دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
درمان تارهای صوتی آسیب دیده و تقویت تارهای صوتی گلو
175
زمان مطالعه: 7 دقیقه
درمان تارهای صوتی آسیب دیده و تقویت تارهای صوتی گلو:بهترین درمان برای گرفتگی صدا/با دلگرم همراه باشید تا بدانید چگونه میتوان حنجره و تارهای صوتی سالم و صدایی رسا داشته باشید؟

بهترین درمان برای گرفتگی صدا

با دلگرم همراه باشید تا بدانید چگونه میتوان حنجره و تارهای صوتی سالم و صدایی رسا داشته باشید؟

درمان تارهای صوتی گلو

درمان تارهای صوتی گلو

درمان گرفتگی صدا به روش های مختلف سنتی و دارویی

در زمان گرفتگی صدا برخی مواد غذایی می توانند در تشدید و یا کاهش گرفتگی صدا موثر باشند که با آنها آشنا می شوید.حنجره و تارهای صوتی ما می‌توانند تحت تأثیر تغذیه و غذاهایی که می‌خوریم قرار بگیرند، اما برای درک بیشتر آسیب‌های احتمالی و نحوه پیشگیری و درمان آن‌ها بهتر است که با ساختار حنجره آشنا شویم. حنجره بخشی از مسیر عبور هوا در گلو است که عقب زبان و در مجرای ورودی نای قرار دارد.

در حنجره تعدادی تار یا طناب صوتی وجود دارد که ارتعاش آن‌ها به وسیله هوای بازدم باعث تولید صدا می‌شود. تارهای صوتی مهم‌ترین عامل تولید صدا در انسان هستند. گاهی اوقات به حنجره، جعبه صوتی نیز گفته می‌شود زیرا تارهای صوتی در آنجا قرار دارند.ماهیچه‌های حنجره تارهای صوتی را کشیده یا شل می‌کنند. وقتی که نفس می‌کشیم تارهای صوتی‌مان را شل می‌کنیم در نتیجه روزنه‌ای به شکل هفت به وجود می‌آید که هوا از آن عبور می‌کند.

هنگامی که صحبت می‌کنیم، تارهای صوتی‌مان به وسیله ماهیچه‌های متصل به آن منقبض می‌شوند، در نتیجه این روزنه تنگ می‌شود. هنگامی‌که هوا از شش به طرف حنجره عبور می‌کند، تارهای صوتی کشیده شده را به ارتعاش در می‌آورد و در نتیجه صدا ایجاد می‌شود. هر چه تارها بیش‌تر کشیده شوند، اصوات ریزتری تولید می‌شود و هر چه بیش‌تر تارها شل باشند اصوات بم‌تری تولید می‌شود. هنگامی‌که به اختلالات صوتی مبتلا می‌شویم در واقع زیر و بمی، بلندی و کیفیت صدا آسیب می‌بیند.

درمان تارهای صوتی گلو

درمان تارهای صوتی گلو

درمان و تقویت تارهای صوتی

توصیه های زیر به شما کمک می‌کند تا حد امکان حنجره و تارهای صوتی سالمتری داشته‌‌باشید:

1- در صورت وجود هرگونه آسیب در بینی نظیر پولیپ یا انحراف با توصیه پزشک متخصص گوش و حلق و بینی نسبت به رفع آن اقدام کنید چرا که سبب ناتوانی در تنفس صحیح شده و نیز مانع از عملکرد صحیح بینی به عنوان یک تشدید کننده صوت می‌شود.

2- وجود هرگونه عفونت در گوش، دهان ، دندان و لثه‌ها می‌توان به تکلم آسیب برساند. درمان سریع و قطعی این عفونت‌ها زیر نظر پزشک متخصص مانع از آسیب به صدا و نیز ایجاد عفونت عود کننده می‌شود.

3- بیماری آسم از جمله بیماری‌ها محدود کننده‌ای است که نیازمند کنترل دقیق توسط داروها و خودداری از انجام اعمالی که به شخص فشارآورده و سبب بروز حمله آسم می‌شود، است. در صورت ابتلا به این بیماری از انجام فعالیتهای شدید و سنگین خودداری کنید.

4- حساسیت‌های غذایی می‌توانند سبب بروز آفت در دهان یا التهاب حساسیتی بینی شده و بر صدا و تکلم اثر سوء بگذارند.

5- اجتناب از مصرف آلرژن‌ها و مصرف مکمل روی، Bکمپلکس و ویتامین A و گامالینولنیک اسید(روغن گل مغربی) سبب کاهش التهاب واحتقان و تعادل در سیستم ایمنی می‌شود.

6- مصرف مکمل روی در طول مدت و شدت علایم سرماخوردگی را بطور موثری کاهش می‌دهد. بهتر است در شروع سرماخوردگی دوزهای 15 میلی گرم 4 تا 6 بار در روز مصرف شود. این عمل سبب کاهش آسیب وارده به تارهای صوتی و حنجره می‌شود. ضمنا از کهنه شدن بیماری و ضعف سیستم ایمنی جلوگیری می‌کند.

7- سیگارکشیدن سبب بروز اختلال در متابولیسم فولات و ویتامین B12 شده و در نتیجه احتمال ابتلاء به سرطان ریه را افزایش میدهد. ضمنا از نقطه نظر زیبایی نیز سبب آسیب به شکل و رنگ دهان و دندان شده و زیبایی گفتار را از بین می‌برد. بهترین راه ترک سیگار است. در غیر این صورت مصرف ویتامین C سبب کاهش آسیب های اکسیداتیو و افت عملکرد تنفسی می‌شود.

8- درافراد مبتلا به حساسیت مصرف ویتامین های C و B3 و عناصر کلسیم و منیزیم سبب کاهش تولید هیستامین و پاسخ آلرژیک در بدن و در نتیجه کاهش علائمی‌چون آبریزش و گرفتگی بینی که بر صدا و حنجره نیز اثر سوء دارد، می‌شود.

9- مصرف شربت عسل و آبلیمو جهت کاهش گرفتگی صدا و بهبود درد گلو بسیار موثر است. می‌توانید یک قاشق پر عسل را در یک لیوان آب داغ حل کرده و بعداز چند دقیقه چند قطره آبلیمو به آن بیفزایید. استفاده از عسل طبیعی و لیموی تازه، اثرات بهتری را به دنبال خواهد داشت.

10- گاهی اوقات حل کردن مقداری نشاسته در آب یا شیرسرد و سپس گرم کردن و افزودن مقداری شکر و نوشیدن آن در رفع گرفتگی صدا و گلودرد اثر زیادی دارد.

11- خوردن سیب به دلیل اثر آرام بخش آن بسیار موثر است. نه تنها برای خوانندگان و گویندگان بلکه برای همه افراد سودمند می‌باشد.

12- استرس درکنار تمام آثار مخربی که در بدن به جا می‌گذارد بر حنجره و تارهای صوتی نیز اثرکرده و سبب گرفتگی صدا می‌شود. سعی کنید تا حد امکان استرس رااز زندگی خود خارج کنید.

13- برخی از گیاهان اثرات بسیار مفیدی در رفع گلودرد و گرفتگی صدا و التهاب تارهای صوتی دارند از جمله دم کرده پنیرک، دم کرده ختمی‌( در آسم نیز موثر است)، آدونیس بهاره (علیرغم اثر آرام کننده آن بر سرفه های صعب العلاج و آسم باید زیر نظر پزشک مصرف شود)، ریحان، پونه(خلط آوراست) و پیاز( سرفه و زکام و برونشیت را به دلیل داشتن اثرات ضد میکروبی و ضد عفونی خود درمان می‌کند).

14- در صورت ابتلا به لارنژیت (التهاب تارهای صوتی) تا حد امکان کمتر صحبت کنید تاالتهاب تارهای صوتی برطرف شود.

15- بیماری هایی مثل برونشیت یا هرگونه بیماری که با اثر بر ریه و مجاری تنفسی ظرفیت تنفسی فرد را کاهش داده و سبب افت عملکرد وی می‌شود، حتما بصورت کامل و پایه ای تحت نظر پزشک درمان کنید. دقت کنید که هر نوع بیماری حتی سرماخوردگی ساده در صورت عدم درمان کامل می‌تواند به سلامت سیستم ایمنی بدن و متعاقب آن ارگان های بدن صدمه برساند.

16- در دروان قاعدگی صدای بعضی از خانمها کمی‌گرفته می‌شود. بهتر است در این دوران به تارهای صوتی فشار زیادی نیاورید.

17- مشروبات الکلی اثرات بسیار سوئی بر صدا و بیان فرد می‌گذارند بخصوص در صورت مصرف طولانی بهتر است هرگز برای بازشدن صدا و یا خواندن بهتر، از آن استفاده نکنید.

18- جویدن آدامس به دلیل تحریک ترشح بزاق و مرطوب کردن دهان برای خوانندگان مفید است. سعی کنید از آدامس های بدون قند استفاده کنید.

19- تنفس از راه دهان علاوه بر صدمه به مری و دندان ها وغدد ترشحی بزاق بر کیفیت صدا نیز اثر سوء دارد.

20- صاف کردن سینه بطور مداوم یا سرفه های شدید در دراز مدت به تارهای صوتی آسیب می‌رساند و بهتر است از ان اجتناب کنید.

21- صاف کردن سینه به طور مداوم یا سرفه های شدید در درازمدت به تارهای صوتی آسیب می‌رساندو بهتر است از آن اجتناب کنید.در این حالت درمان بیماری زمینه ای و یا مصرف دم کرده ها یا شربت های گیاهی (مثل آویشن) توصیه می‌شود.

درمان تارهای صوتی گلو

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی



این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (175 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


۲۵ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

علی ابراهیمی | ۱ سال پیش
سلام خداقوت بنده درماه رمضان روزه بودم مداحی طولانی داشتم که احساس کردم تارهای صوتی ام اسیب دیدبه پزش حلق مراجعه نمودم کپسول وشربت گایافینیزین مصرف تاثیری نداشت مثل قبل حلق وتارهای صوتی حتی گاهادروقت صحبت کردن اذیت میشه بعدمداحی نمینونم صحبت ودردحنجره...سپا
س ازلطف شما
4
7
فاطمه | ۲ سال پیش
منم مثل شما شدم اگه بهتر شدی به منم خبر بده
1
4
عذرا | ۲ سال پیش
سلام من دراثرکرونا گرفتگی شدید صدا دارم چکارکنم کمکم کنید
0
6
شکوفه فراهانی | ۳ سال پیش
با سلام واحترام بنده حدود 5 ماه است که عمل تیرویید کرده ام و تیروییدم را کامل برداشته اند ولیکن تارهای صوتی بنده آسیب دیده و به مدت 5 ماه است که تازه صدایم کمی باز شده ولیکن هنوز کامل نشده و دیگر اینکه مشکل تنگی نفس هم دارم یعنی اینکه موقع راه رفتن تند نفس کم میارم و یا اینکه از پله یا سربالایی بالا می روم باز نفس کم می یارم دکتر زیاد رفتم تست ریه و نیز نوار قلب هم گرفته ام ولیکن مشکلی نداشتم به لطف خدا. الان سوال بنده این است که آیا این مشکل همیشگی است یا اینکه بهبود حاصل می شود. و نیز چقدر زمان می برد تا بنده بهبودی کامل پیدا کنم. با تشکر
3
17
علی مرادی | ۳ سال پیش
سلام من ۳ماه پیش ۲۲روز تو کما بودم بفد گلوم گوشته اضافه اورد رفتم دکتر عملم کرد الان صدا خیلی ضعیف شده فکر کنم تارای صوتیمو بریدن باید چه کار کنم تورو خدا کمکم کنید
2
6
حیدری | ۳ سال پیش
سلام تقریباسی سی ساله که حنجرم اسیب دیده به خاطرصدا ی بلندقبلنااگه درحالت خوابیده حرف میزدم کم کم صدام دورگه میشد ولی خداراشکردکتررفت
م قرص ودارو دادازاون حالت بهترشده ولی الان اگه کمی صدام بلندکردم هم سرفه ام میگیره هم خارش ته گلوم میاد راه حلش چیه
0
4
محمد جواد ملایی | ۳ سال پیش
سلام من ۱۸سالمه الان یک سالو نیمه که به علت فشار زیاد به هنجره در دوران بلوغ روز به روز وسعت صداییم میاد پایین الان به حدی رسیدم که دیگه نمیتونم اجرا کنم و خوانندگی کنم چون گامم خیلی کاسته شده من به شدت ناراحتم و حتی دارم افسرده میشم شما چه راهکاریو واسم پیشنهاد میکنید؟
2
4
Ayda | ۳ سال پیش
با سلام من الان ی ساله تا میخام با صدای بلند حرف بزنم صدام کلفت میشه و ی سال پیش دکتر رفتم و گفتند که تارهای صوتیم آسیب دیده. حالا شما راهنمایی کنید که بهترین راه درمان گلوم چی هستش؟؟؟
7
10
پاسخ ها:
زيبا | ۳ سال پیش
سلام، من معلم هستم و چند ساله به پسرا درس ميدم و يه مدتي هم آواز سنتي کار کردم ، يه مدتي هست ک با يه صداساز دارم کار مي کنم ،ايشون ميگن ک تارهاي صوتي من آسيب ديده ،نمي دونم آيا راهکار و درماني براي اين مساله هست يا خير ،لطفا راهنماييم کنين.ممنون ميشم .
4
18
شهیر | ۳ سال پیش
سلام من زیاد وقته که صدام گرفته نمیدونم این چی تاثیره درست حرف نمیتونم بزنم دهانم پر از آب میشه زیاد خسته شدم لطفا همکاری کنید
3
5
حامد یوسفیان | ۴ سال پیش
سلام من دو سال پیش یه تصادف شاخ به شاخ فرمان ماشین اسیب به حنجره ام میاره که متاسفانه تار صوتی سمت راست فلج شده و صدام دورگه شده من الان چه کنم دکتر خوب تو ایران یا خارج کشور هست که منو معالجه کنه ممنونع
7
2
محسن | ۴ سال پیش
سلام
43ساله هستم قبلا میخواندم درسال 93 بدلیل جراحی در ناحیه گلو و تعویض دیسک گردن لطافت و رنگ صدارو از دست دادم و کلا ریست شدم دوسال زیر نظر استاد صداسازی و ردیف کار کردم بهتر شدم اما مشکل رفع نشد با انجام استروبوسکپی مشخص شد دارای گپ صوتی و رفلاکس شدید معده هستم برای رفع گپ لطفا راهنمایی بفرمایید
باتشکر
2
6
مهدی | ۴ سال پیش
سلام من ۱۸ سال دارم رفتم به پزشک گفتار درمانی در عکس نشان داده که تار های صوتی من به علت ترشح اسید معده سوخته و دکتری که زیر نظرش درمان میشم دارویی داده ولی فرقی نکرده من چکار کنم
3
7
امیر بید گلی | ۵ سال پیش
با عرض سلام و ادب بنده مدت 20 سال است که با دلهره و اضطراب دست و پنجه نرم میکنم وداروی کلوناز پام مصرف میکنم و شغل بنه *** املاک است که بیشتر با مردم سرو کار دارم و در بیمارستان مسیح دانشوری تحت نظر دکتر بودم که به من گفت تارهای سمت چپ من لاغر شده و تن صدام تغیر میکنه و سلفه زیاد میکنم متا سفانه سیگار هم میکشم و شبها تا دارو نخورم خابم نمیره شما بگید من چکار کنم ایا دوباره به دکتر مراجعه کنم یا داروی داره که مصرف کنم یا با استراحت بهتر میشه شمارا به خدا منو راهنمایی کنید سن بنده 59 سال میباشد
1
5
احمد | ۵ سال پیش
سلام از زمانی که کلاسی درسی شروع کردم وگاهی تا 3ساعت صحبت کردم گلو دردم شروع شدوگاهی باخلط وچسبندگی همراه شده ومقداری هم درذدارد لطفا راهنمای کنید
1
1
zahra | ۵ سال پیش
با سلام و خسته نباشید تارهای صوتی سمت چپ من فلج شده چه کار باید بکنم ممنون میشم از راهنمایی شما
5
10
پاسخ ها:
ناصر ثابت | ۵ سال پیش
سلام
بیش از یکسال میشود که تارهای صوتی من دچار مشگل شده . مدتی گفتار در مانی کردم . گاهی بهبودی کمی داشتم ولی معالجه قطعی نشدم.
چه درمانی پیشنهاد میفرمائید ؟ ممنون از راهنمایی شما.
4
9
محمد | ۴ سال پیش
منم مثل شما هستم اگه درمان شدین به منم اطلاع بدین لطفن
تارصوتیم تو عمل جراحی فلج شده.
1
6
مهدی | ۵ سال پیش
سلام بنده قبل از اینکه صدام 2 رگه بشه مداحی کردم به خاطر فشار زیادی که به حنجرم اوردم حنجره موقع خوندن می سوخت ولی توجهی نکردم صدام که 2 رگه شد اصلا نمی تونمتو گام های بالا بخونم یه کم هم که بخوام تو ریتم پایین بخونم حنجرم می سوزه (البته بعد از چند سال رفع نشده سن من 30سال)می خواستم بدونم راه درمانی برا این مشکل هست یا نه ممنون هستم اگر راهنمایی کنید
2
7
پاسخ ها:
مسعود | ۴ سال پیش
سلام دوست خوبم.حداقل ۱ساعت قبل از شروع خوندن در مجلس باید صدات رو گرم کنی .یعنی با تکرار بعضی از کلمات در گام پایین تا متوسط مثل ز ،ر،خ بصورت مسلسلی ززززززز.رررررررر.خخخخخخ باعث گرم شدن حنجره میشه.تا یه مدت ۵یا ۶ ماه هم مجالست رو سعی کن با گام های پایین تا متوسط اجرا کنی.از مصرف قلیون و سیگار هم اجتناب کن.کشیدن سقز که از درخت بنه هست و عطاری ها دارن استفاده کن تا ان شالله بهبود حاصل بشه.در پناه حق.التماس دعا.یاعلی مدد
0
6
نوروز | ۴ سال پیش
سلام آقامهدی پودرروتارین ازداروخانه بگیروقبل ازخواندن یه ساشه داخل یه فنجان آب جوش بریزو جرعه جرعه مصرف کن.اثربخش است انشاالله.
0
4
امید | ۵ سال پیش
سلام،مشکل من گرفتگی صدا نیست...مشکل از افت ناگهانی و لرزش غیر قابل کنترل صدا و تار صوتیمه که موقع کار گویندگی خیلی به کارم ضربه میزنه...ممنون میشم راهتماییم کنید.
1
5
عاطفه | ۶ سال پیش
مرسی از راهنمایی های خوبتون بسیار جامع و مفید بود
2
3
رها | ۶ سال پیش
شربت پروسپان برای سرفه های خشک و گرفتگی صداعالیه ممنون از دلگرم
2
0
سمیرا | ۶ سال پیش
عالی بود ممنونم مدتهاست از کرفتگی زیاد صدا ناشی از سرماخوردگی رنج میبرم امیدوارم با استفاده از راهکارهای شما بهبود پیدا کنم
4
5