alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
علت و علائم هیدروپس گوش و درمان این عارضه چیست؟
0
2K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
هیدروپس گوش چه علائمی دارد؟برای اولین بار در سال ۱۸۶۱ مجموعة علائمی توسط Prosper meniere توضیح داده شد که منشا آن لابیرنت بود.

هیدروپس گوش چه علائمی دارد؟

برای اولین بار در سال ۱۸۶۱ مجموعة علائمی توسط Prosper meniere توضیح داده شد که منشا آن لابیرنت بود. سپس در سال ۱۹۲۶ Portmann ، منشا منییر را افزایش فشار ساک اندولنفی مطرح نمود و اولین جراحی آندولنفی را انجام داد. در مطالعات بعدی وجود پر فشاری یا هیدروپس در سیستم ساک اندولنفی ثابت شد.

منییر یا همان هیدروپس ایدیوپاتیک ، یک بیماری گوش داخلی است که همراه علائم ذیل است: سرگیجة خودبخودی و حمله ای، کاهش شنوایی حسی عصبی مواج و وزوز گوش و در نهایت احساس فشار در گوش است.احساس سرگیجه عجیب بدون علت خاص، حتما باید مورد بررسی قرار گیرد خصوصا اگر با کاهش شنوایی همراه شده باشد. بیماری منییر در چنین مواقعی احتمال بالایی دارد، پس برای اطلاع از چند و چون این بیماری توصیه میکنیم این مطلب را از دست ندهید.با دلگرم همراه باشید.

 هیدروپس گوش چه علائمی دارد؟

علائم هیدروپس گوش

هیدروپس گوش یکی از بیماری هاي رایج است در ادامه بیشتر در مورد این بیماری می خوانیم .احساس سرگیجه عجیب بدون دلیل ناب، حتماً باید مورد بررسی قرار گیرد خصوصا اگر با کاهش شنوایی همراه شده باشد. بیماری منییر در چنین مواقعی احتمال بالایی دارد، پس برای اطلاع از چند و چون این بیماری توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید.

در مطالعات بعدی وجود پر فشاری یا هیدروپس در سیستم ساک اندولنفی ثابت شد. منییر یا همان هیدروپس ایدیوپاتیک ، یک بیماری گوش داخلی است که همراه علائم ذیل است: سرگیجة خودبخودی و حمله اي، کاهش شنوایی حسی عصبی مواج و وزوز گوش ودر انتها احساس فشار در گوش است.

هیدروپس اندولنف « بیماری منیر» ‌یکی از علل رایج سرگیجه دورانی حمله اي بیماری منیر می باشد . تریاد تظاهرات این بیماری حاوی است بر حملات سرگیجه دورانی ، وزوز گوش و کاهش نوسانی شنوایی ازنوع حسی – عصبی . در ابتدای بیماری ممکن است ۲-۱ جزء از این تریاد وجود نداشته باشد ولی برای تشخیص نهایی وجود هر سه جزء لازم است . در دو سوم بیماران سرگیجه علامت اولیه می‌باشد.این بیماری بیشتر در سنین ۵۰ –۳۰ سالگی رخ می‌دهد.حملات ایزوله سرگیجه دورانی شدید ، بدون حالت گیجی یا عدم تعادل در میان حملات، مشخص ترین نشانه مراحل اولیه بیماری منیر است .

در حملات تیپیک ، سرگیجه طی ۱۰ دقیقه تا یک ساعت تشدید مییابد ، برای ۲۰ دقیقه تا چند ساعت پایدار میماند و سپس رفع می‌شود . بنابر این این بیماری با سرگیجه مداوم چند روزه یا چند هفته اي همراه نیست .در شروع بیماری فواصل این حملات ممکن است چندین سال باشد ولی به تدریج با شدیدتر شدن حملات فواصل آن ها نیز کمتر شده به ندرت حتی به روزی یک حمله میرسد .در این حالت نیز بیماری همان‌ گونه حالت حمله اي خودرا حفظ می‌کند « با فواصل بهبودی کامل » . در اواخر بیماری ممکن است در میان حملات عدم تعادلی خفیف رخ دهد .

غالبا" در حملات شدید ، تهوع و استفراغ و درحملات خفیف تهوع همراه با سرگیجه بروز میکند.کاهش شنوایی این بیماران به طور تیپیک از نوع حسی – عصبی ودر فرکانس هاي پایین می باشد .در ابتدا کاهش شنوایی یکطرفه است ولی این بیماری در ۴۰-۲۵ % بیماران « طبق معمول" طی ۳ سال اول بیماری » گوش دیگر را نیز درگیر می‌کند . کاهش شنوایی طبق معمول" نوسانات سریع داشته و غالبا" در میان حملات به حالت طبیعی باز میگردد .

تدریجی با رخداد آسیب شدید حلزون ، کاهش شنوایی پایدار ، احساس پری یا فشار در گوش ، تغییر شکل کلمات و دیپلاکوزیس رخ میدهد .در آزمون هاي شنوایی سنجی به طور تیپیک کاهش شنوایی حسی – عصبی فرکانس هاي پایین « بر خلاف سایر انواع کاهش شنوایی حسی- عصبی » وجوددارد که تقریباً" در تمام بیماران همراه با درجاتی از رکروتمان می باشد .در فردی با گوش ضعیف ، شکایت از آزارنده بودن صداهای بلند ، باید بیماری منیر را درنظر آورد . وزوز گوش در این بیماران در ابتدا آهسته بوده و به مرور حالت نوسانی پیدا میکند .این وزوز گوش قبل یا حین حملات سرگیجه تشدید مییابد و مشابه کاهش شنوایی ،‌در میان حملات نیز باقی میماند . در اواخر بیماری ممکن است وزوز گوش ، یک جزء دارای فرکانس بالا نیز پیدا کند .در برخی بیماران علیرغم وجود سرگیجه تیپیک یا کاهش شنوایی تیپیک دو علامت دیگر وجود ندارد که نباید در این صورت تشخیص بیماری منیر گذاشته شود « هیدروپس کولکئار » .

چه زمانی منییر تشخیص داده می شود؟

ابتدا تاریخچه کامل شامل چگونگی سرگیجه، شدت، مدت زمان و تداوم آن همچنین مدت زمان کم شنوائی، تغییرات آن، وزوز و احساس پری در یک یا هردو گوش از بیمار پرسیده می شود. اطلاعات دیگری نیز در مورد سابقه بیماری سفلیس، اریون، دیگر عفونت های جدی، التهابات چشم، نقص سیستم ایمنی، آلرژی و جراحی گوش در گذشته از بیمار پرسش می گردد. همچنین در مورد سلامت عمومی مثل دیابت، فشار خون، چربی خون بالا، مشکلات تیروئید، اختلالات عصبی- روانی از بیمار سئوال می شود که در صورت وجود این بیماری ها برای بررسی و درمان آن اقدام می شود.با کامل شدن تاریخچه بیماری، تست های تشخیص عملکرد شنوائی و تعادل انجام می شود. آزمایش های سنجش شنوائی معمولاً بیان گر کاهش شنوائی حسی در گوش مبتلا می باشد. توان تمایز گفتار (توانایی بیمار برای تشخیص بین لغات مشابه مثل میز و تیز) اغلب در گوش مبتلا کاهش می یابد.

باید نبایدهای درمانی

یک رژیم غذائی کم نمک و مدر (افزایش دهنده ادرار) ممکن است باعث کاهش تعداد حملات بیماری در بعضی بیماران شود. بدین منظور مصرف داروهای منظم طبق دستور و مصرف غذای کم نمک اهمیت زیادی دارد. داروهای ضد سر گیجه مثل Antivert ( با نام تجاری – Meclizine ) یا Valium ( با نام تجاری – diazepam ) باعث تسکین موقت می شود. داروی ضد تهوع نیز گاهی تجویز می شود. داروهای ضد سر گیجه و ضد تهوع ممکن است باعث ایجاد خواب آلودگی در بیمار شود. بیمار باید از مصرف کافئین، سیگار و الکل اجتناب کند. خواب منظم و تغذیه مناسب اهمیت زیادی دارد. همچنین انجام فعالیت فیزیکی و پرهیز از خستگی زیاد از موارد دیگر می باشد. استرس ممکن است باعث تشدید سرگیجه و وزوز در بیماری منییر شود که اجتناب از استرس و مشاوره روانپزشکی توصیه می شود. بیمار با سر گیجه ناگهانی باید از رانندگی خودداری کند.

کی جراحی لازم می شود؟

هنگامیکه با روش های ذکر شده، حملات سر گیجه را نتوان کنترل کرد یکی از روش های جراحی زیر توصیه می شود: درمان (Chemical labyrinthotomy) یا لابیرنتکتومی شیمیایی یک روش مناسب برای کنترل حملات بیماری می باشد. به این ترتیب که داروئی مانند جنتامایسین و یا داروهای دیگر در گوش میانی تزریق می شود. جنتامایسین یک آنتی بیوتیک است که باعث کاهش عملکرد تعادل در گوش تحت درمان و در نتیجه کنترل سرگیجه با حفظ شنوائی در سه چهارم موارد می شود.به جز دوره ای کوتاه پس از درمان که به عنوان دوره عدم تعادل یا دوره تطابق بیمار با سطح جدیدی از عملکرد تعادل نام دارد، این درمان قابل تحمل می باشد. همچنین در مقایسه با دیگر روش های جراحی ساده تر و کم خطر تر می باشد.

هیدروپس گوش چیست و چه علائمی دارد ؟

هنگاميکه با روش هاي ذکر شده، حملات سر گيجه را نتوان کنترل کرد يکي از روش هاي جراحي زير توصيه مي شود: درمان (Chemical labyrinthotomy) يا لابيرنتکتومي شيميايي يک روش مناسب براي کنترل حملات بيماري مي باشد. به اين ترتيب که داروئي مانند جنتامايسين و يا داروهاي ديگر در گوش مياني تزريق مي شود. جنتامايسين يک آنتي بيوتيک است که باعث کاهش عملکرد تعادل در گوش تحت درمان و در نتيجه کنترل سرگيجه با حفظ شنوائي در سه چهارم موارد مي شود.به جز دوره اي کوتاه پس از درمان که به عنوان دوره عدم تعادل يا دوره تطابق بيمار با سطح جديدي از عملکرد تعادل نام دارد، اين درمان قابل تحمل مي باشد. همچنين در مقايسه با ديگر روش هاي جراحي ساده تر و کم خطر تر مي باشد.

منبع:عصر ایران،خبر گزاری میزان،تالاب،آفرینش

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • دلگرم
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits