دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
کبد چگونه به نقطه مسمومیت می رسد و چه علائمی دارد ؟
6
زمان مطالعه: 9 دقیقه
علیرغم اینکه کبد همه کاره است و تا حدودی می تواند دوباره رشد کند به همه مواد ایمنی ندارد. الکل، داروها و حتی گیاهان می توانند به همراه سایر ترکیبات سمی که باید اجتناب شود به کبد آسیب برسانند. این آسیب به عنوان هپاتیت سمی شناخته شده است و معمولاً به...

نشانه های سمیت کبد

در مسمومیت کبد چه اتفاقی می افتد ؟

نشانه های سمیت کبد : کبد به طور مداوم خون را فیلتر می کند مواد مغذی را پردازش می کند زباله ها را تخریب می کند و سموم را خنثی می کنند از جمله تولید مواد مختلفی که برای حمایت از زندگی ضروری است.

با این حال، ظرفیت کبد برای خنثی کردن و از بین بردن مواد سمی محدود است.

اگر این سموم در کبد تجمع پیدا کند می تواند باعث التهاب بافت کبدی (هپاتیت) شود. به همین دلیل است که به عنوان هپاتیت سمی تجویز می شود.

سمیت کلی کبدی یک وضعیت نسبتاً شایع است که عمدتاً از سوء مصرف الکل ایجاد می شود. کبد مسئول پردازش الکل است که مصرف می شود.

آنزیم های مختلفی در کبد وجود دارد که الکل را تجزیه می کند و یکی از محصولات جانبی استالدئید است. این ماده می تواند باعث آسیب و التهاب ارگان های مختلف داخلی شود.

کبد مستعد ابتلا به این بیماری است زیرا از طریق فرآورده های الکل و استالدئید از درون کبد می باشد.

با این حال، مصرف الکل روزانه و حتی مصرف نادرست مقدار زیادی الکل (نوشیدن الکل) می تواند منجر به هپاتیت سمی و به خصوص التهاب و هپاتیت شود.

همچنین اعتقاد بر این است که برخی از عوامل ژنتیکی و خود ایمنی ممکن است نقش داشته باشند به این معنی است که برخی افراد ممکن است در معرض خطر ابتلا به هپاتیت الکلی باشند.

به غیر از الکل، ممکن است چندین ماده دیگر نیز از جمله داروهای بدون نسخه (OTC) و نسخه ای تجویزی، گیاهان خاص، مواد شیمیایی صنعتی و آفت کش ها و یا علف کش ها مسئول باشند.

اگر آسیب کبدی شدید و طولانی باشد ممکن است برگشت ناپذیر باشد. کبد می تواند آسیب ببیند و در نهایت منجر به نارسایی کبد شود. یکی دیگر از عوارض احتمالی سرطان کبد است.

علائم و نشانه های سمیت کبدی

علائم و نشانه های سمیت کبدی به طور قابل توجهی از سایر انواع بیماری های کبدی متفاوت نیستند.

مهم است که توجه داشته باشید که این علائم و نشانه ها ممکن است بلافاصله ظاهر شوند. اگر قرار گرفتن در معرض توکسین قطع شود کبد ممکن است به سرعت بهبود یابد و علائم ظاهر نشود.

در این موارد آسیب به کبد ممکن است تنها با آزمایش های تشخیصی که آنزیم های کبدی را اندازه گیری می کنند شناسایی شود.

اگر هر کدام از علائم زیر را بررسی کنید همیشه با یک متخصص پزشکی مشورت کنید. تشخیص زودهنگام و درمان سریع می تواند برای جلوگیری از عوارض جدی و حتی تهدید کننده زندگی کمک کند.

1. خستگی و از دست دادن اشتها

علائم غیر خاص مانند خستگی و از دست دادن اشتها می تواند در اوایل سمیت کبدی ایجاد شود.

به استثنای خستگی شدید، فرد نیز ممکن است احساس ناخوشایندی در فعالیت ها داشته و تمایل برای خواب داشته باشد.

خستگی و از دست دادن اشتها ممکن است گاهی اوقات تنها علائمی باشد که آسیب های سمی به کبد در کوتاه مدت می باشند. اغلب سمیت های کبدی با این علائم مظنون نیست زیرا اینها بیماری ها های مختلف رخ می دهد.

علائم و نشانه های کبد سمی

2. تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ علائم دیگر هپاتیت سمی است. همچنین ممکن است در شدت متفاوت باشد. این علائم غیر اختصاصی است و وقتی علائم دیگری نیز مانند زردی و ادرار تیره وجود دارد که فقط باید با سمیت کبدی همراه باشد. تهوع می تواند به طور مداوم و یا تنها پس از خوردن غذا و یا زمان گرسنگی رخ دهد.

استفراغ ممکن است همیشه همراه با تهوع و استفراغ باشد و حتی ممکن است در بعضی از افراد مبتلا به بیماری کبدی نیز رخ دهد.

علائم و نشانه های کبد سمی

3. ادرار تیره

کبد مسئول نابود کردن و دفع سم در بدن است. بخشی از این توابع توسط کلیه ها به اشتراک گذاشته می شود. هنگامی که کبد به خطر افتاده است بدن ممکن است تلاش کند برخی از این مواد را از طریق کلیه منتقل کند.

ادرار تیره نتیجه و معمولاً با افزایش سطح بیلی روبین است. همچنین ممکن است به همراه کمبود مدفوع به علت عدم وجود بیلی روبین باشد که مسئول رنگ قهوه ای مدفوع است. به طور معمول بیلی روبین از طریق کبد با صفرا خارج می شود و سپس با مدفوع اخراج می شود.

علائم و نشانه های کبد سمی

4. پوست زرد

تغییر رنگ زرد رنگ پوست و اسکلرا (سفید چشمی) نشانه های مشخصی از بیماری کبد است اما برای یک وضعیت کبدی خاص نیست. وقتی کبد بیماری یا آسیب دیده است نمی تواند تمام ویژگیهای آن را انجام دهد.

فیلتر کردن خون از موادی مانند بیلیروبین، دچار اختلال است. این ترکیب سپس در جریان خون ایجاد می شود و در پوست و غشاهای مخاطی مانند سفیدی چشم و خط داخلی دهان دیده می شود. تغییر رنگ زرد، زردی نامیده می شود.

علائم و نشانه های کبد سمی

5. پوست خارش دار

همانطور که مواد زائد و سموم در بدن ایجاد می شود به دلیل عدم توانایی کبد برای عملکرد مناسب، می توان آن را در مکان های مختلف ذخیره کرد. یکی از این محل ها لایه های عمیق تر پوست است که ممکن است موجب تحریک و ایجاد خارش شود.

این می تواند در سراسر بدن باشد و سپس به عنوان خارش عمومی شناخته می شود. خارش ممکن است با بثورات ظاهر شود و ممکن است با یا بدون تغییر رنگ پوست زرد (زردی) رخ دهد.

علائم و نشانه های کبد سمی

6. درد شکم

درد شکمی نیز ممکن است با سمیت کبدی ایجاد شود. درد معمولاً در سمت راست بالای شکم قرار دارد که بزرگترین قسمت کبد قرار دارد.

با این حال، این درد شکمی گاهی اوقات می تواند منتشر شود به این معنی که ممکن است در سراسر شکم احساس شود و نمی تواند در یک منطقه خاص جدا شود. درد می تواند در طبیعت و شدت از یک درد کند خفیف تا درد تیز شدید تغییر کند.

علائم و نشانه های کبد سمی

7. کاهش وزن ناخواسته

کاهش وزن ممکن است با بیماری طولانی مدت کبد رخ دهد. این غیرعادی است که می تواند با وجود خوردن و نداشتن فعالیت شدیدی رخ دهد.

این ممکن است ناشی از اختلالات متابولیسم و جذب مواد مغذی باشد که نیاز به کبد دارند. با این حال، عدم اشتها که ممکن است با بیماری کبد و همچنین استفراغ اتفاق بیفتد نیز می تواند عادات غذا، هضم و جذب مواد مغذی را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند باعث کاهش وزن شود.

علائم و نشانه های کبد سمی

8. ریفلاکس اسید معده

ریفلاکس اسید (برگشت اسید از معده به مری) یکی از رایج ترین مشکلات گوارشی بخصوص در کسانی است که پرخوری می کنند. با این حال یکی از نشانه های هشدار دهنده سمی شدن کبد نیز می تواند باشد.

علائم و نشانه های کبد سمی

9. خستگی مزمن

می تواند نتیجه فعالیت بیش از حد روزانه و یا عادات ناسالم زندگی باشد. با این حال خستگی بیش از حد و دائمی که غیر قابل توضیح هم باشد، یکی از شایع‌ترین نشانه های سمیت کبدی است.

سموم نقش پر رنگی در ایجاد اخلال در سوخت و ساز عضلات شما ایفا می کنند و موجب شکل گیری خستگی و دردهای مختلف می شوند. افزایش سموم و تحت تاثیر قرار گرفتن کل سیستم ایمنی بدن خستگی را وخیم‌تر می سازد.

علائم و نشانه های کبد سمی

10. احتباس مایعات

این علامت، در میان مبتلایان به مشکلات کلیوی شایع است اما هنگامی که فعالیت کبد بیش از حد می شود نیز می توان این علامت را تجربه کرد. ورم آشکار در اندام ها و بخصوص شکم نشان دهنده احتباس مایعات ناشی از مشکلات کبدی است.

علائم و نشانه های کبد سمی

11. مشکلات پوستی

افزایش تجمع سموم در کبد منجر به بروز پیامدهای منفی در پوست می شود. تحریک پذیری ناگهانی پوست، خشکی و آکنه از علائم سمی شدن کبد هستند.

اگرچه برخی از درمان های رایج این علائم پوستی را از بین می برند، اما راه حل اساسی، سم زدایی از کبد است.

علائم و نشانه های کبد سمی

12. تعریق بیش از حد و بوی بد بدن

کبد را می توان با یک خودرو مقایسه کرد. هنگامی که برای مدت طولانی و بی وقفه رانندگی کنید، با افزایش دمای موتور مواجه خواهید شد. کبد نیز هنگامی که بیش از اندازه کار می کند با افزایش دمای خود مواجه می شود.

کبد یکی از اندام های بزرگ بدن انسان است. هنگامی که کبد داغ می شود، کل بدن داغ می شود. این اندام می تواند با افزایش تعریق خود را خنک سازد. بر کسی نیز پوشیده نیست که تعریق بیش از اندازه نیز می تواند به شکل گیری بوی بد بدن منجر شود.

علائم و نشانه های کبد سمی

13. آکنه

سموم موجود در بدن انسان می توانند عدم تعادل هورمونی را موجب شوند و در نتیجه با پدیدار شدن آکنه روی پوست بدن خود مواجه شوید.

علائم و نشانه های کبد سمی

14. بوی بد دهان

اگر بوی بد دهان شما از بین نمی رود، ممکن است با یکی از نشانه های سوء عملکرد و سمی شدن کبد مواجه باشید.

علائم و نشانه های کبد سمی

15.مه مغزی

مه مغزی یک اصطلاح کلی است که برای توضیح عملکرد ادراکی پایین‌تر از حد مطلوب به کار می‌رود. علائم مه مغزی شامل نداشتن توانایی تمرکز، کاهش آگاهی، مشکلات حافظه، بی‌توجهی به جزئیات و ناتوانی در تفکر و استدلال است.

بنیاد کبد آمریکا می‌گوید، سموم می‌توانند در بخش‌هایی از مغز انباشته شوند و علائمی را که ذکر شد، ایجاد کنند. مه مغزی می‌تواند از علائم اصلی بیماری‌های کبدی باشد.

علائم و نشانه های کبد سمی

16. پرفشاری خون

احتمال این که فرد دارای کبد چرب و دچار پرفشاری خون باشد، بیشتر است. یک کبد چرب در کنار فشار خون بالا می‌تواند تاثیرات بسیار نامطلوبی برای بدن داشته باشد.

بیشتر بخوانید :

درمان حیرت انگیز کبد چرب با عرقیجات گیاهی

آشنایی دقیق با عوارض سیگار بر کبد چرب

علائم و نشانه های کبد سمیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits