دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
راههای ترک قلیان،چگونه قلیان را ترک کنیم؟
238
زمان مطالعه: 6 دقیقه
راههای ترک قلیان-چگونه قلیان را ترک کنیم-روش تک قلیان-چگونگی ترک قلیان-ترک کردن قلیان-روش های ترک قلیان-نحوه ترک قلیان-دلایل ترک قلیان-فواید ترک قلیان

راههای ترک قلیان چگونه قلیان را ترک کنیم:اگر شما قلیانی قهاری نیستید و تنها روزی چند بار قلیان می کشید، مطمئن باشید که ترک قلیان راحت و بدون دردسری خواهید داشت. برای ترک قلیان تنها نیاز به تحولی روحی و روانی دارید تا خود را وادار به شروع ترک کنید.

راههای ترک قلیان چگونه قلیان را ترک کنیم

راههای ترک قلیان چگونه قلیان را ترک کنیم

می توانید پس از ترک قلیان، مزه غذاها را بهتر درک کنید، زندگی را شفاف ببینید و از وقت و پول خود بهتر استفاده کنید. با ترک قلیان، قلیانی نشدن فرزندانتان را تا حد زیادی تضمین می کنید و بالاخره اینکه زود نمی میرید و کودکان و همسرتان به جای از دست دادن شما، فردی مصمم، با اعتماد به نفس بالا و شجاع را به عنوان یار و پشتوانه خود، خواهند داشت.

با ترک قلیان بوی بد دهان، سرفه، تنگی نفس، سردرد، دندان های زرد و کثیف، پوست تیره و چروکیده با شما خداحافظی می کنند.


پیش از ترک قلیان چه کنیم؟

۱-پیش از ترک کامل قلیان، سعی کنید مکان هایی را به عنوان مکان های ممنوعه برای استعمال قلیان قلمداد کنید، سپس در این مکان ها مثلاً منزل، محل کار و یا اماکن عمومی، به هیچ عنوان قلیان نکشید.همسر و فرزندان فرد قلیانی، افراد بسیار مناسبی برای کمک به ترک هستند.

استفاده از این دو اهرم، هنگام ترک قلیان، بسیار کمک کننده و مفید است. اولین فکری که به ذهن افراد قلیانی خطور می کند، این است که چرا باید قلیان را ترک کنم؟ دلایل شما برای ترک قلیان نقش مهمی را در ادامه روند ترک، برعهده دارند. در جواب باید گفت با ترک قلیان خطر عوارض قلیان به تدریج از شما فاصله گرفته و شما شخصیتی مقبول و معقول در میان اطرافیان خود به دست خواهیدآورد.

۲-برای ترک قلیان باید ایجاد انگیزه کرد. انگیزه یعنی تلاش برای رسیدن فرد قلیانی به اینکه خود بخواهد نه دیگران،. به عبارت دیگر اطرافیان تنها می توانند در ایجاد انگیزه، کمک کننده باشند و این خود فرد است که باید انگیزه را در خود ایجاد کند.

۳-لیستی از معایب و فواید قلیان را تهیه کنید. آن را منصفانه بخوانید. با توجه به کلیه جزییات، اگر تمایل به ترک قلیان پیدا کردید، آن را عقب نیندازید و حتماً شروع کنید.

۴-زمان و نوع کاری را که با آن قلیان می کشید، مشخص کنید و به دلایل قلیان کشی خود در آن زمان، و احساسی که بعد از مصرف قلیان داشته اید، فکر کنید.

۵-در پایان هر روز، الگوی قلیان کشیدن خود را مرور کرده ببینید که چه چیزی شما را وادار به قلیان کشیدن می کند؟ کار سخت؟ عصبانیت؟ کسالت؟ تفریح و تفنن؟ بی کاری و یا موقعیت های خاص دیگر؟ بعد از شناخت آن، روش های دیگری را برای رو به رو شدن با احساسات و شرایط خود جستجو کنید.

راههای ترک قلیان چگونه قلیان را ترک کنیم

طلب یاری از دوستان

درترک قلیان، از دوستان خود یاری بطلبید. درست مانند هنگامی که کار یا مشکلی دارید و از دوستان خود کمک می خواهید، در این زمینه هم از دوستان خود طلب یاری کنید زیرا وقتی بار مسوولیت کاری را با دوستان تقسیم می کنید، راحت تر مشکل حل می شود. اگر هم زمان با دوستی دیگر ترک می کنید، به تقویت انگیزه خود کمک کنید، یکدیگررا درک کرده و در لحظات سخت با یکدیگر هم صحبتی و همفکری کنید. با نقل وانتقال تجربیات خود و دیگران به یکدیگر، در راه ترک قلیان قدم های محکم و موثری بردارید.

راههای ترک قلیان چگونه قلیان را ترک کنیم

ترک قلیان را آسان نگیرید

همان گونه گه گفته شد، ترک قلیان را نباید ساده و سهل پنداشت. برعکس تصور عام که بر این عقیده اند که با مشکل دانستن یک کار، تمایل فرد به انجام آن کار کمتر می شود و از ترس سختی آن کار، تن به آن نمی دهد، باید گفت که اگر اطرافیان فرد و خود فرد این کار را بزرگ بدانند، هم با آمادگی بیشتری پیش می روند و هم برای انجام کار بزرگ تر تشویق شده و از اعتماد به نفس فزاینده ای برخوردار می شوند.

چه بسا با ادامه روند ترک قلیان و علم به اینکه این کار بزرگ را انجام داده اند، اعتماد به نفس بالا و بالاتری پیدا کرده و در نتیجه قدم های بعدی را موثرتر بر می دارند. این موضوع سبب می شود که اگر یک بار موفق نشدند، ناامید نگردند و باز هم دلگرم باشند چرا که حتی تلاش برای انجام کاری سخت و مقاومت نسبی در برابر آن، خود نوعی پیروزی است. مانند مساوی با شکست در مسابقات با گل کمتر، در مقابل حریفی قدرتمند.

راههای ترک قلیان چگونه قلیان را ترک کنیم

یک سوال

دراینجا این سوال پیش می آید که چرا شروع ترک قلیان سخت است؟ اصولاً انسان ها از هر تغییری در زندگی خود هراسان هستند چرا که هر تغییری، انرژی و وقت آنان را به طور مضاعف گرفته و نیاز به تلاش و حرکتی فزاینده را بیشتر می کند، پس انسان ها از هرگونه تغییری در ابتدا گریزان اند. این اصل در همه اجزای دنیا حکم فرماست بنابراین عیب محسوب نمی شود. چه بسا ماشینی که در حال هل دادن آن هستیم،در چند ثانیه اول حرکت، انرژی و وقت بیشتری را می طلبد.

به عبارت دیگر هر حرکت و تغییری در ابتدا سخت و انرژی گیر است. با این شناخت، بهتر و با اعتماد به نفس بیشتری جلو می رویم. از خطاها و کندی ابتدایی حرکت خود دلسرد نمی شویم بلکه با گذشت هر لحظه، این امید را تقویت می کنیم که هر لحظه از لحظه قبل آسان تر خواهد بود و با این امید پیش می رویم.

راههای ترک قلیان چگونه قلیان را ترک کنیم

حقایق را نمی شود کتمان کرد.

پیش نیاز ترک قلیان این است که ابتدا با خود صادق بوده متعهد و آماده برای تلاشی مضاعف باشید. شما قلیان را ترک می کنید؛ چون قاطعانه معتقدید قلیان کشنده و مرگبار است. اگر تزلزلی در این فکر به وجود آید و مجدد وسوسه شوید که قلیان بکشید، در رخداد این حقیقت هیچ گونه خللی ایجاد نشده و این اتفاق، یعنی مرگ ناگهانی در اثر قلیان، حتی با یک قلیان نیز می تواند به وقوع بپیوندد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (238 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

هیچکس | ۵ سال پیش
سلام من تازه وارد شونزده شدم و هرگز از این چیزا نکشیدم ولی خانواده ام کلا مشکلی ندارن و کلا همیشه قلیون تو خونه ما هست تمام دوستای منم قلیونین ولی من نمیکشیدم تا اینکه انقدر تحریک شدم تا کشیدم خانواده که اصلا مشکلی نداشتن ولی من خودم مشکل دارم الان دو باره قلیون کشیدم با فاصله زمانی دو روز و الان که اینو می نویسم بار دومم که کشیدم و دیگه نمیخوام بکشم به نظر شما میتونم نکشم چون دو بار کشیدم ولی الان تو فکرم و میخوام ترک کنم میشه راهنمایی بفرماید
0
0
ابراهیم | ۵ سال پیش
سپاس و تشکر چزاکه اصل جان کلام رو گفتید
0
0
تسلا | ۵ سال پیش
من ده سال بود قلیون میکشیدم هر روز که تصمیم به ترک گرفتم سه سال ونیم نکشیدم و راهشم این بود که هر وقت هوس میکردم به جاش یه پیک کوچیک مشروب میخوردم که نه ضرری داره نه اعتیاد البته مشکل شرعی داره که اون از نظر علما باید بررسی بشه چون به نظر من ادم معتاد اگر فعل حرامی برای ترک کردن انجام بده که ضرری به مال و جان کسی نرسه اون کار جایز هستش به هرحال من اینطوری ترک کردم و تا از سرم افتاد مشروبم دیگه نخوردم امیدوارم به درد شما بخوره.
2
1
احمد | ۵ سال پیش
بنده چندین ساله میکشم حس میکنم نفسم کمی میگیره امشب دلو زدم به دریا اومدم فقط تو نخ ترک به خودم قول میدم دیگه نکشم بهتر از سلامتیم نیست که چندین سال پیش سره یکی نکشیدم دوسال ولی باز بعدش شروع کردم الانم برای همیشه میزارمش کنار از این ساعت هرجا قلیون باشه یا نمیرم یا لب نمیزنم بازم میگم بهتر از جان آدم نیست که خیلی ها نمیکشن ولی تفریحی میکشن آخه این تفریح که باید دود باشه توش
1
0
مجید | ۵ سال پیش
سلام دوستان من حدود بیست دقیقه است که قلیان را ترک کرذه ام بنظر میاد ترک قلیان کار سختی نباشه
2
1
رحمان | ۵ سال پیش
سلام
من تقریبا دو ساله هر روز دو بار میرم قهوه خونه
جالبش اینجاست براش وقت گزاشتم بعد نهار ساعت ۵ یا ۶ میرم تا ۷ الی ۸
شب بعد شام ساعت ۱۰ میرم تا ۱۲
ممنون میشم راهنمایی کنید این کوفتی رو چطوری ترک کنم
0
0
M.amin | ۵ سال پیش
من حدود یه ساعته گذاشتمش کنار واسم دعا کنید بتونم تا فردا نکشم
0
0
م | ۵ سال پیش
سلام
من ۱۲ ساله هر روز قلیون میکشم
۱ بار فقط مزش رفت زیر زبونم
الان ۱۲ ساله هر روز میکشم
تمام رفیقام رو من قلیونی کردم عذاب وجدان دارم
همشون رو معتاد کردم
الان بعد این همه مدت
تنگی نفس دارم
درد قفسه سینه دارم
همش خسته ام
به کارام نمیرسم
هیچ انگیزه ای ندارم و بیخیالم
و صد بار امتحان کردم
نمیتونم ترکش کنم
همش فکر میکنم امشب سکته میکنم و میمیرم
همش فکر میکنم سرطان دارم
چون از علائمش یکی دوتارو دارم
حال روحیم واقعا خرابه
خدایا فقط خودت کمکم کن
0
2
پاسخ کارشناس:
خب قلیونت بشکون و با خودت عهد ببند دیگه نکشی ، تا خودت نخواهی هیچکس نمیتونه کمکت کنه ، شما خودت باید به فکر خودت باشی ، ت
بی نام | ۶ سال پیش
سلام بنده قلیون میکشم البته وقتی با دوستان میرم بیرون یا خونه خالی که اونم تو هفته دو یا سه بار هر بار هم که میرم یه سری بیشتر نمیکشم میخواستم بدونم ایا من معتادم یا نه ؟
0
0
پاسخ کارشناس:
اگه فکر میکنین هرجا رفتین و قلیون بود باید بکشین و نمیتونید که نکشید , بله شما به مصرف قلیان اعتیاد دارید ! و اگه میتونین از فردا هرجا رفتین قلیون نکشید ! یعنی معتاد نیستین
رضا | ۶ سال پیش
سلام
من یک قلیونی تیر بودم روزی ۱۰ سری میکشیدم ولی بنا به دلایلی چند ماهی در شهر کوچکی زندگی کردم که ذغال خوب گیرم نیومد و با ذغالی قلیونمیکشیدم که حال نمیداد و تند تند خاموش میشد و سردرد میاورد و این باعث شد کم کم از قلیون زده بشم و اصلا نکشم الان هم قلیون تو خونم امادس ولی خیلی وقته اصلا سمتش نرفتم با خواست خودم نه به اجبار کسی .
امیدوارم نظرم کمکتون کنه که قلیونو ترک کنید .
ذغال بد و تنباکو بد خسلی تاثیر داره .
0
1
احسان | ۶ سال پیش
واقعا نمیدونم ترکش سخته یا من نمیتونم چون هر روز میرم و قلیون میکشم بعد شب موقع خواب به خودم میگم بسته ولی بازم فردا بلند میشم و میرم نمیدونم واقعا خودم چیکار کنم با زخم معده رو ب رو شدم حدودا روزی 4 الی 6 سری میکشم واقعا حالم از خودم بهم میخوره
0
1
پاسخ کارشناس:
تا زمانی که با قلیان کشیدن ( به اصطلاح ! حال میکنید ) نمیتونید ترکش کنید. فردا به جای 4-5 سری فقط یکبار قلیان بکشید ولی اونقدر بکشین تا حالتون حسابی خراب بشه و کله پا بشین !! ( البته سعی کنین کشته نشید !! ) اگر زنده موندین از فردا به سراغ قلیان نخواهید رفت ! موفق باشید
علیرضا | ۶ سال پیش
مرگ برقلیان
0
0
amir | ۶ سال پیش
الان ساعت ۳ شب، بعد از ۵ تا قلیونی که کشیدم خودمو به زور رسوندم خونه، سرم گیج میره، حال تهوع دارم، سرم داره میترکه ، نمیدونم چطوری از شر این قلیون خلاص شم، اه
یک دلیل کشیدنم هم اینه که پول واسه تفریحای دیگه ندارم
0
0
پاسخ ها:
پارسا | ۵ سال پیش
اقا امیر دییقا مشکل منم همینه
حرفت واقعا درسته پول نداریم تفریح درست حسابی کنیم
0
1
علی | ۶ سال پیش
فقط ی جمله میگم خدایاخودت کمک کن
0
0
پاسخ ها:
سخته داش نمیشه لامصب | ۵ سال پیش
کاش بشه تو دنیای هممون زندگیی جوری بشه ک سمت چیزه مسخره ایی به اسم قلیون نریم
0
0
کیهان | ۶ سال پیش
من بعد از 11 سال قلیان کشیدن روزانه و روزی حداقل 34 تا سری، یک هفته ای هست که گذاشتم کنار
راستش خیلی وسوسه میشم اما دلم واسه این یه هفته میسوزه و نمیرم! دیگه هم نمیخوام برم، تنها دلیلی هم که میخوام کنار بذارم مالیه، خیلی عقبم میندازه از خواسته هام و منم نمیتونم منکر این بشم
ولی بی تعارف بگم، تو این یه هفته زندگی واسم معنای بیشتری پیدا کرده
1
0
پاسخ ها:
محمد | ۶ سال پیش
داداش از نصف ضرر برگردی منفعته .برو بکش .این یه هفته رو که نکشیدی تو زندگی باختی .مرگ و اینا ربطی به اینجو چیزا نداره برو بکش .دو روز دنیاست حالتو بکن
7
0
محمدرضا | ۷ سال پیش
من ترک کردم 1 ساله نمیکشم البته من فقط تفریحی میکشیدم...فقط کافیه موقعی که به فکرش میوفتید سرتون رو به کار دیگه ای گرم کنید
1
1
وحیدم | ۷ سال پیش
من خیلی تلاش میکنم که ترکش کنم خیلی وقته میخوام ترک کنم هر روز میگم امروز نمیرم کافه ولی خد به خود مثلا دوستام زنگ میزنن بیا کافه نمیتونم وایسم فقط قلیون میکشم تصمیم می کیرم که ترکش کنم ولی نمیشه .. یعنی چن روزه نمیکشم ولی خوب نمیتونم یعنی ناراحتیم زیاده اعصابم داغون میشه با این قلیون ارووم میشم واقعیتش 3 4 روز الان نمیکشم ولی خیلی اثرش میاد خدا کنه ولش کنم
0
0
علی | ۷ سال پیش
قلیون درکنارهمه مضراتش یه بدی بزرگ داره اینکه آدم رو بی خیال و بی انگیزه میکنه طوری که فقط برای قلیان کشیدن انگیزه داره و به مرور تبدیل به آدمی بی انرژی میشه و فقط با قلیون حال میکنه و زیبایی های دنیا دیگه به چشمش نمیاد . به امید روزی که به یاری خدا قلیون کلا ریشه کن بشه و جوانها پی زندگی سالم باشن
0
0
رستم شیرودی | ۷ سال پیش
منو دعا کنید تا قلیون نکشم ممنون
0
0
پاسخ ها:
مریم | ۶ سال پیش
سلام ترک کردن قلیان اراده می خواد چیزی دیگه نمیخواد کسیایی ک ترکش کردن واقعا اراده قوی داشتن اراده و پایه خواستن و توانستن است رو قوی کنید
0
0
بهزاد | ۷ سال پیش
برو بابا آدم باید هرچیزی و جنبشا داشته باشه بعد هم میتونین از قلیان برازجان استفاده کنید و روزی یبار هم هیچ ضرری نداره نه افراط کنین نه تفریط یاعلی
2
0
صابر ز | ۷ سال پیش
سلام راهکارهایی که دادین واقعا به درد نمیخوره بزارید من کمی کمکتون کنم من قلیون میکشم یعنی تا دو روز پیش و 100 درصد قلیون کشیدن بیکاری و دوستان نا باب هست من باعث شدم یکی از دوستانم قلیونی بشه و من مقصر هستم و خیلی ناراحتم اما من دو روزه نمیکشم و میخوام ترک کنم من بیشترین میزان ترک قلیونم 3 ماه بوده نمیدونم چه مرگم میشه نمیتونم کامل ترک بدم ولی با کمک خداوند ایشالا دیگه ترک ابدیش بدم یا خدا خودت من پول دارم وگرنه با اموزش ریلکسشن یا مدیتیشن 100 درصد کنترل ذهن میاد دستم و میتونم مواد هم ترک بدم خدا نکنه وی چی گفتم من تو قلیونش موندم خخخ اقا بگذریم یوگا و مدیتیشن یادتون نره یا علی مدد
0
1
خلیل خضری اقدم | ۸ سال پیش
خواستن توانستن است
0
1
sahand | ۹ سال پیش
سلام،ممنون از راهنمايي تان ، من مدت بيست روزيه كه قليانو ترك كردم مشوق من دوستام و باجناقم بود تو شهر ما قليونو فرماندار محترم قدغن كرده تمام كافه ها رو بسته مجبور بوديم بريم خونه بكشيم بعدش خوب فكر كردم تصميم گرفتم تركش كنمخلاصه خيلي از خودم بدم ميومد آخه با خيلي از آدماي بي شخصيت رو به رو مي شدم اميدوارم خداوند در اين راه مرا ياري فرمايد
0
0

hits