دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
التهاب و درد یک طرفه گلو و درمان این عارضه
184
زمان مطالعه: 9 دقیقه
علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو:تجربه گلو درد تجربه نگران کننده ای نیست. زیرا هر کسی ممکن است در طول زندگی خود گلو درد داشته باشد.

علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو

تجربه گلو درد تجربه نگران کننده ای نیست. زیرا هر کسی ممکن است در طول زندگی خود گلو درد داشته باشد. اما احساس درد در یک طرف گلو ممکن است برخی از افراد را نگران کند. این نوع درد معمولا کمتر رایج است. به همین دلیل افرادی که به آن دچار می شوند، احساس عجیبی دارند. احساس درد در یک طرف گلو علل مختلفی دارد که برخی از آن ها کاملا آشکار هستند. اما برخی از علل این نوع درد نیاز به بررسی پزشک دارد.با دلگرم همراه باشید.

The cause of one-sided throat pain

به عنوان مثال اگر دندان عقلتان در حال بیرون آمدن باشد، احساس گلو درد در طرفی از فک که در حال دندان در آوردن است طبیعی است. در برخی از مواقع درد یک طرفه در گلو می تواند نشان دهنده عفونت جدی باشد. گاهی نیز آسیب عصبی مسئول ایجاد درد در یک طرف گلو است. درمان های طبیعی زیادی برای تسکین این درد وجود دارد.

علل احساس درد در یک طرف گلو

ابتدا نگاهی به علل احساس درد در یک طرف گلو می اندازیم. این علل عبارتند از:

Quinsy (آبسه دور لوزه)

Quinsy از عوارض التهاب لوزه است و باعث درد در یک طرف گلو می شود. Quinsy آبسه دور لوزه نیز نام دارد و از تجمع چرک در نزدیکی یکی از لوزه ها به وجود می آید. این حالت به احتمال زیاد موجب گلو درد شدید خواهد شد و گلو در طرفی که درد دارد دچار تورم نیز می شود. اگر این آبسه تورم زیادی داشته باشد می تواند موجب بسته شدن راه گلو شده و تنفس و صحبت کردن را دشوار کند. لکه های سفید روی لوزه نیز به همین دلیل ایجاد می شوند.

دکتر مایکل فریدمن یکی از متخصصین می گوید که:

"عفونت های باکتریایی استرپتوکوک که باعث گلودرد می شوند می توانند به بافت اطراف آن و لوزه ها نیز حمله کرده و موجب ایجاد آبسه شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری معمولا فقط یک طرف گلو را آلوده می کند." برخی از علائم دیگر quinsy بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن، بلع دردناک، تب و درد گوش در سمت عفونت است. پزشکان توصیه می کنند که برای جلوگیری از عفونتی که باعث عوارض بیشتری مانند تورم شدید در گلو می شود، آبسه دور لوزه را به پزشک نشان دهید.

با درمان التهاب لوزه در مراحل اولیه می توانید از ایجاد آبسه دور لوزه جلوگیری کنید. دکتر فریدمن همچنین توصیه می کنند که به منظور کاهش خطر ابتلا به آبسه دور لوزه، بهتر است سیگار را ترک کرده و بیشتر به بهداشت دهان و دندان اهمیت بدهید.

اعمال دندان پزشکی

اگر به تازگی دندانپزشکی بودید و از یکی از خدمات آن استفاده کرده اید ممکن است درد در یک طرف گلو شما مربوط به این موضوع باشد. اعمالی که موجب ایجاد آبسه می شوند مانند کشیدن دندان یا التهاب لثه قادرند چنین دردی را ایجاد کنند.آبسه دندانی می تواند باعث درد و تورم در لثه ها شده و به مناطق مجاور نیز سرایت کند. دکتر راب هیکس معتقد است که باکتری ها مترسد فرصت هستند تا در یکی از حفره های گلو، گونه ها و لثه گسترش پیدا کنند. این می تواند باعث عفونت و چرک شده و تورم، درد، و اشکال در بلع ایجاد کند. در این حالت درد گلو در کنار عفونت احساس می شود.

در مورد التهاب لثه، بسته به جایی که التهاب رخ می دهد، می تواند درد در یک یا در هر دو طرف گلو به وجود آورد. دکتر James T. Ubertalli متخصص دندانپزشکی در دانشگاه تافتز توضیح می دهد که التهاب لثه که توسط دندان نهفته ایجاد می شود می تواند باعث گسترش عفونت به گلو و یا گونه شود.دندان عقلی که نیمه کار در آمده است هم علت دیگری برای درد در یک طرف گلو است. حتی کشیدن این دندان نیز تا ۲ الی ۳ روز با ایجاد تورم در عضلات گلو، موجب درد می شود.پزشکان متخصص معتقدند که با مسواک زدن منظم و روزانه، استفاده از نخ دندان و انجام معاینات منظم دندانپزشکی می توانید از این عوارض جوگیری کنید. ضمن این که روش های طبیعی مانند استفاده از روغن نارگیل رقیق شده برای شستشو دهان می تواند از خونریزی و التهاب لثه جلوگیری کند.

پولیپ تارهای صوتی

ایجاد پولیپ بر روی تارهای صوتی یکی از دلایل معمول برای ایجاد درد در یک طرف گلو است. این پولیپ حتی باعث می شود که احساس کنید چیزی درون گلوی شما گیر کرده است. پولیپ تارهای صوتی همچنین می تواند موجب اختلال در صدا نیز شود. متخصصان آکادمی جراحی گوش و حلق – سر و گردن Otolaryngology-Head and Neck Surgery معتقدند که پولیپ تارهای صوتی معمولا در یک گوشه ای از تارهای صوتی ظاهر می شوند. اغلب، استفاده بیش از حد از تارهای صوتی زمینه لازم برای ایجاد این پولیپ ها را فراهم می کند. متخصصان انجمن آمریکایی (ASHA) نیز می گویند که درد گردن و ایجاد تغییراتی در صدا نتیجه ایجاد این پولیپ است. در این حالت صدا خشن شده، گلو خارش دارد و درد تیر کشنده ای از یک گوش به گوش دیگر سرایت می کند. اگر بیش از ۳ هفته است که صدایتان خشن شده است حتما به پزشک مراجعه کنید.

نورالژی Glossopharyngeal

درد شدید در یک گوشه ای از گلو شما می تواند با نورالژی glossopharyngeal ایجاد شود. Glossopharyngeal neuralgia یا نورالژی glossopharyngeal درد بسیار شدیدی است که در دو سوی گلو تجربه شده و به سمت گوش ها کشیده می شود. این بیماری در نتیجه آسیب دیدگی اعصاب در گلو، زبان یا گوش ایجاد می شود.

جراح مغز و اعصاب، دکتر جان TEW می گوید که نورالژی glossopharyngeal معمولا فقط در یک طرف گلو تاثیر می گذارد. این درد معمولا شدید است و افراد مبتلا به آن می گویند که "با ایجاد این درد احساس می کنیم شوک الکتریکی به گردنمان زده شده است." فعالیت های روزمره مانند صحبت کردن، بلع، خمیازه کشیدن، و خندیدن از جمله فعالیت هایی هستند که می توانند این حملات و درد بعد از آن را به ارمغان بیاورند. پزشکان معمولا برای جلوگیری از اسپاسم های عصبی و درد در گلو دارو تجویز می کنند.

 علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو

تشخیص گلو درد چگونه است؟

معمولا پزشک از روی علائم و معاینه می تواند بیماری شما را تشخیص دهد اما ممکن است به منظور تشخیص عامل ایجاد کننده ی گلودرد، پزشک برای شما آزمایش نمونه ترشحات گلو و آزمایش خون تجویز کند.

عوارض ناشی از گلو درد چه چیزهایی می توانند باشند؟

معمولا گلو درد باعث به وجود آمدن مشکل خاصی نمی شود و بعد از یک هفته درمان می شود، اما در برخی موارد ممکن است عوارض زیر را به وجود بیاورد:

 1. ممکن است در گوش میانی، سینوس ها و یا سینه عفونت ثانویه بروز کند. اگر گلو درد به علت عفونت استرپتوکوک رخ بدهد ممکن است باعث شود که فرد به مخملک نیز مبتلا شود.
 2. یک عارضه نادر، آبسه گلو است که معمولا در یک طرف رخ می دهد. در مواردی بسیار نادر ممکن است بیماری هایی مانند تب روماتیسمی یا گلومرولونفریت (بیماری خاص کلیه) رخ بدهند.

 علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو

درمان های خانگی درد در یک طرف گلو

اگر درد در یک طرف گلو دارید اولین اقدام مراجعه به پزشک است. اگر پزشک تشخیص دهد که درد شما از مشکل خاصی ناشی نمی شود می توانید از روش های زیر برای تسکین آن استفاده کنید.

فلفل هندی

برای کمک به کاهش گلو درد که توسط یک عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد شده است، شما می توانید از فلفل قرمز استفاده کنید. فلفل قرمز حاوی ترکیبی به نام کپسایسین است. این ماده همان ماده ای است که موجب تندی فلفل می شود. خواص تسکین دهندگی این ماده باعث شده که حتی به صورت صنعتی کرم های ضد دردی نیز از آن تهیه شود.

خواص دارویی کپسایسین؛ مصرف موضعی خمیر حاوی کپسایسین برای از بین بردن انواع مختلفی از درد مفید است. این ماده موجب بی حسی گیرنده های عصبی شده و به این ترتیب درد را تسکین می دهد. این بررسی همچنین نشان داد که کپسایسین دارای خواص ضد باکتری است و می تواند به کشتن باکتری های عفونت زا کمک کرده و موجب کاهش التهاب شود.

 علت و درمان احساس درد در یک طرف گلو

برای استفاده از خمیر فلفل قرمز برای درمان گلو درد به روش زیر عمل کنید:

 1. ۱/۲ قاشق چای خوری فلفل را با ۳ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.
 2. ۱ قاشق چای خوری از این مخلوط را ۳ بار در روز برای تسکین درد، به مدت چند ثانیه بر روی گلو بگذارید و سپس آن را قورت دهید. اگر گلویتان زیاد می سوزد، میزان عسل را در مخلوط اضافه کنید.
 3. بلافاصله پس از مصرف مخلوط، آب بنوشید.
 4. این کار را تا زمانی که گلو دردتان خوب شود ادامه دهید.

غرغره آب نمک

یکی از روش های سنتی برای درمان گلو درد غرغره آب نمک است. اگر گلویتان عفونت دارد یا دچار آبسه شده است، بعد از مشورت با پزشک، می توانید از غرغره آب نمک استفاده کنید. حتی اگر گلو درد خفیفی دارید پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از گسترش آن، در طول روز چند بار آب نمک غرغره کنید. این کار باعث می شود که عفونت شما جدی نشود. پزشکان متخصص کلینیک مایو معتقدند که آب نمک به کاهش علائم گلو درد کمک می کند. به طور کلی آب نمک یک عامل طبیعی ضد باکتری است که می تواند به سهولت عفونت گلو را از بین ببرد.

روش استفاده

برای کمک به جلوگیری از بدتر شدن عفونت خفیف استرپتوکوکی گلو، شما می توانید غرغره آب نمک را با پیروی از این دستور خانگی استفاده کنید:

 1. ۱/۲ قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید.
 2. مخوط را کاملا هم بزنید تا بلور های نمک حل شوند.
 3. هر ۲ ساعت یک بار این مخلوط را غرغره کنید.
 4. هرگز آب مانده ته گلو را قورت ندهید.
 5. این کار را چند روز ادامه دهید.

خواهشمندیم اگر سوال یا نکته‌ای برای مطلب گلو درد

در ذهن شما باقی مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (184 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

فاطمه | ۴ سال پیش
سلام من چند وقت پیش گلو درد شدید داشتم چند مرتبه دکتر رفتم اما نتیجه نگرفتم کم کم گوش دردنیز اصافه شد و قطره مصرف کردم و شستوشوی گوش کردم اما الان گوشم همون حالت کر بودن رو داره و گلوم چند روزی خوب بود اما بازم دردش شروع شد ممنونم میشم راهنمایی کنید
2
3
محمدحسین | ۴ سال پیش
سلام خسته نباشید
دردی که یک طرف گلو و همون طرف گوش هست ؛ ممکنه به خاطر اسیب حنجره باشه؟
6
6
مینا | ۴ سال پیش
گلودرد انواع مختلف داره بدترینش حالتیه که وقتی اب دهنتو قورت میدی احساس میکنی انتهای گلوت خشکه ومیسوزه و درد داره هر چقد هم که دکتر میری انگار نه انگار ما بختیاریا یه درمان سنتی واسه این نوع گلودرد داریم که عالیه بهش میگن لایی انداختن یالوزه جاانداختن کار راحتیه البته هرکسی هم نمیتونه انجام بده به این شکله که یه شخص دوم لاله گوش رواروم اروم شروع به کشیدن میکنه با هر دو دست تا جایی که لاله گوش گرم بشه بعد یکدفعه با دودست لاله گوش رو به سمت بیرون میکشند که یه صدای تق مانند ازش درمیاد همون موقع سریع از ته گلو خ میگیم تا لوزه جا بیوفته بعد نیم ساعت هیچ اثری از گلودرد باقی نمیمونه به همین راحتی
2
12
نازنین | ۴ سال پیش
سمت چپ گلوم خیلی میسوزه و وقتی میخوام چیزی بخورم یا آب دهنمو قورت بدم و یا حرف بزنم بدتر میشه؟؟؟
4
11
پاسخ ها:
معصومه | ۴ سال پیش
سلام منم سمت چپ گلوم خیلی دردمیکنه رفتم دکتر گفت عفونت کرده قرص داد بهم الان ده روز بهترهم نشده.لطفا کمکم کنید
2
13
علی | ۴ سال پیش
حدود یک‌ ماه هست که در سمت چپ گلویم درد خفیفی هست و در قورت دادن آب دهانم کمی مشکل دارم. وقتی میخواهم آب دهانم را قورت دهم کمی سمت چپ گلویم درد میکند. هیچگونه التهابی هم در گلویم ندارم. و تغیرات صدا هم ندارم. فقط درد کوچکی هنگام قورت دادن آب دهنم دارم.
10
33
پاسخ ها:
زهرا | ۴ سال پیش
من صبح که از خواب بیدار شدم گلوم خیلی درد میکرد احساس میکنم گلوم ورم کرده هیچ وقت ایجوری نمیشدم
به نظرتون تیرویید ندارم؟
3
14
برهان | ۴ سال پیش
سلام من طرف چپ گلوم درد میکنه وقتی آب دهانمو قورد میدم خیلی شدید دردمکنه لطفا اگه میشه کمکم کنید خیلی ممنون میشم
5
19
کیوان | ۴ سال پیش
سلام حدود 3 ماه پیش من به این عارضه دچار شدم و سمت راست گلوم به مدت دو هفته درد بسیار شدید داشت و منجر به خونریزی شد. دندان درد و گوش درد شدید هم داشتم بعد به سمت چپ زد. البته اول با دندان درد شروع میشه. تو خونه هم برادرم مثل من شد. باز امروز دچار شدم. برا درمان پنسیلین 633 زدم که تونستم نفس بکشم. علت به گمانم عامل ویروسی باشه که حدود 3 ماه هست چندین نفر به این بیماری دچار شدن. از ترکیب فلفل سیاه و نمک و آبلیمو هم استفاده کردم افاقه نکرد. با سرد شدن جزئی هوا شروع میشه. دندان دردم با خوردن غذای گرم شروع میشه. گلوم هم دردهای مختلفی داره، مثل اینکه لوزه مو عمل کرده باشم با خوردن بستنی بهتر میشه بعد علائم سرماخوردگی میگیرم و باید گرم نگه دارم. سرفه های شدید میگیرم و آبریزش خیلی کمی دارم. اما از گلوم بعد از چند روز چرک خیلی زیادی میاد. بعد به وسط گلوم میزنه که قادر به خوردن و آشامیدن هم نمیشم بعدش دهانم شروع به زخم شدن میشه و پوست دهانم کنده میشه. به درمان ریشه و دکتر گوش و حلق هم رفتم گفتن سالمی. فکر کردم سرطان گرفتم اما با چند نفر که صحبت کردم علائم منو داشتن که احتمال میدم عامل ویروسیه.
0
4
بهره وری | ۴ سال پیش
سلام من سه هفته پیش گلو درد خیلی شدید داشتم که به گوش میزد بدون سرفه وآبریزش بینی تا صبح خوب شدبعد آنتی بیوتیک خوردم یه هفته بعد دوباره گلوم درد میکنه لطفا راهنمایی کنید ممنونم
1
3
ترانه افشین | ۵ سال پیش
سلام من یه هفته است سمت چپ گلوم درد میکنه حالا داره میزنه به وسط گلوم لطفا کمکم کنید ممنون
3
15
فاطمه فخاریان | ۵ سال پیش
سلام من سرماخوردگی ندارم ولی هر از چند گاهی طرف راست گلویم همراه با زبانم درد می گیرد طوری که گاهی در تکلم هم دچار مشکل می شوم لطفا کمکم کنید
3
15
سمیرا | ۵ سال پیش
من از دیروز که دندون عقلم و کشیدم سمت راست گلوم و گوشم خیلی درد میکنه حتی نمیتونم آب دهنمو پایین کنم لطفا راهنمایی کنید برا درمانش چه کنم؟
0
5
یاسمن | ۵ سال پیش
منم طرف چپ گلوم و گوش چپ درد میکنه و شب ها هم دردش بیشتر میشه و موقع قورت دادن آب دهنمان گلوم درد میگیره
علتش چیه؟!
0
17
پاسخ ها:
مریم | ۴ سال پیش
من پارسال همین موقعه گلو درد از طرف چپ گلوم داشتم که میزد به گوش چپم رفتم دکتر گوش و حلق و بینی گفت اسید معدت میاد بالا این جوری میشی دارو داد خوب شدم باز امسال این طوری شدم ولی دارو های پارسال رو استفاده کردم فرقی نکرد البته یه دندون نهفه عقل هم در سمت چپ دارم لطفا کمک کنید ممنون
4
8
حبیب | ۵ سال پیش
گلوم درد میکنه اولش فقط گلو بود بعد کم کم به طرف گوشم حرکت کرد الان وقتی میخوابم روی گوش چپ یه درد بسیار بدی اذیتم میکنه اگه میشه بگید راه درمان و علتش چیه
ممنون
1
7
سجاد | ۵ سال پیش
منم دقیقا سمت راست گلوم موقع قورت دادن اب دهنم تا 11 جام تیر میکشه
4
3
عاطی | ۵ سال پیش
سلام من گاهی یکطرف گلوم موقع قورت دادن اب دهنم دچاردردمیشه .واحساس میکنم چیزی درون حلقم گیزکرده.فقط هم طرف راست گلوم اینطوریه.علائم سرماخوردگی هم ندارم
0
10
پاسخ ها:
سحر | ۵ سال پیش
منم اینجوری شدم چراااااا
0
6
Hdi | ۵ سال پیش
منم همینطور طرف چپ گلوم یمدته دردمیکنه سرمام نخوردم بعضی اوقات یهو دردمیگیره وقتی زیاد حرف میزنم یا حرص میخورم بیشترمیشه
2
10
محمد | ۵ سال پیش
منم همینطورم گوش و گلو سمت چپم درد میااد
3
2
نگین | ۵ سال پیش
دقیقا منم همینطوری شدم. گوش چپ و سمت چپ گلوم و یکم هم سمت چپ فکم درد میکنه حتی سمت چپ بینیم آبریزش داره و کلا انگار سمت چپ بدنم سرما خورده!!!! دندون عقلم رو هم نکشیدم!..
2
15
رضا | ۴ سال پیش
همه این دردا از دندون عقله میزنه به گلو و گوش باید همون اول کشیدش انداختش دور چون دیر یا زود دردش سراغتون میاد ب همین شکل
1
7

hits