دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با موارد مصرف شیاف لاکتیک اسید واژیسان
18
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شیاف لاکتیک اسید واژیسان حاوی اسید لاکتیک و سدیم لاکتات می باشد که برای حفظ و تنظیم میزان pH طبیعی در واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی شیاف واژینال لاکتیک اسید

شیاف لاکتیک اسید واژیسان حاوی اسید لاکتیک و سدیم لاکتات می باشد که برای حفظ و تنظیم میزان pH طبیعی در واژن مورد استفاده قرار می گیرد. اسید لاکتیک با اسیدی کردن محیط واژن از رشد باکتری های مفید پشتیبانی می کند درعین حال بر روی رشد میکروب های بیماری زا تاثیر منفی دارد.

سلول های داخل دیواره واژن حاوی قندهایی هستند که در هنگام ریزش طبیعی سلول ها آزاد می شوند. این قند توسط باکتری های اسید لاکتیک در واژن به اسید لاکتیک تجزیه می گردند. اگر میزان اسید لاکتیک به اندازه کافی باشد، محیط واژن به طور طبیعی دارای pH اسیدی برابر با 3.8 - 4.4 خواهد بود. این شرایط برای رشد باکتری های مضر نامطلوب می باشد. بنابراین، محیط اسیدی واژن، به جلوگیری از عفونت های باکتریایی کمک می کند.

محیط اسیدی واژن می تواند به دلیل عوامل مختلف خارجی مختل شود. در نتیجه pH آن بالاتر رفته و به بیش از 4.5 برسد. عوامل احتمالی عبارت اند از: ترشحات بدن مانند خون قاعدگی یا منی، کاهش لاکتوباسیلوس ها در اثر استفاده از آنتی بیوتیک ها، و نوسان سطح هورمون ها دردوران بارداری، شیردهی و یا در نتیجه استفاده از هورمون های جنسی زنانه. در چنین شرایطی، رشد میکروب های مضر در واژن افزایش می یابد. محل پیدایش این میکروب ها ممکن است در اطراف ورودی واژن (یعنی منطقه مقعدی) باشد که به داخل واژن بروند. یا ممکن است در اثر مقاربت جنسی منتقل شوند. این امر ممکن است منجر به رشد بیش ازحد لاکتوباسیل های طبیعی دراثر وجود این میکروب ها و درنتیجه عفونت واژن شوند.

در زنان مستعد ابتلا به عفونت مکرر واژن، استفاده از اسید لاکتیک از طریق واژن، می تواند در بسیاری از موارد به تنظیم میزان سطوح pH اسیدی کمک کند. این شیاف ها را می توان برای حفظ و یا تنظیم میزان pH طبیعی واژن در افراد زیر مورد استفاده قرار دارد:

 • بانوان بالغ
 • بانوان در دوران بارداری و شیردهی
 • دختران پس از مشورت با پزشک

درمان طولانی مدت پیشگیرانه را می توان با آسودگی خیال برای بانوانی که مستعد ابتلا به عفونت واژن هستند، تجویز کرد.

ویژگی های شیاف لاکتیک اسید واژیسان

 • پشتیبانی از رشد باکتری های مفید واژن و تاثیر منفی بر روی رشد میکروب های بیماری زا
 • جلوگیری از عفونت های واژن در بانوان مستعد ابتلا به این مشکلات
 • مکمل درمان دارویی عفونت های واژن
 • حفظ و اعاده میزان pH طبیعی واژن
 • مناسب دوران بارداری و شیردهی
 • مناسب استفاده طولانی مدت

شیاف اسید لاکتیک

موارد کاربرد شیاف لاکتیک اسید واژیسان

واژیسان لاکتیک اسید برای حفظ و اعاده میزان pH طبیعی واژن مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از اسید لاکتیک برای اسیدی کردن محیط واژن باعث پشتیبانی رشد باکتری های مفید می شود. که به طور معمول در واژن وجود دارند. لاکتوباسیل های تولید کننده اسید لاکتیک یا همان باکتری اسید لاکتیک در عین حال بر روی رشد میکروب های بیماری زا تاثیر منفی برجا می گذارد. در نتیجه واژیسان لاکتیک اسید می تواند برای جلوگیری از عفونت های واژن در بانوان مستعد ابتلا به این مشکلات و به عنوان یک مکمل درمان دارویی عفونت های واژن مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای مصرف شیاف لاکتیک اسید واژیسان

حمایت از فلور نرمال

بانوانی که مستعد عفونت های برگشت پذیر هستند می توانند از راه های گوناگونی به پیشگیری از این عفونت ها کمک کنند. یکی از این روش ها استفاده از اسید لاکتیک می باشد که باعث نگهداری و بازسازی pH طبیعی واژن می شود و به این ترتیب یک محیط سالم را ایجاد می کند.

اسیدی کردن سریع محیط واژن با اسید لاکتیک

در یک واژن سالم، محیط اسیدی یک سیستم دفاع طبیعی را در برابر عفونت ها ایجاد می کند. اسیدی کردن محیط واژینال با اسید لاکتیک، از رشد و تکثیر لاکتو باسیلوس های مفید حمایت می کند، که اینها بخش اساسی از فلورنرمال را به وجود می آورند. هم زمان، اسیدی کردن از رشد و تکثیر عوامل بیماری زا و مضر جلوگیری می کند. اسید لاکتیک می تواند بعنوان یک عامل پیشگیری کننده در بانوانی که مستعد به عفونت های برگشت پذیر هستند مورد استفاده قرار بگیرد.

اسید لاکتیک واژیسان یک شیاف شامل اسید لاکتیک و سدیم لاکتات می باشد. که برای نگهداری و بازسازی سطح طبیعی pH در واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

شیاف اسید لاکتیک واژیسان خیلی سریع و به شکل موثری محیط واژینال را اسیدی می کند و درحین حال سطح طبیعی pH را در واژن تنظیم می کند. همچنین خیلی سریع اثرمایعات قلیایی بدن را خنثی می کند، مانند خون یا اسپرم (که سطح pH آنها بالای 7 است).

شیوه مصرف شیاف لاکتیک اسید واژیسان

روزانه یک شیاف را قبل از خواب وارد کنید. باید آن را تا آنجا که امکان پذیر است عمیقا وارد واژن کنید. برای اینکه این کار بهتر انجام شود، دراز کشیده و پاهای خود را کمی بالا بیاورید. برای بیرون آوردن شیاف از بسته آن، نوک فویل دولایه شیاف را گرفته و آهسته بکشید تا باز شود. اگر واژن نسبتا خشک است، برای وارد کردن راحت تر شیاف می توان شیاف را با آب جاری مرطوب کرده تا ورود آن سهل تر شود. از آنجا که این شیاف ها دارای قابلیت حل بالایی می باشند هنگام مصرف، استفاده از نوار بهداشتی توصیه می شود، زیرا گاهی وقوع ترشحات آبکی امکان پذیر است. به طور کلی دوره استفاده از آن 5 تا7 روز است. برای حفظ منظم میزان pH طبیعی در واژن، مثلا در بانوان مستعد ابتلا به عفونت واژن، واژیسان لاکتیک اسید را می توان به طور کاملا ایمن، دو تا سه بار در هفته و برای یک دوره طولانی استفاده نمود.

خشکی واژن

نکات مهم در رابطه با شیاف لاکتیک اسید واژیسان

 1. در موارد نادر ممکن است مشکلات پوستی (سرخی، سوزش و خارش) رخ دهد و در موارد بسیار اندک واکنش های آلرژی پوستی شدید ایجاد شود (سرخی شدید، تورم یا سوزش شدید)؛ در صورت بروز هرگونه عوارض ناخوشایند لطفا با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید
 2. اگر در حال حاضر دچار عفونت واژن هستید قبل از استفاده از واژیسان با پزشک خود مشورت کنید تا علایم شما بررسی شده و درمان مناسب تجویز شود، ممکن است نیاز به دارو داشته باشید و یا شریک زندگیتان نیز به درمان نیاز داشته باشد.
 3. مقاومت کاندوم یا کلاهک (دیافراگم) لاتکسی در برابر پارگی ممکن است در صورت استفاده به همراه اسید لاکتیک واژینال کاهش یابد. استعمال واژیسان در صورت استعمال کاندوم یا کلاهک (دیافراگم) لاتکس ممنوع است.
 4. در صورت بهبود نیافتن و یا بدتر شدن علایم واژینال بعد از 8 روز، مصرف این محصول را قطع کرده و با پزشک خود مشورت کنید.
 5. از واژیسان پس از تاریخ انقضای آن بر روی بسته استفاده نکنید. تاریخ انقضا به آخرین روز ماه مذکور اشاره دارد.
 6. استفاده از واژیسان در طی دوران قاعدگی توصیه نمی شود و باید در این روزها درمان را متوقف نمود. این محصول باعث جلوگیری از حاملگی ناخواسته نمی شود و حاوی هیچ ماده کشنده اسپرم نیست
 7. در دوران بارداری و یا شیردهی منع مصرف ندارد.
 8. در صورت هرگونه حساسیت به مواد تشکیل دهنده مورد استفاده قرار نگیرد.
 9. دختران باید تنها پس از مشورت با پزشک واژیسان استفاده کنند.

هشدار مصرف شیاف لاکتیک اسید واژیسان

 • در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کلیوی یا کبدی قبل از مصرف دارو به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.
 • اگر هم زمان داروهای دیگری مصرف می کنید برای جلوگیری از تداخلات احتمالی به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.
 • پزشک از عوارض احتمالی داروی شما آگاه است بنابراین دوره درمان دارو را مطابق تجویز پزشک تکمیل و از قطع خودسرانه دارو پرهیز کنید.

شرایط نگهداری شیاف لاکتیک اسید واژیسان

در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد و دور از دسترس و دید کودکان نگهداری شود.

divider

بیشتر بخوانید:

۷ تا از بهترین تست های تشخیص بارداری خانگی!

آیا میتوان در زمان بارداری آنتی بیوتیک‌ مصرف کرد؟

درمان عفونت و سوزش ادرار در دوران بارداری

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (18 رای)  
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits