همه چیز در مورد مصرف شربت کوآموکسی کلاو

۱۰۵,۴۸۲
۶۸
۰
شنبه, ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۰۲
کوآموکسی‌ کلاو ترکیبی از آموکسی‌سیلین و اسید کلاولانیک است که هر دو از راه خوراکی به خوبی جذب می‌شوند. کوآموکسی کلاو برای درمان گلو درد و سرماخوردگی نیز استفاده می شود و میزان مصرف آن در کودکان و بالغین متفاوت است.
همه چیز در مورد مصرف شربت کوآموکسی کلاو

موارد مصرف و عوارض شربت کوآموکسی کلاو

کوآموکسی کلاو (Co-amoxiclav) دارویی است که برای درمان بیماری‌های عفونی به خصوص عفونت‌های مقاوم به آموکسی سیلین مانند سینوزیت، عفونت گوش میانی، عفونت مجاری تنفسی و برونشیت‌ مزمن تجویز می‌شود.

مکانیسم اثر شربت کوآموکسی کلاو

کو آموکسی کلاو یک باکتریوسید است. مانع ساخت دیواره سلولی باکتری می شود و از این طریق موجب مرگ باکتری های در حال رشد و تقسیم می گردد. همچنین کلاوولانیک اسید موجود در دارو بتالاکتاماز را مهار می کند.

فارماکوکینتیک شربت کوآموکسی کلاو

 • نیمه عمر آموکسی سیلین در بالغین بین 1 تا 1.5 ساعت می باشد.
 • نیمه عمر کلاوولانات در بالغین در حدود 1 تا 1.5 ساعت است.
 • این دارو از راه ادرار دفع می شود.

کوآموکسی کلاو

مقدار و نحوه مصرف شربت کوآموکسی کلاو

مقدار مصرف این دارو باید توسط پزشک معالج تعیین گردد. مقدار مصرف شربت کوآموکسی کلاو در کودکان بر اساس سوسپانسیون 156 حاوی 125 میلی‌گرم آموکسی‌سیلین تری‌هیدرات و 31.25 میلی‌گرم اسید کلاولانیک در هر 5 میلی‎لیتر سوسپانسیون برای کودکان 8-3 ماه هر 8 ساعت 1.25 میلی‎لیتر، در کودکان 9 ماه تا دو سال هر 8 ساعت 2.5 میلی‌لیتر و در کودکان 6-3 سال هر 8 ساعت 5 میلی‌لیتر است.

این مقادیر مصرف در عفونت‌های شدید تا 10 میلی ‌لیتر می‌تواند افزایش یابد.

مراحل تهیه سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی کلاو

برای تهیه سوسپانسیون کوآموکسی کلاو (شربت کوآموکسی کلاو) باید از آب جوشیده سرد شده استفاده کرد اگر از آب نجوشیده استفاده شود اثر آنتی بیوتیک از بین می رود. ابتدا باید پودر را کاملا تکان داد که از هم باز شود و بهم چسبیده باقی نماند، سپس آب جوشیده سرد شده تا خط نشانه روی ظرف اضافه شود و در نهایت شیشه را به خوبی تکان دهید تا به شکل سوسپانسیون در آید. ظرف دارو باید نیم ساعت به صورت ساکن قرار گیرد، در این مدت سطح دارو از خط مورد نظر پایین تر می آید که دوباره مقداری آب به آن اضافه نمایید تا به سطح مشخص باز گردد.

شربت کوآموکسی کلاو باید در یخچال نگهداری شود و قبل از هر بار مصرف دارو را کاملا تکان دهید. حداکثر تا 14 روز بعد از تهیه سوسپانسیون می توان از آن استفاده کرد.

مصرف شربت کوآموکسی کلاو در بارداری و شیردهی

بهتر است از کوآموکسی کلاو در بارداری و شیردهی استفاده نشود. آموکسی سیلین به سرعت در شیر مادر ترشح می شود و بی خطر بودن آن در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است.همچنین کلاوولانات هم در شیر ترشح می شود. تجویز این دارو در دوران شیردهی باید با احتیاط صورت گیرد.

موارد منع مصرف شربت کوآموکسی کلاو

در صورت وجود سابقه حساسیت آلرژیک به پنی سیلین ها یا یرقان و اختلال عملکرد کبد ناشی از پنی سیلین یا کوآموکسی کلاو این دارو نباید مصرف شود.

عوارض جانبی شربت کوآموکسی کلاو

واکنش های حساسیتی شامل کهیر ، تب، درد مفاصل ، آنژیوادم، شوک آنافیلاکتیک در بیمارانی که دچار حساسیت مفرط می شوند، هپاتیت، یرقان کلستاتیک، اریتم مولتی فرم، نکرولیز سمی پوست، درماتیت پوسته ای و به ندرت سرگیجه، سردرد، تشنج با مصرف این دارو گزارش شده است.

شربت کوآموکسی کلاو

تداخلات دارویی شربت کوآموکسی کلاو

مصرف همزمان دارو های جلوگیری کننده از بارداری حاوی استروژن، با این دارو ممکن است اثر این داروها را کاهش دهد و منجر به بارداری ناخواسته شود. برخی از داروهایی که با کوآموکسی‌ کلاو تداخل دارند عبارتند از :

 1. آلوپورینول که برای درمان نقرس، عود سنگهای کلیوی اگزالات کلسیم، جلوگیری از نفروپاتی اسیداوریکی در هنگام شیمی درمانی کاربرد دارد
 2. تمام داروهای ضد انعقاد خون مانند : وارفارین و …
 3. داروهی کنترل قند خون مانند : متفورمین و …
 4. متوترکسات که مهار کننده اسید فولیک است
 5. مایکوفنولات موفتیل که یک داروی سرکوب کننده ایمنی برای جلوگیری از رد پیوند اعضا است. آن آنزیم مورد نیاز برای رشد سلول‌های T و سلول‌های B را مهار می‌کند.
 6. پروبنسید دارویی است که برای کاهش اسید اوریک خون به کار می‌رود
 7. داروهای پیشگیری از بارداری مانند : لوونورژسترول
 8. داکسی سایکلین / تتراسایکلین / مینوسیکلین
 9. واکسن سل / واکسن حصبه

هشدار ها در رابطه بامصرف شربت کوآموکسی کلاو

در بیماران دارای سابقه آلرژی ، بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و در بیماران مبتلا به هپاتیت شدید، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

در صورت فراموش کردن مصرف دارو چه کنیم؟

مصرف منظم و به موقع آنتی بیوتیک ها اهمیت بسیار بالایی دارد . در صورتی که مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید و وعده بعدی را به تناسب زمانی ، به عقب بیاندازید . اگر به زمان مصرف بعدی بسیار نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

نکاتی که در ارتباط با مصرف شربت کوآموکسی کلاو باید بدانید

 • برای بیماران کبدی و نوزادان توصیه می‎شود حتما با نظر پزشک این دارو را استفاده کنند.
 • این دارو در بیماران دارای سابقه آلرژی، بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیه و در بیماران مبتلا به هپاتیت شدید، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
 • حتی در صورتی که احساس بهبودی دارید دارو را تا تمام نشدن دوره درمان قطع نکنید.
 • در صورت داشتن بیماری‌هایی همچون بیماری کلیوی یا کبدی یا سابقه بیماری کلیوی و کبدی، آلرژی‌ها، آسم، تب یونجه، کهیر، منونوکلئوز با پزشک مربوطه مشورت کنید.
 • در صورتی که باردار هستید، قصد باردار شدن دارید یا به نوزاد خود شیر می‌دهید موارد را به اطلاع پزشک برسانید.
 • در صورت وجود سابقه حساسیت آلرژیک به پنی سیلین‌ها یا یرقان و اختلال عملکرد کبد ناشی از پنی سیلین یا کوآموکسی کلاو این دارو نباید مصرف شود.
 • سوسپانسیون‌های خوراکی کوآموکسی کلاو با افزودن آب به آن تهیه می‌شود و پیش از اضافه کردن آب به آن ابتدا باید شیشه را خوب تکان داد تا پودر موجود در شیشه از هم جدا شده و راحت‌تر حل شود.

شرایط نگهداری شربت کوآموکسی کلاو

بعد از تهیه سوسپانسیون خوراکی (شربت کوآموکسی کلاو)، دارو را می توان تا 10 روز در یخچال نگهداری کرد.

divider

بیشتر بخوانید:

آشنایی با موارد مصرف شربت Flagyl

مزایای باورنکردنی شربت ویتا گلوبین

آشنایی با شربت سرماخوردگی کوریزان


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(68 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  
 • برچسب ها:
 • شربت کوآموکسی کلاو
 • مزایای مصرف شربت کوآموکسی کلاو
 • سوسپانسیون کوآموکسی کلاو
 • آنتی بیوتیک کوآموکسی کلاو
 • درمان بیماری‌های عفونی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter