دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۳ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۲۳ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
همه چیز درباره شرایط لازم برای اهدای خون
0
1,608
زمان مطالعه: 7 دقیقه
برای اهدای خون لازم است که شرایط خاصی داشته باشید تا نه به خودتان آسیبی وارد کنید و نه به فرد دریافت کننده خون. اگر می خواهید این شرایط را بدانید با دلگرم همراه باشید.

شرایط اهدای خون چیست ؟

دو نکته در اهدای خون سالم حائز اهمیت است، خون اهدا شده نباید به گیرنده خون صدمه ای بزند و از طرفی نباید سلامت اهداکننده خون را به خطر بیندازد، بنابراین فقط افراد واجد شرایط زیر باید خون اهدا کنند.

از شرایط عمومی برای اهدای خون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی
 2. سن بین 18 سال تمام و 60 سال، اگر فرد به صورت مستمر سالی دو بار خون اهدا کند تا 65 سالگی می تواند به اهدای خون ادامه دهد.
 3. حداقل وزن برای اهدا 50 کیلوگرم است.
 4. تعداد نبض بین 50 تا 100 در دقیقه و فشار خون مناسب باشد.
 5. هر اهداکننده مرد تا 4 بار در سال و اهداکننده زن تا 3 بار در سال می تواند خون اهدا نماید.

در هنگام اهدای خون لازم است حتما به موارد زیر نیز توجه داشته باشید تا برای خود و فرد دریافت کننده خون خطری ایجاد نکنید :

1. رعایت فاصله زمانی حداقل 8 هفته بین دو نوبت اهدای خون؛ با این شرط که دفعات اهدا ی خون از 4 بار در سال تجاوز ننماید. البته بهتر است آقایان با فواصل 3 ماهه؛ و خانمها با فواصل 4 ماهه نسبت به اهدای خون اقدام نمایند.

2. تندرستی؛ بدان معنی که علاوه بر احساس سلامتی؛ توانایی انجام فعالیتهای معمول زندگی خود را داشته باشید. خوب است بدانید؛ که در رابطه با اهدای خون؛ حتی یک فرد دیابتی یا مبتلا به پرفشاری خون؛ که بیماری وی تحت کنترل و در سیر درمان قرار داشته باشد نیز تندرست محسوب می شود.

3. اهداکنندگان طی 6-4 ساعت قبل از اهدای خون، غذامیل کرده باشند.

4. اهداکنندگان مراجعه به دندانپزشکی نداشته باشند.

5. اهداکنندگان مبتلا به سرماخوردگی یا گلودرد نباشند.

6. اهداکنندگان طی یکسال گذشته بستری در بیمارستان یا جراحی نداشته باشند.

7. اهداکنندگان طی یکسال گذشته تزریق خون، واکسیناسیون یا تزریق هورمون رشد نداشته باشند.

8. درصورتیکه اهداکنندگان از دارویی استفاده می کنند در رابطه با موارد زیر با پزشک مشورت کنند:

 • چه دارویی وبه چه علت مصرف کرده اید؟
 • آیادوره کامل دارورامصرف کرده اید؟
 • چه زمانی مصرف دارو به پایان رسیده است؟
 • آیاآسپرین یاداروی حاوی آسپرین مصرف کرده اید؟چه زمانی ؟
 • آیاداروهای آنتی بیوتیک خوراکی یاتزریقی مصرف نموده اید؟

9. اهداکنندگان طی یکسال گذشته حجامت ،خالکوبی ،الکترولیز طب سوزنی یا سوراخ کردن گوش یا آندوسکوپی نداشته باشند.

10. در صورتیکه مبتلا به بیماری خاص مثل قلبی - عروقی - مغزی - نخاعی - گوارش - تیروئید - خونی - متابولیک - کلیوی - ریوی - اتوایمیون - دیابت - روماتیسم - تب روماتیسمی و اختلالات انعقادی می باشید با پزشک مشورت فرمائید.

11. درصورتیکه طی یکسال گذشته سفر به مناطق مالاریا خیز داشته اید بمدت یک سال از اهدای خون معاف می باشید.

12. اهداکنندگانی که طی 12ماه گذشته تشخیص سوزاک یا سیفلیس برای آنها گذاشته شده است از اهدای خون به مدت 12 ماه معاف هستند.

13. درصورتیکه رفتارهای مخاطره آمیزداشته اید (روابط جنسی پرخطر- اعتیادتزریقی - اقامت درزندان ) باپزشک مشورت نمائید.

اهدای خون خانم ها

علی رغم آن که بانوان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل داده و قاعدتا نیمی از مصرف کنندگان خون هستند، ولی درصد کمی از بانوان، خون اهدا می­کنند. درمراکز اهدای خون، بانوان نیز مانند آقایان زمانی موفق به اهدای خون می شوند که بررسی های پزشکی انجام شده، آنان را واجد شرایط اهدای خون شناخته و اطمینان حاصل شود که اهدای خون برای آنان ضرر و زیانی ندارد.

با این حال مشارکت بانوان کشور ما در اهدای خون حدود 5 درصد کل داوطلبان بوده (در استان اضفهان حدود 3 درصد) و این در حالی است که میزان این مشارکت در کشورهای توسعه‌ یافته تا 50 درصد می‌رسد. نسبت بسیار پایین مشارکت بانوان کشور در اهدای داوطلبانه خون دلایل متفاوتی دارد.

نگرانی از کم‌ خونی، ترس از خونگیری، عدم توجه به تغذیه مناسب و عدم اطلاع رسانی کافی ازمهمترین دلایل استقبال کم بانوان از اهدای خون است. بعضی از بانوان بر این باورند که کم خون هستند و اهدای خون برایشان مضر است. لازم است به این عزیزان یاد آور شویم که جهت اهدای خون هر داوطلب توسط پزشک معاینه شده و از نظر کم خونی بررسی می شود و در صورتی خونگیری می شود که برای سلامت وی مشکلی نداشته باشد.

ازطرفی برای تسریع در جایگزینی ذخیره آهن و جلوگیری از بروز کم خونی بعد از اهدای خون به بانوان تعدادی قرص آهن تجویز و توصیه به مصرف آن می گردد. جهت غلبه برترس کافیست به این توجه کنید که با اهدای یک واحد خون می توانید حداقل جان سه بیمار را، که چه بسا از بستگانتان باشند، نجات دهید.بانوان نیز می توانند با اهدای مستمر خون ، نقش موثر خویش را در سلامت جامعه ایفا نمایند.

به خاطر آوریم که زندگی انسان های بسیاری به اهدای خون وابسته است اهدای خون فرصتی برای شکر نعمت سلامتی است. نیاز به خون همیشه هست و نیکوکاری و ایثار همیشه با اجر و ثواب خالق نیکی ها همراه می باشد.

آشنایی با انواع اهدای خون

1. اهدا خون غیرخودی (آلوژنیک )

انواع اهداکنندگان اهدا خون غیرخودی (آلوژنیک ) :

 1. اهداکنندگان پولی :
  این افراد در ازای دریافت پول خون اهدا می نمایند . از آنجاییکه این افراد ممکنست به خاطر دریافت پول به سوالات مربوط به رفتارها وسلامت خود پاسخ صحیح ندهند نمی توانند بعنوان منبع تامین خون سالم معرفی شوند.
 2. اهداکننده جایگزین / فامیلی:
  این افراد در زمانی که خون آنها مورد نیز یکی از اعضاء خانواده یا آشنایان می باشد خون اهدا می نمایند .این افراد ممکنست به خاطر تحت فشار بودن از طرف اعضای خانواده ویا نگرانی برای خود بیمار به سوالات پاسخ صحیح ندهندوباعث انتقال آلودگی به فرد گیرنده خون شوند. همچنین بستگان بیمار نیازمند به خون ممکن است افرادی را با پرداخت پول تشویق به اهدای خون به جای خود نمایند .
 3. اهداکنندگان داوطلب:
  این افراد به صورت کاملا داوطلبانه وبدون در نظر گرفتن پاداش مادی خون خود را اهدا می نمایند. انگیزه اصلی این افراد کمک به دیگران است . دلایل اندکی جهت پنهان کردن اطلاعات مربوط به آن بخش از سلامت و روش زندگی فرد که آنهارا برای اهدای خون به طور موقت نامناسب می نماید دارند وخون سالمتری را می توانند اهدا کنند.

اهداکنندگان داوطلب نیز به سه گروه تقسیم می شوند :

 1. اهداکننده بار اول:
  اهداکننده ای است که برای اولین بار به مراکز اهدای خون مراجعه کرده وسابقه هیچگونه اهدای خونی ندارد .
 2. اهداکننده با سابقه:
  به اهداکننده ای اطلاق می شود که سابقه اهدای خون را دارد ولی از آخرین باری که اهدای خون نموده بیش از یکسال می گذرد . این تعریف در بر گیرنده اهداکنندگانی است که در سال کمتر از 2 بار خون اهدا می نمایند.
 3. اهداکننده مستمر:
  اهداکننده ای که سالانه حداقل دو بار خون اهدا می کند.

2. اهدا خون خودی (اتولوگ )

اهدای خون اتولوگ یا اهدای خون خودی، عبارت از روشی است که در آن فرد برای خودش خون اهدا می کند. خون دریافت شده در شرایط استاندارد نگه داری می شود تا در صورت نیاز، در ضمن عمل جراحی یا خاتمه ی عمل به وی تزریق گردد.

این روند باعث می شود که او به خون دیگران نیاز نداشته باشد. خون اهدا شده در اهدای خون اتولوگ، فقط برای همان شخص اهدا کننده مصرف می شود و اگر در حین عمل جراحی نیازی به آن خون پیش نیامد، آن خون معدوم می گردد

شرایط اهدای خون

بیشتر بخوانید:

پاسخ به تمامی سوالات رایج درباره اهدای خون

روز جهانی اهدای خون در تقویم چه روزی است ؟

آیا از فواید اعجاب انگیز اهدای خون آگاه هستید؟


 • منبع
 • ebto.ir
 • salamatnews.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

hits
statcounter