دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
۶۰ راهکار طب سنتی برای تقویت پیاز مو و درمان ریزش مو سر
27
زمان مطالعه: 15 دقیقه
تقویت پیاز مو و درمان ریزش مو: جلوگیری از ریزش مو با گیاهان دارویی و خانگی درمان ریزش مو در طب سنتی , تقویت پیاز مو , عصاره گیاهی تقویت پیاز مو درمان سنتی ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو با گیاهان دارویی

تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش مو یکی از چالش های این روزهای اکثر مردم است , کسانی که ریزش مو دارند برای جلوگیری از ریزش موهایشان و تقویت پیاز مو نسبتا بیشتر از 100 مدل شامپو را استفاده کرده اند ولی همچنان ریزش موها ادامه دارد یا پیاز مو آنها تقویت کافی را ندارد. برای تقویت پیاز مو و درمان ریزش مو همراه مجله دلگرم باشید:

علل ریزش مو

بر خلاف تصور عام , علت ریزش مو ارثی نيست، بلکه ضعف پياز مو نسبت به ويتامين های گروه B مي باشد و اين ضعف ریشه مو خود باعث جمع شدن چربي در اطراف پياز مو است. يکي ديگر از عواملی که باعث ريزش مو مي گردد کمبود گوگرد مي باشد.اين ماده معدني جزو ترکيبات مو مي باشد و در انواع پيازهاي خوراکي مثل پياز نرگس، پياز عنصل و همچنين در انواع سبزي ها مثل تره، سير و موسير به وفور يافت مي شود.

موضوع ديگري که در ريختن موي سر مؤثر است، کندي جريان خون در زير پوست سر است. براي تحريک جريان خون در زير پوست سر مي توان از عواملي که پوست را تحريک مي کنند، استفاده نمود تا از ريزش موهاي خود جلوگيري نماييد. يکي از راه ها، به جريان انداختن خون در سر و تنفس موهاست به شرط اينکه صابون و شامپويي را که به کار مي بريد قليايي نباشد

علل و درمان گیاهی ریزش مو , درمان سنتی ریزش مو

برای تقویت پیاز مو چه کنیم ؟

در طب سنتی درمان های بسیاری برای تقویت پیاز و ریشه مو آماده است , که ما برای شما ۵۰ مورد آن را بصورت خلاصه بیان کرده ایم.

۱- شستن مو با ماست یا آب ماست از ریزش مو جلوگیری می کند و باعث تقویت مو میشود .

۲- برای درمان ریزش و تقویت مو ، یک عدد خیار بزرگ که کاملاً رسیده و زرد شده است را از وسط به دو نیم کنید و لابه لای گوشت و تخم آن مقداری جو دو سر قرار دهید. پس از چند روز جو از آب خیار استفاده کرده و جوانه می زند و پس از مدتی خشک می شود. حالا آنرا کوبیده و مخلوط با حنا یا ماست به سر ببندید.

۳- برگ های گزنه و پیاز را کاملاً ریز کرده و در الکل ۷۰ درصد بریزید. هر روز این مخلوط را تکان دهید و به مدت یک الی دو هفته آن را در هوای اتاق نگه دارید. اکنون آنرا صاف کرده و به مدت یک هفته هر روز پوست سر را با آن ماساژ دهید. بعد از گذشت این مدت خواهید دید که این محلول باعث تقویت مو شده و ریزش موی شما چقدر کاهش یافته است.

۴- برای تقویت موهای خود ، مقدار کمی سیر را رنده کنید و بعد به آن مقداری عسل اضافه کنید و خوب مخلوط کنید . این مایع را به کف سر خود بمالید و پس از گذشت ۲ ساعت موهای خود را خوب بشویید.

۵- آرد ثعلب یکی از موادی است که باعث تقویت مو شده و از ریزش آن جلوگیری می کند . برای استفاده از آن می توان آرد را به مقدار اندکی به کف سر مالیده و بعد با آب سرد موها را بشویید.

۶- ضماد برگ تازه و خشک سدر را تهیه نموده ، مالیدن این ضماد بر سر، برای تقویت مو بسیار مفید است. برای مالیدن بهتر است موها نم دار باشند.

۷- مغز کهنه و سیاه شده گردو را له کرده و به صورت پودر درآورید و با مقدار کمی روغن زیتون مخلوط نمایید. مالیدن این ژله به موها باعث جلوگیری از ریزش و تقویت مو می شود.

۸- سیاه دانه را خوب بسوزانید و سپس آنرا با موم و کمی روغن بادام و حنا مخلوط کنید و به مدت ۴۰ دقیقه به سر خود بمالید. این مایع از ریزش مو جلوگیری کرده و باعث تقویت مو میشود .

۹- کلم را با مقدار کمی آب بپزید. استفاده از این مایع باعث می شود که موها نریزند و باعث تقویت مو میشود.

۱۰- گل نسترن و گل همیشه بهار را در روغن زیتون ریخته، بجوشانید تا قوام آید و بعد آنرا به سر بمالید. شست و شوی سر با جوشانده گل بابونه نیز برای جلوگیری از ریزش و تقویت مو بسیار مفید است.

۱۱- شاید عجیب باشد ولی شستن مو با کف کله پاچه (کفی که هنگام پخت تولید می شود) به مدت ۲۰ روز برای بهبود ریزش و تقویت مو بسیار مفید است.

۱۲- مالیدن جوشانده برگ انجیر و شیره آن برای جلوگیری از ریزش و تقویت مو نتیجه مفیدی دارد. برای تهیه آن بدین ترتیب عمل کنید:

دو عدد برگ انجیر را جوشانده و در شیشه ای ریخته و بعد کمی از آنرا برداشته و فقط موی سر را با آن خیس کنید و مواظب باشید که آب بر روی صورت و بدنتان نریزد و اگر ریخته شد فورا محل را با یک دستمال تمیز پاک نمایید.

۱۳- شست و شوی سر با برگ گردو علاوه بر آن که از ریزش مو جلوگیری می کند باعث نرمی ولطافت و تقویت مو می شود.

۱۴- شست و شوی سر با آب خام یا پخته شلغم و چغندر نیز برای ریزش مو بسیار مفید است. و اگر سر خود را با آب لبو بشویید باعث تقویت موها شده و موی پرپشتی خواهید شد.

۱۵- مقداری کتیرا و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و به سر خود بمالید (مشروط بر اینکه سر شما چرب نباشد) مالیدن زرده تخم مرغ فقط برای موهای خشک است و موهای چرب باید از مورد سبز و آب نخود استفاده کنند.

۱۶- خمیر اطراف تخم های انواع خربزه نیز برای جلوگیری از ریزش موها بسیار مفید است. حتی آب گرمک و طالبی نیز برای تغذیه مو از خارج نیز بسیار مفید است. برای این کار کافی است که تخمه ها را در دست مالش داده و چربی آنها را بر سر بمالید و بگذارید ۱ ساعت بماند و خشک شود و بعد سر خود را با آب نیمه گرم بشویید. استفاده از جوشانده جو دو سر اثر بسیار خوبی در استحکام موها دارد.

۱۷- برای تقویت موها ، مقداری برگ شاهی را ریز نموده، سپس آنرا خوب له کرده به طوری که آب آن خارج شود. این آب را با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید و به سر خود بمالید و پس از گذشت ۶ ساعت موها را خوب شست و شو دهید.

divider

۱۸-مقداری برگ خشک مریم گلی را در مقداری آب جوشیده ریخته و در ظرف را ببندید تا دم بکشد و سپس به مدت ۱۰ دقیقه به آن حرارت دهید، پس از آن این مخلوط را صاف کرده و به سر خود بمالید. این نسخه باعث تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن می شود.

۱۹- استفاده از جوشانده غلیظ آویشن شیرازی و مالیدن آن به سر، باعث تقویت پیاز مو می شود و از ریزش آن جلوگیری می کند. استفاده از روغن گل نسترن و روغن گل همیشه بهار برای موهایی که ریزش دارند بسیار مفید می باشد. روغن زیتون را با روغن اوکالیپتوس به نسبت های مساوی مخلوط نمایید و سپس آن را به سر خود مالیده و بگذارید تا ۲ ساعت بماند و سر را با آن ماساژ داده و بعد بشویید. این عمل از ریزش مو جلوگیری می کند.

۲۰- برای تقویت موها ؛ پودر حنا، انگور، شیر دلمه شده و آب لیمو را با هم مخلوط نمایید و بر روی مویتان بگذارید. پس از ۱ ساعت با یک نوع لوسیون ملایم سرتان را بشویید.

۲۱- از مخلوط گل اقاقیا و انگور خمیری درست کنید. می توانید از این مخلوط به عنوان یک لوسیون گیاهی تقویت کننده بسیار مؤثر استفاده کنید.

۲۲- مخلوط گل مروارید ، انگور، نارگیل، بادام، زیتون را بر روی موهای خود بگذارید. پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه موهایتان را بشویید . (برای تقویت موهای ضخیم و تیره).

۲۳- از خیار و پرتغال و آب لیمو و حنا مخلوطی درست کرده و بر روی موی خود بگذارید. پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه سر خود را بشویید. این مخلوط را می توانید بعنوان یک سفید کننده گیاهی(دکلره کننده) استفاده نمائید.

۲۴- ژل آلوئه ورا، روغن کرچک و روغن زیتون را مخلوط کرده سپس بر روی موی خود بمالید. این مخلوط برای پوست شما بسیار مغذی است. پس از مالیدن بر روی پوستتان می توانید اثرات معجزه آسای آن را مشاهده کنید.

divider

۲۵- قبل از حمام با روغن کنجد موهای خود را ماساژ دهید. بعد سر خود را بشویید.

۲۶- استفاده از عصاره ترب در قسمتی که موی سر ریخته است برای رشد مجدد و تقویت مو بسیار مفید است.

۲۷- برای تقویت موها ، مقداری برگ های تازه یا خشک گزنه را با مقداری برگ تازه یا خشک گلپر در شیشه ای بریزید و به آن ۱ لیتر الکل ۹۰ درجه اضافه کنید و در آن را محکم ببندید و در آفتاب قرار دهید. بعد از گذشت ۱۵ روز آن را صاف کرده و درشیشه ای دیگر بریزید. ۳ قاشق سوپخوری از این تنطور را در ۲۵۰ سی سی آب ریخته و صبح و شب به سر خود بمالید و نتیجه آن را خودتان مشاهده کنید.

۲۸- آب تره را با الکل ۷۰ درصد مخلوط نمایید و بگذارید تا سه ساعت بماند و بعد با این عصاره پوست سر را ۲ یا ۳ بار در روز مالش دهید، این محلول در متوقف کردن ریزش موها و رویاندن مجدد و تقویت مو بسیار مؤثر است.

۲۹ – ۱۲ تا ۱۵ گرم جوانه تازه گردو را در ۳۰۰ گرم پیه بپزید. پماد را خوب بکوبید و به هم بزنید. این پماد را می توان به مدت چندین هفته در ظرف کاملاً در بسته و جای خنک نگه داشت و پس از شستن سر با لوسیون قشر نازکی از این پماد را برای مدت طولانی روی موها بکشید.

۳۰- دو مشت از ریشه تازه باباآدم و یک مشت ریشه گزنه را خرد کرده و در یک و نیم لیتر الکل (روم ) بریزید. پوست سر را با این مخلوط مدت زیادی ماساژ دهید.

۳۱- آب تره جهت جلوگیری از ریزش و تقویت مو بسیار مفید است. برای تهیه آن ۱۰۰ گرم از بولاغ اوتی را در ۱۰۰ گرم الکل بریزید و در صورت امکان جهت تشدید تأثیر آن، مقدار ۲۰ گرم قان به آن اضافه کنید و هر روز یک بار، پوست سر را با آن ماساژ دهید.

۳۲- جهت جلوگیری از ریزش و تقویت موهای سر، جوشانده ای از پوست درخت غان (توس) تهیه می شود و چند قطره از اشک ساقه آن را نیز به جوشانده می افزایند و پوست سر را با آن ماساژ می دهند.

۳۳- دو مشت از گل و برگ تازه و دانه های لادن را با دو عدد برگ گزنه و سه عدد برگ شمشاد کوبیده، مدت دو هفته در یک لیتر الکل ۹۰ درجه قرار دهید بعد آن را صاف کرده، پوست سر را با این مایع به شدت ماساژ دهید.

۳۴- کلم را پخته به صورت ضماد بر پوست سر قرار دهید و یا با محلول جوشانده غلیظ برگ کلم، موها را ماسای دهید این محلول برای برطرف کردن ریزش موی سر بسیار مفید است.

divider

۳۵ – گرد فلفل سیاه را با پیاز و نمک به صورت خمیر نرمی تهیه نموده و بر روی قطعه پارچه ای قرار داده و به شکل ضماد، در محل مورد نظر بگذارید. این عمل را لااقل روزی یک مرتبه تکرارنمایید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.برای رویانیدن مویی که بر اثرداءالثعلب (پسورزیازیس) ریخته است،این روش بسیار مفید است.

۳۶- برای درمان ریزش موی سر، ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری گرد خشک فلفل سبز را در یک لیوان آب حل نموده و هفته ای ۲ یا ۳ مرتبه موهای سر را با آن آهسته ماساژ دهید و یا به ملایمت بر پوست سر بمالید.

۳۷ – موی سر را صبح و شب با آب جوشانده گل ختمی، یا لعاب اسفرزه بشویید و روغن بنفشه یا نیلوفر بمالید و استحمام بسیار کنید.

۳۸- استفاده از عصاره ترب در قسمتی که موی سر ریخته است، برای رشد مجدد و تقویت مو بسیار مفید است.

۳۹- مقداری برگ های تازه یا خشک گزنه را با مقداری برگ تازه یا خشک گلپر در شیشه ای بریزید و به آن ۱ لیتر الکل ۹۰ درجه اضافه کنید و در آن را محکم ببندید و در آفتاب قرار دهید. بعد از گذشت ۱۵ روز آن را صاف کرده و درشیشه ای دیگر بریزید. ۳ قاشق سوپخوری از این تنطور را در ۲۵۰ سی سی آب ریخته و صبح و شب به سر خود بمالید و نتیجه آن را خودتان مشاهده کنید.

۴۰- شیره شاهی آبی را با الکل ۷۰ درصد مخلوط نمایید و بگذارید تا سه ساعت بماند و بعد با این عصاره پوست سر را ۲ یا ۳ بار در روز مالش دهید، این محلول در متوقف کردن ریزش موها و رویاندن مجدد آن بسیار مؤثر است.

۴۱- برای درمان ریزش و تقویت موی سر، ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری گرد خشک فلفل سبز را در یک لیوان آب حل نموده و هفته ای ۲ یا ۳ مرتبه موهای سر را با آن آهسته ماساژ دهید و یا به ملایمت بر پوست سر بمالید. موی سر را صبح و شب با آب جوشانده گل ختمی، یا لعاب اسفرزه بشویید و روغن بنفشه یا نیلوفر بمالید و استحمام بسیار کنید.

۴۲- اگر دارای موی سر مجعد یا سیاه هستید و با شانه یادر اثر کشیدن، زود کنده می شود و می ریزد باید بابونه را جوشانده و صاف کرده و با روغن کنجد دوباره بجوشانید تا آب آن تمام شود، روغن حاصل را صبح و شب بر مو مالیده و مالش دهید.

۴۳- اگر دارای پوست نرم و موی باریک و ابریشمی هستید، باید بر سر و بدن روغن آمله یا روغن هلیله کابلی یا روغن مازو بمالید و هر روز موی سر را با روغن مورد و تخم لادن یا مورد تنها، بسیار مالش دهید.

۴۴- اگر دارای موی نازک و چرب هستید که ریزش نیز دارند، به موها هیچ گونه روغنی نمالید که ریزش آن زیادتر می شود تنها راه درمان این است که موها را زیاد بشویید.

divider

۴۵- برای درمان ریزش مو می توان از گوجه فرنگی نیز استفاده کرد. عصاره برگ یا روغن کنجد، تقویت کننده موی سر می باشد و از ریزش آن جلوگیری می کند. ضماد جوشانده میوه یا برگ سرو کوهی توأم با سرکه، از ریزش مو جلوگیری کرده و شوره سر را نیز بر طرف می سازد. شست و شوی سر با جوشانده غلیظ برگ درخت پسته، سبب تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش مو می شود.

۴۶- شست و شوی سر با پودر برگ درخت بید از ریزش مو جلوگیری می کند. ماساژ پوست سر با جوشانده غلیظ باباآدم پوست سر را قوی و از ریزش مو جلوگیری می کند.

۴۷- مالش سر با خیسانده برگ انجیر، از ریزش مو جلوگیری می کند. مالش پوست سر با محلول دم کرده آویشن، از ریزش مو جلوگیری می کند.

۴۸ - عصاره آلو‌ورا و نارگیل وگندم را بصورت به یک‌چهارم فنجان پودر جوانه گندم، یک‌چهارم فنجان عصاره آلوورا و یک‌چهار فنجان شیر نارگیل را با هم مخلوط کرده و از آن به عنوان شامپو استفاده کنید.

۴۹ - عصاره نعناع رشد مو را چند برابر میکند , عصاره نعناع را از عطاری ها یا داروخانه ها تهیه کنید و ۳ قاشق چای‌خوری آب را در ظرفی کوچک بریزید و به آن ۳ قطره عصاره نعناع اضافه کنید و پس از هم زدن از آن برای ماساژ پوست سرتان استفاده کنید.

۵۰ - روغن زیتون و عصاره اسطوخودوس : یک فنجان عصاره اسطوخودوس را تهیه کنید و آن را با میزان برابر روغن زیتون خالص که فرآوری نشده باشد، مخلوط کرده و آن را به مدت ۳ تا ۴ هفته در محیط تاریک و سرد قرار دهید. می‌توانید از یک بطری تیره‌رنگ استفاده کنید یا اگر بطری تیره رنگ دردسترس ندارید دور بطری را با فویل خوب بپیچید تا نور به این ترکیب نرسد. سپس آن را در طبقه پایین یخچال قرار دهید و اجازه دهید ۳ تا ۴ هفته در این شرایط باقی بماند و بعد از آن هر شب موهای خود را با آن ماساژ دهید.

عصاره گیاهی تقویت پیاز مو
عصاره های گیاهی تقویت پیاز مو

عصاره های گیاهی برای تقویت پیاز مو

عصاره های گیاهی برای تقویت موهای خشک:

عصارۀ چوب صندل

عصارۀ مریم گلی

عصارۀ اسطخودوس

عصارۀ شمعدانی

و عصارۀ اکلیل کوهی

عصاره های گیاهی برای تقویت موهای چرب:

عصارۀ اکلیل کوهی

عصارۀ سرو کوهی

عصارۀ مریم گلی

عصارۀ درخت چای

عصارۀ گریپ فروت

عصارۀ درخت سرو

عصارۀ سدر

عصارۀ لمون گراس (علف لیمو)

عصارۀ شاهی

و عصارۀ اسطوخودوس

برای موهای تیره، شکننده و آسیب دیده:

عصارۀ مریم گلی

عصارۀ بابونه

عصارۀ لمون گراس

عصارۀ اسطوخودوس

عصارۀ چوب صندل

عصارۀ شمعدانی

عصارۀ لیمو

و عصارۀ اکلیل کوهی

divider

درمان ریزش مو در طب سنتی هند

درمان گیاهی و خانگی ریزش مو

همچنین در مکتب هند اعتقاد دارند که برخی از گیاهان به بهبود گردش خون کمک کرده ،پوست سر را ضدعفونی و فرایند رشد موها را تسهیل می‌کنند، برخی از این گیاهان و طریقه مصرف آن‌ها عبارت است از :

موهایتان را با مریم‌گلی بشویید، زیرا این مواد رشد مو را تحریک می‌کنند.

عصاره شیرین‌بیان نیز در جلوگیری از ریزش مو کمک‌کننده است.

گیاه دم‌اسب بهترین منبع سیلیس است و به همین دلیل کمک می‌کند تا هم موها تقویت شوند و هم درخشندگی خاصی پیدا کنند.

اگر می‌توانید پوست سر را با اسانس گزنه، رزماری و گیاه دم‌اسب به‌طور منظم ماساژ دهید، چنین ماساژ منظمی می‌تواند باعث تحریک رشد موها شود.

divider

گردآوری در مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (27 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits