دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
عوارض خطرناک کوچک کردن معده(هرگز این کار را نکنید)
25
زمان مطالعه: 8 دقیقه
عوارض خطرناک کوچک کردن معده(هرگز این کار را نکنید):كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد با این بخش از دلگرم همراه باشید تا باعوارض جبران ناپذیر این عمل آشنا شوید.

تاوان سنگین کوچک ‌کردن معده

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با

عوارض جبران ناپذیر این عمل آشنا شوید.

عوارض کوچک کردن معده

امروزه كوچك كردن معده از طریق جراحی یكی از متداول ترین روش های كاهش وزن است اما پس از آن دیگر معده بیمار قادر به جذب ویتامین ها در بدن نمی شود. امروزه با پیشرفت تكنولوژی و كم تحركی، چاقی یكی از معضلات جدی در سلامت افراد به شمار می رود و برای كاهش وزن روش های مختلفی از جمله جراحی و كوچك كردن معده است كه عوارضی را به دنبال دارد.

ایران جزو کشورهای چاق دنیاست، یعنی چاقی دغدغه خیلی ها در زمانه ما محسوب می شود. خیلی از کسانی که دارای اضافه وزن زیاد هستند، به دنبال روش های آسان، سریع و موثر برای کاهش وزنشان می گردند.غافل از آن که هر شیوه لاغری غیر از رژیم غذایی اصولی و ورزش نرم و مداوم، خالی از عارضه نیست و حتی گاهی عوارض ناشی از کاهش وزن شدید در کوتاه مدت از طریق روش های متعدد لاغری می تواند سلامت شخص را به طور جدی به خطر بیندازد.

یکی از این روش های پر عارضه که خیلی از افراد چاق هم علاقه مندند آن را انجام دهند، عمل جراحی معده با هدف محدود کردن حجم معده یا جذب کمتر مواد غذایی است.
متخصصان گوارش تاکید می کنند این روش در لاغر شدن افرادی که بالای ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارند موثر است، اما به دلیل تاثیرات منفی در کاهش جذب ویتامین ها و املاح ضروری بدن و بروز کم خونی و اسهال خالی از خطر نیست.

عمل جراحی معده می تواند در کاهش وزن افرادی که بسیار چاق هستند تا ۷۰ درصد طی یک سال مفید باشد. اما مسأله اینجاست که این کاهش وزن اگر همراه با رژیم غذایی مناسب نباشد، برگشت پذیر خواهد بود.عمل جراحی معده با دو هدف اصلی یعنی کوچک کردن حجم معده و کاهش جذب مواد غذایی صورت می گیرد.

وقتی حجم معده کوچک می شود، فرد غذای کمتری میل می کند و به سیری می رسد. در روش دیگر این نوع جراحی ها هم بخشی از روده که مسوول جذب بسیاری از مواد غذایی، ویتامین ها و املاح است برداشته می شود تا مواد غذایی کمتری جذب شود.در روش اول جراحی ها، معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم می کنند و قسمت کوچک تر که معمولا حجمی معادل پنج تا ۱۰ درصد کل معده را دارد، مسوولیت نگهداری غذا را به عهده می گیرد و قسمت بزرگ تر معده به ترشح آنزیم های معمول می پردازد، اما غذا وارد آن نمی شود.

در روش دیگر قسمتی از روده که در جذب مواد غذایی نقش مهمی دارد، از مسیر خارج می شود. به این ترتیب فرد خیلی سریع تر از قبل احساس پرشدن معده و سیری خواهد داشت و مواد غذایی کمتری نیز توسط سیستم گوارش او جذب می شود.متخصصان گوارش تاکید می کنند عمل جراحی بای پس معده یک عمل جراحی سنگین و طولانی است که طی پنج ساعت بیهوشی انجام می شود.

چنین عملی به طور قطع خالی از عوارض حین عمل از جمله بیهوشی و احتمال وارد شدن آسیب به ارگان های داخل شکم مانند طحال، مری و روده ها نیست.هدف از عمل جراحی كوچك كردن معده برای جذب كمتر مواد غذایی است، در این روش ابتدا معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم كرده و قسمت كوچك تر كه حجمی معادل 10 درصد كل معده را دارد را از كل معده جدا می كنیم.

افرادی كه مایل به جراحی معده هستند افرادی می باشند كه همه راه های كاهش وزن از جمله رعایت رژیم های غذایی سخت را بارها امتحان كرده و به نتیجه ای نرسیدند و در اثر گرسنگی های طولانی مدت به دستگاه گوارش خود آسیب رسانده اند.در عمل جراحی بای پس معده،‌ قسمتی از روده كه در جذب مواد غذایی نقش مهمی دارد از مسیر خارج می شود به این ترتیب فرد خیلی سریع تر از گذشته احساس پرشدن معده و سیری دارد.

از آنجا كه در این روش 80 تا 100 درصد بیماران، اضافه وزن خود را از دست می دهند اما عوارض جبران ناپذیر آن تا آخر عمر همراه آنان باقی می ماند.یكی از عوامل این عمل سو جذب بعضی از ویتامین ها است كه دیگر معده قادر نخواهد بود مانند گذشته جذب خوب و راحتی داشته باشد.

علاوه بر عوارض جذب نشدن مواد غذایی، ویتامین ها افرادی كه چاقی بالای70 تا 80 كیلو دارند بعد از لاغری با مشكل افتادگی پوست شكم، بازوها، و عدم زیبایی نیز مواجه می شوند. با وجود درمان های متعدد برای لاغری اما با استفاده از رژیم غذایی مناسب، ورزش كردن، و مصرف نكردن غذای فست فود می توان سلامتی و خوش اندام بودن بدن را تضمین كرد.

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد

لاغری زیر تیغ جراحی

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد

لاغری از طریق عمل بای‌پس معده درافرادی که نسبت شاخص توده بدنی نسبت به قدشان (BMI) بالای ۴۰ است، یعنی دچار چاقی مفرط هستند، توصیه می‌شود. این دسته از افراد بار‌ها رژیم‌های غذایی مختلف را تجربه کرده، اما قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده‌آل خود نشده‌اند و پس از پایان دوره رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیشتر از وزن اولیه خود بازگشته‌اند. اکثر این افراد که در واقع بیمار محسوب می‌شوند، در یک دوره بحران روحی شدید به سر می‌برند و در چنین شرایطی عمل جراحی معده به آن‌ها توصیه می‌شود.

البته گروه دیگری از افراد با شاخص توده بدنی ۳۵ تا ۴۰ که در اثر چاقی دچار عوارضی چون فشار خون، دیابت، کلسترول و بیماری‌های قلبی ـ عروقی شده‌اند و لاغری در آن‌ها به امری ضروری برای حفظ سلامتشان تبدیل شده است هم می‌توانند از این روش برای کاهش وزن بهره ببرند.

بای‌پس معده فقط برای چاقی مفرط

بجز افرادی که دارای اضافه وزن ریاد نیستند، دسته دیگری از افراد نیز هستند که هرگز نباید عمل بای‌پس معده انجام دهند. کسانی که باردارند، دچار کم‌کاری تیروئید هستند یا سابقه زخم‌معده، زخم مری یا بیماری‌های التهابی لوله گوارش دارند، هرگز نباید عمل بای‌پس معده انجام دهند. همچنین کسانی که مشکلات انعقادی دارند یا به الکل و مواد مخدر معتاد هستند، گزینه مناسبی برای این نوع عمل جراحی محسوب نمی‌شوند.

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد

زندگی پس از بای‌پس چندان شیرین نیست

گرچه متخصصان گوارش بر این باورند که عمل بای‌پس معده برای افراد بسیار چاق قابل توصیه است، اما تاکید می‌کنند کاهش وزن ناشی از این روش بدون رعایت رژیم لاغری پس از یک‌سال برگشت‌پذیر خواهد بود.

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد

معایب عمل جراحی کوچک کردن معده


شیرینی خور شدن بیماران منجر به کندی سیر کاهش وزن می شود. درمواردی که بیمار دوباره وزن میگیرد عمل مجدد برای رزکسیون ان قسمت از معده که از حالت لوله ای خارج شده اندیکاسیون دارد.
مشکلات ناشی از استاپلینگ نظیر leakage باید مورد تأمل قرار گیرد .
۸۵% معده دراین عمل رزکت می شود و از شکم خارج می گردد لذا عمل غیر قابل برگشت است. این نکته را حتماباید به مریض گوشزد نمود.

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد

عوارض عمل کوچک کردن معده


مهمترین و شایعترین عارضه در این عمل leakage و فیستول معده است (۱%) به جز این با درجات کمتری آسیب طحالی که ممکن است منجر به اسپلنکتومی شود (۵/۰%) و همچنینDVT ، آمبولی ریه (۵/۰%)، عوارض تنفسی نظیر پنومونی و ARDS (25/0%) در لیست عوارض پس از این عمل قرار دارد.
خونریزی از محل استاپلینگ در دوره پس از عمل (۵/۰%) نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد .
میزان مرگ و میر این عمل جراحی کمتر از ۱% گزارش شده است.

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد

مراقبت پس از عمل

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد


در روز دوم پس از عمل از بیماران در بخش رادیولوژی، گاستروگرافین میل بعمل می آید و چنانچه معده ی موزی شکل، بدون لیک از محل استاپلینگ مشاهده گردد، درن شکمی که در مجاورت آن قرار دارد خارج و رژیم مایعات صاف شده و رقیق شروع میشود .بیماران تا دو هفته پس از عمل فقط بایستی از مایعات صاف شده با حجم کم و با فاصله از یکدیگر استفاده کنند، طی ۲-۱ ماه پس از عمل تدریجاً جامدات به میزان ۶۰۰ تا ۸۰۰ کالری در روز به رژیم غذایی آنها اضافه می شود.

بیماران اکیداً بایستی از مصرف غذاها با حجم زیاد و نیز نوشابه های گازدار (بدلیل ایجاد ناگهانی حجم) خودداری کنند، در غیر اینصورت خصوصاً در روز های اول پس از عمل منجر به فیستول معده و بطور دیر رس منجر به درد معده و افزایش تدریجی حجم آن می شود و کاهش وزن را با کندی و یا توقف مواجه می نماید. این افراد باید بدانند این نوع عمل جراحی به کاهش جذب املاح ویتامین‌های گروه B، D، کلسیم و آهن منجر می‌شود و فرد را دچار سوءتغذیه جدی می‌کند، در نتیجه مصرف دائم مولتی‌ویتامین‌ها در این افراد ضروری است.

همچنین احتمال بروز کم خونی، اسهال، بوی بد دهان و مدفوع چرب نیز در افراد پس از عمل بای‌پس معده وجود دارد. همچنین کسانی که روده‌شان را دستکاری می‌کنند در معرض خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا، بر افروختگی، تپش قلب و ناراحتی‌های بالای شکم هستند.

كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد سلامت نیوز: كوچك كردن معده برای درمان چاقی عوارض جبران ناپذیری دارد

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (25 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۶ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ف آزادی | ۵ سال پیش
علم پزشکی این عمل رو برای چاقی های مفرط یا افراد دارای بی ام آی بالای 40 تایید می کنه. این عمل از بیماری قلبی، دیابت، سرطان و آرتروز، دردهای مفصلی، ستون فقرات و ... جلوگیری می کنه. ریسک آمبولی و تمام فاکتورهای این عمل بین 1 تا درصده، اما ریسک بیماری قلبی و بیماریهای بالا که گفتم بالای 5060 درصده.
به قول یه نفر: ترجیح میدم عمل کنم و تا ابد قرص ویتامین بخورم، تا اینکه چاق بمونم و تا ابد حسرت بخورم.
من خودم این عمل رو 5 سال پیش انجام دادم، زندگیمو و اعتماد به نفسمو دوباره به دست آوردم. بعد از دو سال هم دیگه نیاز چندانی به ویتامین نداشتم، هر یک سال آزمایش و سونو میدم و خدا رو شکر حالم خیلی هم خوب و بهتر از قبله. تازه من کلا 40 کیلو اضافه داشتم، وای به حال اونایی که 80 90 کیلو و بیشتر اضافه دارن. مهم انتخاب دکتر خوب هست. پزشک حاذق ریسک های عمل رو در حد صفر کاهش میده و در عوض تولدی دوباره بهتون هدیه میکنه.
0
3
رضوانی | ۵ سال پیش
با سلام اینکار خطرناکه فامیلمون بعد 1 هفته از عمل کوچک کردن معده با درد شدید شکمی فوت کرد هرکی اینکارو کنه اول وسایل دفن و کفن شو آماده کنه که اطرافیانشوغافلگ
یر نکنه
1
1
آوا | ۷ سال پیش
ممنون از اطلاع رسانی خوبتون.تو روخدا این کارا رو دیگه کسی انجام نده.
0
0
زهرا | ۷ سال پیش
خواهش میکنم اینگونه مطالب رو انتشاربدید.
0
0
مهناز | ۷ سال پیش
سلام .من یکی از دوستام عمل کوچک کردن معده رو انجام داد ولی متاسفانه 1 ماه بعد از عمل فوت کرد و علت مرگشم بخاطر بالنی بود که توی معدش گذاشته بودن.
1
0
هلن | ۷ سال پیش
ممنون از سایت خوب دلگرم دستتون دردنکنه خیلی راهنماییم کرد.
0
0

hits