دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
نکات مهم برای رفتن به دندانپزشک را یاد داشته باشید
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اولین کاری که منشی باید انجام دهد، آماده کردن پرونده قدیمی بیمار است. اگر چه برخی مشکلات دندان آشکار است اما عکس‌های قبلی کمک می‌کند تا مشکلات جدید مشخص شود.

درخواست پرونده دندانپزشکی

نکات دندان پزشکی


اولین کاری که منشی باید انجام دهد، آماده کردن پرونده قدیمی بیمار است. اگر چه برخی مشکلات دندان آشکار است اما عکس‌های قبلی کمک می‌کند تا مشکلات جدید مشخص شود.دندانپزشک باید بپرسد که آیا طی ۶ ماه اخیر عکس از دندان گرفته‌اید. زیرا تکرار آن در مدت زمان کوتاه، باعث قرار گرفتن بیمار در برابر اشعه می‌شود. (معمولا هر بیمار هر دو سال یک بار به عکس دندان نیاز دارد.)

استفاده از فناوری قدیمی و جدید


عکس‌های دیجیتالی دقیق‌تر است و به دندانپزشک امکان تشخیص خرابی دندان را می‌دهد اما با عکس‌های قدیمی (رادیوگرافی) (Radiography) ممکن است مشکل، قابل ردیابی نباشد. فناوری عکس‌های دیجیتالی در صورت استفاده درست نسبت به عکس رادیولوژی، اشعه کمتری ایجاد می‌کند.

رعایت نکات بهداشتی


بدون شک نمی‌خواهید ببینید دندانپزشک با همان دستکش یک بار مصرف در کشو را باز و نور را تنظیم‌کند یا به صفحه کلید دست بزند و سپس دست خود را داخل دهان شما ‌کند؟ از طرفی وسایل باید استریل شده باشد تا زمان استفاده در کیسه بسته بماند. برای پیشگیری از آلودگی پزشک باید چند بار حین کار دستکش خود را عوض کند.
*از آن جا که اغلب باکتری‌ها تنها با حرارت دیدن از بین می‌رود، از استریل بودن ابزارها مطمئن شوید.

معاینه دهان برای ردیابی سرطان


‏هر بار یا حداقل هر ۶ بار پزشک باید دهان را از نظر سرطان معاینه کند. سرطان دهان مربوط به ویروس پاپیلوما انسانی (hpv) طی ۲ دهه گذشته ۳ برابر افزایش پیدا کرده است.در معاینه باید به زخم‌ها، لکه‌های قرمز یا سلول‌های سفید غیرعادی روی مخاط، دقت کند. پزشک باید گره‌های لنفاوی گردن را با دست حس کند، زیر زبان و دو طرف آن، بافت لثه و گلو را معاینه کند.

پیشنهاد دور از ذهن


اگر به طور منظم نزد دندانپزشک می‌روید و دندانپزشک جدید شما ادعا می‌کند که دهان شما پر از دندان خراب است یا این که به علت عقب‌نشینی لثه، نیاز به جراحی دارید بهتر است نزد دندانپزشک دیگری بروید و نظر او را نیز بپرسید. احتمال دارد که دندانپزشک قبلی، تشخیص درستی نداده باشد.

توجه به کار دندانپزشک

توجه به کار دندانپزشک


بعضی از دندانپزشکان که خیلی تبلیغ می‌کنند یا تخفیف‌های زیادی می‌دهند به دنبال جذب کردن بیمار جدید هستند؛ شکی نیست که دندانپزشک باید خدمات خود را تبلیغ کند اما زمانی که این تبلیغ بیش از حد است، معلوم است که به علت نارضایتی بیماران و یا هر علت دیگری، تعداد مراجعه‌کنندگان افت کرده است.هر بیماری دوست دارد در مورد حاذق بودن پزشکی که به آن مراجعه کرده است، مطمئن شود. امروزه اغلب دندانپزشکان از ماده پر کردنی نقره‌ای که مخلوطی از جیوه مایع و فلزی مانند نقره، مس و... (به نام آمالگام) (Called amalgams) است استفاده نمی‌کنند. اما اگر در دندان شما از قبل استفاده شده است خطرناک نیست و نیازی به خارج کردن آن نیست. تنها زمانی می‌توان آن را در آورد که ساییده و از سطح دندان کم شود. در زمان خارج کردن آمالگام بخار جیوه در دهان رها می‌شود همچنین فشار آوردن هنگام خارج کردن آمالگام، می‌تواند باعث کنده شدن قسمت‌های کناری دندان شود و در آن ترک ایجاد کند.

پافشاری پزشک برای گذاشتن روکش


در صورت وجود ۵۰‌درصد از دندان می‌توان آن را ترمیم کرد.بنابراین تا جای ممکن باید دندان آسیب‌دیده ترمیم شود؛ این در حالی است که برای قالب یا روکش کردن نیاز است از وسایلی مانند دریل استفاده شود.

توجه به کار دندانپزشکاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits