دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
علائم کرمک (انگل) در بدن
71
زمان مطالعه: 10 دقیقه
علائم انگل داشتن چیست؟ نشانه‌هاي کرمک:بهترين نشانه، خارش شبانه مقعد و بي‌خوابي است كه در اثر مهاجرت كرم ماده بارور از سوراخ نشيمن‌گاه به بيرون آشكار مي‌شود.

علائم انگل داشتن چیست؟

چطور بفهمم در بدنم انگل وجود دارد؟

شما تنها نیستید. بی‌آنکه بدانید، در روده، معده و دیگر گوشه‌های بدن شما زندگی می‌کنند و هر روز که می‌گذرد، به تعدادشان افزوده می‌شود. انگل‌ها ‌مهمان‌های ناخوانده‌ای هستند که هیچ کس برای‌شان دعوت‌نامه نفرستاده و از حضورشان در بدنش خوشحال نمی‌شود. با این وجود آنها راه‌شان را پیدا کرده و بدن شما را با عوارض و اختلالات عجیبی روبه‌رو می‌کنند که برای درمان‌شان باید ماه‌ها و حتی سال‌ها وقت و پول صرف کنید.

بسیاری از ما نمی‌دانیم که انگل ها به همه گوشه‌های جسم و البته روان‌مان آسیب می‌زنند و به‌خاطر همین بی‌خبری هم اغلب راه درمان مشکلاتی که از وجود آنها ناشی شده را اشتباه می‌رویم. در این مقاله از دلگرم شما را با آسیب‌های عجیبی که این ‌مهمان‌های ناخوانده به بدن‌تان می‌رسانند آشنا می‌کنیم و چند درمان طبیعی برای انگل‌زدایی بدن را هم به شما پیشنهاد می‌کنیم.

Cramp symptoms in the body

کرمک چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

نشانه‌هاي کرمک

بهترين نشانه، خارش شبانه مقعد و بي‌خوابي است كه در اثر مهاجرت كرم ماده بارور از سوراخ نشيمن‌گاه به بيرون آشكار مي‌شود. در نتيجه بيرون آمدن كرم و جنب و جوش آن در ناحيه نشيمن‌گاه، تحريك و خارش پديد مي‌آيد.خارش معمولي خيلي شديد بوده و هنگام شب بيشتر مي‌شود.خارش شبانه باعث بي‌خوابي كودك شده، در اثر آن پيامدهاي عصبي مانند خستگي، دندان قروچه شبانه، بي‌قراري و عصبانيت روزانه روي مي‌دهد. در دختر بچه‌ها گاهي‌ كرم‌ به‌ ناحيه‌ شرمگاهي‌ هم‌ مهاجرت‌ كرده و باعث‌ خارش‌ شديد‌آن‌ ناحيه‌ مي‌شود.

افراد در معرض خطر برا ی بیماری کرمک

آلودگي به انگل معمولاً در بين افراد خانواده هاي پر جمعيت ، مراكز شبانه روزي ، محل نگهداري اطفال ، آسايشگاههاي بيماران رواني بسيار شايع بوده است كه سرايت عفونت معمولاً از راه مقعد به دهان در اثر خاراندن مقعد و يا از طريق وسايل آلوده و لباسهای آلوده و فضاي اتاق ها و توالتها مي باشد .

  • کرمک در هر سنی از نوزادی گرفته تا پیری ممکن است دیده شود ولی در سنین پیش دبستانی و دبستانی شایعتر است.
  • کرمک شایعترین عفونت انگلی انسان بوده و گسترش جغرافیایی آن بسیار وسیع است . در کل، عفونت در نواحی معتدل و سرد شایعتر است.
  • کرمک تقریبا در تمامی‏نواحی ایران گسترش دارد

عفونت معمولاً در دو مرحله رخ مي هد

تخم انگل ابتدا از اطراف مقعد به لباسها و رختخواب و اسباب بازيها منتقل مي شود ، تخم هاي منتقل شده اغلب از طريق دستها وارد دهان ديگر بچه ها شده و بلعيده مي شوند .تخم انگل همچنين مي تواند در هوا پراکنده شده و توسط ديگر افراد خورده شود . همچنين بچه ها ممکن است با انتقال تخم ها از اطراف مقعد به دهانشان مجدداً خود را آلوده کنند .کرم ها در انتهاي روده بالغ مي شوند . کرم ماده در شب بطرف مقعد حرکت مي کند و در چين هاي پوستي اطراف مقعد تخم گذاري مي کند . تخم ها در يک ماده ژلاتيني و چسبناک قرار دارند . اين ماده و حرکات کرم مادر باعث خارش مي شوند .

تخم ها مي توانند در محيط بيرون بدن در درجه حرارت طبيعي اتاق بمدت ? هفته زندگي کنند . اگر چه تخم ها ممکن است به سرعت بازشده و کرم هاي جوان ممکن است به طرف روده باريک برگردند .تخم كرم از طريق مدفوع افراد آلوده دفع شده و همراه غذا ، دستها ، آب ، ميوه و سبزيجات آلوده از راه دهان وارد بدن انسان مي شوند .اگر کودک شما علائمی مانند خارش ناحیه مقعد مخصوصا در شب ، بیقراری و بی خوابی دارد باید به عفونت کرمک شک کنید در این صورت باید به پزشک مراجعه نمایید بهترين راه تشخيص عفونت کرمک چسباندن نوار چسب شفاف در ناحيه نشمين گاه و مشاهده تخم انگل در زير ميكروسكوپ و يا مشاهده كرم بالغ در مدفوع است .داروی انتخابی برای درمان مبندازول است دوز مبندازول ۱۰۰ میلی گرم است که باید ۲ هفته بعد تکرار شود. از آنجائیکه انتقال آلودگی بسیار آسان صورت می‏گیرد، لذا بهتر است تمامی‏ اعضاء خانواده نیز درمان شوند.

 آشنایی با کرمک و عفونت‌های ناشی از آن

راه انتقال کرمک

1) در اثر خاراندن نشيمن‌گاه، تخم انگل در زير ناخن‌ها جمع شده، يا به انگشتان كودك مي‌چسبد. اگر بچه انگشت خود را به دهان ببرد يا با آن خوراكي بخورد، تخم انگل وارد دستگاه گوارشي او شده و در آنجا تبديل به كرم مي‌شود. اين عمل را خودآلودگي مي نامند.
2) كودك با دست آلوده، مواد خوراكي را آلوده ساخته، ديگران با مصرف آن، مبتلا به انگل مي‌شوند.
3) اين انگل به وسيله آب و خوراك آلوده، رختخواب و ملحفه آلوده، لباس و ظرف آلوده، هوا و خاك آلوده هم سرايت مي‌كند.

4) تخم انگل بسيار ريز بوده، مي‌تواند به صورت گرد و غبار در هوا پخش شده، خوراكي‌ها را آلوده كند.

علائم عفونت کرمک

برخی افرادی که عفونت کرمک دارند ممکن است هیچ علامتی مشاهده نکنند اما در مواردی که علائم زیر را شما یا کودکتان تجربه می‌کنید امکان عفونت کرمک وجود دارد:

  • خارش مکرر و شدید ناحیه مقعد
  • بی‌قراری در خواب به علت خارش و ناراحتی
  • درد، جوش یا تحریکات پوستی دیگر اطراف مقعد
  • وجود کرمک در ناحیه مقعد کودک
  • وجود کرمک در مدفوع

پیچیدگی‌های ناشی از عفونت کرمک

بیشتر مردم مشکلات جدی ناشی از عفونت کرمک ندارند اما در موارد نادر اگر عفونت درمان نشود موارد زیر ممکن است اتفاق بیفتد:

• در زنان کرمک گاهی اوقات ممکن است باعث عفونت دستگاه ادراری شود.

• کرمکها در زنان می‌توانند از مقعد به واژن حرکت کرده و بر رحم، لوله‌های فالوچ و اندام‌های لگنی دیگر تأثیر بگذارند و واژینیت (التهاب واژن)، اندومتریت (التهاب آستر رحم) یا عفونت‌های دیگر را ایجاد کنند.

• وجود مقدار قابل‌توجهی کرمک ممکن است موجب درد شکمی شود

• جمعیت زیاد کرمک ممکن است موجب کمبود مواد مغذی در بدن شما شود (چون مواد مغذی بدن شما را مصرف می‌کنند) و کاهش وزن اتفاق بیفتد.

 آشنایی با کرمک و عفونت‌های ناشی از آن

تشخیص عفونت کرمک

تست چسب نواری مطمئن‌ترین روش برای تشخیص عفونت کرمک است. تست چسب نواری به این صورت است که یک تکه نوار سلوفان برداشته و سمت چسبنده آن را بر روی پوست اطراف مقعد فشار می‌دهید. از آنجایی که اغلب هنگامی که فرد عفونی خواب است کرمکها از مقعد خارج می‌شوند، باید صبح هنگامی که بیدار می‌شود این تست را انجام دهد. اگر تخم‌ها در آن ناحیه وجود داشته باشند به نوار چسبناک می‌چسبند. این نوار را نزد پزشک می‌برید تا او آن را بر روی اسلاید قرار داده و زیر میکروسکوپ بررسی کند و وجود تخم‌های کرمک را شناسایی نماید.

فعالیت‌های روزمره صبحگاهی مانند حمام یا توالت، ممکن است تخم‌ها را از سطح پوست شما خارج کنند، بنابراین نتایج تست چسب نواری در صورتی دقت بهتری دارد که درست همان زمانی که بیدار شدید بدون این که کار دیگری انجام دهید، این تست را انجام دهید. مرکز کنترل بیماری‌های امریکا توصیه می‌کند تست نوارچسب را حداقل سه مرتبه در سه صبح متوالی انجام دهید تا احتمال پیدا کردن تخم‌های کرمک در صورت وجود، زیاد باشد.

درمان عفونت کرمک و پاک‌سازی خانه از وجود آن

داروها

بیشتر عفونت‌های کرمک را با داروهای خوراکی به طور موثری می‌توان درمان کرد. از آنجایی که کرم‌ها به سادگی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند، هر فردی که در خانه فرد عفونی زندگی می‌کند معمولاً همزمان باید درمان شود تا از عفونت مجدد پیشگیری شود. مربی‌ها، مراقب‌ها، بهیاران، پرستاران و افراد دیگری که ارتباط نزدیکی با این افراد دارند نیز باید مراحل درمانی را انجام دهند.

متداول‌ترین و موثرترین داروها برای درمان عفونت کرمک عبارت است از:

• مبندازول

• البندازول

• پیرانتل پاموات

معمولاً یک دوره دارو شامل یک دوز اولیه است که سپس با دوز ثانویه تا سه هفته بعد دنبال می‌شود. برای حذف کامل تخم‌های کرمک ممکن است به بیش از یک دوره درمانی نیاز باشد. کرم‌ها یا پمادها نیز برای آرام کردن خارش پوست در ناحیه مقعد ممکن است استفاده شوند.

پاک کردن خانه از وجود کرمکها

علاوه بر دارو، یک رژیم بهداشتی خاص و پاک‌سازی خانه می‌تواند به حذف کامل تخم‌های کرمک از خانه کمک کند

• مطمئن شوید که فرد عفونی و افراد دیگر خانواده با آب گرم و صابون دست‌های خود را مرتب می‌شویند به خصوص پیش از صرف غذا

• همه افراد خانه را تشویق کنید هر روز صبح دوش گرفته و لباس‌هایشان را عوض کنند

• همه افراد خانواده ناخن‌های خود را تمیز کرده و کوتاه کنند

• فرد دچار عفونت و سایر افراد از بردن ناخن و انگشت‌ها در داخل دهان خودداری کنند

• به فرد مبتلا به عفونت کرمک بگویید از خاراندن ناحیه مقعد خودداری کند

• از آب داغ برای شستن ملحفه‌ها، رختخواب، حوله‌ها، لیف‌ها و لباس‌ها در خانه‌ای که کرمک وجود دارد استفاده کنید

• از تکان دادن لباس‌ها و ملحفه‌ها خودداری کنید تا تخم‌های کرمک از طریق هوا گسترش نیابند

• اجازه ندهید که کودکان با یکدیگر حمام کنند تا از گسترش تخم کرمک از طریق آب وان جلوگیری کنید

• هر گونه سطحی که ممکن است عفونی باشد کامل تمیز کنید مانند اسباب‌بازی‌ها، کف، پیشخوان و صندلی توالت.

• به دقت همه نواحی فرش را جارو کنید.

انسان‌ها تنها میزبان‌های کرمک هستند. گربه و سگ قادر نیستند شما را به عفونت کرمک مبتلا کنند یا خود مبتلا شوند بنابراین مشکلی با آن‌ها ندارید و اگر حیوان خانگی دارید لازم نیست آن‌ها را نیز درمان کنید.

چشم‌انداز آینده عفونت کرمک

عفونت کرمک را با دارو و برنامه پاک‌سازی خانه می‌توانید ریشه کن کنید. با این حال، چون تخم‌های کرمک با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند و بسیار مسری هستند، ابتلای مجدد به عفونت به سادگی اتفاق می‌افتد. فرد ممکن است خود را دوباره مبتلا کرده یا توسط تخم‌های کرمکِ افراد دیگر دوباره مبتلا شود. اگر بازگشت عفونت را پس از درمان تجربه کردید، افراد و مکان‌هایی در خارج از خانه ممکن است منشأ اصلی تخم‌های کرمک باشند.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از عفونت کرمک

بهترین راه برای پیشگیری از عفونت کرمک و عفونت مجدد این است که برنامه بهداشتی توصیه‌شده روزانه را انجام دهید و همه افراد خانه به خصوص کودکان را تشویق کنید این کار را انجام دهند. می‌توانید برای پیشگیری از عفونت کرمک اقدامات زیر را انجام دهید:

• پس از استفاده از توالت، دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید به خصوص پس از اجابت مزاج و تعویض پوشک، دقت کنید. پیش از صرف غذا و آماده سازی غذا نیز دستان خود را به دقت بشویید.

• ناخن‌هایتان را کوتاه و تمیز نگه‌دارید

• کودکان را از عادت‌هایی مانند جویدن ناخن بازدارید چون موجب گسترش تخم کرمک می‌شود.

• هر روز صبح دوش بگیرید تا تخم‌های کرمک که ممکن است در طول شب در مقعد قرارگرفته باشند از بدنتان پاک شوند.

• هر روز لباس و لباس‌های زیر خود را عوض کنید

• برای شستن ملحفه‌ها، رختخواب و حوله‌ها که ممکن است حاوی تخم کرمک باشند، در ماشین لباس‌شویی از آب داغ استفاده کنید (اگر از خشک کن حرارتی استفاده می‌کنید دمای آن را نیز بالا بگذارید)

• در طول روز بگذارید نور وارد فضای اتاق شود چون تخم‌ها به نور خورشید حساس هستند.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب علائم انگل داشتن چیست؟

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (71 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

F | ۳ سال پیش
باسلام
ببخشید من 17 _ 18 ساله ام یک مدت زیادی شب ها خوابم نمی برد و هیچ علائمی نداشتم البته کمی دل درد بعضی اوقات ولی امشب روی مدفوع یک کرم معمولی ریز سفید دیدم ; کرمک است؟
باید چیکار کنم؟
0
2
F | ۳ سال پیش
گرما یا سرما برای کرمک بد است؟
0
1
محسا | ۴ سال پیش
سلام من چندوقت پیش گرفته بودم بازالان بعدازچندوقت کرم دیدم وخیلی ضعف میکنم ودل پیچه دارم چیکاربایدکنم
0
2
yegane | ۴ سال پیش
سلام من ۱۵ سالم دارم روم نمیشه به مادرم بگم چه دارویی به خرم که خوب شه ؟؟؟؟
0
1
Zahra | ۴ سال پیش
سلام من مبندازول خریدم ازین قرصای جویدنی که ناشتا باید بخوری دفه اول که خوردم خوب شد دیگه هیچ اثری نبود ولی حالا دوباره برگشته خیلی حس بدی دارم جدیدا سرگیجه و حالت تهوع هم دارم تا دیشب نمیدونسنم امروز صبح از حرکت این موجودات وحشتناک توی مقعدم متوجه شدم که برای بار سوم برگشتن هیچکس توی خونمون این علائمو ندارم خودمم به شخصه خیلی تمیزو حساسم به بهداشت خونم و بهداشت فردیم واسه همین دارم دیوونه میشم اینبار میخوام دوهفته مصرف کنم هربار با یک هفته احساس میکردم تموم شده واقعا وحشتناکه هم انگل هم شپش
0
1
پاسخ ها:
مریم | ۴ سال پیش
مصرف مبندازول: سه روز صبح و شب... دو هفته قطع.. مجددا" سه روز صبح و شب... و باز دو هفته قطع... و الی آخر
0
3
سانی | ۴ سال پیش
سلام از ببخشید من نمیدونم واقعا این مشکل رو دارم بنظرتون یکی از علامشو دارم میتونم خودم قرص بخورم
0
2
زهرا | ۵ سال پیش
سلام ..من ی پسر هفت ساله دارم .....تو دستشویی کرم هایی میبینم ک کوچکتراز یه بند انگشته ودم داراند..وسفید رنگ ممکنه اونا انگل باشند ؟مبندازول بخوریم رفع میشه ؟
1
0
محمد | ۵ سال پیش
باسلام خارش مقعد دارم کرم تو مدفوع ام هست الوورا زدم به مقعدم خیلی بهتر شده ولی قبلشم خارش بیضه داشتم رفتم دکتر قارچ بود خوب شدم الان نمیدونم تا کی از الوورا استفاده کنم البته روزی دولیوان اب و سرکه میخورم
0
0
Abulfazl | ۵ سال پیش
سلام من 16 سال دارم و در آلمان زندگی می کنم حدود یک هفته یا دو هفته میشه که خارش مقعد و انگل کرمک برام پیدا شده و شب ها خیلی خارش داره هیچ نمی تونم خواب کنم به خیلی سختی های زیاد اگر خواب برم میشه با دارو خوب بشه
1
1
پاسخ ها:
. | ۳ سال پیش
چه ربطی به محل زندگی داشت؟
الان چون آلمانین دلیل میشه که کرمک نگیرین؟
2
9

hits