معرفی کامل قطره چشمی فلورومتولون

۱,۷۹۴
۱
۰
شنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۲۱

موارد مصرف و عوارض قطره چشمی فلورومتولون

فلورومتولون (Fluorometholone eye drops) یا فلوکورت برای درمان بیماری‌های التهابی چشم کوتاه مدت استفاده می‌شود. قطره چشم فلورومتولون معمولاً توسط یک متخصص چشم تجویز می‌شود. آن‌ها حاوی کورتیکواستروئید (گاهی اوقات استروئید “نامیده می‌شود) هستند و به از بین بردن التهاب، قرمزی و سوزش کمک می‌کند.

فلورومتولون مانند همه کورتیکوستروئیدهای چشمی برای درمان بیماریهای آلرژیک و التهابی پلک ، ملتحمه، قرنیه، و قسمت قدامی کره چشم استفاده می شود. این فراورده به خاطر اینکه در صورت مصرف طولانی با احتمال خیلی کمی موجب افزایش فشار داخل چشمی می شود. نسبت به سایر فراورده ها ترجیح داده می شود.

نام های تجاری: Flarex , FML , FML Forte Liquifilm , FML L

مکانیسم اثر فلورومتولون

مانند سایر گلوکوکورتیکوئیدها با اتصال به گیرنده های سیتوپلاسمیک و نهایتاً تولید پروتئین هایی که مسئول اثرات ضدالتهابی هستند، باعث کاهش علائم و عوارض التهاب می شود.

فارماکوکینتیک فلورومتولون

 • جذب: بعد از مصرف چشمی، عمدتاً به داخل مایع زلالیه جذب می‌شود. مقدار کمی از دارو جذب سیستمیک می‌شود.
 • پخش: در سراسر لایه‌های بافت موضعی انتشار می‌یابد. آن مقدار از دارو که جذب گردش خون می‌شود، به سرعت از خون خارج شده و در عضله، کبد، پوست، روده و کلیه منتشر می‌شود.
 • متابولیسم: عمدتاً به طور موضعی متابولیزه می‌شود. مقدار کمی از دارو که به داخل گردش خون سیستمیک جذب شده است عمدتاً در کبد به ترکیبات غیرفعال متابولیزه می‌شود.
 • دفع: متابولیتهای غیرفعال عمدتاً به صورت گلوکورونیدها و سولفاتها و همچنین فرآورده‌های غیرکونژوگه از طریق کلیه دفع می‌شوند. مقادیر کمی از متابولیتها نیز از طریق مدفوع دفع می‌شود .

دارو

موارد و مقدار مصرف فلورومتولون

التهاب و حالات آلرژیک قرنیه، ملتحمه، صلبیه، بخش قدامی عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیمه (uvea)

بزرگسالان و کودکان: در موارد شدید، در روزهای اول و دوم درمان، هر 2-1 ساعت دو قطره در کیسه ملتحمه چکانده می‌شود. در موارد خفیف تا متوسط، می‌توان 2-1 قطره 4-2 بار در روز چکاند.

مصرف فلورومتولون در دوران بارداری و شیردهی

فلورومتولون به داروهای بارداری گروه C تعلق دارد ، مطالعات برروی حیوانات نشان داد که درصورت مصرف این دارو توسط مادر، اثرات بدی برروی جنین مشاهده می شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک اطلاع دهید. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید سریعا به پزشک اطلاع دهید.

مصرف در شیردهی : ممکن است فلورومتولون از شیر مادر عبور کند و موجب اثرات جانبی در نوزادان شود. درصورت شیردهی به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی فلورومتولون

چشم، گوش، حلق، بینی: افزایش فشار داخل کره چشم ، نازک شدن قرنیه، تداخل در بهبود زخم قرنیه، زخم شدن قرنیه، افزایش استعداد ابتلا به عفونتهای قرنیه‌ای قارچی یا ویروسی؛ با مصرف زیاد و طولانی‌مدت، تشدید گلوکوم، ترشح، احساس ناراحتی، درد چشم، احساس جسم خارجی در چشم، کاتاراکت، کاهش دقت دید، کاهش میدان بینایی، آسیب عصب بینایی.

سایر عوارض: اثرات سیستمیک و سرکوب غدة فوق کلیوی با مصرف مقادیر زیاد یا طولانی مدت.

ملاحظات اختصاصی فلورومتولون

 • توصیه‌های لازم برای مصرف صحیح فلورومتولون و مراقبت از بیمار طی درمان مانند توصیه‌های مربوط به تمامی آدرنوکورتیکوئیدهای چشمی است.
 • مصرف در کودکان: بی‌ضرری و اثربخشی مصرف این دارو در کودکان کوچکتر از دو سال ثابت نشده است.

موارد منع مصرف فلورومتولون


در صورت وجود بیماری های قارچی چشم، التهاب قرنیه ناشی از عفونت حاد هرپس ساده، سابقه سل فعال چشمی، بیماریهای حاد ویروسی، کاتاراکت، گلوکوم مزمن با زاویه باز یا سابقه فامیلی آن، عفونتهای قرینه و ملتحمه و حساسیت به گلیکوکورتیکوئیدها، نباید این فراورده را مصرف کرد.

فلوررومتولون

تداخلات دارویی فلورومتولون

گلوکوکورتیکوئیدها با افزایش فشار داخل چشمی میزان تاثیر داروهای ضدگلوکوم را کاهش می دهند. مصرف همزمان این دارو با آنتی کولینرژیک ها نیز احتمال بروز گلوکوم حاد با زاویه بسته را افزایش می دهد. مصرف همزمان این دارو با لنزهای تماسی موجب افزایش احتمال بروز عفونت می شود.

هشدار ها در رابطه با فلورومتولون

1. مصرف طولانی مدت این دارو احتمال بروز افزایش فشار داخل چشمی، گلوکوم، عصب بینایی و کاهش میزان دید، تولید کاتاراکت و عفونت های ثانوی چشم را افزایش می دهد. درصورت مصرف دارو برای بیش از 10 روز فشار داخل چشمی و عدسی به طور مرتب باید کنترل شود.
2. بعد از جراحی کاتاراکت، مصرف استروئیدها ممکن است بهبودی را به تاخیر اندازد.

توصیه های دارویی فلورومتولون

1. احتمال ایجاد عفونت باکتریایی و التهاب قرنیه، کاهش دید و آسیب شدید چشمی وجود دارد، لذا داروهای چشمی را باید با رعایت مسائل بهداشتی برای جلوگیری از آلودگی بکار برد.
2. ماده محافظ موجود در فراورده (بنزالکونیوم کلراید)ممکن است جذب لنز تماسی نرم شود، لذا حداقل 15 دقیقه بعد از مصرف دارو، لنز تماسی نرم در چشم قرار داده می شود.
3. برای بیماران دیابتی یا بیماریهای نازک کننده قرنیه و صلبیه با احتیاط مصرف شود.
4. قبل از مصرف، ظرف دارو را به شدت تکان دهید.

نحوه نگه‌داری قطره چشم فلورومتولون

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌دارید.
 • قطره‌های چشمی فقط چهار هفته بعد از اولین باری که در بطری آن را بازکرده‌اید، قابل نگه‌ داری می‌باشد. اگر بطری قطره چشم بیش از این مدت باز بوده است، حتی اگر محلول آن نیز باقی‌مانده است، از آن استفاده نکنید.

دارو های هم گروه فلورومتولون

 • سیکلزوناید
 • دگزامتازون چشمی
 • دی فلوپردنات
 • هیدروکورتیزون-چشمی
 • لوته پردنول
 • پردنیزولون-چشمی
 • ریمکسولون-چشمی
 • بتامتازون چشمی
 • هیدروکورتیزون+استیک اسید

separator line

بیشتر بخوانید:

قطره چشمی Hye : موارد مصرف و فواید قطره استریل چشمی های

فواید مصرف قطره استریل چشمی نفازولین و عوارض جانبی ناپریوین

قطره چشمی کتوتیفن : موارد مصرف و عوارض جانبی Ketotifen

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم