دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
موارد مصرف قرص مترونیدازول و عوارض خطرناک این دارو
162
زمان مطالعه: 6 دقیقه
قرص مترونیدازول برای پیشگیری از ناراحتی های معده و درمان بیماری‌های عفونی در دستگاه تولید مثل، دستگاه گوارش، پوست، واژن و سایر قسمت های بدن هستند تا انتها با ما باشید.

موارد مصرف قرص مترونیدازول و عوارض آن

مترونیدازول (Metronidazole) نوعی آنتی بیوتیک از گروه نیترو ایمیدازول با توان درمان بیماری‌های عفونی ایجاد شده در اثر ارگانیسم‌های حساس به این دارو، بویژه باکتری‌های بی‌هوازی و پروتوزوآ هاست.با دلگرم همراه باشید.

دلایل تجویز و استفاده از قرص مترونیدازول

مترونیدازول برای از بین بردن باکتری ها و میکروارگانیسم ها که باعث عفونت در دستگاه تولید مثل، دستگاه گوارش، پوست، واژن و سایر قسمت های بدن هستند، تجویز و مصرف می شود. همچنین این دارو به همراه داروی ضد زخم برای درمان بعضی از انواع زخم های معده مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه قرص مترونیدازول را مصرف نماییم ؟

برای پیشگیری از ناراحتی معده، بهتر است قرص مترونیدازول را به همراه غذا و یا یک لیوان پر آب و یا شیر مصرف نمود. مقدار مورد استفاده بسته به بیماری شما، نوع عفونت و یا واکنش شما به درمان متغییر می باشد.و عفونت

توجه نمایید که تا زمانیکه مقدار تجویز شده توسط پزشک پایان نیافته است، به مصرف این دارو ادامه دهید، حتی اگر عفونت از بین برود.

عوارض جانبی مترونیدازول کدام اند ؟

قرص مترونیدازول ممکن است باعث عوارض جانبی‌ای همچون سرگیجه، سردرد، اسهال، تهوع و استفراغ، درد معده، کاهش اشتها، یبوست و خشکی دهان شود. اگر هریک از این تاثیرات باقی ماند و یا بدتر شد به پزشک خود مراجعه کرده و وی را باخبر نمایید.

این دارو ممکن است باعث تیره شدن ادرار گردد، اما نگران نباشید، این موضوع مشکل زا نیست.

بیاد داشته باشید که پزشک شما به این دلیل از این قرص برای درمان شما استفاده کرده چراکه باور داشته که این دارو فوایدی بیشتر از خطرات و اثرات جانبی اش برروی شما دارد. خیلی از افرادیکه از این دارو استفاده می نمایند، دچار مشکلی خاص و جدی نمی شوند.

اگر تغییراتی غیرمعمول ولی جدی، همچون بی ثباتی، تشنج، تغییرات خلقی و ذهنی (همچون گیجی)، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست ها و یا ادرار دردناک در شما رخ داد، می بایست سریعا پزشک خود را در جریان گذارید.

اگر تغییراتی غیرمعمول ولی بسیار جدی، همچون درد چشم ها، سردرد شدید و مداوم، تغییرات ناگهانی در بینایی، خشکی و درد گردن، گلودرد، تب مزمن، خونریزی و کبودی غیرطبیعی، درد شدید شکم و تهوع و استفراغ مداوم و شدید برای شما اتفاق افتاد، سریعا پزشک خود را باخبر نمایید.

استفاده طولانی مدت و یا تکراری از این دارو می تواند باعث برفک دهان و یا نوع جدیدی عفونت قارچی واژنی شود. اگر برفک دهان و یا ترشحات چرکی در واژن خود مشاهده نمودید، پزشکتان را در جریان گذارید.واکنش و حساسیت بسیار شدید و جدی به این دارو، غیرمعمول است.

اما اگر اتفاق افتاد سریعا با اورژانس تماس حاصل فرمایید.لیست ارائه شده، عوارض جانبی کامل این دارو نیست و در صورتیکه مشکل دیگری حس کردید با پزشکتان تماس حاصل نمایید.

موارد استفاده و عوارض قرص مترونیدازول

روش مصرف مترونیدازول

این دارو را می‌توان با وعده‌های اصلی غذا یا مقداری خوراکی مصرف کرد تا معده را ناراحت نکند. بهتر است این دارو طی شبانه روز در نوبت‌هایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. اگر قراراست روزی ۴ نوبت مترونیدازول مصرف کنید بهتر است هر ۶ ساعت یک بار باشد.

درباره میزان جذب این دارو میتوان گفت حدود ۸۰ درصد داروی خوراکی جذب می‌‌شود. لازم به ذکر است که غذا سرعت جذب را به تأخیر می‌‌اندازد اما در مقدار جذب تأثیری ندارد.

توجه داشته باشید که اگر پیش از اتمام دارو، مصرفش را قطع کنید، ممکن است علایمتان مجددا عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید مصرفش کنید.

البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید. برای نگهداری این دارو دمای اتاق مناسب بوده و باید آن را از رطوبت و گرمای زیاد به دور نگه دارید.

توجه: برای پیشگیری از ناراحتی معده، بهتر است این دارو را به همراه غذا و یا یک لیوان پر آب و یا شیر مصرف نمود.

عوارض مصرف مترونیدازول

خیلی از افرادی که از این دارو استفاده می‌نمایند، دچار مشکلی خاص و جدی نمی‌شوند. اگر تغییراتی غیرمعمول ولی جدی، همچون بی ثباتی، تشنج، تغییرات خلقی و ذهنی (همچون گیجی)، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست‌ها و یا ادرار دردناک در شما رخ داد، می‌بایست سریعا پزشک خود را در جریان گذارید.

ممکن است رنگ ادرار شما در اثر مصرف این دارو کمی تیره شود که جای نگرانی نیست

به طور کلی قرص مترونیدازول ممکن است باعث عوارض جانبی‌ همچون سرگیجه، سردرد، اسهال، تهوع و استفراغ، درد معده، کاهش اشتها، یبوست و خشکی دهان شود. اگر هریک از این تاثیرات باقی ماند و یا بدتر شد به پزشک خود مراجعه کرده و وی را باخبر نمایید.

همچنین اگر اگر برفک دهان و یا ترشحات چرکی در واژن خود مشاهده نمودید، پزشکتان را در جریان گذارید.

هشدار مصرف مترونیدازول

هنگام مصرف این دارو نباید به هیچ وجه نوشابه‌های الکلی بنوشید یا داروهای حاوی الکل مصرف کنید و این نکته را باید حداقل تا یک روز پس از اتمام درمان با مترونیدازول رعایت کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار یک واکنش بسیار ناخوشایند شوید که علایمی مثل تهوع ، استفراغ ، دل پیچه ، سردرد، تپش قلب ، برافروختگی و گرگرفتگی دارد. همچنین در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا در دوران بارداری و شیردهی به نوزادتان به سر می‌برید و یا حتی قصد باردار شدن را دارید حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

موارد استفاده و عوارض قرص مترونیدازول

برای مصرف این دارو موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • اگر در حال درمان عفونت با تریکوموناس هستید، برای جلوگیری از عفونت مجدد همسرتان نیز باید همزمان با مترونیدازول درمان شود و تا بهبود کامل برای روابط جنسی حتما از کاندوم استفاده شود.
  • در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های مغزی مثل صرع ؛ مشکلات خونی یا بیمای‌های کبدی حتما در ارتباط با مصرف این دارو با پزشک مربوطه مشورت کنید.
  • در صورت مصرف داروهای دیگر، به ویژه ضدانعقاد (رقیق کننده‌های خون ، مثل وارفارین) یا دیسولفیرام حتما موراد را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • این دارو می‌تواند باعث حساس شدن پوست شما شود، پس از ضدآفتاب، عینک آفتابی و لباس مناسب در صورت حساسیت به دارو استفاده نمایید.
  • دارو را دور از دسترس کودکان ، دور از گرما، نور مستقیم یا حرارت مرطوب نگهداری کنید.

خواهشمندیم اگر سوال یا نکته‌ای برای مطلب مترونیدازول چیست؟ در ذهن شما باقی مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.


بیشتر بخوانید :

مترونیدازول آنتی بیوتیکی موثر برای درمان عفونت های باکتریاییاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (162 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ارام | ۲ سال پیش
من دوسال ‌‌‌پیش عمل بای پس روده کردم دکتر گفته تا آخر عمرت باید مترو نیدازول شبی یدونه بخوری
این عارضه نداره؟
4
1
نرگس | ۲ سال پیش
سلام اگه ۹تا قرص مترونیدازول ۲۵۰ یکجا بخوریم چه اتفاقی می افته
1
6
Fayix | ۲ سال پیش
سلام لطفا جواب سوالمو بدین🥺۱۴ قرص مترو همرو باهم خوردن و بعدش همش ۱۵ دقه ایی ی بار استفراغ
چ خطری دارد؟؟؟
3
4
علی | ۴ سال پیش
سلام ۰۰۰ بخاطر عفونت دندون دکتر برام اموکسی سیلین و مترونیدازول تجویز نموده ولی متاسفانه بعد از مصرف بعضی از قسمتهای بدنم قرمز شده . علت چیست
2
5
پرستو | ۴ سال پیش
من دوروزدوبسته قرص میترونیدازل مصرف کردم برای عفونت دندان ولی متاسفانه استفراغ وحالت تهوع وتیره شدن ادرارپیداکردم الان چیکارکنم که اثرش بره؟؟؟؟لطف کنید کمک کنید
1
7
Siros | ۴ سال پیش
سلام ..من هر وقت از قرص مترونیدازول استفاده میکنم..سر الت تناسلی ولب هام تاول میزنه...از چی میتونه باشه...چون عفونت معده وروده دارم..باید حتما از این قرص استفاده کنم..ایا نمونه خارجی این قرص هست که بخرم ..ممنون م
2
7
سمانه | ۴ سال پیش
با عرض سلام من قرص مترونیدازول خوردم دهنم خشک شده و لبام متورم شده و نمیتونم آب دهن قورت بدم چون گلوم متورم شده از عوارض این قرص الان واقعا نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
0
6
رضا | ۵ سال پیش
آقا دکتر سلام من بیماری روده ای پنومتوزکولن دارم زمانیکه مترونیدوزول میخورم البته با بیسموت خوبم همینکه قرص راقطع میکنم درموقع دفع لکه هایی میبینم ایا مدام باید قرصها را ادامه بدهم یا خیر ضمنا اگر تنها مترونیدازول بخورم کافیه راهنمایی فرمایید دارو مخصوص بیماری من دارد یا خیر ازاینکه مزاحم شدم به بزرگواری خود ببخشید.
0
0
سامان | ۵ سال پیش
با سلام از عوارض قرص مترونیدازول خارش مقعد و آلت تناسلی در صورت ادامه مصرف بعد این علاعم روده کوچک کارایی خود را از دست داده و دیگر چیزی جذب نمیکند و دائم اسهال خواهید بود که درمانش با خداست بدرود.
0
3
nado | ۵ سال پیش
سلاااااااام
من این دارو رو تقریبا 6 روزی مصرف کردم برای عفونت
ولی وحشتناک حالم بد میشدش
حالت تهوع داشتم چند روز هیچی نمی تونستم بخورم اخر سر هم استفراغ
خیلی هم بی خواب بودم چند شب متوالی کلا نیم ساعت خوابیدم
خودم مصرف قرصو قطع کردم
حاااااالا نمی دونمم چیکار کنم عفونتم باز پیداش میشه اینطوری یانه ؟
3
0
پاسخ ها:
علی | ۴ سال پیش
من حالت تهوع یا استفراغو ندارم
ولی به شدت بی خوابم مثل شما
۹ پیش این نظرو دادین جوابی بهتون ندادن
لطفا نظرسنجی میذارین به سوالات مردم پاسخ هم بدید بعضی ها به سختی به دکتر دسترسی دارند ممنونم
0
1
فرزاد | ۵ سال پیش
سلام،براى عفونت مجارى ادرارى و الت تناسلى قرص مترونيدازول مصرف ميكنم،ميخواستم بپرسم همراه اين قرص بايد قرص ديگه اى هم مصرف كنم يا مترونيدازول كافيه،عفونتم زياد نيست فقط ميخوام بدونم
0
0
مصطفی | ۵ سال پیش
سلام داروی مترو نیدازول هر ۱۲ ساعت ۴عدد به مدت یک روز مصرف کردم میخام ازمایش پلاکت بدم تا چند ساعت بعد از قطع دارو میتونم ازمایش بدم
0
1
مهدی | ۵ سال پیش
سلام مصرف مترونیدازل میتواند باعث سوزش در موقع ادرار بشود
0
1
پاسخ ها:
امیر | ۵ سال پیش
سلام من وارفارین مصرف میکنم واین قرص رو هر۸ساعت یکبار میخورم باید بین وارفارین واین قرص چقدر فاصله بزارم
1
0
مهدی | ۵ سال پیش
سلام من ده روز از مترونیدازل همراه با اموکسی سیلین برای عفونت دندان استفاده کردم بعد موقع ادرار احساس سوزش میکردم ایا امکان دارد که ازاثرات این دارو باشد بعد پیش اورولژ رفتم سونوگرافیگرفتم همه چیز خوب بود دوباره برام مترونیدازل با پروستاتان و افلوکساسین نوشت هنوز سوزش دارم بعلاوه سردرد و دلدرد وشبا تو خواب کابوس می بینم بدنم هم گزگز میشد
1
1
نام رقیه | ۵ سال پیش
سلام من قرص مترونازول مصرف کردم عوارضش میشه خارش ودردواژینال باشد؟
2
1
زهرا | ۵ سال پیش
سلام من قرص مترونیدازول برای عفونت استفاده کردم آیاباعث تاخییردرپریودی میشه
0
2
پاسخ ها:
زهرا | ۵ سال پیش
سلام آیا قرص مترونیدازول 250برای قاعدگی اشکال ندارد
0
0
دکتر مجتبی | ۵ سال پیش
سلام زهرا خانم ...قرص مترونیدازول در تاخیرپریودی تاثیردارد وبرای قاعدگی هم امکان اینکه مشکل بوجود بیارد کم نیست
0
0
وحید | ۵ سال پیش
باسلام دوستان چگونه عوارض این دارو را درمان کنیم درست است که گفتید به پزشک مراجعه کنیم ولی خواستم نظر شما رو هم بدونم
باسپاس
1
0
رضا | ۵ سال پیش
من 3 روز از این قرص مصرف کردم شب تو خواب ضربان قلب گرفتم لرزش زیاد سنگینی چشم احساس بیهوشی و مخصوصا هنگام خواب تکان خردن ناگهانی و شدید. دکتر بهم گفت قطع کنم مصرفشو ولی الان سه شب موقع خواب همین احساس دارم و جرات نمیکنم چشام بیندم.
3
0
پاسخ ها:
فاطمه | ۵ سال پیش
من نزدیک به ده روز قرص رو خوردم دهانم هر از گاهی جاهای مختلف قرمز میشه و گلوم انگار یه ذره ای چیزی توش گیر کرده
و دونه سفید زده
عوارض همین قرصه؟
0
3

hits