آشنایی با موارد مصرف شربت هربال میکسچر

۲,۹۷۷
۰
۰
یکشنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۶

معرفی شربت هربال میکسچر

شربت هربال میکسچر شرکت هربا کر جهت بهبود سوء هاضمه، نفخ و دردهای شکمی (گریپ) در نوزادان و کودکان تولید شده است. این فرآورده دارای اسانس زیره سیاه، اسانس شوید و بی کربنات سدیم جهت اثر بخشی بهتر و سریع تر تولید شده است. زیره سیاه به علت داشتن دی هیدروکارون، موثر در رفع و درمان دردهای شکمی، اسپاسم (بویژه در کودکان)، موثر در تسکین درد و آرامبخش بوده و باعث بهبود عملکرد دستگاه هضم و گوارش می گردد.

ویژگیهای شربت هربال میکسچر

 • تسکین علایم سوء هاضمه
 • قابل استفاده برای نوزادان از بدو تولد
 • حاوی بیکربنات سدیم ، اسانس زیره و شوید ، ساکاروز
 • ضد نفخ
 • رفع دل درد و دردهای شکمی (گریپ)

روش مصرف شربت هربال میکسچر

هنگام تغذیه یا بعد از اتمام تغذیه، حداکثر مجاز مصرف 6 وعده در شبانه روز
1- از بدو تولد تا 6 ماه، هر وعده 1 قاشق مربا خوری یا معادل 5 میلی لیتر از حجم پیمانه
2- سنین 6 ماه تا 2 سال، هر وعده 2 قاشق مربا خوری یا معادل 10 میلی لیتر از حجم پیمانه
3- سنین بالاتر از 2 سال، هر وعده 2 تا 3 قاشق مربا خوری یا معادل 10 الی 15 میلی لیتر از حجم پیمانه

شرح مزایای شربت هربال میکسچر

زیره سیاه یا زیره کرمانی گیاهی است که ریشه آن هم معطر و شیرین است . ساقه های آن کلفت و به شکل پای غاز است که در ابتدا راست است و بعد شاخه شاخه می شود و تا پنجاه سانتیمتر ارتفاع پیدا می کند.


گلهای زیره سفید و یا سرخ رنگ است که میوه آن به شکل زیره از آن پیدا می شود و خیلی معطر است . اگر دانه زیره را در دست بگیرید و به آن نگاه کنید خواهید دید که دارای پنج خط کناره نازک است .


نام زیره در زبانهای اروپایی از اسم فارسی قدیمی آن گرفته شده است زیرا در ایران باستان به زیره (کرویا) می گفته اند. زیره از ادویه ای است که انسانهای ماقبل تاریخ آن را مصرف می کرده اند. دلیل این ادعا این است که زیره را در خانه های دریاچه ای که مردم ماقبل تاریخ در آن سکونت داشته اند پیدا کرده اند. یونانیها و رومیان از خواص آن بی اطلاع بوده اند ولی آن را مصرف می کرده اند. ابن بیطار طبیب عرب آن را می شناخته و مصرف آن را برای دفع نفخ شکم تجویز می کرده است .


سنت هیلاگارد خواص و مزایای زیادی برای زیره تشخیص داده و عقیده داشته است که زیره نفخ شکم را برطرف کرده و خروج ادرار را زیاد می کند. کرمهای روده را دفع کرده و معده را تقویت می کند و تب را از بدن دور می سازد.در انگلستان زیره شهرت زیادی دارد چنانکه شکسپیر در یکی از داستان هایش ، پهلوان داستان را دعوت می کند که سیب درختی را با زیره بخورد تا از نفخ شکم خلاص یابد.

شربت هربال میکسچر

خواص درمانی زیره

از زمانهای بسیار قدیم ، زیره جزو چهار تخم گرم وارد ترکیبات دارویی برای درمان بیماریها شده است . زیرا تخم زیره دارای خواص تقویت کننده ، هضم کننده ، کرمکش ، ضد ثقل ، ضد نفخ و ضد قولنج کودکان و ضد تب و عارضه ((بلعیدن هوا)) بوده است و بهترین طریقه استعمال آن ، دم کردن آن است که تخم زیره را در آب جوش دم کرده می نوشند. و مقدار مصرف آن هم یک قاشق قهوه خوری در یک فنجان آب جوش بوده است که بعد از هر غذا مصرف می شود و یا اینکه عرق آن را می گرفته اند و مصرف می کرده اند، عرق زیره در هندوستان و پاکستان کنونی مصرف زیادی دارد.

هشدار مصرف شربت هربال میکسچر

 • مصرف این فرآورده در نوزادان زیر 1 ماه توصیه نمی شود .
 • از مصرف بی رویه و بیش از مقدار توصیه شده خودداری نمایید و در صورت عدم کاهش علائم حتما به پزشک مراجعه فرمایید .
 • این دارو در زمان مصرف باید بی رنگ و زلال باشد . در صورت تغییر رنگ از مصرف دارو خودداری نمایید.
 • مصرف این دارو توسط بیماران دیابتی ممنوع است .
 • در صورت استفاده از دوز توصیه شده ، عوارض جانبی در این دارو مشاهده نمی شود .
 • در افراد حساس به ترکیبات گیاهی ، به علت وجود اسانس ، امکان بروز واکنش های آلرژیک وجود دارد .

تداخلات دارویی شربت هربال میکسچر

شربت هربال میکسچر به علت وجود بی کربنات تداخل اثر فارماکولوژیک با اقلام دارویی کاهش دهنده های اشتها، نیترو دیازپین ها، فلوکائینید، کتوکونازول، لیتیم، سالیسیلات ها، سولفونیل اوره، تولمتین و سمپاتومیمتیک ها دارد. مصرف دارو در صورت عدم تحمل ارثی به فروکتوز، سندروم سوءجذب گلوکز- گالاکتوز و کمبود آنزیم سوکراز ایزومالتاز توصیه نمی گردد.. درصورت مصرف اتفاقی مقادیر بیش از حد مجاز این دارو، سریعا به نزدیك ترین مركز درمانی مراجعه نمایید. در افراد حساس به ترکیبات گیاهی به علت وجود اسانس، امکان بروز واکنش های آلرژیک وجود دارد. از مصرف بی رویه و بیشتر از مقادیر توصیه شده توسط پزشک، جدا خودداری نمایید. پس از هر بار مصرف، درب بطری را کاملا بسته و درون جعبه نگهداری نمایید. مدت زمان مصرف شربت حداکثر 1 ماه پس از باز شدن درب بطری می باشد. درصورت تداوم بی تابی كودك با پزشك متخصص مشورت نمایید. مصرف این دارو توسط بیماران دیابتی ممنوع است.

شرایط نگهداری شربت هربال میکسچر

 • در دمای زیر 25 درجه سانتی گراد و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
 • دور از نور مستقیم نگهداری شود و از یخ زدگی محافظت نمایید.

divider

بیشتر بخوانید:

معرفی شربت گیاهی ضد نفخ کامی وی

معرفی مزایای شربت بی بی سد(Babysed Syrup)

موارد مصرف و عوارض شربت آوی پکت (Avipect)

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter