا داره به خاطر مصرف این دارو باشه
1
1
نازی | ۵ سال پیش
با عرض سلام و خسته نباشید
پزشک همزمان برای بیماری که سابقه سکته قلبی در 9 سال پیش و جراحی قلب باز در 7 سال پیش را داشته داروهای اسویکس،آ اس آ ، و پنتوپرازول را تجویز کرده،استفاده همزمان این سه داره خطرناک نیست؟
0
2
سیدجعفر شریفی | ۵ سال پیش
تاکی بعدفنرپلاویکس بخورم
0
0
سیدجعفر شریفی | ۵ سال پیش
۱۳ماه پیش فنرزدم تاکی پلاویکس مصرف کنم اسپرین8۰اتوراست
اتین20داروفشارو
نیتروکاردین2/6م
صرف میکنم کدام رادیگه نخورم
0
1
پاسخ ها:
mostafa | ۵ سال پیش
معمولا تا دوسال ولی مثل پدر من چون efقلبشون پایین است احتمالاتا پایان عمر مصرف میشود این دارو بسیار برای جلوگیری از لخته مهم است مخصوصا تازه فنر زدن اما حتما باید با پزشکشون مشورت کنند این دارو از نون شب واجب تره
0
0
آرش | ۵ سال پیش
آيا پلاويكس بعد از استنت گذاري فقط براي يك سال بايد مصرف شود يا ممكن است دكتر براي مدت طولاني تري اين دارو را ادامه دهد
1
1
نسرین | ۵ سال پیش
سلام پدرم دوماه پیش سکته مغزی کرده وبه اندازه دوماه پیلاویکسی دادند ایا لازمه ادامه بدن خوردن قرص را
0
1
بهزاد | ۵ سال پیش
سلام آیا کشیدن سیگار هنگام خوردن قرص پلاویکس مضر است؟
1
1
مهشید | ۵ سال پیش
سلام خسته نباشید مادر من سه ماه پیش بالن زدن دکتر براشون روزی دوعدد اسپرین ۸۰ وپلاویکس تجویز کردن بیست روز پیش سکته مغزی کردن سطح خونریزی شدید بود وایشون ۲۰ روز کما بودن با هوشیاری ۴ ووند روز پیش فوت کردن پزشک اورژانس گفتن به خاطر مصرف اسپرین وپلاویکس این اتفاق افتاده ایا چنین چیزی صحت داره؟
0
1
پاسخ ها:
mostafa | ۵ سال پیش
سلام مصرف هم زمان این دو دارو کاملا خطر ناک است
0
0
هادی | ۵ سال پیش
سلام بنده به علت گشادی یکی از رگ های قلبم مدت ۴ سال از داروی پلاویکس و آسپرین استفاده می کنم خواستم ببینم تا چه زمانی باید استفاده کنم
1
0
نازنین | ۶ سال پیش
سلام.پدرم اسویکس و آ اس آ ۸۰ رو ظهر مصرف میکنن.امروز از هرکدوم دوتا خوردن.آیا خطرناکه؟
0
2
ایمان | ۶ سال پیش
باسلام
پدر بنده 76سال سن دارند و حدودا هفت ماه پیش دچار سکته قلبی شدن و پس از آنژیوگرافی مشخص شد که سه تا از عروق کرونر ایشون دچار گرفتگی شده اند اما به دلیل ریسک بالای عمل قلب باز از انجام این کار صرف نظر شد.از زمان سکته تا این لحظه هفت ماه می گذرد و پدر داروی پلاویکس و آسپرین مصرف می کند که دکتر ایشان در آخرین ویزیت گفتن که پلاویکس را دیگر استفاده نکند.حال با توجه به عدم استفاده از بالون یا استنت و همچنین عدم عمل قلب باز قطع کردن پلاویکس باعث لخته شدن خون در رگ و احتمال سکته را تشدید نمی کند؟ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.
0
0
پاسخ ها:
فرهاد | ۵ سال پیش
با سلام
حدوداً دو ماه هست كه انژيو با فنر و بالن انجام دادم قبل از سكته كه منجر به انژيو شد قند خون ناشتا ٩٠ بود و سه ساعت بعد حدوداً ١١٥ نشان ميداد بعد از انژيو قند خون ناشتا ١١٤ و بعد از سه ساعت به ١٧٥ رسيده محبت بفرماييد راهنمايي كنيد كه علت از قرص ها هست يا بعد از عمل طبيعي است يا اينكه ربطي ندارد متشكرم كه پاسداران مر ابدهيد
0
1
طالش | ۶ سال پیش
سلام من پلاویکس همراه با اسپیرین 80 شب استفاده میکنم ایا جدا استفده کنم بهتر یا مشل ایجاد نمیکند ممنونم از راهنمایی شما
0
1
پاسخ کارشناس:
هر داروی باید جداگانه مصرف شود و حداقل 1-2 ساعت با هم تفاوت زمانی داشته باشند.

hits